Copy
Měsíční zpravodaj Cesty domů
Zobrazit tento e-mail v prohlížeči

Kaleidoskop Cesty domů

listopad 2020
Benefiční aukce uměleckých děl je pro Cestu domů největší dárcovskou akcí a do rozpočtu přinese celý svůj výtěžek. Ten se loni vyšplhal na neuvěřitelných 2 240 738 Kč. Letos nemůžeme uspořádat aukci sálovou, na které bychom mohli osobně potkat, ale běží „pouze“ její online část – význam má pro nás ale stejný a do jejích příprav i průběhu jsme vložili velké úsilí. Prosíme o to i vás, dražte a podpořte nás online.

Podpora dárců pro nás znamená svobodu a nezávislost. Díky vám se v péči o naše pacienty můžeme rozhodovat svobodně s jediným cílem, a to umožnit jim a jejich rodinám strávit poslední společně chvíle co nejlépe a podle jejich přání.

Děkujeme.
Výtěžek letošní online aukce zatím směle útočí na hranici půl milionu korun korun. Jsme za to vděční a prosíme – vydržte s námi až do 18. listopadu 2020. Pojďme společně zkusit dosáhnout rekordního výtěžku milion korun. Dražená díla si můžete prohlédnout a do aukce se zapojit na našem webu

„Radost, dravost a snaha podpořit Cestu domů je v online aukci cítit i skrz monitor,“ říká produkční Lucie Mikulecká v rozhovoru o aukci a její kolekci, který jsme vedli zároveň i s kurátorkou aukce Karolínou Drábkovou a vedoucí fundraisingu a péče o dárce Helenou Štohanzlovou.
 
Vzhledem k tomu, že současná situace nám neumožňuje pořádat výstavu dražených děl, připravila pro vás kurátorka aukce Karolína Drábková virtuální komentovanou prohlídku alespoň některých z nich. Podívejte se.

Na obrázku: Adriana Skálová, Jarní exploze, 2020, akvarel na papíru, 50 x 70 cm

Novinky

Hledáme sestry


Do zdravotnického týmu Cesty domů přijmeme nové kolegy či kolegyně na celé úvazky na pozice dětská sestra domácího hospice a všeobecná sestra ambulance paliativní a podpůrné péče a domácího hospice.

Těšíme se na vás!
 

Vzpomínkové pozdravení

Každý rok zve Cesta domů ty, které jsme provázeli při péči o jejich blízkého, na Vzpomínkové setkání. Letos se bohužel nemohlo uskutečnit v obvyklém formátu, kdy společně vzpomínáme při koncertu, v tichu kaple nebo při setkání u stolu a povídání.

Nechtěli jsme neudělat nic, proto jsme se pokusili nahradit skutečné setkání alespoň částečně, a to formou videa, Vzpomínkovým pozdravením. Patnáctiminutový program se členy našeho multiprofesního týmu lze zhlédnout do 30. 11. 2020.

Pokud máte někoho blízkého, kdo nemá přístup k internetu, budeme rádi, když mu umožníte se na Vzpomínkové pozdravení podívat přes Váš přístroj nebo připojení.

Podpůrné materiály z Cesty domů


Na jaře naše kolegyně a kolegové z multiprofesního týmu připravili materiály, které jsou stále aktuální a mohou pomoci v současné době epidemiologických opatření. Jde o články Jak být nablízku v čase koronaviru (jak být nablízku v případech, kdy fyzická blízkost není možná; jak se o sebe postarat i ve chvíli, kdy nám blízký zemřel) a Jak (ne)uspořádat pohřeb v čase koronaviru (doporučení, která by mohla podpořit pozůstalé v odložení smutečního obřadu na bezpečnější dobu; možnosti, jak se s blízkým zemřelým rozloučit v klidu domova). Tématu se v různé míře věnují i další naše články a rozhovory.

Z našich letáků a brožur vybíráme: Můžeme Vám poradit? – Malá praktická pomoc v těžké době po úmrtí příbuzného, V době zármutku – Těm, kteří ztratili blízkého člověka, Poslední chvíle – Jak postupovat při úmrtí blízkého člověka, Jak být nablízku – Provázení posledními dny a týdny života.

