Copy
 PODPORA DEMOKRACIE A UDRŽITELNOSTI OBČANSKOU SPOLEČNOSTÍ V ŠIRŠÍM KONTEXTU

Newsletter číslo 16/2020 (21.10. - 6.11.2020)

Demokratické principy a právní stát

Nouzový stav. Na mimořádné schůzi 30.10. poslanci hlasovali o možném prodloužení o 30 dnů, které žádal kabinet ANO a ČSSD - pro hlasovalo 46 (z potřebných 49 hlasů) z 97 přítomných. Návrh vlády nepodpořila ani drtivá většina komunistů, pro byl pouze předseda KSČM V. Filip. Pro návrh Pirátů, lidovců a občanských demokratů k prodloužení o 17 dní zvedlo ruku 86 z 97 přítomných, proti hlasovali zákonodárci SPD a nezařazení poslanci. Nouzový stav tak trvá do 20.11. 

Za ANO a přece proti? Ihned po jmenování novým ministrem se J. Blatný dostal pod tlak kvůli svému podpisu pod petici Milionu chvilek za odvolání A. Babiše - a svému kličkování kolem něj. Premiér však prohlásil, že nepovažuje za důležité politické názory žádného z ministrů nominovaných do vlády hnutím ANO. Podle průzkumu STEM/MARK pro ČT má výměna ministrů podporu veřejnosti, ačkoliv Blatnému zatím důvěřuje pouze 35 % dotázaných.

Úmyslné podceňování situace a lhaní kvůli osobnímu marketingu zmiňuje M. Bláha z Hlídače státu jako důvody, proč se ČR ocitla v kritické epidemické situaci. Advokát P. Němec pak kvůli tomu podal trestní oznámení na premiéra a exministra zdravotnictví A. Vojtěcha. 

Pozdní kampaň proti covidu za 50 mil. Kč, která by měla vyvracet dezinformace, připomínat zásady bezpečného chování, propagovat plošné testování či aplikaci eRouška, chystá vláda, aby odvrátila svůj pokles důvěry. Podle novinářů a mediálních expertů však vláda přichází s křížkem po funuse. Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu vyzval vládu, aby „kampaň byla zadána transparentně a nebyla vynechána média, které vláda považuje za kritická ke své politice. Zadávání státní inzerce je podstatným kritériem pro posuzování svobody a plurality médií a vztahu státu k médiím.” Z kampaně by mohla těžit i MAFRA.

Tajní marketéři vlády. Pro ministry z hnutí ANO pracuje řada marketingových expertů, kteří většinou chtějí zůstat skrytí v zákulisí. Vedle  stratéga ANO M. Prchala je to např. M. Hanč, kterého A. Babiš vyslal na ministerstvo zdravotnictví už za A. Vojtěcha. Asociace komunikačních agentur (AKA) se přitom obracela prostřednictvím Hospodářské komory ČR i sama za sebe na vládu už na jaře s naléhavou výzvou, aby dala krizové komunikaci profesionální a efektivní podobu, bez valné odezvy

Snahy osekat příjmy médií veřejné služby. Vláda ve Sněmovně nepodpoří návrh poslance KSČM Z. Ondráčka, který navrhl rozšířit osvobození od koncesionářských poplatků ČT a ČRo o domácnosti, jež by v ověřeném čestném prohlášení uvedly, že nesledují televizní či rozhlasové vysílání. Dle návrhu by si také mohli stěžovat na všechny zaměstnance ČT, nyní mohou výtky v radě směřovat jen ke generálnímu řediteli. 

Hrad opět útočí proti ČT. Kancléř V. Mynář v dopise generálnímu řediteli ČT (na webu, televize dopis neobdržela) ji nařkl z neprofesionality kvůli výpadku signálu při vysílání jmenování nového ministra zdravotnictví prezidentem republiky. Česká televize reagovala vyjádřením, kde celou situaci vysvětluje a požaduje vysvětlení a omluvu. V dopise Hradu totiž chybí zásadní informace o tom, že přes opakované žádosti nebylo ČT umožněno projev prezidenta natočit, musela jej přebírat od ČTK. 

Negativní mediální trendy první poloviny roku 2020 shrnuli experti ze Sítě k ochraně demokracie. Za nejdůležitější označili vývoj v obsazování a jednání mediálních rad, nárůst dezinformací v souvislosti s pandemií a zásadní proměnu mediálního trhu.

