Copy
Měsíční zpravodaj Cesty domů
Zobrazit tento e-mail v prohlížeči

Kaleidoskop Cesty domů

listopad 2021
Podzim je tradičně obdobím, kdy se na pulty obchodů a knihkupectví dostává velká část nových publikací našeho nakladatelství. Letos novinky zahrnují tak různorodé tituly jako Postůj, okamžiku, Kluk v ohni, Obejmi svou smrtelnost, Letecký motor ve dřezu a brzy ještě Ledový zámek. Slavnostní otevření dvou posledně jmenovaných knih chystáme na konec listopadu a začátek prosince a srdečně vás na něj zveme.

Nové motivy a doplněné zásoby těch starších ale najdete i na našich blocích, balicích papírech a dalších položkách kreativního papírnictví. Tramvaje a nožíky aneb ploštice a divoké husy na ilustracích od Terezy Jablonské najdete na našich diářích i v nástěnném kalendáři. Oblíbené Adventní čtení, letos ilustrované mladou výtvarnicí Štěpánkou Jislovou, je nyní nejprodávanější publikací v našem eshopu, jeho čas se nezadržitelně blíží.

Prolistovat všechny publikace a přesvědčit se o kouzlu výtvarného papírnictví můžete sami v našich obchodech nebo na některé z knižních akcí. Tak se zastavte, těšíme se na vás.

Příjemné čtení listopadových novinek přeje

Lenka Váňová
vedoucí komunikace a marketingu

Novinky

Výběrová řízení

Do týmu domácího hospice Cesta domů přijmeme dětskou zdravotní sestru na plný úvazek. Do ambulance paliativní a podůrné péče přijmeme lékaře či lékařku na plný úvazek. Více informací a termíny najdete na našem webu. Těšíme se na všechny zájemce!

Aukce uměleckých děl

Jubilejní 10. benefiční aukce uměleckých děl pro Cestu domů přinesla nádherný výsledek 1 957 345 Kč.

Aukční večer se uskutečnil 15. listopadu v hotelu Hilton Prague. Mezi 100 + 1 položkou byly kromě malby, grafiky, kresby a fotografie i předměty od českých designérů. Sálové aukci předcházela online dražba 50 děl.

Dobročinná aukce je pro Cestu domů největší dárcovskou akcí, do rozpočtu přinese celý svůj výtěžek, který za uplynulých 10 ročníků přesáhl celkových 15 000 000 Kč.

Díla, která nenašla své nové majitele během online či sálové aukce, můžete zakoupit v poaukčním prodeji až do 31. 12. 2021.

Děkujeme všem dražitelům, umělcům, dárcům a podporovatelům, dobrovolníkům a partnerům!

Slavnostní otevření Ledového zámku

 

Cesta domů připravila k vydání komiksové zpracování proslulé novely norského spisovatele Tarjei Vesaase Ledový zámek, autorsky ztvárněné malířkou Martinou Špinkovou. Publikace bude mít dvě části – komiksovou a textovou. Mohou ji tak číst zároveň děti a dospívající zhruba od 10 let i jejich rodiče. V kulisách norské zimy a následného tání a příchodu jara se odvíjí příběh dvou dívek, veselé a družné Siss a plaché, uzavřené Unn. Příběh o dospívání, kamarádství, tajemství, smutku, o potřebě mlčet i potřebě se svěřovat a povídat si.

 

Autorkou českého překladu je význačná nordistka Helena Kadečková (1932–2018), která Cestě domů odkázala svou pozůstalost včetně překladatelských autorských práv. Zveme na čtení ze severských příběhů přeložených Helenou Kadečkovou, konané ve středu 1. prosince od 18.00 ve velkém sálu Kampusu Hybernská, kde zároveň poprvé otevřeme Ledový zámek s výtvarnicí Martinou Špinkovou.

Vzpomínkové setkání

 

Cesta domů každý podzim pořádá Vzpomínkové setkání pro pozůstalé po pacientech našeho domácího hospice se zaměstnanci a dobrovolníky Cesty domů. Letošní setkání se uskutečnilo 4. listopadu v kostele Českobratrské církve evangelické v Korunní ulici. Promluvili na něm ředitelka Cesty domů Ruth Šormová, vedoucí podpůrného týmu Pavel Duba a duchovní Magdalena Ondrová. Na violoncello zahrála Štěpánka Škampová.
Záznam úvodní části setkání je do 5. 12. 2021 k dispozici na YouTube kanálu Cesty domů.

Letecký motor ve dřezu (a v kavárně Dejvického divadla)

Zveme vás na slavnostní otevření podzimní knižní novinky s názvem Letecký motor ve dřezu aneb rozhovory o umírání. Knižní rozhovor Martiny Špinkové, jedné ze zakladatelek a dlouholeté ředitelky Cesty domů, a Ireny Závadové, lékařky-paliatry a dlouholeté primářky domácího hospice Cesta domů, vydalo nakladatelství Cesta domů. Autorky v něm spolu otevřeně rozmlouvají nejen o domácí paliativní péči, ale především vyprávějí příběhy lidí, s nimiž se ve své práci potkaly a kteří je s velkou důvěrou přizvali do intimních chvil svých životů a do svých pestrých domovů.

