Copy
Měsíční zpravodaj Cesty domů
Zobrazit tento e-mail v prohlížeči

Kaleidoskop Cesty domů

červen-červenec 2018

Vážení příznivci Cesty domů,

v září se vydám na svou „cestu s Cestou“. Když jsem se před časem dozvěděla, že se hledá nový ředitel, zarezonovalo to ve mně: o Cestě domů vím dlouho, vážím si jí, znám ji z vyprávění několika přátel a známých, kteří její služby využili pro své blízké. Navíc se nabídka objevila v pravou chvíli, kdy jsme se s rodinou rozhodli k návratu do Prahy. Cesta domů, to je pro mě silné a vážné téma spojené s jiskrou a svěžestí, pevná kotva i odvaha nezůstat na místě. Mám tyhle kontrasty ráda i jinak, a tak jsem dlouho neváhala, a odvážila se do výběrového řízení přihlásit. Když jsem se později dozvěděla, že se správní rada rozhodla mi ředitelskou roli svěřit, pocítila jsem velkou radost a velký respekt. Chystám se, učím se, čtu, vedu rozhovory, snažím se postupně poznávat, co mě čeká. Vím, že to bude zajímavé i náročné, a povzbuzuje mě vědomí, že na to nebudu sama.

Přicházím do Cesty domů v čase, kdy je respektovanou organizací, která dělá skvělou práci, má toho už dost za sebou a mí předchůdci pro ni, často ztěžka, prošlapali cesty tam, kde dřív žádné nebyly. Dá se po nich v relativním pohodlí chodit a těšit se z odkrytých výhledů. Je tedy na co navazovat a je skvělé, že to tak je; o tyhle cesty chci dobře pečovat, aby nezarostly. Zároveň budu ráda, když si někdy troufneme z nich odbočit, abychom prozkoumali houštiny nebo vylezli na kopec, zkrátka když se odvážíme objevovat, co k tomu dobrému ještě přidat.

Cesta domů nese silnou myšlenku, že důstojnost patří k člověku až do poslední chvíle jeho života, a snaží se ji všemožně prosazovat. Nebylo by to možné bez nebývalé pomoci, jejíž rozsah i rozmanitost jsou nesamozřejmé, zavazující i povzbudivé.

Moc děkuji za důvěru a podporu, které jsem už dostala a ještě je budu potřebovat. Těším se na spolupráci i setkávání, držte mně i Cestě domů palce.

Ruth Šormová
nastupující ředitelka Cesty domů od 1. 9. 2018

Ruth Šormová se narodila v roce 1965 v Praze. Studovala magisterský obor Speciální pedagogika na Pedagogické fakultě UK v Praze. Kromě období 19901992, kdy byla poslankyní FS ČSFR za Občanské fórum, a 19972002, kdy byla na rodičovské dovolené, se od roku 1984 věnuji práci v sociálních službách a neziskovém sektoru, nejprve v přímé práci s dětmi s mentálním a kombinovaným postižením, později v manažerské roli a při práci zaměřené na fundraising, propagaci a vztahy s veřejností. Řadu let byl její profesní život spojený s Diakonií ČCE, především se střediskem Rolnička v Soběslavi, která zakládala. Do Cesty domů přichází z Nového Města na Moravě, kde posledních osm let vedla obecně prospěšnou společnost Portimo.

Novinky

Výroční zpráva za rok 2017


Završení pilotního programu Všeobecné zdravotní pojišťovny a Ministerstva zdravotnictví testujícího úhradu mobilní specializované paliativní péče a jeho vyústění v nový sazebník a úhradovou vyhlášku, navýšení počtu klientů domácího hospice, navázání spolupráce s dalšími domovy pro seniory vedle Domova Sue Ryder, nové publikace z našeho nakladatelství, úspěšný benefiční trojkoncert, nominace na Křišťálovou lupu – to je jen letmý průlet rokem 2017 v Cestě domů.

Na výsledky naší práce za rok 2017 se můžete podrobně podívat ve výroční zprávě, kterou Vám předkládáme.
 
ZOBRAZIT VÝROČNÍ ZPRÁVU
Pokud preferujete čtení z papíru oproti čtení z obrazovky počítače, můžete požádat o zaslání výroční zprávy běžnou poštou na Vaši adresu.

Zrod Paliativního centra


V první polovině příštího roku by se Cesta domů měla přesunout do domu, který vzniká v pražské Michli. Kromě zázemí služeb a administrativy budou v Paliativním centru i lůžka ve speciálním režimu a zázemí pro vzdělávání odborníků. S nevšedním příběhem stavby se můžete seznámit v textu na našem webu.

Věnec pro #cvrliky

 

Před několika měsíci český Twitter zaskočilo úmrtí autora účtu @cvrliky. S 18 tisíci followery byl jednou z nejvýraznějších postav českého Twitteru. Jeden z jeho příznivců Ondřej se rozhodl uspořádat sbírku, a tak vznikl hashtag #věnecprovrliky. Na věnec se Cvrlikimu rozhodlo přispět přes 500 lidí a Ondřej tak vybral přes 30 tisíc korun! Za část pořídil dva smuteční věnce a květiny a zbytek věnoval Cestě domů na nákup nové polohovací postele s aretací. Ondřeji, moc děkujeme a přejme si, aby Cvrlikiho duch z Twitteru ani z reálného života nevymizel.  
 

