Copy
Měsíční zpravodaj Cesty domů
Zobrazit tento e-mail v prohlížeči

Kaleidoskop Cesty domů

duben 2019
Duben je měsíc, kdy slavíme založení Cesty domů. Před 18 lety, 7. dubna 2001, se konala první valná hromada nového občanského sdružení. K plnoletosti si nadělujeme nové sídlo, přestěhujeme se do něj v červnu a moc se na nové zázemí pro naše služby těšíme.

Slavíme však ještě jedno výročí, menší, ale významné pro naše pacienty. Vloni v dubnu jsme otevřeli novou službu přímé péče, ambulanci paliativní a podpůrné péče. Funguje jako návštěvní služba lékaře v domácím prostředí pacienta, někdy v místě jeho hospitalizace. Za rok naši lékaři a další členové zdravotního či podpůrného týmu uskutečnili více než 200 takových návštěv. Pomohli při nich pacientům nastavit plán péče a symptomové léčby v souladu s cíli a přáními pacienta i jeho blízkých. Některým nemocným služba umožňuje po nastavení medikace a zaučení rodiny prožít závěr života doma i bez přijetí do péče domácího hospice, nebo hospicovou péči využijí až těsně před úmrtím. Pro jiné je z různých důvodů alternativou k hospicové péči, potřebují konzultaci nebo druhý názor lékaře na svůj zdravotní stav. 

Nám služba ambulance paliativní a podpůrné péče umožňuje rychle reagovat na poptávku pacientů a v důsledku zvýšila meziročně počet pacientů v hospicové péči a zkrácení mediánu délky péče o ně. Odezva na tuto službu je pozitivní od pacientů i od členů našeho týmu. Jsme rádi, že ji můžeme nadále nabízet, a to i díky podpoře z ESF – Operačního programu Zaměstnanost.

Hezké jarní dny a inspirativní čtení přeje

Lenka Váňová
koordinátorka programů pro veřejnost

Novinky

Výběrové řízení – Vedoucí dobročinného obchodu


Hledáme kolegu nebo kolegyni k vedení dobročinného obchodu Cesta domů v Praze 7 u metra Vltavská. Více informací najdete na našich webových stránkách.

Stážový den pro úředníky


Na konec března jsme připravili stážový den určený úředníkům státní správy a samosprávy. Seminář jsme koncipovali jako interaktivní, cílem bylo nejen předat účastníkům informace o službách Cesty domů, ale také reagovat na dotazy vycházející z jejich každodenní praxe.

Účastníci získali informace o fungování poradny Cesty domů i konkrétní kontakty, které sami mohou nabízet svým klientům. Následovala část věnovaná úhradám ze zdravotního pojištění a rozdílům v péči, kterou nabízejí různí poskytovatelé. V poslední části semináře jsme hovořili o sociálních potřebách pacientů a pečujících, o tom, jakou pomoc a podporu může nabídnout psychosociální terénní pracovník, respektive náš podpůrný tým.

Podle ohlasů účastníků se nám podařilo vytvořit program odpovídající cílové skupině a v budoucnu jej rádi zopakujeme. Za podporu našich vzdělávacích akcí děkujeme Nadačnímu fondu AVAST

Učitelé ocenili knihu O Tajemství


Cenu učitelů za přínos k rozvoji dětského čtenářství za rok 2018 obdržela za svoji knihu O tajemství šéfredaktorka nakladatelství Cesta domů Martina Špinková. Ocenění je součástí literární ankety SUK – Čteme všichni o nejoblíbenější dětskou knihu, kterou pořádají Národní pedagogické muzeum a Knihovna J. A. Komenského. 
Patříte mezi vášnivé běžce? Spojte váš koníček s fundraisingem pro Cestu domů. Založte si osobní výzvu a pomozte nám shromáždit potřebné prostředky na činnost Cesty domů. Květnový pražský maratón k osobní výzvě přímo vybízí. Chtěli byste si ji založit a nevíte. jak na to? Ozvěte se nám, pomůžeme výzvu nastavit. Běhu zdar!