Knihu za účasti autorek a herců Dejvického divadla Jany Holcové a Martina Myšičky slavnostně otevřeme v pondělí 29. listopadu 2021 od 17 hodin v kavárně Dejvického divadla. Těšíme se na vás!

Slyším v noci tikat hodinky

Co nám říkají dopisy a básně Jiřího Wolkera o doprovázení a naději při umírání?

Nakladatelství Cesta domů vloni vydalo výbor z dopisů a veršů Jiřího Wolkera (1900–1924) s názvem Slyším v noci tikat hodinky, zaměřený na konec básníkova krátkého života. Nyní ve spolupráci se Spolkem Dobrá čeština vzniklo i stejnojmenné video, určené zejména mladým divákům, ale i dalším zájemcům.

Šestatřicetiminutové pásmo veršů a dopisů v podání herce Martina Myšičky a rozhovorů se třemi pracovníky či blízkými spolupracovníky Cesty domů – editorkou výboru Štěpánkou Ryšavou, iniciátorem knihy lékařem Zdeňkem Kalvachem a psychosociální pracovnicí a terapeutkou Jindřiškou Prokopovou – nejen přibližuje básníkovu osobnost a poezii, ale pokládá též obecnější otázky spojené s koncem života a doprovázením nevyléčitelně nemocných, zvláště v mladém věku. Dotýká se témat, jako je péče o vážně nemocné před sto lety i dnes, vztah mezi umírajícím, jeho rodinou a blízkými, rozhodování v takto obtížných situacích, rozmlouvající však opakovaně hovoří také o tvořivosti a naději.
Podívejte se na video.

Cesta domů šíří znalost domácího hospice

Cesta domů se snaží, aby lidé, kteří si to přejí, mohli zemřít doma, tam, kde to mají rádi a kde se necítí sami. Podporuje jejich rodiny, aby péči zvládly. Pokouší se také prosazovat v české společnosti změny v přístupu k umírání, které vedou k lepší informovanosti, zmírnění tabu a k posílení vědomí, že strávený čas s nemocnými a umírajícími mnohdy připomíná nečekaně objevený poklad.

Na podporu informovanosti české veřejnosti o možnostech paliativní a hospicové péče pořádá Cesta domů různé kampaně. V těchto dnech běží ta nejnovější, která má podobu soutěže o elektrokolo, kuchyňský robot KitchenAid a značkový longboard s batohem. Pro účast stačí vyplnit soutěžní anketu a tipnout si, kolik kilometrů ujedou všechna auta domácího hospice Cesta domů v době trvání soutěže, tedy od 8. do 22. listopadu 2021.

Prosíme vás o sdílení této kampaně s vašimi kontakty, snažíme se tak oslovit nové publikum a dál šířit myšlenku důstojného a klidného závěru života, ale i získat potenciální nové příznivce a dárce. Cesta domů roste, tvoří stále nové projekty a inspiruje ostatní. Přes určitý posun v proplácení paliativní péče zdravotními pojišťovnami však stále tvoří polovinu veškerých příjmů soukromé a firemní dary. Děkujeme!

Novinky z nakladatelství

V našich obchodech i v eshopu můžete zakoupit nástěnný rodinný kalendář na rok 2022 s ilustracemi Terezy Jablonské. Na obálce je má i oblíbený diář, který opět vydáváme ve dvou variantách a spolu s praktickými sešity na poznámky v podobném designu. Kupovat je můžete zvlášť i společně ve výhodné sadě.
K dostání je také nové Adventní čtení, ve kterém letos najdete povídky a básně mj. od Aleny Mornštajnové, Petry Soukupové, Markéty Pilátové, Arnošta Goldflama, Radka Malého a mnoha dalších. Výtvarně nejnovější díl oblíbené publikace doprovodila ilustrátorka a komiksová autorka Štěpánka Jislová. Skladem máme i všechna předchozí vydání, nabízíme výhodný balíček Adventní čtení VI spolu s vydáním IV nebo V.

Cesta domů v pořadu Herbář

Pořad Herbář vysílaný Českou televizí věnoval speciální charitativní díl v aktuální deváté řadě Cestě domů. Nyní je možné shlédnout jej v archivu na webu České televize. Děkujeme tvůrcům pořadu, České televizi a všem divákům, kteří se rozhodli Cestu domů podpořit prostřednictvím sbírky vytvořené pro tuto příležitost.

Dobročinné obchody

Dobročinné obchody Cesta domů v Bubenské i v Bělohorské ulici jsou otevřeny každý všední den od 10 do 18 hodin. Pořídit v nich můžete nové diáře a kalendář na rok 2022, oblíbené Adventní čtení a samozřejmě všechny naše knihy a designové papírenské zboží i dárky. Zásobeni jsme oblíbenými produkty od sester trapistek.

Potkat se naživo s naším papírnictvím i s novými publikacemi budete moci v čase před blížícími se Vánocemi na mnoha akcích. Pro aktuální informace sledujte náš Facebook. Potvrzené jsou momentálně následující:
Těšíme se na vás!

