Copy
Měsíční zpravodaj Cesty domů
Zobrazit tento e-mail v prohlížeči

Kaleidoskop Cesty domů

prosinec 2020
Prokliky, odkazy a linky, online porady, videokonference i dobročinné aukce, e-shopy, webináře a streamování. Abychom obstáli, kombinujeme známé s neprobádaným, tradiční s moderním, snad nikdy nebyly kontrasty tak všudypřítomné. Často nám z toho jde hlava kolem, a když si vzpomeneme na „normálnost“ loňského adventního a vánočního času, je to trochu jako sci-fi. Letos jsme zakusili, že život, jak ho známe, není vůbec samozřejmý a že se může ze dne na den změnit. Jaké znaménko tomuhle konstatování přiřadíme, je jen na nás: vzpomínky na život před covidem mohou vyvolávat stesk a nostalgii, ale vědomí, že i velkou změnu dokážeme unést a zvládnout a že nám možná – vedle komplikací – přináší i nečekané příležitosti, může být naopak povzbudivé.

Naši pacienti, klienti a jejich rodiny, zkrátka ti, které Cesta domů v různé podobě a intenzitě provází, tu zkušenost náhlé změny, ztráty jistot, všudypřítomné křehkosti a odzbrojujících obav, kdy se všechno, co je vám milé jakoby otřese v základech, dobře znají. Stojí za to si připomínat, že to, co se ve světě v posledních měsících děje, a co mnozí z nás vnímají jako nesnesitelnou tíhu, je do určité míry součástí života i v běžných časech, jen to nebývá tak patrné. Někdy si říkám, že nám může tohle vědomí pomoci podívat se na příběhy, do kterých smíme na okamžik vstoupit, jinýma očima (a je dobré na ten pohled jen tak nezapomenout a uchovat si ho).

Končí zvláštní rok, možná nejpodivnější, jaký jsme zatím prožili. Leccos se obrátilo doslova naruby, spolehnout se můžeme vlastně jen na to, že naše představy a přání berou za své a že je třeba vzdát se mnoha zaběhaných a ověřených praktik a prostě zkoušet dělat věci nově, jinak, bez záruky.

Překvapení a experimenty jsou na denním pořádku, zároveň se ale život ani na chvilku nezastavil, pokračuje; jako když na potoce postavíte hráz a voda si stejně svou cestu najde. To platí o našem světě, zemi, komunitě, rodině, a také o Cestě domů. Všechno, co k nám patří, se i nadále děje, trochu stejně a trochu jinak: okolnostem se přizpůsobujeme, jak umíme, ale zároveň nás nemají ve své moci.  

Chci vám poděkovat za všechno, čím nám umožňujete pokračovat dál. Za otevřenost, podporu, velkorysost, že na nás myslíte, komunikujete s námi, jste štědří. Všechno je to nesamozřejmé, v Cestě domů vnímáme vaši přízeň nejen jako projev praktické pomoci, ale také jako vzácný zdroj inspirace a povzbuzení.

A protože k závěru roku patří i rozmanité rozdávávání a přijímání dárků, chci vás pozvat ke stisku pomyslného vánočního tlačítka, díky kterému můžete obdarovat Cestu domů a podpořit tak snahu měnit k lepšímu způsob, jakým se v Česku umírá.
Přeji vám pokojný adventní čas, hezké Vánoce, dost příležitostí radovat se (i dost sil pro chvíle, kdy je radost v nedohlednu) a dobré cesty dalším rokem.

Ruth Šormová
ředitelka
VÁNOČNÍ TLAČÍTKO

Novinky

Výběrová řízení


Do týmu Cesty domů přijmeme nové kolegy či kolegyně na pozice vedoucí vzdělávání, který převezme odpovědnost za převezme odpovědnost za realizaci a rozvoj vzdělávacích aktivit Cesty domů, a knihovník, který se bude starat o veškerý chod veřejné specializované knihovny Cesty domů.

Zdravotnický tým se těší na zájemce o pozice
dětská sestra domácího hospice a všeobecná sestra ambulance paliativní a podpůrné péče a domácího hospice.

Podrobnosti a termíny najdete na webových stránkách Cesty domů.

Výsledek online aukce


Výnos letošní online aukce uměleckých děl dosáhl nádherných 1 289 176 Kč. Svého majitele našla všechna díla z katalogu.

Děkujeme všem dražitelům i umělcům, kteří nám svá díla darovali.

Na obrázku: Klára Stodolová, Zvonky, 2020, akvarel na papíru, 50 × 70 cm

Advent s Helenou Kadečkovou


Významná skandinavistka, překladatelka a spisovatelka Helena Kadečková odkázala Cestě domů kromě finančního daru i svá autorská práva. Cesta domů její literární odkaz s radostí připomíná. Ve čtyřech adventních nedělích zveřejňujeme postupně čtyři videa z cyklu Advent s Helenou Kadečkovou, který její osobnost, knihy a práci přibližuje.

Cyklem videí chceme Heleně Kadečkové poděkovat. Seriál také připomíná práci převážně malých nakladatelů, kteří její knihy vydávali a nadále vydávají, navzdory současným ztíženým podmínkám. A doufáme, že diváky upozorní na pozoruhodné texty severských autorů, které mohou být v adventní době dobrými společníky.
V playlistu najdete zatím tři díly:

Světový den památky zesnulých dětí


Druhá prosincová neděle je Světovým dnem památky zesnulých dětí. Na mnoha místech se konala setkání, v 19 hodin místního času se zapalovaly svíčky.
„Pro mě osobně osobně je to příležitost vzpomenout na všechny děti, jejichž krátké životní příběhy jsem mohla vyslechnout v rámci perinatálního provázení. Byly to příběhy silné, často zásadně zasáhly do života těch, kteří si perinatální ztrátou prošli,“ říká Sára Balabánová (na fotografii), která v Cestě domů poskytuje a rozvíjí službu perinatálního provázení.