Premiérův střet zájmů. 22.10. poslala Evropská komise do Prahy další zprávu k údajnému střetu zájmů českého premiéra. Podle zjištění Neovlivní.cz setrvává na stanovisku, že ve střetu zájmů je. Celou kauzu před 2 lety otevřela Transparency International.

Zmizí paragraf o svěřenských fondech? Z chystaného zákona o evidenci skutečných majitelů může zmizet výjimka, která nahrává A. Babišovi. Ústavně právní výbor 4.11. doporučil plénu schválit úpravu Starostů, podle které by se za skutečného majitele korporace ve svěřenském fondu považoval i jeho zakladatel. Lidovci  navrhují spornou pasáž vypustit. Návrhy, z nichž může projít jen jeden, získaly podporu přítomných členů všech sněmovních stran kromě hnutí ANO. 

Na téma evidence skutečných majitelů hovoří právník L. Kraus v novém podcastu Rekonstrukce státu Dobrá správa

Vláda vyslyšela protikorupční organizace. Zájemce, který se přihlásí do výběrového řízení vlády na nového šéfa ÚOHS, nemusí mít prověrku na stupeň důvěrné. Stačí, když o ni bude mít alespoň požádáno. Tendr na předsedu úřadu se tak otevírá uchazečům ze soukromé sféry, a také širšímu okruhu uchazečů z veřejné správy. Vedle náměstka ministra vnitra P. Mlsny, který už svůj zájem potvrdil, nově kandidaturu předkládá i partner advokátní kanceláře Havel & Partners R. Neruda.

Změny v horní komoře. Senátorské kluby se v rámci povolebního uspořádání horní komory dohodly na pětičlenném vedení ve složení J. Růžička a J. Horník (Starostové), J. Oberfalzer (ODS a TOP 09), nováčkem je J. Seitlová (KDU-ČSL), v čele nadále zůstává M. Vystrčil (ODS).

Šikování demokratické opozice. Rýsují se 3 hlavní bloky, které se patrně utkají o vítězství v příštích sněmovních volbách. Proti hnutí ANO (s případnou podporou menších krajních stran) se tvoří koalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Třetím akterém bude pravděpodobně koalice Pirátů se STAN, kteří rovněž směřují k dohodě o spolupráci. Někdejší předseda Milionu chvilek uvedl, že chce změnit dynamiku hry a oslovit voliče, které nynější opozice oslovit nedokáže. Ve startu nového politického projektu mu pomohli 3 přátelé (P. Hošek, A. Rybníčková a R. Chlup), kteří pro něj založili spolek Pro ČR. “Než začne doopravdy fungovat, zeptáme se lidí, jestli to chtějí. Půjdeme do politiky jen tehdy, když nás do ní jako své zástupce pošlou lidé z celé země," uvedl Minář.

Občanský sektor a udržitelný rozvoj 

Chaos kvůli zrychlování stavebních povolení. Vládní návrh nového stavebního zákona (zde argumentace MMR) prošel 5.11. 1. čtením ve sněmovně. Kritika opozice se soustředí na vytvoření nového “megaúřadu". Zelený kruh považuje za problém jak způsob přípravy, tak věcný obsah. Zákon vůbec nezohledňuje potřeby obcí reagovat na sucho a klimatické změny, zásadně omezuje účast veřejnosti a spolků v povolovacích řízeních a záruky na ochranu veřejných zájmů, oslabuje vliv samospráv a otevírá prostor pro libovůli správních orgánů - to kritizuje i Nejvyšší správní soud. ZK vyzývá poslance, aby legislativní zmetek i jeho případný komplexní pozměňovací návrh zarazili a spíš do stávajícího zákona zapracovali ty změny, na nichž je široká shoda. 

Jak udělat Národní plán obnovy “green&smart”? Vláda zatím veřejně neprozradila, jak chce pokračovat v přípravě plánu obnovy po COVID-19, na který by z Bruselu mělo Česku jít 182 mld. Kč  dle parametrů Komise. Přístup k přípravě prvního návrhu byl dosud bez veřejné debaty, postrádá strategickou vizi, lepí díry v rozpočtu na tvrdé investice místo vzdělávání a lidi. Snad bude ministr K. Havlíček v některém z dalších videí k tomu konkrétnější.

