Copy
Měsíční zpravodaj Cesty domů
Zobrazit tento e-mail v prohlížeči

Kaleidoskop Cesty domů

prosinec 2021

Cesta domů si po celý letošní rok připomínala kulaté výročí, dvacetiny. Když si vzpomenu, co jsme před více než dvěma lety dávali dohromady jako zásobník nápadů, a porovnám to s tím, co se skutečně odehrálo, musím se usmát: letošní slavení bylo jiné, než jsme si původně představovali.

Od jara je k dispozici narozeninová stránka, kde najdete vše podstatné z historie Cesty domů, včetně zajímavých odkazů. V našem nakladatelství vyšla sada knížeček Postůj, okamžiku: flip-booků a leporel o životaběhu, jak ho zachytilo devět autorů všech generací. Radost máme i z vydání původní autorské knihy rozhovorů Martiny Špinkové (jedné ze zakladatelek a první ředitelky Cesty domů) a naší primářky Ireny Závadové Letecký motor ve dřezu aneb rozhovory o umírání. Navzdory virovému víření a omezením se nám podařilo uspořádat tři tradiční akce pro dárce a příznivce: Den otevřených dveří, Koncert pro Cestu domů i jubilejní 10. ročník benefiční aukce. Těší nás také více než dvacet narozeninových výzev, kterými naši příznivci u příležitosti vlastních narozenin obdarovali Cestu domů.  A konečně, sobě i veřejnosti jsme věnovali výzkum veřejného mínění Je smrt školou povinná?, jehož výsledky jsou pro nás inspirací pro směřování vzdělávacích a edičních počinů.

Narozeninový rok ale nechci popsat jen počtem akcí a výší darů; slavení provázelo běžný běh roku, jak ho v Cestě domů známe. Rozvíjí se provoz paliativní ambulance, chystáme rozšíření odlehčovacích služeb, zahajujeme pilotní projekt ve spolupráci s pražskou záchrankou. Spirituální péče o pacienty, klienty i kolegy se stala neodmyslitelnou součástí multiprofesních služeb. Vydali jsme několik zajímavých a krásných knížek pro dospělé i dětské čtenáře, dostali jsme se do těsnějšího kontaktu s pedagogy a školami, vyzkoušeli jsme řadu online i offline vzdělávacích příležitostí, otevřeli jsme nový dobročinný obchod, připravili jsme videa pro pečující.  

Všechno, co děláme, se může dít především díky přízni mnohých z vás: členů týmu, dobrovolníků, dárců a přátel Cesty domů. Bez vašeho zájmu a rozmanité velkorysé podpory bychom byli ztraceni.

Děkuji, že jste, víte o nás a my o vás, je to velká pomoc i povzbuzení.

Přeji vám všem pokojný adventní i vánoční čas a do nového roku pevný krok a otevřenost vůči všemu, co vás potká, na cestách rovných i klikatých.

Ruth Šormová
ředitelka

Novinky

Výběrová řízení


Do týmu domácího hospice Cesta domů přijmeme dětskou zdravotní sestru na plný úvazek. Do ambulance paliativní a podůrné péče přijmeme lékaře či lékařku na plný úvazek. Více informací a termíny najdete na našem webu. Těšíme se na všechny zájemce!

Ledový zámek

Nakladatelství Cesta domů představuje svou zimní novinku – světoznámou novelu norského spisovatele Tarjei Vesaase Ledový zámek v novém komiksovém zpracování Martiny Špinkové. Publikace vychází jako dvoudílná, komiksová a textová část jsou spojeny barevně sladěnou gumičkou.

Dvě mladé dívky, veselá a družná Siss a plachá, uzavřená Unn, zpečetí nové přátelství – a vzápětí se jedna z nich ztratí. Příběh o dospívání, kamarádství, tajemství, smutku, o potřebě mlčet i potřebě se svěřovat se odehrává v kulisách norské zimy a následného tání a příchodu jara.

Knížka vychází v překladu Heleny Kadečkové jako dvousvazkový soubor: v měkké vazbě původní Vesaasův text a v pevné vazbě moderní obrazová kniha. Kniha poprvé vyšla v Norsku v roce 1963 a hned vzbudila velký ohlas a sklízela literární ceny. Nadčasový text s jemnými ilustracemi v pečlivém grafickém zpracování je vhodný jak pro starší děti, tak pro dospělé.

Podcast

Poradna je historicky nejstarší ze služeb Cesty domů, funguje už 20 let. V jakých situacích a jak se na ni lze obrátit, s čím dokáží její pracovnice poradit a jak vypadá jejich pracovní den? Poslechněte si nový podcast redaktorky Hany Soukupové s Petrou Černou a Terezou Lepeškovou.

Poaukční prodej uměleckých děl

V listopadu žila Cesta domů benefiční aukcí uměleckých děl. Ta se letos konala podesáté a přinesla nádherný výsledek 1 957 345 Kč. Malby, kresby, grafiky a objekty, které nenašly majitele, teď nabízíme za vyvolávací cenu v poaukčním prodeji. Nabídka platí do 31. 12. 2021.