Přehled všech knih a letáků vydaných Cestou domů najdete v katalogu nakladatelství Cesta domů. K zakoupení jsou v našem eshopu.

Poradna Cesty domů nabízí, nyní v omezeném režimu, poradenství pro pozůstalé. Více informací a kontakt naleznete na webu.

Limitovaná edice kalendáře DOMA


Byla to náročná logistická akce, ale tiskové archy charitativního kalendáře DOMA 2021 podepsané všemi osobnostmi, které jsou v kalendáři vyfocené, dorazily do chráněných dílen organizace Arkadie. Tam v těchto dnech vznikají první kusy limitované edice kalendáře, který připravil fotograf Štěpán Hon. 

Chcete mít nebo darovat kalendář s autogramy 24 osobností? Kalendář, se kterým pomáháte hned několikrát, kromě chráněných dílen i Cestě domů, která výtěžek z prodeje použije na úhradu pohonných hmot při cestách za pacienty? Neváhejte, limitovaná edice je limitovaná...

Narozeninová anketa


Cesta domů v příštím roce oslaví 20. výročí od svého založení. Při zpětném pohledu do vlastní historie vidíme některé přístupy, způsoby a „cesty“, které se naší organizaci dařilo svou činností postupně měnit, anebo k jejich změně přispívat. Ať už je to přístup české společnosti k tématu smrti a umírání, způsob, jakým o smrti a umírání přemýšlejí lékaři, cesty samotných umírajících, kterým umožňujeme zemřít doma mezi svými blízkými. To je náš vnitřní pohled na historii a činnost Cesty domů.

Rádi bychom ale poznali také váš pohled. Velmi bychom si proto vážili toho, kdybyste nám věnovali 10 minut svého času a podělili se s námi o vaše postřehy. Získáme tím cennou zpětnou vazbu a vybrané texty a citáty bychom rádi využili v připravované obrazové publikaci, kterou chceme u příležitosti našich narozenin vydat. Děkujeme předem za váš čas a energii věnované našemu dotazníku se třemi otázkami.

Nakladatelství a dobročinné obchody


Z důvodů zpřísnění protikoronavirových opatření jsme byli v říjnu nuceni uzavřít dobročinné obchody Cesty domů. To ale neznamená, že si své oblíbené diáře, kalendáře či vánoční zboží nemůžete nakoupit z bezpečí domova online.
Nově v našem eshopu naleznete kategorii originálního a kuriózního zboží, kterou stále doplňujeme o nové kousky. Najdete tu zajímavosti od starožitného telefonu z roku 1927 (možná hezký dárek pro pubertálního potomka?), přes buřinku pana Tau, až po modlitební knížku v krabičce či Ex Libris Františka Tichého.
Hezký vánoční dárek může být třeba i naše nová knížka Slyším v noci tikat hodinky složená z dopisů a básní Jiřího Wolkera rodině.

V listopadu vyjde anglická verze oblíbené dětské knížky Martiny Špinkové Kocouře, ty se máš, která seznamuje děti s pomůckami, které pomáhají seniorům lépe zvládat omezení spojená s jejich vyšším věkem. V angličtině nabízíme i naše knížky pro děti Annie and Granny, Fear a brother like no other a Mystery.

Novoročenky s motivy z knížek


S blížícím se koncem roku nabízíme i tisk novoročenek s motivy z našich knížek. Vytiskneme PF pro vaši firmu s logem a textem, který si přejete, ale nově nabízíme i tisk novoročenek bez textu za zvýhodněnou cenu, a to již od 50 ks. Objednávky můžete posílat přímo šéfredaktorce nakladatelství Cesta domů.

Originální kalendář nejen pro dobu adventu


Už mnoho let Cesta domů vydává (a na přání čtenářů pravidelně dotiskuje) Adventní čtení. Vzniklo tak pět adventních kalendářů pro všechny, kdo mají rádi čtení a rádi se nechávají překvapovat 

Stejně jako dávné kalendáře obsahuje Adventní čtení pro každý den jednu povídku, příběh nebo báseň: 24 perliček od současných i klasických autorů (Petr Borkovec, Marek Eben, Arnošt Goldflam, Eduard Bass, Karel Čapek ad.) je jednotlivě zapečetěno, postupně tak vzniká netradiční sbírka, která může těšit při společném čtení pod stromečkem a lze se k ní později vracet.
 
