Copy

Biuletyn Informacyjny URBACT luty 2019

W numerze:
Facebook
Twitter
Website
Email
Jakie wsparcie dla miast uczestniczących w naborze do Sieci Planowania Działań URBACT oferują dedykowane webinaria? Jak poznać idealnego partnera miejskiego do aplikowania w ramach naboru Sieci Planowania Działań URBACT? Ne te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w lutowym numerze Biuletynu.

Webinarium na temat otwartego zaproszenia do Sieci Planowania Działań

Artykuł źródłowy: 
https://urbact.eu/webinar-open-call-action-planning-networks


Czy jesteście zainteresowani naborem do sieci? Dołączcie do nas na seminaria internetowe, aby uzyskać odpowiedzi na wszystkie pytania!


W ramach naboru do Sieci Planowania Działań przewidziano pięć seminariów internetowych w celu zapewnienia miastom niezbędnego wsparcia, z których każde skupi się na jednym konkretnym temacie.
 

Kto powinien dołączyć do webinarium?


Wszystkich zainteresowanych zgłoszeniem projektu do Sieci Planowania Działań zapraszamy do przyłączenia się do nas! W pierwszych dwóch webinariach wzięło udział łącznie ponad 200 uczestników. Uczestnicy uczyli się o tym, jak wzbogacić swoją aplikację. Na naszą ankietę, ogłoszoną podczas obu sesji odpowiedziało 84 osoby. W gronie tych osób można znaleźć przedstawicieli różnych sektorów (jak pokazuje wykres):

* Wykres jest reprezentatywny, ponieważ pokazuje tylko statystyki z pierwszego webinarium.
 

Jakie tematy są omawiane?


• 11 stycznia,  o godz. 11.00 czasu środkowoeuropejskiego - ogólna prezentacja naboru
W tym miejscu można zobaczyć prezentację wykorzystaną podczas tego webinarium. Można też obejrzeć film z ogólnej prezentacji dla partnerów Eurocities. Zapraszamy również do zapoznania się z odpowiedzią Sekretariatu URBACT na główne pytania poruszone podczas webinarium na wideo na Facebooku.
Ponadto 45 osób odpowiedziało na następujące pytania:
 
• 7 lutego, o godz. 14.00 - Skupienie na budowaniu partnerstwa
W tym miejscu można zobaczyć prezentację wykorzystaną podczas tego webinarium internetowego. Można też obejrzeć nagranie wideo. Więcej informacji na temat narzędzia wyszukiwania partnerów można znaleźć w tym artykule.
Ponadto 39 osób odpowiedziało na następujące pytania:

 
• 7 marca, 14.00 czasu środkowoeuropejskiego - Skupienie na Działaniach fazy 1
W tym miejscu można zobaczyć prezentację wykorzystaną podczas tego webinarium internetowego. Można też obejrzeć nagranie wideo.
Ponadto 40 osób odpowiedziało na następujące pytania:

• 4 kwietnia, 14.00 czasu środkowoeuropejskiego – Skupienie na opracowaniu budżetu i przesyłaniu formularza zgłoszeniowego
W tym miejscu można zobaczyć prezentację wykorzystaną podczas tego webinarium internetowego.
 
• 11 kwietnia, godzina 14.00 CET - Rozwiązania ostatniej szansy: platforma aplikacji online SYNERGIE-CTE
W tym miejscu można zobaczyć prezentację wykorzystaną podczas tego webinarium internetowego. 
 
Uczestnicy mogą wysłać swoje pytania przed lub podczas webinarium, wysyłając wcześniej e-mail na adres apn@urbact.eu Ale najpierw warto sprawdzić sprawdzić, czy odpowiedź nie znajduje się już w naszej stronie FAQ.
Share Share
Tweet Tweet
Forward Forward
+1 +1
Share Share

Szukasz idealnego partnera? Jak miasta znalazły swoich partnerów

Artykuł źródłowy: 
https://urbact.eu/looking-your-ideal-partner


Miłość jest w powietrzu, ponieważ setki miast w całej UE ruszają na poszukiwanie idealnego partnerstwa miejskiego. Miasta mają czas do połowy kwietnia na znalezienie międzynarodowej grupy towarzyszy stojących przed podobnymi wyzwaniami i ubieganie się o status „Sieci Planowania Działania” URBACT.


