Copy
Měsíční zpravodaj Cesty domů
Zobrazit tento e-mail v prohlížeči

Kaleidoskop Cesty domů

listopad 2018

Jsme tu. Jsme tu pro lidi, kteří potřebují léčit bolest, utěšit, povzbudit, provázet, poradit, pomoci, ujistit… To je jedna stránka Cesty domů. Druhý cíl, s nímž jsme Cestu domů před lety založili, je vzdělávat a informovat. Tedy proměňovat vztah každého z nás k našemu životu, abychom jej zvládli tak, jak chceme, až do konce. K tomu máme šikovné přednášející, užitečné weby a také po celé republice rozeseté knížky a různé další publikace. Lidé si pro ně chodí do našich obchodů, ale ony také putují za nimi – z našeho eshopu denně posíláme několik desítek balíčků do malých vesnic, malých i velkých měst, do škol i školek, knihoven, poraden i třeba k hasičům. Těší nás to. Nemůžeme být všude, ale naše knížky ano.

Před Vánoci se balíčky plní i dárky z našeho papírnictví, lidé posílají svým přátelům pohledy od našich výtvarníků, dárky balí do našich papírů… Jsou to věci, které nás nevedou k nějakému třeskutému dumání o naší konečnosti, ale že jsou od nás, malinko přece připomínají: jsme tu, my všichni. Bytosti na světě, na cestě… A je tu i Cesta domů, aby nám pomáhala tu cestu jít s respektem k tomu, co nás přesahuje, ale bez zbytečného strachu.

Díky všem, kteří u nás knihy a dárky kupují, můžeme dělat práci, kterou máme rádi a která se díky knihám děje i tam, kam my sami už nedosáhneme.

Martina Špinková
šéfredaktorka nakladatelství

Novinky

8. benefiční aukce pro Cestu domů


Umělecká díla se na osmém ročníku tradiční aukce ve prospěch Cesty domů vydražila za 1 535 300 korun. Nové majitele našla většina z nabízených 151 děl, velký zájem vzbudil mimo jiné výběr českého a slovenského užitého umění. Nevydražená díla nabízíme do konce prosince za vyvolávací ceny v poaukčním prodeji.

Během večera jsme přesáhli částku 10 milionů korun za všechny dosavadní ročníky aukce. Děkujeme všem umělcům, dražitelům a partnerům, bez nichž bychom akci nemohli pořádat. Fotografie z aukce si můžete prohlédnout v galerii.
Video z 8. benefiční aukce v Kongresovém sále hotelu Hilton Prague.

Výběrová řízení


Do našeho týmu hledáme správce nové budovy Cesty domů, všeobecnou sestru domácího hospice a brigádníky na výpomoc s rozvozem pomůcek. Podrobné informace hledejte na našich webových stránkách. Těšíme se na vaše reakce!

Nabídka PF z našeho nakladatelství


Pro letošní zimu vám nabízíme novinku: můžete si u nás vybrat z pestré nabídky výtvarných PF a nechat si je od nás připravit s vaším textem. Dostanete hezké PF a zároveň podpoříte naši činnost. Nabídka platí jak pro firmy, tak pro jednotlivce. Objednávat si můžete už od třiceti kusů až do 5. prosince. Pestrou nabídku si můžete prohlédnout v galerii na našich webových stránkách, kde najdete i objednávkový formulář a všechny potřebné informace.

Terapie komplikovaného zármutku poprvé v ČR


Vedoucí poradny Cesty domů Veronika Drnková chce do ČR přinést americkou metodu terapie komplikovaného zármutku. Když se hlásila do výběrového řízení Nadačního fondu Avast se svým projektem, sama neočekávala, že podporu získá: „Je to u nás zcela unikátní koncept. Jsem za podporu fondu ráda a doufám, že se mi podaří do budoucna školit další odborníky,“ říká. Už teď má kapacitu přijmout první klienty. Rozhovor s ní přinášíme na našem portále Umírání.cz.

Úspěšný Kabinet kuriozit


Dobrovolníci z dobročinných obchodů děkují všem, kteří přišli nakoupit nevšední předměty a cennosti na první ročník Kabinetu kuriozit. Večerní akce byla příjemná, zábavná a vynesla přes 70 tisíc korun, které podpoří činnost Cesty domů. Děkujeme kavárně Café Archa Barista za příjemné zázemí pro tento večer.

Stážový den pro studenty


V úterý 16. října 2018 proběhl náš třetí stážový den, tentokrát určený studentům pečujících oborů. Semináře se zúčastnilo 14 studentů všeobecného lékařství, ošetřovatelství, psychologie a sociální práce. Cílem půldenního semináře bylo ukázat studentům, jak funguje domácí hospicová péče v praxi, od zdravotnické a psychosociální podpory až po otázky legislativy. Již druhým rokem se ukázalo, že nejvhodnější a nejoceňovanější formou prezentace jsou kazuistiky vycházející z každodenní činnosti naší poradny, zdravotnického a podpůrného týmu. Velmi si ceníme zájmu studentů o dané téma a chceme i v dalším roce uspořádat podobně zaměřený seminář.