Pro ty, kdo raději poslouchají, máme i audio CD s vybranými texty. Pokud hledáte originální dárek, který přinese klid a potěšení po celou dobu adventu (a i po něm), vyberte si vydání, které se vám líbí nejvíce, a nadělte ho už na konci listopadu. 

Vzdělávání


Otevřené jsou registrace u dvou akreditovaných online kurzů:
Zveme také na webinář pro zdravotníky, sociální pracovníky i psychoterapeuty o etických dilematech a výzvách v péči o ještě nenarozené děti či novorozence s předpokládanou krátkou životní prognózou. Webinář o etických dilematech v perinatální paliativní péči (14. 12.) vedený doc. MUDr. Jiřím Šimkem, CSc., pořádá Cesta domů v souvislosti s rozvíjením služby perinatálního provázení.

Aktuální nabídku dalších vzdělávacích akcí Cesty domů najdete vždy na našem webu.

Děkujeme


Nadační fonda Agora 7 od října tohoto roku pravidelně podporuje domácí hospic Cesta domů měsíčními příspěvky ve výši 50 000 Kč měsíčně. Děkujeme jim za toto velkorysé rozhodnutí.

Děkujeme společnosti ČEPS, a.s. za příspěvek ve výši 50 000 Kč, které využijeme na zajištění nočních a víkendových služeb sestřiček a lékařů domácího hospice Cesta domů. Společnosti UP Česká Republika s.r.o. za dlouhodobou podporu Ambulanci podpůrné a paliativní péče, kterou druhým rokem podpořila částkou 5 000 EUR

Děkujeme i dalším firemním dárcům, kteří v posledních měsících finančním darem podpořili činnost Cesty domů:

Ferona a.s., Livesport s.r.o., IMMUNIA spol. s.r.o., STEM/MARK a.s., MEDIAN s.r.o., CLINUVEL s.r.o., DAM architekti s.r.o., Eppendorf Czech & Slovakia s.r.o., A L S s.r.o., ALFIX ČR s.r.o., scanservice a.s., Citrix Systems Czech Republic s.r.o., Nadační fond MIXIT, AUTO STYL, a.s., Farma Kozárovice s.r.o., 2e plus s.r.o., ABC MAGNET s.r.o., Advokátní kancelář KF Legal s.r.o., GYMUNO spol. s.r.o., Samostatná ordinace gynekologa s.r.o., PEAL a.s.


Rádi bychom také poděkovali firmám CrossCafe original s.r.o. a co-bean, s.r.o. za potřebnou dávku kofeinu. V Cestě domů spotřebujeme 1 kg kávy denně!

Podpořte cesty za pacienty


Sestry a lékaři Cesty domů jsou pacientům a jejich rodinám k dispozici 24 hodin denně 7 dní v týdnu. Denně, týdně a ročně  tak naši zdravotníci podnikají nespočet cest. Chcete-li nám pomoci dostat se za pacienty ve chvílích, kdy to nejvíce potřebují, můžete nás podpořit v jednorázové výzvě nebo se stál našimi pravidelnými dárci.
CHCI DAROVAT

Články

Příloha Hospodářských novin o paliativní péči


Hospodářské noviny vydaly v polovině října přílohu s několika články s tematikou paliativní péče. Najdete mezi nimi rozhovor s americkým lékařem Antnony Backem o komunikaci nebo záznam diskuse, jejímž hostem byla i ředitelka Cesty domů Ruth Šormová.

Jsou věci horší než smrt


Článek Týdeníku Respekt o loučení, pohřbívání a truchlení v době pandemie.
Cesta domů na Facebooku
Cesta domů na Twitteru
Cesta domů
Instagram
YouTube
Copyright © 2020 Cesta domů. 


Pokud už nechcete dostávat zpravodaj Cesty domů, můžete se odhlásit.

Email Marketing Powered by Mailchimp
Cesta domů poskytuje odbornou péči umírajícím dospělým i dětem a jejich blízkým, kteří o ně pečují. Zároveň se snaží přispívat ke společenským a legislativním změnám, které umožní zlepšení péče o umírající lidi v naší zemi.