Jarní JakPak bazar vynesl 70 tisíc korun


Děkujeme všem, kteří navštívili dubnový 9. JakPak bazar dobročinných obchodů. Během dvou dnů zavítalo do Kasáren Karlín téměř 1000 návštěvníků, díky kterým jsme na podporu činností Cesty domů získali 70 tisíc korun.

Zprávy z nakladatelství


V nakladatelství píšeme, malujeme, překládáme, diskutujeme, redigujeme, korigujeme a připravuje k tisku. Chystáme se se čtením a tvořením do knihoven a škol a těší nás, že je o naše dětské knihy zájem.

Tento týden jsme vytiskli nové jarní pohledy a přání od několika výtvarníků, kralují jim květinové variace Adriany Skálové, jarní zvířata Terezy Jablonské a vystřihovací velikonoční pohledy Šarloty Filcíkové.

Potkejme se

Nenechte si ujít čtení s Martinem Myšičkou, naposledy v kavárně Cesta domů, která na konci dubna končí. Martin Myšička a jeho čtení, doufáme, nikoli. Do konce dubna můžete také v kavárně navštívit výstavu obrazů Jitky Štenclové s názvem Mezizemě

Naše nakladatelství se i letos chystá na veletrh Svět knihy, který začíná ve čtvrtek 9. května. Stánek najdete na tradičním místě u vstupu do levého křídla (L701). V sobotu 11. května ve tři hodiny nás můžete navštívit s dětmi a užít si malý malovací workshop. K prodeji bude nová dětská kniha Stínidla i další knížky, zvláště ty, které loni na veletrhu nebyly.

Děkujeme

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) schválilo v programu „Podpora veřejně účelných aktivit seniorských a proseniorských organizací s celostátní působností“ více než půlmilionovou dotaci pro projekt Cesty domů. V rámci projektu „Životaběh a příběh“, financovaného z dotace MPSV ve výši 564 852 Kč, budeme moci vydat publikaci Rany Awdish „Pohled z druhé strany“ (In Shock) a publikaci Kathryn Mannix „Mít na paměti konec příběhu“ (With the End in Mind). Dále uspořádáme scénické čtení z této publikace s hercem Martinem Myšičkou a v upravené podobě znovu vydáme publikaci „Malé dobré zprávy“.

Díky podpoře The Prague Concert Co. jsme mohli na konci března už poněkolikáté pozvat naše dárce na krásný koncert, tentokrát konaný v Obecním domě – na vystoupení New Kyoto Festival Orchestra dorazilo asi 200 dárců. Na svých dalších dvou koncertech pak organizace The Prague Concert Co. vybrala 12 794 korun, které darovala Cestě domů. Děkujeme!

V Rudolfinu se 2. dubna uskutečnil také česko-japonský koncert, během kterého návštěvníci darovali na podporu činností Cesty domů 17 629 Kč. Děkujeme organizátorům i návštěvníkům.

Vydavatelství Tympanum nám i letos do knihovny darovalo dvacet audioknih ze své produkce a dalších více než 30 nabídlo s výraznou slevou. Velkou radost máme z letošního vydání audioknihy „Čeho před smrtí nejvíce litujeme“, která vznikla ve spolupráci s nakladatelstvím Portál.

Článek

Mobilní paliativní péče má své jasné standardy


Cílem dokumentu je, aby se klienti setkávali se stejnými principy a postupy u kteréhokoli poskytovatele v Česku.
Copyright © 2019 Cesta domů. 


Pokud už nechcete dostávat zpravodaj Cesty domů, můžete se odhlásit.

Cesta domů poskytuje odbornou péči umírajícím dospělým i dětem a jejich blízkým, kteří o ně pečují. Zároveň se snaží přispívat ke společenským a legislativním změnám, které umožní zlepšení péče o umírající lidi v naší zemi.