Copy
PODPORA UDRŽITELNÉ DEMOKRACIE OBČANSKOU SPOLEČNOSTÍ

Přehled událostí v prioritních oblastech sítě NeoN

Newsletter č. 15/2021 (12.8. - 26.8.2021)

Milé čtenářky a milí čtenáři,

sněmovní volby se budou opět točit okolo migrace, tentokrát spojené s afghánskou krizí. Uvidíme také, jak se upevňuje pozice ANO a jak se vyvíjí boj o další místa.  

Parlament, vláda a prezident jsou i přes prázdniny stále aktivní. Senát schválil restriktivní návrh na vyplácení dávek v hmotné nouzi a prezident se chystá projednat rozpočet na rok 2022.

Sekce Transparentní stát sleduje financování voleb a předvolebních kampaní. Přehled o majetku politiků však nejspíše brzy pohltí mlha. 

České soudy čelí těžké lidskoprávní kauze o znásilnění transgenderové autistické pacientky. Značnou výzvou pro českou ekonomiku udržitelnosti jsou přitvrzující emisní omezení. 

České předsednictví se přece jen dočká navýšení rozpočtu. Poroste díky předsednictví dál důvěra Čechů a Češek v EU? Co se zahraniční politiky týče,  vztahy Česka s ostatními mocnostmi stagnují.

Afghánská krize zvýšila nápor na humanitární pomoc. Člověk v tísni kromě sbírky nabízí i své postřehy k rychle eskalující situaci.   

V rámci Praktické pomoci srdečně zveme na nadcházející výcvik facilitace a online školení pro projekty globálního rozvoje pod irskou taktovkou. 

Přínosné čtení, sledování i poslech, ale i klidné, byť ne příliš letní dny Vám přejí
 

Lucka, Tomáš a Petr z Glopolisu :)

SNĚMOVNÍ VOLBY 2021

ANO roste, opozice už bojuje jen o 2. místo. Podle aktuálních předvolebních průzkumů agentur STEM a Kantar rostou preference ANO. Naopak koalice Pirátů a Starostů oslabuje a dostává se před ní i druhé opoziční uskupení SPOLU. Chcete zjistit k jaké straně máte nejblíže vy? Zkuste si volební kompas

Nové hodnocení volebních programů ČSSD, KSČM, SPD a Trikólory Svobodní Soukromníci od Rekonstrukce státu. Všechny subjekty se tématům jakými jsou např. dobrá správa státu, transparentní justice nebo spravedlivá soutěž politických stran věnují minimálně. Program ČSSD se staví proti zestátnění ČT, aby ochránilo nezávislost veřejnoprávních médií, a chce odstranit tržní prostředí exekučního systému.

“Stará dobrá migrace”, tentokrát z Afghánistánu, je opět jedním z nosných témat letošních voleb. Přesun spolupracovníků z Afghánistánu bude ovlivňovat předvolební rétoriku. Na toto téma sází také A. Babiš, který hrozbu migrace kontinuálně vyzdvihuje. Proti ilegální migraci se prosadil také v debatě s I. Bartošem a P. Fialou (k tématu viz i níže). 

Mezi nejdůležitější témata voleb patří ekonomika. Současnou ekonomickou situaci ČR hodnotí kladně jen 21 % obyvatel. Budoucí vláda bude muset začít řešit, jak snížit rychle rostoucí zadlužování. V rámci předvolebního boje však strany prezentují návrhy, které nesahají po zvyšování daní. 

Proevropsky, ale… Většina kandidujících stran chce zůstat v Evropské Unii, ale pro jejich voliče to většinou není nejdůležitější téma. Otázka odchodu z EU je pro určitou část obyvatelstva významná. Referendum o vystoupení z EU má v programu SPD. Trikolóra by chtěla z české ústavy odstranit článek umožňující převedení některých pravomocí státu na mezinárodní organizace. 

PARLAMENT, VLÁDA A PREZIDENT

Senát 18.8 schválil návrh “třikrát a dost”, který omezí vyplácení dávek v hmotné nouzi. Sociolog D. Prokop ale tvrdí, že dávky se spíše nečerpají, než by se zneužívaly. 

Nepustí mě do Sněmovny! V právě končícím volebním období se 6 poslanců nezúčastnilo ani poloviny sněmovních hlasování a 25 mělo více než 40% absenci. Hájí se koronavirovou pandemií nebo neochotou své strany pustit je do Sněmovny.