Aż 23 europejskie sieci zostaną wybrane do rozpoczęcia trwającej dwa i pół roku przygody URBACT, celem dzielenia się swoimi wyzwaniami, rozwiązaniami i nowymi pomysłami - jednocześnie pracując lokalnie przy budowie nowego partnerstwa i rozwiązywaniu ich problemów. Jak dotąd, miasta pełne nadziei opublikowały ponad trzydzieści pomysłów projektowych w narzędziu do wyszukiwania partnerów URBACT, obejmującym tematy od rozwoju miasta przez uczestnictwo w sporcie, zdrowie miejskie, adaptację do zmian klimatu, zaangażowanie społeczności aż po produktywne zatrudnienie.

Ponad 500 miast UE uczestniczyło już w sieciach URBACT, korzystając z finansowania programu, wiedzy specjalistycznej w zakresie zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich, tworzenia polityki partycypacyjnej - i nie tylko.
Celem jest zachęcenie większej liczby miast do przyłączenia się. Jednak niezależnie od lokalizacji, rozmiaru i poziomu doświadczenia, nie zawsze łatwo jest znaleźć idealne dopasowanego partnera. Zapytaliśmy więc trzy szczęśliwie związane miasta, jak znalazły swoich partnerów.


„Miłość wisi w powietrzu”


Kiedy Szombathely (HU) przyjechało do Varaždin (HR), miasto szukało sposobów na przebudowę ogromnego opuszczonego poligonu wojskowego. Chcieli również uczyć się z programów UE i budować związki z innymi miastami. Szombathely przystąpiło do Sieci Planowania Działań MAPS (2015-18) - dziewięciu miast partnerskich budujących zrównoważone strategie miejskie, aby „przedefiniować funkcję, rolę społeczną i dostępność dawnego dziedzictwa wojskowego”. Ágnes Győrffy, kierownik projektu w biurze burmistrza, pamięta, jak to wszystko się zaczęło…

„Nasze miasto leży bardzo blisko granicy ze Słowenią i zostaliśmy zaproszeni na słoweński Dzień Informacyjny URBACT. Sam dzień był głównie w języku angielskim, a niewielka część w języku słoweńskim, ale zapewniono tłumaczenie, więc mój szef powiedział mi „Dlaczego nie mielibyśmy tam pójść i przyjrzeć się, czym jest URBACT”. I tak poszłam. Była sekcja, w której miasta miały okazję zaprezentować swoje nowe pomysły w ciągu dwóch minut. Była też pewna młoda dama z Chorwacji - Emanuela Grđan, doradca ds. planowania w mieście Varaždin - mówiąca, że oni też mają zasób wojskowy i że nie wiedzą, co z tym zrobić. Problem, o którym nam opowiadała, był bardzo, bardzo podobny do naszego. Więc wróciłem do domu mówiąc: „Ten program brzmi dobrze! Nie możemy niczego zbudować, ale możemy myśleć wspólnie, możemy zdobywać doświadczenie i wiedzę od siebie nawzajem… i jest ciekawy pomysł na nowy projekt z zasobami wojskowymi… ” - Jaka jest wskazówka Ágnes dla innych miast poszukujących idealnego partnera? „Nigdy nie lekceważ okazji na nowy związek!”

„Miłość od pierwszego wejrzenia”


Szukając rozwiązań do stworzenia miejsc pracy, producent Sherry Fundão (PT) wykorzystał internetowe narzędzie do wyszukiwania partnerów URBACT do połączenia z Baeną (ES), poprzez lokalne stowarzyszenie rozwoju ADEGUA i nową sieć AGRI-URBAN.