Spolupráce s pražskou záchrannou službou

Cesta domů se od 1. 12. v pilotním provozu připojí k projektu Hlavního města Prahy a pražské záchranky, který bude poskytovat pacientům mobilní paliativní péči.

Pražská záchranka (ZZS HMP) bude nově zajišťovat pacientům v metropoli mobilní paliativní péči. Ta bude spočívat ve zřízení speciálního týmu, který by v případě komplikací u lidí, kteří jsou v konečném stadiu nevyléčitelného onemocnění, zajišťoval primárně akutní péči přímo v místě bydliště a nepřevážel pacienty na základě tísňového volání do zdravotnických zařízení.

Máme velkou radost, že můžeme být jedním ze spolupracujících zařízení. Více na webu.

Vzdělávání

Ve vzdělávacím centru jsme připravili kurzy pro odborníky i veřejnost, s osobní účastí i online. Aktuální nabídku vzdělávacích akcí Cesty domů najdete na stránce Vzdělávacího centra, těšíme se na všechny zájemce.

Blíží se Giving Tuesday

 

Na poslední listopadové úterý připadá Světový den štědrosti a dobrých skutků – Giving Tuesday. Slaví se od roku 2012 vždy první úterý po Dni díkuvzdání a vznikl jako protipól nákupnímu Black Friday, s myšlenkou inspirovat k dárcovství, štědrosti a spolupráci. V ČR se Giving Tuesday koná od roku 2016, od té doby Češi darovali v rámci kampaně více než 180 milionů korun a vykonali nespočet dobrých skutků.

Cesta domů se do letošního ročníku přihlásila se svým projektem Paliativní záchranka. Více o tomto projektu i o Giving Tuesday najdete na webových stránkách.

Takoví jsme

Ve středu 17. listopadu vyvrcholila kampaň Takoví jsme, která od letošního jara široké veřejnosti vysvětlovala práci, historii i pestrost neziskových organizací v České republice. Cesta domů se k ní hrdě připojila a zapojila se do komunikace příběhů z práce neziskovek. Vznikl tak rozhovor naší lékařky Kataríny Vlčkové s Janem Bártou o tom, jak Cesta domů pečovala o jeho ženu a jak se snažíme ulehčit rodinám v těžkých chvílích na konci života. Celá kampaň Takoví jsme se završila vystoupením zástupců neziskového sektoru na Koncertu pro budoucnost 2021 na Václavském náměstí v Praze.

Děkujeme

Děkujeme firemním dárcům za jejich podzimní podporu: Citrix Systems Czech Republic s.r.o., ExxonMobil Business Support Center Czechia s.r.o., PRAGOFLORSERVIS, spol. s r. o., ABC MAGNET s.r.o., ZB Care s.r.o.

Během „Papučového týdne“ pro nás Česká Spořitelna, a.s. se svými zaměstnanci dohromady vybrali 31 280 Kč. Moc děkujeme!

Firma AGILAB group s.r.o. nám nejen nabídla bezplatné testování zaměstnanců a dobrovolníků, ale věnovala i finanční dar. Děkujeme!

Děkujeme firmě XLAB s. r. o. za bezplatné streamování letošního Vzpomínkového setkání. 

Děkujeme dobrovolníkům z firmy Up Česká republika s.r.o. za pomoc při podzimních úpravách zahrady.

Další zaměstnanci firmy International SOS Assistance (CZ) s.r.o. nám v říjnu svým jménem přispěli na naši činnost. Děkujeme a blahopřejeme jim!

Prostřednictvím letošního projektu Slavíme 20 let se už vybralo více než 500 000 Kč.

Velmi si vážíme podpory firem, které nám věnovaly ceny do naší listopadové soutěžní ankety. Jmenovitě jde o TRIEXPERT – dárce hlavní ceny, elektrokola, dále Potten & Pannen – Staněk group, a.s. – dárce kuchyňského robota, Honzovy obchody s.r.o. – dárce longboardu a BRAASI INDUSTRY s.r.o. – dárce designového batohu.

V projektu Držme se pro Cestu domů v rámci Papučového dne věnovali dárci Cestě domů prostřednictvím platformy Darujme.cz 20 750 Kč a plno krásných vzkazů. Děkujeme!

Článek

Ztráta spojuje pozůstalé víc než její způsob

S Jindřiškou Prokopovou, psychosociální pracovnicí Cesty domů, o vzniku a fungování skupinových setkání pro pozůstalé Klub Podvečer.

Cesta domů na Facebooku
Cesta domů na Twitteru
Cesta domů
Instagram
YouTube
LinkedIn
Copyright © 2021 Cesta domů. 


Pokud už nechcete dostávat zpravodaj Cesty domů, můžete se odhlásit.

Email Marketing Powered by Mailchimp
Cesta domů poskytuje odbornou péči umírajícím dospělým i dětem a jejich blízkým, kteří o ně pečují. Zároveň se snaží přispívat ke společenským a legislativním změnám, které umožní zlepšení péče o umírající lidi v naší zemi.