M. Koudelka pověřeným ředitelem BIS. 15.8 M. Koudelkovi skončil mandát ve vedení BIS. Momentálně je vedením pověřen do říjnových voleb. M. Zeman obvinil BIS z odposlechu jeho spolupracovníků i jeho samotného. Varuje, že by M. Koudelka mohl s podobnými odposlechy činitelů v budoucnu manipulovat. Komise pro kontrolu BIS 26.8. vydala usnesení, že odposlechy probíhaly podle platných zákonů a nebyly využity na ústavní činitele.  

18.8 senátoři zamítli rozšíření působnosti NKÚ. NKÚ tak se svými audity nedosáhne na státní firmy, které budou bez nezávislé kontroly.  Poslechněte si podcast Rekonstrukce státu.

28.8 svolá M.Zeman schůzi k projednání návrhu státního rozpočtu na 2022. Jednání se zúčastní A. Babiš a A. Schillerová. Celkové příjmy (zahrnující peníze od EU) by měly činit 1,486 Kč a výdaje by měly být ve výši 1,876 Kč. Do říjnových voleb se však Sněmovně nejspíš nepovede schválit.

TRANSPARENTNÍ STÁT A POLITIKA

Ztratíme přehled o majetku politiků? Hrozí uzavření Centrálnímu registru oznámení, protože podle ÚOOÚ nelze tyto informace vydávat pod zákonem o svobodném přístupu k informacím. Současná Sněmovna nejspíš nestihne projednat návrh nového zákona. Uzavření by znemožnilo kontrolu nad eventuálním střetem zájmů politiků.

Roste počet státních zaměstnanců a platových výdajů. Dle NKÚ se za období 2016-2020 zvýšili jak platové výdaje, tak i počet státních zaměstnanců. V roce 2020 si zaměstnanecké platy vyžádaly 15,8 % ze státního rozpočtu oproti 11,8 % v 2016. 

Jak se financují sněmovní volby 2021? Z transparentních účtů kandidátů putovalo již 160 mil. Kč. Transparency však odhalila, že transparentnost volebních kampaní je nízká a dostupné informace jsou vágní. I přesto se na transparentnost klade velký důraz. Volební výdaje by se do října měly zhruba zdvojnásobit. Nejvíc za kampaň utratilo ANO.

 

UDRŽITELNOST A LIDSKÁ PRÁVA

Ústavní soud zpřísňuje postih za  znásilnění autistického dítěte, ke kterému došlo v Bohnické psychiatrické léčebně. ÚS odsoudil původní odškodnění 75 tis. Kč jako nízké. Advokátka oběti L. Hrdá rozhodnutí soudu vítá. O změně zákona týkajícího se obětí sexuálního násilí, která by měla také zlepšit definici znásilnění, ale rozhodne až další Sněmovna. 

Česko čeká výzva emisních omezení. Plán EU Fit for 55 na snížení emisí je pro ČR v některých industriálně náročných sektorech ambiciózní. Např. uhelné elekrárny Počerady, Chvaletice, Ledvice, Mělník I. a Opatovice nesplňují dané emisní limity. V přepočtu 42 mld. Kč v rámci Fondu pro spravedlivou transformaci pomůže k řešení důsledků odklonu od uhlí ve 3 krajích. 

Nový výzkum STEMu odhalil pocit nedostatečné spravedlnosti v ČR a na Slovensku. 58 Čechů hodnotí současný režim lépe než ten komunistický. Procento je ale nižší než na počátku 90. let. 

Bytová nouze vzrostla od roku 2018. V bytové nouzi se nachází zhruba 62 tis. domácností, což činí cca. 166 tis. obyvatel. Příspěvek na bydlení ale využívá minimum lidí. Po říjnových volbách však Čechy pravděpodobně čeká zvýšení daní kvůli splácení státního po-covidového deficitu, což by mohlo dále ztížit ekonomickou situaci potřebných občanů.

ČESKÉ PŘEDSEDNICTVÍ, EU A ZAHRANIČNÍ POLITIKA

Rozpočet pro české předsednictví vláda po vlně kritiky přece jen plánuje navýšit  o 200 mil. Kč. Většina půjde na provozní náklady. Také personální kapacita by se měla zvýšit o 30 míst. Evropská velvyslankyně E. Hrdá navýšení personální kapacity v Bruselu vítá.