Micaela Gil, kierownik projektu europejskiego w gminie Fundão, wspomina: „Poświęciłam chwilę na przeczytanie wszystkie propozycje online, wybranie najciekawszych pomysłów na projekty i przedstawienie ich burmistrzowi. Następnie wysłałem e-mail do trzech lub czterech partnerów. Baena była jedyną - Antonio (Zafra) która odpowiedziała i wysłał mi kwestionariusz. Zadzwoniłam również do niego, abyśmy mogli się poznać i lepiej zrozumieć, co Fundão może wprowadzić do sieci. Od razu poczułem, że Antonio będzie doskonałym partnerem, po prostu, rozmawiając przez telefon. Projekt wydawał się naprawdę interesujący. Kwestionariusz był uspokajający. Nawet ich propozycja projektu była bardziej konkretna niż niektóre inne propozycje, które nie dawały wielu informacji.

Próbowaliśmy szybko przystąpić do projektu URBACT w 2008 roku ale wniosek nie przeszedł pierwszego etapu. To było nasze pierwsze nieudane doświadczenie. Ale tym razem z AGRI-URBAN (2015-18) poszło bardzo dobrze.
Miasta wspólnie przemyślały produkcję rolno-spożywczą, przynosząc korzyści w zakresie miejsc pracy, dochodów, zdrowia i środowiska. Na początku byłam pełna obaw: „Czy uda mi się dostać? Czy spełnię oczekiwania programu i partnerstwa? ”Ale kiedy poznaliśmy naszego eksperta wiodącego, który jest także Portugalczykiem, i innych partnerów, wszystko stało się jasne: zyskaliśmy zaufanie, czuliśmy się zmotywowani. AGRI-URBAN poszedł tak dobrze, że chcemy kontynuować działania, więc opublikowaliśmy pomysł projektu w narzędziu wyszukiwania partnerów. Mamy już kilka kontaktów. I Podobnie jak Baena, wysłałem kwestionariusz do zainteresowanych miast, abym mogła wybrać najciekawszych partnerów do naszego projektu.

Jedną z doskonałych inicjatyw, jaką niedawno wprowadził URBACT są nowe seminaria internetowe (webinaria). Wspaniale jest porozmawiać z potencjalnymi partnerami bezpośrednio ze swojego sekretariatu. Wiele miast dołączyło do czatu, pisząc: „Chciałbym dołączyć, oto mój adres e-mail, skontaktuj się ze mną ...” Więc skontaktowałem się z kilkoma potencjalnymi miastami partnerskimi. Myślę, że jeśli miasta są obecne na tym spotkaniu, prawdopodobnie poważnie podchodzą do programu. Cieszyliśmy się z pracy z Baeną tak bardzo, że pozostaliśmy w kontakcie, a teraz staramy się o projekt z programu Interreg Sudoe. AGRI-URBAN był naszym pierwszym prawdziwie europejskim doświadczeniem i dzięki nim staliśmy się rodziną, rodziną URBACT. ”
 

„Zostańmy razem”


Rada Basingstoke & Deane Borough (Wielka Brytania) znała już szwedzkie miasto Gävle na długo przed dołączeniem do URBACT. Daniel Garnier z Basingstoke wspomina: „Po raz pierwszy spotkaliśmy Gävle w 2009 roku, w ramach projektu wymiany pracowników dzięki programowi Leonardo, dzielącego się dobrymi praktykami w zakresie świadczenia usług. Rozpoczęliśmy wyszukiwanie partnerów w naszym biurze w Brukseli, w Southern England Local Partners. Gävle odpowiedziało. Umówiliśmy się na spotkanie, rozmawialiśmy i stało się jasne, że mamy wiele wspólnego: te same wyzwania, skład ekonomiczny, kwestie związane z percepcją i wizerunkiem, te same ambicje poprawy jakości życia i możliwości dla naszych mieszkańców ... Mieliśmy się tak dobrze w projekcie Leonardo, że chcieliśmy kontynuować współpracę.

Kiedy Basingstoke rozpoczął projekt ESIMeC z URBACT w tym samym roku jako główny partner, zbudowanie odpowiedniej sieci było dla nas bardzo ważne. Chcieliśmy pracować z miastami podobnej wielkości z całej Europy, które borykały się z tymi samymi wyzwaniami i chciały współpracować i uczyć się od siebie.

