Copy
Měsíční zpravodaj Cesty domů
Zobrazit tento e-mail v prohlížeči

Kaleidoskop Cesty domů

květen 2019
Prodávají v našich dobročinných obchodech, kde také podávají informace o službách Cesty domů a předávají potřebné kontakty (vloni celkem 3 579 hodin v 38 osobách). Pokud absolvují speciální několikaměsíční výcvik včetně čtyřdenní stáže v lůžkovém hospici, mohou docházet do domácností našich hospicových klientů (vloni uskutečnili celkem 132 návštěv v celkové délce 605 hodin). Asistují také klientům odlehčovacích služeb (116 hodin). Nepostradatelní jsou při zajištění výjezdů s polohovacími postelemi a dalšími pomůckami (v roce 2018 se s nimi vydali celkem 204krát). Další stovky hodin strávili administrativní podporou, pomocí při organizaci akcí Cesty domů, lektorskou a osvětovou činností, zajišťováním pochůzek a mnoha dalšími činnostmi.

Kdo? Občanskými povoláními ekonomové, projektoví manažeři, účetní, pracovníci v IT či administrativě, restaurátorka, malířka, překladatelka, vědecký pracovník, právní asistentka, zdravotní sestry nebo třeba daňová poradkyně. Jinak naši dobrovolníci. Pro fungování Cesty domů jsou nepostradatelní. Podílejí se na činnostech v mnoha oblastech, od administrativy po přímou péči. Přicházejí z různých prostředí a s rozmanitými znalostmi a dovednostmi, čímž doplňují a obohacují fungování našeho týmu. Za jejich práci jsme nesmírně vděční a velmi si jí vážíme. Radostnou událostí loňského roku bylo udělení ocenění Křesadlo od organizace Hestia paní Věře Lucey, která působí jako dobrovolnice v přímé péči. Rozhovor s ní i další články můžete číst na našem portálu Umírání.cz.

Příjemné čtení vám přeje

Lenka Váňová
koordinátorka programů pro veřejnost

Novinky

Cesta domů se stěhuje


Od června 2019 bude mít Cesta domů zázemí v novém sídle v Praze 4 – Michli. Na konci května bude probíhat stěhování, některé služby kvůli tomu budou od 20. do 31. 5. omezeny. Půjčovna pomůcek bude fungovat v omezeném provozu, otevírací hodiny nebudou platit; pomůcky nebude možné si půjčit, ale již zapůjčené bude možné vracet po telefonické domluvě na čísle 775 556 925. Knihovna bude uzavřena. Ambulance paliativní a podpůrné péče bude uzavřena od 22. do 31. 5. Poradna bude od 27. do 31. 5. k dispozici pouze telefonicky, osobní návštěvy nebudou možné. V případě technických obtíží s pevnou linkou prosíme o využití mobilního telefonního kontaktu.

Celostátní konference paliativní medicíny zahájila registrace


Největší česká odborná akce v oblasti paliativní medicíny, Celostátní konference paliativní medicíny, se letos uskuteční 18. až 19. října v kongresovém centru Clarion Congress hotelu v Olomouci. Na webu konference již byla spuštěna výhodná online registrace pro účastníky.

Konference je určena lékařům, sestrám, sociálním pracovníkům, psychologům, kaplanům i dalším, které téma paliativní péče zajímá. Zazní příspěvky z různých oblastí paliativní a hospicové péče, prostor dostanou novinky v paliativní léčbě nejčastějších symptomů, diskuse klinických kazuistik, specifika paliativního ošetřovatelství i podpora pozůstalých nebo etická a právní dilemata. Na konferenci vystoupí několik zahraniční hostů. Významná část programu bude věnovaná rozvoji paliativní péče v nemocnicích, kde v současné době probíhají projekty podpořené Nadačním fondem AVAST a Ministerstvem zdravotnictví.

Vzpomínky na Světě knihy


Čtyřdenní veletrh Svět knihy měl letos téma Vzpomínky a Cesta domů se k němu připojila velkými dopisovacími tabulemi Opatrujme si vzpomínky. Získali jsme tím malý poklad: hodně zajímavých útržků vzpomínek od dětí i dospělých a mnoho milých rozhovorů.

Novinky z nakladatelství


Na veletrhu Svět knihy jsme představili z finštiny přeloženou knížku Stínidla a znovu vydané Malé dobré zprávy v novém kabátku, s měkkou vazbou. Hráli jsme si s dětmi nad knížkou O tajemství a zveřejnili letošní katalog, ve kterém si můžete vybrat, kterou z letošních publikací byste mohli podpořit. Máme i katalog pro ochotné sponzory v angličtině, budeme rádi, když ho předáte, nová vydání i reedice se neobejdou bez podpory.

S našimi knihami v posledních měsících jezdíme na různá místa po republice, ve školách a v knihovnách si povídáme s dětmi a také s učiteli, učitelkami a knihovnicemi. Cílem je zjistit, jak pomoci si co nejlépe s dětmi povídat o konci života, o smrti a o všem, co s tím souvisí. Je to velmi zajímavé, inspirativní i radostné. Děti jsou nápadité, otevřené a mají touhu přijít věcem na kloub, hledat a ptát se.

Potkejme se

Nestihli jste nás na Světě knihy? Přijďte v sobotu 8. června mezi 10. a 20. hodinou do Kasáren Karlín na knižní jarmark Knihex, budeme tam s našimi knížkami a papírnictvím.

Děkujeme

Děkujeme společnosti Jabra, a.s. za darování dvou bezdrátových headsetů, které usnadňují pracovníkům naší poradny telefonické konzultace . 

Děkujeme společnosti Mölnlycke Health Care, s.r.o. za speciální polohovací podložky Z-Flo, které budou při své práci využívat naši asistenti odlehčovacích služeb k polohování pacientů na lůžku.

Článek

Nebyla už cesta léčby, ale cesta, aby bylo dobře


Příběh Moniky a Libora Kašparových, čtyřicátníků, do jejichž života zasáhla těžká nemoc a byli v péči domácího hospice Cesta domů.
Copyright © 2019 Cesta domů. 


Pokud už nechcete dostávat zpravodaj Cesty domů, můžete se odhlásit.

Cesta domů poskytuje odbornou péči umírajícím dospělým i dětem a jejich blízkým, kteří o ně pečují. Zároveň se snaží přispívat ke společenským a legislativním změnám, které umožní zlepšení péče o umírající lidi v naší zemi.