Copy
Měsíční zpravodaj Cesty domů
Zobrazit tento e-mail v prohlížeči

Kaleidoskop Cesty domů

květen 2018

Milí příznivci Cesty domů,

ráda bych se s vámi podělila o zážitek ze dvou knížek, které se mi před časem sešly na nočním stolku: první, přeložená do češtiny, o mladém lékaři, neurochirurgovi, kterému zjistí pokročilý nádor plic (Paul Kalanithi: Můj poslední výdech), druhá, koupená na Amazonu, o mladé lékařce, intenzivistce, která málem zemře v těhotenství na vzácné onemocnění (Rana Awdish: In Shock).

Četla jsem je napřeskáčku, trochu mi splývaly dohromady. Obě pojednávají o smrti a umírání mladého člověka, v obou případech šlo o špičkové lékaře a oba shodně popisují zápas lékaře nejen s vlastní smrtelností, ale především s důvěrou a odevzdání se kolegům – ošetřujícím lékařům a zdravotním sestrám.

V té první říká ošetřující onkoložka Paulovi: „Jsem opravdu ráda, že můžeme Váš léčebný plán připravovat společně, jste přece doktor, víte, o čem mluvíte, a je to Váš život. Ale pokud někdy budete mít pocit, že bych měla být Vaším lékařem pouze já, budu také ráda.“ V té druhé hlavní postava, těžce nemocná lékařka, tráví hodiny a hodiny pátráním na internetu a korespondencí s ošetřujícím lékařem. Nakonec sama konstatuje: „The problem with responding to emotion with data is that emotion doesn't recognize it.“ („Potíž se snahou odpovědět na emoce daty je ta, že emoce nedokáží data rozpoznat.“)

A mně pochopitelně před očima vyvstávali naši pacienti, jejich snaha sdělit nám, jak se cítí, co prožívají, hledání odpovědí a zároveň někdy až tíživá touha spolehnout se na nás – lékaře, sestry, terapeuty, odlehčovací asistenty, dobrovolníky, ale i všechny ty, kteří o nich třeba napíší na náš web nebo díky nimž můžeme koupit léky a materiál, který potřebují, nebo vytisknou leták, který použijí jako návod... Zkrátka na celou Cestu domů.

Irena Závadová
primářka 

Novinky

Nová ředitelka


Na počátku tohoto roku vyhlásila správní rada Cesty domů výběrové řízení na ředitele. S radostí sdělujeme, že výběrové řízení dopadlo úspěšně a od prvního září vystřídá ve funkci stávajícího ředitele Marka Uhlíře paní Ruth Šormová, nynější ředitelka společnosti Portimo v Novém Městě na Moravě. Nedávno byla budoucí ředitelka představena zaměstnancům a dobrovolníkům – na fotografii ji v Cestě domů vítá Marek Uhlíř.

Seminář o pediatrické paliativní péči


Dopady prognostické nejistoty, etické otázky, vnímání smrti dětmi a dospívajícími v různých věkových kategoriích a další témata zazněla na květnovém semináři pro odbornou veřejnost věnovaném pediatrické paliativní léči v Cestě domů. Prim. MUDr. Irena Závadová, MUDr. Adam Houska, vedoucí sestra Pavel Klimeš, dětská sestra Jitka Kosíková a psychosociální pracovnice Jindřiška Prokopová představili fungování multidisciplinárního týmu Cesty domů při péči o konkrétní dětské pacienty, neopomněli ani situaci dětí v rodinách, kde umírá jejich blízký.

Děkujeme účastníkům a také partnerům našich vzdělávacích aktivit – Nadaci Komerční banky a.s. - Jistota, Ministerstvu práce a sociálních věcí a 1. lékařské fakultě UK.
 
Další půldenní seminář, tentokrát zaměřený na spolupráci lékařů, agentur domácí zdravotní péče a domácího hospice, se uskuteční 19. června.

Kurz kinestetické mobilizace


Víkend 11.–13. května strávil tým asistentů odlehčovací služby s několika dalšími kolegy z Cesty domů pracovně. Pod vedením certifikované lektorky Mgr. Hany Nedělkové se účastníci učili kinestetické podpoře pohybu.

„Na vlastní kůži jsme zažili, že lze s využitím fyzikálních zákonů poměrně bez námahy přesunout obtížně pohyblivého člověka nejen v rámci lůžka (posunout ho k hornímu okraji, pohodlně napolohovat na bok), ale i z postele na židli a zpět. Nové dovednosti od té doby trénujeme všude, kde je to možné. Velkou radostí nám jsou pozitivní reakce našich klientů,“ shrnuje s nadšením vedoucí Odlehčovacích služeb Cesty domů Martina Tesařová.