Nie mieliśmy wątpliwości żeby zabrać Gävle'a na pokład. Podobnie jak my mają problemy z umiejętnościami, aspiracjami młodych ludzi, brakiem umiejętności w kluczowych sektorach itp. Odważę się powiedzieć, że się zakochaliśmy! Koordynatorka, Annika Lundqvist i ja, po prostu w to weszliśmy. Po ESIMeC II chcieliśmy więcej i wspólnie zrobiliśmy kolejny projekt Leonardo, tym razem dotyczącym edukacji w zakresie charakteru. I znów byliśmy partnerami w sieci URBACT TechTown.

Upewnienie się, że miasto partnerskie jest właściwe, nie zawsze jest łatwe, więc sporządziliśmy kwestionariusz: „Jakie wyzwania stoją przed waszym miastem? Jakie są wasze oczekiwania wobec projektu? Czego chcielibyście się nauczyć? Jakie doświadczenie i wiedza możecie wnieść? ”Dzięki zebranym informacjom byliśmy w stanie ocenić, czy miasta, które były zainteresowane współpracą z nami, były dobrze dopasowane. Kluczem dla nas była chęć uczenia się i dzielenia oraz poziom zaangażowania i zdolności do pełnego zaangażowania w projekt.

Mieliśmy wielkie szczęście: współpraca z innymi miastami UE znacząco wpłynęła na to, co i jak robimy tutaj w Basingstoke. Nigdy nie bylibyśmy w stanie osiągnąć tego, co zrobiliśmy bez bliskości sieci miast, z którymi współpracowaliśmy. Umożliwiły nam dostęp do różnych sposobów pracy i myślenia, nowych pomysłów, nowych perspektyw i różnych doświadczeń i wiedzy. To było niesamowite doświadczenie i mamy nadzieję, że pomimo Brexitu, będziemy mogli kontynuować współpracę z miastami z którymi jesteśmy związani oraz, miejmy nadzieję, również z nowymi.
 
URBACT proponuje wsparcie w poszukiwaniu partnerów i ich kojarzenie, od webinariów i internetowego narzędzia do wyszukiwania partnerów aż do kontaktów URBACT w każdym kraju. Obejrzyjcie ten krótki wywiad na Facebooku, aby uzyskać dalsze wskazówki.
Aby uzyskać więcej informacji, zobaczcie:

Amy Labarrière
Share Share
Tweet Tweet
Forward Forward
+1 +1
Share Share
Walka z bezdomnością: rola miast
 

Mieszkania niedostępne, nieodpowiednie, drogie, niegodne, niepewne lub zupełny brak warunków mieszkaniowych to czynniki zasilające spiralę indywidualnego i społecznego ubóstwa. W Europie czynniki te na różne sposoby dotykają coraz większą liczbę ludzi. Władze publiczne ponoszą odpowiedzialność za rozwiązywanie problemu, nie ze złej woli, a raczej z powodu braku mieszkań, problemów systemu pomocy społecznej i drapieżnych praktyk rynkowych.

Laura Colini, ekspert programu URBACT, przedstawia przegląd Policy LAB i współpracy inicjatywy URBACT Knowledge Hub z FEANTSA (Europejska Federacja Krajowych Organizacji Pracujących z Ludźmi Bezdomnymi) oraz Urzędem Miasta Paryża, po ich spotkaniu w grudniu 2018 r. Celem spotkania była wymiana lokalnych praktyk i nawiązanie współpracy między małymi, średnimi i dużymi urzędami europejskich miast w walce z bezdomnością.


Cały artykuł w języku angielskim jest dostępny pod podanym linkiem:
https://www.blog.urbact.eu/2019/02/fighting-homelessness-role-of-cities
Nowe planowanie urbanistyczne - trwałe innowacje czy tylko chwilowa iluzja…? [CZĘŚĆ 2]

Iván Tosics, ekspert programu URBACT z Metropolitan Research Institute w Budapeszcie, pyta czy nowe metody planowania urbanistycznego wytrzymają próbę czasu. W pierwszej części tego artykułu Ivan przedstawił proces opracowywania nowych polityk publicznych w całej Europie i pokazał konkretne przykłady nowych polityk miejskich i planowania.


