Copy
Měsíční zpravodaj Cesty domů
Zobrazit tento e-mail v prohlížeči

Kaleidoskop Cesty domů

září 2017

Druhá sobota v říjnu je Světovým dnem hospicové a paliativní péče. Slaví se každý rok v mnoha zemích světa na všech kontinentech, v roce 2017 připadne na sobotu 14. října. Uskuteční se stovky nejrůznějších akcí a koncertů, jejichž smyslem je zlepšit informovanost veřejnosti o práci v hospicích a finančně je podpořit a inspirovat k diskusi o tématu důstojného života až do jeho konce.
 
První koncert, jenž se stal základem budoucí tradice „Voices for Hospices“, zorganizovala v roce 1989 Sheila Hurton jako benefici ve prospěch Hospice princezny Alice nedaleko Londýna. O dva roky později se k akci připojilo již 113 míst a v roce 1996 se uskutečnilo dokonce 319 koncertů na různých místech ve Velké Británii. Jejich společným cílem bylo a dodnes je rozšířit povědomí o činnosti hospiců, o možnostech paliativní péče a výtěžek z pořádaných akcí použít na zvýšení dostupnosti péče pro všechny, kdo ji potřebují, ať už v nemocnicích, jiných zařízeních dlouhodobé péče nebo doma. Tato péče není prakticky nikde zcela hrazena státem a neobejde se bez pomoci dárců a dobrovolníků. Nezanedbatelným přínosem akcí je kromě finančního výtěžku také publicita, kterou poutají k hospicovému hnutí.

Na začátku milénia iniciativa „Voices for Hospice“ překročila hranice Velké Británie a stala se z ní globální událost, ke které se připojují organizace ve více než 40 zemích světa, včetně České republiky. Vlna koncertů je silnější každé dva roky, přičemž rok 2017 je právě tím významným.

Cesta domů se letos k oslavám připojuje koncertem, na kterém zahrají hned tři kapely. Máme velkou radost, že se Houpací koně, Sunflower Caravan a Tata bojs rozhodli podpořit myšlenku hospicového hnutí a zcela jistě pro nás 5. října připraví nezapomenutelnou atmosféru a krásný večer.

Za Cestu domů zdraví a příjemný poslech přeje

Lenka Váňová
koordinátorka programů pro veřejnost

Novinky

Koncert 


Ve čtvrtek 5. října 2017 od 19 hodin zahrají kapely Tata Bojs, Houpací koně a Sunflower Caravan na pódiu pražské La Fabriky při koncertě, který Cesta domů tradičně pořádá u příležitosti Světového dne hospicové a paliativní péče. Akce je součástí vlny koncertů „Voices for Hospices“. Během večera budou představeny novinky nakladatelství Cesty domů a ke koupi bude i každoročně žádaný diář. Vstupenky si můžete rezervovat již teď na webu La Fabriky a v pokladně divadla. Přijďte se pobavit a zatancovat, program bude nabitý a začínat budeme včas. Těšíme se na vás!

Aukce

Aukce uměleckých děl ve prospěch Cesty domů se letos uskuteční ve čtvrtek 30. listopadu od 19 hodin v Grand Ballroom hotelu Hilton Prague (Pobřežní 1, Praha 8). V těchto týdnech testujeme zcela nový mechanismus pro online aukci, jejíž technické možnosti se podstatně rozšířily spolu se spuštěním našich webových stránek v nové podobě. Uzavřen byl výběr děl do aukce, nyní je v plánu jejich focení a výsledek v podobě tištěného katalogu vám představíme na začátku listopadu.

Jak říká kurátorka aukce Lenka Kerdová: „V přímé návaznosti na „experimenty“ předchozího úspěšného ročníku jsme se rozhodli zapojit do aukčního prostředí i ty současné umělecké proudy, jejichž díla se na aukcích běžně neobjevují.“ Poznamenejte si datum do kalendáře, určitě je na co se těšit.

Snídaně pro dárce

Ve čtvrtek 14. září jsme uspořádali další tradiční snídani pro naše dárce a příznivce – setkání s těmi, bez nichž by naše činnost nebyla možná. Poprvé jsme pro tuto příležitost vyměnili kanceláře v Praze 3 za prostory naší dobročinné kavárny Cesta domů. Díky jejím krásným, členitým prostorám, skvělému občerstvení, výborné kávě a především bohaté účásti pozvaných jsme si setkání moc užili a těšíme se na další.

Prohlédnout si můžete fotografie z akce.

Zprávy z nakladatelství a obchodů

V září je naše nakladatelství stále někde venku: 8. září jsme prodávali na paliativní konferenci v Brně, kde jsme sbírali inspiraci a reflexe od lidí z oboru, jsme za ně moc vděční. O právě uplynulém víkendu jsme se v Břevnově i na Strossmayerově náměstí zúčastnili hezké akce Zažít město jinak – v Praze 7 bylo téma „Žijí (a umírají) tu s námi“ – tak to jsme tam nemohli nebýt.

O víkendu 23. a 24. září nás najdete na Dyzajnmarketu na náměstí Václava Havla u Národního divadla. U našeho stánku budou mít premiéru nové designy bloků a také leporelo Adriany Skálové a Petra Borkovce Věci našeho života. Další pátek a sobotu, na přelomu září a října, budeme na Tabooku v Táboře. Je to naše oblíbená akce: Tábor bývá plný kultury, knížek a zajímavých lidí, kteří knížky potřebují k dobrému životu. Doporučujeme výlet. V říjnu nás pak čeká knižní veletrh v Havlíčkově Brodě a především podzimní dobročinný JakPak bazar v novém kabátku: bude se konat v Kampusu Hybernská 23.–25. října – zapište si to do kalendáře a budeme se těšit, že přijdete.

Potkejme se

Výstava v kavárně


V kavárně je do 29. září k vidění prodejní výstava jemných krajkových obrazů Aleny Brožové „Šité obrazy“. Otevřeno je od pondělí do pátku od 8 do 19 hodin, dokud to počasí dovolí, můžete posedět i v klidném dvorku.

Podrobnější informace o akcích v kavárně sledujte na jejím Facebooku.

Křest kalendáře

V pátek 13. října se v porodnici U Apolináře uskuteční tradiční oslavy pořádané 1. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy Jednička na startu. Jsme rádi, že se studenti rozhodli podpořit Cestu domů výtěžkem z prodeje benefičního kalendáře, který zde bude slavnostně uveden.

Děkujeme

Dobrobazar, z.s. v červnu tradičně uspořádal dobročinný bazar, část jehož výtěžku byla věnována Cestě domů. Věnovanou částku 45 200 Kč využijeme na mzdu koordinátora dobrovolníků.

Děkujeme všem organizátorům této úžasné akce.

Články

Přemýšlíte? Mluvíte? Sepisujete...?


Nezatěžovat své blízké, vyhnout se bolesti a samotě, neztratit důstojnost. Zamyšlení nad výsledky dvou obsáhlých výzkumů, týkajících se závěru života.

Táta nás toho tolik naučil – žít i odejít...


Dopis sestřičkám a lékařům Cesty domů, kteří se starali o autorova umírajícího tatínka.
Copyright © 2017 Cesta domů. 


Pokud už nechcete dostávat zpravodaj Cesty domů, můžete se odhlásit.

Cesta domů poskytuje odbornou péči umírajícím dospělým i dětem a jejich blízkým, kteří o ně pečují. Zároveň se snaží přispívat ke společenským a legislativním změnám, které umožní zlepšení péče o umírající lidi v naší zemi.