K závěru roku patří i rozmanité rozdávávání a přijímání dárků. I letos vás zveme ke stisku pomyslného vánočního tlačítka, díky kterému můžete obdarovat Cestu domů a podpořit tak snahu měnit k lepšímu způsob, jakým se v Česku umírá.
VÁNOČNÍ TLAČÍTKO

Jak zacházet se ztrátou blízkého ve školním prostředí

Ředitelka Cesty domů Ruth Šormová přijala pozvání Národního pedagogického institutu k debatě věnované tématu, kterému se Cesta domů věnovala v letošním průzkumu Je smrt školou povinná? Spolu s pedagožkou Terezou Gafnou Váňovou hovořily o tom, jak podpořit děti, které ztratily někoho ze svých blízkých, a jak se na tyto situace ve škole připravit.

Podívejte se na video.

Kalendáře DOMA 2022

Všechny charitativní kalendáře DOMA 2022, které ve prospěch Cesty domů připravil fotograf Štěpán Hon, už mají své majitele. Ti je ocenili neuvěřitelným milionem korun. Děkujeme Štěpánu Honovi a jeho týmu, osobnostem, které otevřely dveře svých domovů a také podepsaly na dvě stovky kalendářů, a všem, kdo si kalendář pořídili. Přejeme jim, aby dělal radost po celý rok.

Podívejte se na video s poděkováním tvůrců, osobností i Cesty domů. 

Dobročinné obchody

V našich obchodech můžete stále zakoupit nástěnný rodinný kalendář na rok 2022 s ilustracemi Terezy Jablonské a vybírat ze dvou provedení oblíbeného diáře

V obchodech pořídíte i drobné dárky v podobě sladkostí podle původních italských receptur, přírodních mýdel, bločků, pexes a nálepek, hravých žvýkaček a vybraných bazarových cenností. Knížky z našeho nakladatelství potěší malé i velké, kluky i holky, muže i ženy – pro každého máme něco, přijďte se přesvědčit.

Dobročinné obchody Cesty domů budou otevřené do 23. prosince, od pondělí do pátku 10.00–18.00. V novém roce se  dveře otevřou 5. ledna.

Vzdělávání

Ve vzdělávacím centru jsme připravili kurzy pro odborníky i veřejnost, s osobní účastí i online.

Aktuální nabídku vzdělávacích akcí Cesty domů najdete na stránce Vzdělávacího centra, těšíme se na všechny zájemce.

Děkujeme

Děkujeme Tereze Vrzákové a Martinu Boháčovi z RE/MAX G8 za uspořádání vánočního bazaru ve prospěch Cesty domů. Tereze a Martinovi se povedlo vybrat přes 40 000 Kč.

Děkujeme Nadaci sv. Františka z Assisi za dar ve výši 64 330 Kč.

Děkujeme společnosti ČESKÁ LÉKÁRNA HOLDING, a.s., která nám přispěla částkou 5 000 Kč na nákup zdravotnických potřeb.

Liga proti rakovině schválila grant ve výši 48 575 Kč na pořízení koncentrátoru kyslíku a lůžkovin pro pobytovou odlehčovací službu, děkujeme! 

Děkujeme Ministerstvu kultury, které podpořilo vydání komiksu pro dospívající Ledový zámek.

V prosinci jsme pili kávu s mlékem i díky darům výběrové pražírny kávy Dos Mundos a společnosti Mlékárna Pragolaktos, děkujeme!

Grafické práce jako zpracovávání fotek a videí usnadní dar od firmy ViewSonic, od které jsme dostali kvalitní monitor určený právě k těmto pracem. Děkujeme!


Děkujeme firemním dárcům za jejich adventní podporu:

Ferona,a.s., STEM/MARK,a.s., ComAp a.s., AWAC,spol. s.r.o., OPTISIGN s.r.o., Hennecke s.r.o., ACI-AUTO COMPONENTS INTERNATIONAL,s.r.o., DAUFI Consulting s. r. o., Commexim Group a.s., Projectman.cz,s.r.o., JARO Sea & Air Services s.r.o., BIOFA CZ s.r.o., Legitas advokátní kancelář s.r.o., Lukapharm Praha s.r.o., ALBERTINA  s.r.o., HABARTline, s.r.o., Promedis s.r.o., F A S A,spol. s r.o., Odovik s.r.o.,International SOS Assistance (CZ) s.r.o., Elibro s.r.o.

Článek

O hledání a čekání v Ledovém zámku

„Jako malá bych tuto knihu moc ráda potkala: je o touze a trpělivosti a radosti, která je tak velká, že se s ní člověk musí nejdřív schovat,“ říká malířka Martina Špinková o norském Ledovém zámku, který převedla do komiksové formy.

Cesta domů na Facebooku
Cesta domů na Twitteru
Cesta domů
Instagram
YouTube
LinkedIn
Copyright © 2021 Cesta domů. 


Pokud už nechcete dostávat zpravodaj Cesty domů, můžete se odhlásit.

Email Marketing Powered by Mailchimp
Cesta domů poskytuje odbornou péči umírajícím dospělým i dětem a jejich blízkým, kteří o ně pečují. Zároveň se snaží přispívat ke společenským a legislativním změnám, které umožní zlepšení péče o umírající lidi v naší zemi.