Otrávená Bečva obnažuje selhání státu. Neovlivni.cz odhalili zmatek mezi úřady, kdo má jakou odpovědnost při zásahu a vyšetřování příčin katastrofy, vč. opožděného informování obyvatel o uniklém kyanidu (navíc nově je v řece i nikl). Ministr Brabec odmítá či není schopen víc vysvětlit ani poslancům na výboru pro ŽP. A chemička Deza z holdingu Agrofert není zcela mimo podezření. 

Podívejte se na pořad Reportéři ČT, který se kauze otrávené řeky věnuje.

Polovičatá zemědělská reforma. Europoslanci doplnili další krok k reformě společné zemědělské politiky: více odpovědnosti čl. státům, zastropování dotací z EU pro velké agropodniky, podpora malých a středních zemědělců a ekologického hospodaření. Návrhy ale selhávají v oblasti ochrany klimatu a půdy, neboť neřeší cíle pro snižování emisí nebo přísnější ekologické standardy pro vyplácení dotací. 

Agropatriotismus opět ožívá. Ve stejné době se poslanci ANO na druhý pokus snaží prosadit do sněmovny návrh na povinné zastoupení českých potravin v obchodech, v němž se definice “české” nahrazuje za “potraviny místního nebo regionálního původu z krátkého dodavatelského řetězce”. Podle Respektu se tak snaží pro Agrofert pojistit poslední dotační miliardy.

Zdraví nebo spíš patriarchální zásah do práv žen na rozhodování o vlastním těle? Na tiskovou zprávu ČŽL navazuje její předsedkyně M. Smolíková v rozhovoru pro DVTV s komentáři k dalším souvislostem faktického zákazu potratů v Polsku. 

Reforma exekucí se protahuje. Sněmovna přerušila ve 2. čtení projednání reformy exekucí a vrátila ji ministerstvu spravedlnosti na přepracování. Přes nesouhlas ministryně Benešové i díky poslancům ANO vypadly klíčové systémové změny: principy “jeden dlužník-jeden exekutor” (pro koncentraci exekucí) a “teritoriality” (přidělování případů exekutorům podle jejich místní příslušnosti nezávislými soudy a ne na základě preferencí věřitelů). Poslankyně Valachová chce v legislativní nouzi protlačit naléhavá opatření, která umožní v období pandemické krize dlužníkům co nejrychleji se dostat z dluhů či neupadnout do nové dluhové spirály. Vláda 2.11. alespoň schválila zkrácení doby osobního bankrotu na 3 roky. 

Neefektivita distančního vzdělávání. Česká školní inspekce ve zprávě o zkušenostech žáků a učitelů ZŠ s distanční výukou odhaluje nezvládnutou organizaci výuky, nedodržení doporučení v překlápění výuky do online prostředí (1:1 vůči prezenční), slabou zpětnou vazbu na práci žáků od učitele, redukci jen na zadávání úkolů a nepotkávání se s žáky online, lpění na plném rozsahu učiva a očekávání výsledků neadekvátně k distanční výuce. K tomu ČOSIV souběžně vydalo doporučení k systémové podpoře dětí se speciálními potřebami v distanční výuce.

Stopař občanské svobody. COVID19- Civic Freedom Tracker sleduje po celém světě reakce vlád na pandemii, které ovlivňují občanské svobody a lidská práva, se zaměřením na mimořádné zákony. Kontaktujte koordinátory s aktuálními informacemi a zdroji o stavu v naší zemi. Pandemie COVID-19 nemusí být krizí lidských práv, proto Tracker propaguje i pozitivní příklady postupů některých vlád, která prokazují, že je možné chránit práva a účinně bojovat proti viru. 

Průvodce aktivního občana svět(l)em lobbingu. Knížka na 80 stranách seznamuje čtenáře s legislativním procesem, vyjasní rozdíl mezi lobbistou a kmotrem, vysvětlí historii a význam lobbingu a dá i praktické tipy a rady, jak na to.

#zvladnemeto. Skauti průběžně aktualizují přehled dobrovolnických a dárcovských možností z celého Česka. Další nabídky pomoci občanských organizací různým skupinám obyvatel ke zvládání situací kolem koronaviru jako non-stop infolinky, rozvoz potravin, psychosociální pomoc a mnoho dalšího propaguje OSF - dejte jim o sobě vědět.

Evropská unie a mezinárodní souvislosti

Spouští zákaz Interrupcí masové povstání proti vládě? Ústavní tribunál v Polsku rozhodl o tom, že zákrok bude možný pouze v případech incestu, znásilnění nebo při ohrožení zdraví matky. V rozsáhlých a neutuchajících protestech napříč celou zemí došlo i ke střetu s krajní pravicí. Polská vláda proto zatím pozastavila implementaci rozhodnutí a premiér volá po dialogu s protestujícími i opozicí.