Děkujeme Výboru dobré vůle za financování kurzu a těšíme se na pokračovací modul, který bychom rádi uskutečnili na podzim 2019.

Jarní JakPak bazar přilákal stovky nakupujících


80 tisíc korun vynesl dobročinný bazar, který jsme uspořádali v prostorech Kampusu Hybernská. Naši zaměstnanci a dobrovolníci připravili originální módní přehlídku, na které předvedli kousky z nabídky bazaru. Fotogalerii z veselé akce si můžete prohlédnout na našem webu.

Potkejme se

Zveme do naší dobročinné kavárny na výstavu děl z fotografické dílny fotografa a kameramana Ivana Látala ve Veselé škole, kterou máme přes ulici. Dnes v 18 hodin se koná vernisáž, výstava potrvá do konce školního roku.

Dnes naposledy před prázdninami bude v kavárně v pět hodin v podvečer nachystán Martin Myšička se svým čtením, které pro nás darem od září pořádal se svou ženou Bárou – děkujeme! Nenechte si ujít dobrou kávu, zajímavé čaje, něco menšího k snědku a hlavně dobré texty a milé komorní divadlo Martina Myšičky.

V pátek 1. června od 14 do 17 hodin budeme v kavárně slavit den dětí. V tvůrčí dílně budeme s manželi Poláškovými vyrábět mozaiky z papíru, pro každé dítě máme připravený dáreček.
Poslední předprázdninové divadlo pro děti se v kavárně uskuteční v neděli 3. června. Za celý rok děkujeme Loutkám bez hranic za nezištnou podporu a krásná  pestrá představení s dílnami. Těšíme se na podzim na pokračování.

více na Facebooku kavárny

Zprávy z nakladatelství

Nakladatelství se před týdnem objevilo na Světě knihy na pražském Výstavišti, kde také představilo katalog na letošní rok. A protože bez dárců by naše knihy nebyly, připravili jsme i katalog knih, které hledají svého dárce – takového dárce v případě zájmu uvedeme přímo v publikaci.

Chystáme nové publikace pro pečující a truchlící, řadu letáků pro rodiče, kterým zemřelo dítě, a nové knížky pro děti: dvě podpořilo Ministerstvo kultury ČR (Bára Valecká a Radek Malý: Nikolka a dvě mámy a Martina Špinková: O tajemství) a jednu norská literární agentura (Nemůžu usnout). Zajímavá je kniha Kena Hillmana Dobrý život až do konce.

Smlouva s OZP

Domácí hospic Cesta domů je nově smluvním poskytovatelem domácí paliativní péče pro Oborovou zdravotní pojišťovnu zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví (207). To nám umožňuje čerpat úhradu na zdravotní část naší komplexní hospicové služby na zajištění zdravotních služeb, stejně jako doposud u pojištěnců Všeobecné zdravotní pojišťovny České republiky (111). O uzavření smluvních vztahů s ostatními zdravotními pojišťovnami se snažíme.

Poslechněte si

Ředitel Cesty domů Marek Uhlíř hovořil v pořadu Dopolední host ČRo o specializované péči dovezené domů, jiném pohledu na člověka než jako na soubor diagnóz a dobré víře tisíců dárců.

Děkujeme

Diplomatic Spouses Association


Během květnové ceremonie v Černínském paláci jsme převzali šek od manželek místních diplomatů. Diplomatic Spouses Association získala za 20 let své existence více než 68 milionů korun a podpořila několik stovek projektů. Funguje na dobrovolnické bázi a 100 % vydělaných peněz věnuje charitativním organizacím.

Děkujeme asociaci za dlouhodobou podporu.

Článek

Pomůcky nejsou na prvním místě


Zaměření na paliativní péči, rozvážení pomůcek do rodin, kontakt s umírajícími a jejich rodinami – půjčovna pomůcek Cesty domů je jednou z nedílných služeb organizace.
Copyright © 2018 Cesta domů. 


Pokud už nechcete dostávat zpravodaj Cesty domů, můžete se odhlásit.

Cesta domů poskytuje odbornou péči umírajícím dospělým i dětem a jejich blízkým, kteří o ně pečují. Zároveň se snaží přispívat ke společenským a legislativním změnám, které umožní zlepšení péče o umírající lidi v naší zemi.