Zapraszamy do lektury artykułu w języku angielskim: 
https://www.blog.urbact.eu/2019/01/new-urban-planning-part-2/
Kobiety, które widzimy… i nie widzimy
 

W ubiegłym roku minęła setna rocznica uchwalenia Ustawy o reprezentacji ludności, nadającej po raz pierwszy prawo do głosowania (niektórym) kobietom w Wielkiej Brytanii i Irlandii (minie kolejne dziesięć lat, zanim wprowadzone zostaną powszechne prawa wyborcze). Aby uczcić tę rocznicę, burmistrz Londynu, Sadiq Khan, zainicjował całoroczną kampanię #BehindEveryGreatCity na rzecz równouprawnienia płci w tym mieście.

Podczas gdy Londyn jest jednym z najbardziej różnorodnych i integracyjnych miast na świecie (37% z nas pochodzi z zagranicy), nierówność płci pozostaje problemem  - szczególnie w miejscu pracy.

Ta nierówność w miejscu pracy występuje w całym Londynie w publicznym, prywatnym i trzecim sektorze. Tylko 32 procent wszystkich deputowanych to kobiety, tylko 36 procent radnych w Londynie to kobiety, a tylko jeden na pięciu przewodniczących rad organizacji trzeciego sektora to kobieta.


Cały artykuł w języku angielskim jest dostępny pod podanym linkiem:
https://www.blog.urbact.eu/2019/02/the-women-we-see-and-dont-see
Aktywne organizacje pozarządowe: platformy współpracy obywatelskiej  

Levente Polyak dzieli się pięcioletnią historią Rygańskiego Domu Organizacji Pozarządowych w Teika (LV) i analizuje jego zalety i wady. 

Publiczna współpraca obywatelska nigdy nie była tak ważna dla europejskich miast jak dziś. Utrata zaufania między administracjami publicznymi a społeczeństwem, rosnący autorytaryzm i pogarszająca się jakość usług sprawiają, że życie miejskie staje się trudniejsze, zwłaszcza dla najsłabszych grup społecznych. Z kolei dzielenie się zasobami i obowiązkami między gminami i podmiotami społeczeństwa obywatelskiego pomogło miastom zwiększyć swój udział w zakresie rozwoju miast, ale także współpracy w zakresie koprodukcji przestrzeni miejskiej i współtworzenia usług miejskich. 
Dom Organizacji Pozarządowych w Rydze jest jednym z filarów najnowszych prób gminy w budowaniu mostów ze społeczeństwem obywatelskim.

Zapraszamy do lektury artykułu w języku angielskim: 
https://urbact.eu/active-ngos-platforms-public-civic-cooperation
Tłumaczenie i redakcja biuletynu:
Aldo Vargas-Tetmajer – koordynacja
Karol Bury
Przemysław Antkowiak
URBACT to europejski program wymiany doświadczeń i wyników badań, promujący zrównoważony rozwój miast.

URBACT umożliwia miastom współpracę na rzecz opracowywania rozwiązań głównych problemów miast, podkreślając rolę, jaką odgrywają miasta w stawianiu czoła coraz bardziej kompleksowym problemom społecznym. Program pomaga miastom w szukaniu rozwiązań pragmatycznych, nowych i zrównoważonych oraz integrujących aspekty gospodarcze, społeczne i środowiskowe.

URBACT umożliwia miastom wymianę przykładów dobrej praktyki i wniosków z wdrażania projektów w środowiskach wszelkiego rodzaju fachowców, zaangażowanych do realizacji polityki miejskiej w całej Europie.

W programie URBACT uczestniczy 550 miast, 29 krajów i 7.000 aktywistów.

urbact.eu/urbact-polska
www.urbact.pl
Copyright © 2020 *|LIST:COMPANY|*, All rights reserved.


usuń subskrypcje    ustawienia subskrybcji

Email Marketing Powered by Mailchimp