Důvěra Čechů v EU stoupá. Dle červencového výzkumu CVVM svou důvěru v EU vyslovilo přes 50% Čechů. V dlouhodobém srovnání však důvěra klesla z 64% v 2004. Úroveň důvěry v OSN a NATO se pohybuje nad hranicí 50%, podobně jako minulý rok.

Vztahy mezi ČR a světovými mocnostmi ochladly během nynější vlády. Česká zahraniční politika je vlažná a nenaplňuje potenciál pro rozvoj mezinárodních vztahů. Ten se týká např. českého předsednictví EU a navázání spojení v rámci klimatických témat a budoucnosti vysokorychlostní komunikace. Česko-ruské vztahy se zhoršily Vrběticemi a česko-čínské vztahy zůstávají nerozvinuty. 

REAKCE ČESKÝCH NEVLÁDEK NA AFGHÁNSKOU KRIZI

M. Zeman kritizoval reakci NATO na dění v Afghánistánu a označil ji za selhání. Domnívá se, že pochybnosti vůči oprávnění NATO dále porostou. Také podpořil převoz afghánských spolupracovníků do ČR. J. Hamáček projedná plán integrace Afghánců, převezených do ČR, s hejtmany. Ministr vnitra také poukazuje na to, že každá žádost o azyl se posuzuje na individuální bázi. 

Člověk v tísni se obává o vývoj Afghánistánu, kde je momentálně humanitární pomoc potřebná, ale díky událostem omezená. Dalším problémem je pohyb lidí. Ředitel Š. Pánek se obává uzavření afghánských hranic a poukazuje na násilí odehrávající se mimo kamery. Člověk v tísni pořádá sbírku SOS Afghánistán, na kterou můžete přispět. 

Poslechněte si podcast s Petrou Procházkovou o dění v Afghánistánu a předání moci do rukou Tálibánu.

PRAKTICKÁ POMOC

Komplexní výcvik facilitace od společnosti Edutica započne v říjnu 2021. Výcvik nabídne techniky pro řešení konfliktů a nové strategie pro efektivní facilitační práci NNO. Přihlášky podávejte do 17.9. 

Podcast pro neziskovky připravil rozhovor s Petrem Lebedou (nikoliv s tím z Glopolis :-) na téma umění efektivního leadershipu a jak se stát dobrým šéfem na pracovišti. 

14.9 a 16.9 proběhne online školení pořádané FORS s irskou školitelku Susan Gallwey na téma "Jak připravit projekty globálního rozvojového vzdělávání a osvěty, aby měly dopad, a jak ho měřit". Zbývá posledních pár míst.

Seznam použitých zkratek:
AMO - Asociace pro mezinárodní otázky
BIS - Bezpečnostní informační služba
CVVM - Centrum pro výzkum veřejného mínění
ČT - Česká televize
ČRo - Český rozhlas
EHSV - Evropský hospodářský a sociální výbor
EK - Evropská komise
EP - Evropský parlament
EU - Evropská unie
FORS - České fórum pro rozvojovou spolupráci
IPCC - Mezivládní panel OSN pro změnu klimatu
LGBT+ - Zkratka označující lesby, gaye, bisexuály a transgender osoby
MK - Ministerstvo kultury
MPO - Ministerstvo průmyslu a obchodu

NGO - Non-Governmental Organization
NFNŽ - Nadační fond nezávislé žurnalistikyNKÚ - Nejvyšší kontrolní úřad
NNO - Nestátní nezisková organizace
NPO - Národní plán obnovy
NSZ - Nejvyšší státní zástupce
OSF - Nadace Open Society Fund
OSN - Organizace spojených národů
ReSt - Rekonstrukce státu
RRTV - Rada pro rozhlasové a televizní vysílání
RVNNO - Rada vlády pro nestátní neziskové organizace
SDGs - Cíle udržitelného rozvoje
TI - Transparency International
ÚOHS - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže
ÚOOÚ - Úřad pro ochranu osobních údajů
ÚS - Ústavní soud

Archiv všech předchozích čísel najdete zde.
K odběru se můžete přihlásit prostřednictvím tohoto odkazu.
Newsletter pro Vás připravuje tým Glopolis.
Kontakt: Lucie Škopková, skopkova@glopolis.org

Copyright © 2021 Glopolis, o.p.s.

Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list.

Email Marketing Powered by Mailchimp