Zprávy z nakladatelství


V obchodech i v eshopu se nyní nakupují zejména diáře, kalendáře a dětské knížky – zvláště letošní novinky Nemůžu usnout, O tajemství a Nikolka a dvě mámy. Brzy se na pulty vrátí dlouho vyprodaná knížka A smutek utek a jako maličké nápadité dárky pro nejmenší poslouží dvě nové knížky Šarloty Filcíkové Byl jeden domeček a Výlet do ZOO. Tři naše tituly se dostaly do letošního katalogu Nejlepší knihy dětem. Jsme rádi a katalog doporučujeme, lze podle něj vybírat opravdu dobré knížky!

Znovu jsme vydali všechna čtyři Adventní čtení, v kavárně Cesta domů z nich bude 6. 12. číst Martin Myšička a o den později, 7. 12. v divadle Viola spolu s dalšími kolegy zopakují loňský úspěšný pořad čtení ze všech dílů.

Náš první román Milostná píseň Quennie Hennessyové bude na trhu v prosinci, jako dárek můžeme kvalitní napínavou i něžnou knížku jen doporučit.

Kompletní nabídku knih najdete na webu nakladatelství a na eshopu. Kromě nich zde nabízíme i plno nových dárků – bloky, pohledy, přání, pexeso, aršíky samolepek na dárky a také papíry s oblíbenými i novými vzory. Snad vám to pomůže dělat radost – nám ji nákupem u nás uděláte určitě: budeme tak moci zase ve své práci pokračovat.

Potkejme se

Adventní čtvrtky v kavárně


Rádi se s dárci Cesty domů potkáváme naživo, proto se fundraisingový tým rozhodl, že každý prosincový čtvrtek bude pracovat z naší kavárny v Soukenické ulici 15. Vás tedy zveme, abyste si s námi přišli dát dobrou kávu, koláček a odpoledne třeba i svařák. Budeme tam 6.12., 13.12. a 20.12 vždy od 9 do 17 hodin. Těšíme se na viděnou. 

Kavárna pro děti

V neděli 2. prosince spolek Loutky bez hranic nabídne v kavárně Cesty domů představení určené těm úplně nejmenším divákům – představení Ptáček a lev je určené pro děti již od 10 měsíců. 

V úterý 4. prosince se s trochu většími dětmi budeme učit písničky a říkanky pro Mikuláše. V úterý 11. prosince bude připravena dílna, ve které budeme vyrábět originální vánoční přání, a v úterý 18. prosince budeme s dětmi zdobit perníčky.

Čtení a výstavy


Ve čtvrtek 6. prosince bude herec Martin Myšička v kavárně číst z Adventních čtení, která v uplynulých letech vydalo naše nakladatelství. Do 12. prosince můžete v kavárně zhlédnout výstavu fotografií Bohumíra a Lukáše Prokůpka nazvanou Otec – krajina – syn. Ve čtvrtek 13. prosince se pak uskuteční vernisáž výstavy děl Pavly Hroudové, autorky dlouhodobě spjaté s Cestou domů. Výstava S křídly a zobáky bude otevřena do poloviny ledna příštího roku.
 

Dobročinné obchody v době adventu


Zveme k zastavení a nákupu vánočních dárků, přání, originálních pohlednic a balicích papírů v našich dobročinných obchodech. V Bubenské ulici budeme mít v adventu prodlouženou otvírací dobu do 19 hodin a od 1. prosince bude otevřeno i v sobotu, od 12 do 19 hodin.

V sobotu 1. prosince zavítáme poprvé na brněnský festival dětských knížek Baldur. O druhém adventním víkendu budeme současně na dyzajn marketu na náměstí Václava Havla a na Knihexu v pražském studiu Alta a třetí adventní víkend strávíme na vánočním Lemarketu v Mánesu. Těšíme se na vás!

Děkujeme

Počítače pro nás

Děkujeme Nadaci Charty 77 za pět repasovaných PC sestav, které nám darovala v rámci programu Počítače proti bariérám. Děkujeme i Stavební spořitelně České spořitelny, a. s., za darování deseti notebooků; jmenovitě děkujeme Vladimírovi Vopatovi za zprostředkování!

Nové knihy v naší knihovně


Děkujeme Karmelitánskému nakladatelství za darování deseti knih, které jsme si sami mohli vybrat a profilově se hodí do fondu naší knihovny. Naší sbírku jsme doplnili například o dvě knihy oblíbeného autora Anselma Grüna Sedmero skutků milosrdenství a Hory a údolí života. Dále bychom mohli zmínit knihy od psychologa Jara Křivohlavého Povídej – naslouchám nebo Není radost jako radost.

Děkujeme Karmelitánskému nakladatelství i dalším dárcům za přízeň, kterou nám každý rok prokazují a umožňují tak naší knihovně nabízet čtenářům velmi široké spektrum témat!

Články

Truchlení nikdy nevymizí. Jde o to, najít cestu k přirozené adaptaci


Metody práce s komplikovaným zármutkem představuje Veronika Drnková, vedoucí poradny Cesty domů.

Truchlení a osoby s mentálním postižením


Seznámení s problematikou truchlení u lidí s mentálním postižením od Kristýny Janyškové, vedoucí podpůrné skupiny věnující se tomuto tématu.
Copyright © 2018 Cesta domů. 


Pokud už nechcete dostávat zpravodaj Cesty domů, můžete se odhlásit.

Cesta domů poskytuje odbornou péči umírajícím dospělým i dětem a jejich blízkým, kteří o ně pečují. Zároveň se snaží přispívat ke společenským a legislativním změnám, které umožní zlepšení péče o umírající lidi v naší zemi.