Cesta domů v Zahradách 


Společenský večer pro dárce a příznivce Cesty domů se letos opět uskutečnil v Ledeburské zahradě pod Pražským hradem. Děkujeme všem, kteří nám umožnili setkání uskutečnit, a návštěvníkům za bohatou účast. Fotografie z večera si můžete prohlédnout na našem webu.

Jsme zpátky


Cestu domů ze stáže v USA ke konci května našly dvě naše kolegyně – Veronika Drnková, vedoucí poradny, a Lenka Váňová, koordinátorka programů pro veřejnost. Veronika díky stipendijnímu programu Nadačního fondu AVAST absolvovala kurz v Center for Complicated Grief v New Yorku a jako jedna z mála může nyní poskytnout tento typ terapie mimo USA (jediní dva další terapeuti s tímto výcvikem v Evropě působí v Dánsku a v Turecku). Lenka strávila v rámci Fulbright-Masarykova stipendia čtyři měsíce na stáži v National Hospice and Palliative Care Organization, aby se naučila advokacii hospicové a paliativní péče a získala zkušenosti při prosazování systémových a legislativních změn v této oblasti. Více o jejich zkušenostech se dozvíte mj. během léta v rozhovorech, které s nimi chystáme pro portál Umírání.
Výběrové řízení – všeobecná sestra domácího hospice

Hledáme sestru, která se stane součástí multidisciplinárního týmu a bude se podílet na péči o pacienty v závěru života a doprovázet jejich blízké. 
Více informací na našem webu

Pár slov z nakladatelství před létem

Na webu nám visí Katalog na rok 2018, v našich obchodech i v kavárně je pak k dispozici v papírové verzi. Vytvořili jsme také Katalog knih, které hledají dárce. Ten visí na webu dole na této stránce a budeme vděční, když nám pomůžete hledat podporovatele naší nakladatelské činnosti – ať už ty, kteří mohou podpořit knihy finančně, nebo ty, kteří pomohou s jejich šířením tam, kde jsou třeba. Tento katalog je i v anglické verzi.

A teď k novým knihám. Minulý týden vyšlo naše druhé leporelo Nikolka a dvě mámy (Radek Malý a Bára Valecká), které trochu prchavým způsobem dětem ukazuje, že některé věci na povrchu vztahů vypadají jinak, než ve skutečnosti jsou, že to s námi lidmi není úplně vždycky jasné a život není černobílý. V půli července pak vyjde dětská knížka, která zajímavým způsobem propojuje text a ilustrace O tajemství (Martina Špinková, typografická spolupráce Eliška Kudrnovská), která je o různých tvářích tajemství v našem životě a na světě. Připravuje se již diář a kalendář, překládají se knihy ze zahraničí a na přelomu srpna a září vás pozveme na jejich představení.

Obchody budou mít od července do posledního srpna letní otevírací dobu (pondělí–čtvrtek 12–18) a první červencový týden budou zavřeny. Nabízet budou bloky A5 na prázdniny a také nové letní pohledy.

Potkejme se v kavárně
 

V pátek 29. června budeme s dětmi slavit konec školního roku. Školáci si k nám mohou zajít na zmrzlinu za akční cenu 10 Kč za kopeček a navíc dostanou jako dárek blok na obrázky nebo poznámky, aby si mohli zaznamenat své zážitky z prázdnin.

Až do konce prázdnin si můžete v kavárně prohlédnout výstavu snových kreseb Césara A. Boldriniho Zlehka tuší

První červencový týden bude kavárna zavřená, otevírací dobu v dalších týdnech přizpůsobíme zájmu návštěvníků.

aktuality sledujte na Facebooku kavárny

Děkujeme

Dar od zákazníků


Společnost AutoCont místo dárku na konci roku 2017 rozdávala svým zákazníků voucher, kterým mohli zacílit podporu jedné ze čtyř neziskových organizací. 30 % zákazníků přisoudilo vánoční dárkový voucher Cestě domů. Dar ve výši 130 000 Kč použijeme na financování provozu domácího hospice. Děkujeme společnosti AutoCont CZ za úžasný dar a jejím zákazníkům za projevenou důvěru.

Dar od zaměstnanců


Společnost Dixons Carphone CoE každoročně pořádá barbecue pro zaměstnance. Výtěžek za vstupenky a prodej koláčů pak věnuje organizaci, kterou zaměstnanci sami navrhnou. Tento rok poslali 33 875 korun Cestě domů. Děkujeme!

Koncerty pro Cestu domů


Převzali jsme šek od Markéty Vybíralové (vpravo) ze společnosti The Prague Concert Co. 13 182 Kč je výtěžkem z dobrovolného vstupného na čtyřech letošních koncertech, které společnost pořádala. Děkujeme The Prague Concert Co. a panu Johnu Tregellasovi za dlouhodobou podporu!
Copyright © 2018 Cesta domů. 


Pokud už nechcete dostávat zpravodaj Cesty domů, můžete se odhlásit.

Cesta domů poskytuje odbornou péči umírajícím dospělým i dětem a jejich blízkým, kteří o ně pečují. Zároveň se snaží přispívat ke společenským a legislativním změnám, které umožní zlepšení péče o umírající lidi v naší zemi.