Protipotratový zákon neprošel. Návrh zákona, který by slovenským ženám značně omezil možnost jít na potrat, nezískal v úterý v parlamentu dostatečnou podporu. Avšak jen o jeden hlas méně, než bylo ke schválení potřeba. Poslankyně A. Záborská, která je autorkou zákona, uvedla, že jej hodlá za půl roku předložit znovu. Podle ní zákon „pomůže těhotným ženám“.

Policie dále vyšetřuje obvinění z korupce v justici. Slovenská policie vzala do vazby speciálního prokurátora D. Kováčika a pár dnů poté i vlivného podnikatele Z. Kollára, a spolu s ními další představitele policie a soudní moci. Jedná se o širší a plánovanou operaci slovenských orgánů činných v trestným řízení stíhat osoby spojované s masivní korupcí v justici.

Zneužití značky V4. Maďarská ministryně spravedlnosti J. Vargová na svém facebooku uvedla, že Visegrád dosáhl nové fáze spolupráce díky nové iniciativě „V4 + Professor Network and Junior Programme“. Měla by poskytovat středoevropskou perspektivu v otázkách vlády práva. Země V4 se však na ní nedohodly. Slovenská ministryně spravedlnosti M. Kolíková ji proto označila za zneužívání značky V4.

Napětí mezi Maďarskem a Ukrajinou pokračuje. Kyjev si předvolal maďarského velvyslance, kvůli vyjádření maďarského ministra zahraničí na sociálních sítích během nedělních komunálních voleb na Ukrajině – kde podpořil stranu reprezentující maďarskou menšinu.

Chorvatská a slovinská média čelí útlaku. Mediální organizace v obou balkánských zemích hlásí znepokojení nad reakcemi jejich státních orgánů, které používají koronavirová opatření k útoku na tisk. Slovinské mediální domy již ve společném prohlášení slíbily, že se nepodvolí tlaku a budou nadále přinášet veřejnosti pravdivé informace

Vyjednávání pokračují. Velká Británie se vrátila k jednacímu stolu poté, co M. Barnier před europoslanci prohlásil, že k ústupkům musí dojít na obou stranách. Vyjednávání o budoucích vztazích však zatím zásadní průlom nepřinesla. Naopak Komise zvažuje další kroky kvůli porušení brexitové dohody, jelikož Británie na výzvu EU neodpověděla ve stanovené lhůtě. 

Turecko pod tlakem. Řecko vyzvalo Německo, Španělsko a Itálii k uvalení zbraňového embarga proti Turecku. Ruský ministr zahraničí S. Lavrov se postavil na stranu Řecka, když prohlásil, že státy mají právo rozšířit své teritoriální vody až do 12 námořních mil.  Na oplátku turecký prezident R. T. Erdoğan obvinil francouzského prezidenta E. Macrona z vedení „nenávistné kampaně“ proti muslimům, v reakci na jeho obhajobu svobody projevu v podobě karikatur proroka Mohameda.

Huawei rizikem pro další země. Po zprávě bezpečnostní služby o hrozbě kybernetické špionáže se švédský poštovní a telekomunikační úřad rozhodl vyloučit čínské společnosti Huawei a ZTE ze stávajících i budoucích projektů na 5G. Bulharsko se pak připojilo k americké iniciativě Čistá síť (Clean Network), jejímž cílem je vyřadit čínské společnosti z budování telekomunikační infrastruktury Spojených států a jejich spojenců.

Souboj o regulaci internetu. IT průmysl žádá, aby Irsko kritizovalo připravovanou legislativu EU (tzv. DSA), jež má za cíl vytvořit regulatorní rámec pro internet. Zástupci internetového byznysu namítají, že zajištění volné soutěže by se nemělo zaměňovat s regulací obsahu a online reklam.

Předchozí čísla 

Archiv: zde

Přímý odběr a Vaše vstupy

K odběru se můžete přihlásit prostřednictvím tohoto odkazu.
Kontakt: Kateřina Vrbová, vrbova@glopolis.org

Děkujeme za Váš zájem, podporu a zpětnou vazbu!

Tým Glopolis

Copyright © 2020 Glopolis, All rights reserved.


Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list.

Email Marketing Powered by Mailchimp