Charitativní kalendář DOMA je téměř vyprodán


Na podporu Cesty domů doputovalo už téměř 700 000 Kč a k dispozici je posledních pár kousků kalendáře. Limitovaná edice podepsaná všemi portrétovanými „zmizela“ již před dvěma týdny. Jsme moc vděční všem dárcům, kteří Cestu domů v této kampani podpořili.

Děkujeme týmu projektu DOMA a jeho autorovi Štěpánu Honovi, že si pro letošní ročník vybral právě podporu Cesty domů. Svým výtěžkem a počtem rozdaných kusů se jedná o nejúspěšnější ročník kalendáře DOMA. Díky rekordnímu výtěžku má tým mobilního hospice dostatek finančních prostředků na nákup pohonných hmot do aut zdravotních sestřiček, kterými každodenně jezdí za pacienty do jejich domovů.

Vzdělávání


Zveme na lednové online kurzy:
Aktuální nabídku dalších vzdělávacích akcí Cesty domů najdete vždy v kalendáři na stránce Vzdělávacího centra Cesta domů.

Nakladatelství a dobročinné obchody


Na začátku prosince jsme mohli otevřít naše dobročinné obchody. Najdete v nich knihy z produkce našeho nakladatelství, výtvarné papírnictví i originální vánoční dárky. Zákazníky v obchodech vítáme ve všední dny od 10 do 18 hodin a v obchodě v Bubenské ulici také v adventní soboty od 13 do 18 hodin. Máme z toho velikou radost a doufáme, že nebudeme muset opět zavřít. 

ZAVŘENO se jmenuje cyklus uměleckých fotografií Emily Medkové (1928­–1985) z 50.–80. let 20. století, který jsme vydali v sadě pohledů jako memento současného covidového stavu. Nadobro zavřená restaurace, rozbitá výloha kadeřnictví, igelitová rouška, zákaz, padlý anděl, mlčení… ať se třesou váleční štváči!, je totiž zavřeno.
Na tisk firemních PF na míru už je bohužel pozdě, ale digitální verzi pro vás ještě rádi zpracujeme. Mezi tištěnými novoročenkami a pohlednicemi si jistě vyberete v našich obchodech.

Děkujeme

Děkujeme zaměstnancům firmy Crown Worldwide Movers s.r.o. za podporu v podobě sbírky potravin pro klienty pobytových odlehčovacích služeb, drogerie a kancelářských potřeb a finanční sbírku ve výši 9 500 Kč.

Děkujeme firmě ANECT, a.s. za dlouhodobou podporu, v letošním roce podpořila činnost Ambulance paliativní a podpůrné péče. 

Děkujeme dalším firemním dárcům za podporu činnosti Cesty domů: Awac, spol. s.r.o., Trigema a.s., Projectman.cz, DAUFI Consulting s.r.o., ACI-AUTO COMPONENTS INTERNATIONAL, s.r.o., HABARTline, s.r.o., BIOFA cz, MIHOMED s.r.o.Smart Informatics, ALBERTINA  s.r.o..  

Nakladatelství Springer Nature nám věnovalo Textbook of Palliative Care. Jde o sborník v hodnotě 20 tisíc korun, který je k dispozici v Knihovně Cesty domů. Děkujeme!

Liga proti rakovině nám dala 205 036 Kč na nákup chladící skříně na infekční odpad a koncentrátoru kyslíku včetně příslušenství. Děkujeme!

Dobrobazar Čestlice nám daroval částku ve výši 32 950 Kč, využijeme ji na nákup auta pro zdravotní tým. Děkujeme za dlouhodobou podporu!

Články

Někteří se divili, že chci jít dělat knížky „o smrti“


S Adélou Procházkou, která nově stojí v čele Nakladatelství Cesta domů, o jejích plánech, knihách Cesty domů a čtenářích i současné situaci. 

Ruth Šormová: smrt vytěsňujeme, ale k životu patří


O své cestě do Cesty domů, myšlenkách a službách Cesty domů i vlastním vnímání smrti hovořila pro portál Proženy.cz ředitelka Cesty domů Ruth Šormová.

Virtuální kontakt je lepší než žádný, umožňuje mluvit, uklidňovat, vidět stav nemocného


Loučení s umírajícím má v procesu přijímání smrti velkou roli. V současné situaci se ale vzhledem k epidemickým opatřením stává, že blízcí se rozloučit nemohou, případně musí osobní kontakt nahradit technologie.
Cesta domů na Facebooku
Cesta domů na Twitteru
Cesta domů
Instagram
YouTube
Copyright © 2020 Cesta domů. 


Pokud už nechcete dostávat zpravodaj Cesty domů, můžete se odhlásit.

Email Marketing Powered by Mailchimp
Cesta domů poskytuje odbornou péči umírajícím dospělým i dětem a jejich blízkým, kteří o ně pečují. Zároveň se snaží přispívat ke společenským a legislativním změnám, které umožní zlepšení péče o umírající lidi v naší zemi.