Copy
Měsíční zpravodaj Cesty domů
Zobrazit tento e-mail v prohlížeči

Kaleidoskop Cesty domů

červen 2019
Na začátku bylo několik přátel diskutujících na tramvajové zastávce. Potom práce u kuchyňských stolů v jejich bytech. Po dvou letech první pronájem prostor v Bubenské ulici, který tehdy poskytla Městská část Praha 7 a dnes v něm najdete jeden z našich dobročinných obchodů. Za pár dalších let dostal zdravotnický tým velkorysou nabídku pronájmu části rodinného domku v Praze Roztylech. Po několika letech se však zdravotníci vrátili do společných prostor se sociálními pracovníky a usídlili se ve farním domě v ulici Dukelských hrdinů.

V roce 2012 se kancelář i zázemí pro přímé služby Cesty domů přestěhovalo do objektu ve vnitrobloku domu v Boleslavské ulici v Praze 3. Navštívit jste zde mohli poradnu, knihovnu a o kousek dál i půjčovnu pomůcek. V kanceláři byste potkali zaměstnance i dobrovolníky v ekonomickém oddělení, ve fundraisingu a péči o dárce nebo v redakci webů. V těchto prostorách jsme 7 let společně prožívali příběhy pacientů, jejich rodin, naše, soukromé i pracovní, dělili se o své radosti, starosti i poslední zprávy. Při pěkném počasí jsme porady svolávali na dvorku, který se v mezičase měnil v místo krátkého vydechnutí anebo naopak v telefonní hovornu, abychom ostatní nerušili uvnitř.

Od prvního červnového pondělí je toto vše minulost a Cestu domů nyní najdete v nové ulici, v nové budově a v novém vybavení. Máme velkou radost a bereme jako čest, že můžeme stát na začátku nové kapitoly v životě Cesty domů a těšíme se na všechno, co přinese. Děkujeme, že jste u toho s námi.

Z nové kanceláře zdraví a příjemné léto přeje

Lenka Váňová
koordinátorka programů pro veřejnost
 

Novinky

Od 1. 6. 2019 nás najdete na nové adrese


Nový dům stojí v nové ulici Heleny Kočvarové v pražské Michli. Pokud budete chtít využít služby poradny, ambulance paliativní a podpůrné péče, knihovny, půjčovny pomůcek nebo vyřídit něco v kanceláři, najdete nás v budově nedaleko zastávek MHD Michelská. Připravili jsme pro vás jednoduchou mapu, jak se k nám dostanete.

Interiér domu postupně vybavujeme a zabydlujeme se v něm. Fotky z prvních dní si můžete prohlédnout ve fotogalerii na našem webu.

Medailon Heleny Kočvarové


Letos by se dožila 77 let žena, díky jejíž velkorysosti mohla Cesta domů zakoupit a dostavět dům v pražské Michli. Helena Kočvarová se narodila do rodiny významného pražského advokáta JUDr. Karla Lohra 5. prosince 1942. Kmotrou jí byla vdova po řediteli Škodových závodů Zdeňka Havránková; ta své kmotřence odkázala usedlost Hadovka v Praze 6. Těsně před komunistickým převratem v roce 1948 pronajala paní Havránková zámeček kanadskému velvyslanectví. Po smrti Zdeňky Havránkové skutečně majetek přešel do vlastnictví tehdy nezletilé Heleny Lohrové. Přestože byl veškerý její majetek v padesátých letech znárodněn, budovu mělo nadále v pronájmu kanadské velvyslanectví. 

Karel Lohr se znárodněním majetku své nezletilé dcery nesouhlasil, za což byl odsouzen a vězněn, Helena nesměla studovat na vysoké škole. Když po roce 1989 usedlost získala v restituci zpět, rozhodla se společně se svým manželem, inženýrem Josefem Kočvarou, Hadovku zrekonstruovat, poté prodat a ze získaných prostředků podpořit ty nejpotřebnější.
 
Úplnému naplnění plánů zabránila vážná nemoc a předčasné úmrtí Heleny Kočvarové v roce 2006. Nepodařilo se to ani jejímu manželovi, který zemřel rok nato. Profesionální péče, kterou mu Cesta domů poskytla na sklonku jeho života, i přání, jež jeho žena projevila ještě za svého života, měly významný vliv na rozhodnutí jeho dědice věnovat prostředky získané z pozůstalosti Heleny Kočvarové na vybudování nového paliativního centra Cesty domů. Stalo se tak nezištně, ve vší skromnosti a bez jakékoli publicity.

Na počest paní Heleny Kočvarové byla pojmenována ulice, ve které dům stojí.
Ve středu 12. 6. 2019 proběhlo setkání dárců a příznívců Cesty domů v barokní Vrtbovské zahradě. Večer připravili zaměstnanci a dobrovolníci Cesty domů jako poděkování našim dárcům a příznivcům. Každý rok se na tento večer velmi těšíme a je to pro nás cenná příležitost ke vzájemnému bližšímu poznání. Fotografie z akce si můžete prohlédnout v galerii na našem webu.

Výroční zpráva za rok 2018

Začátek platnosti vyhlášky, která zavedla mechanismus pro úhradu zdravotní složky komplexní hospicové služby pro indikované pacienty. Nová služba Ambulance paliativní a podpůrné péče. Rozvoj podpůrných služeb a poradenství pro pozůstalé. Výměna na ředitelské pozici. Vyprodaný koncert na oslavu Světového dne hospicové a paliativní péče. 18 publikací v našem nakladatelství, dotisky našich poradenských letáků a brožur, vlastní oblíbené papírnictví. 104 uměleckých děl vydražených online nebo v sálové aukci celkem za 1 535 300 Kč. 325 pacientů v péči domácího hospice, 107 klientů odlehčovacích služeb, průměrně 68 konzultací v poradně týdně...

To je jenom pár čísel a výběr z nejvýznamnějších událostí, které Cestu domů potkaly v uplynulém roce. Více si nyní můžete přečíst v právě vydané výroční zprávě za rok 2018.

Zprávy z nakladatelství


Knížky z našeho nakladatelství putují po celé republice díky knihkupcům a eshopu a my jsme rádi, že slouží tam, kde je jich potřeba: v rodinách, v hospicích, v nemocnicích, u hasičů, v knihovnách, ve školách a školkách. V posledním měsíci se rozběhly také do světa: vyžádala si je Česká centra a díky nim jsou v São Paulu v Brazílii, v Budapešti v Maďarsku a nyní na knižním veletrhu v Soulu v Jižní Koreji. Na Světě knihy a Knihexu v Praze se s nimi seznámilo díky Českému literárnímu centru mnoho evropských knihkupců. Těší nás to.

Na další knihy, které připravujeme, se můžete podívat v katalogu na webu anotace jsou jak v češtině, tak v angličtině. Vydanými knihami a dalšími tituly si můžete také zalistovat. Pokud víte kolem sebe o někom, komu naše publikace pomohou, dejte mu o nich vědět, děkujeme.

Pro hospice a další organizace připravujeme nový manuál o tom, jak naše knihy užívat. Vítáme každý nápad nebo připomínku, tiskem vyjde až poté, co jej během léta budeme s pečujícími konzultovat. Děkujeme za spolupráci a přejeme pěkné léto!
 
Eshop Cesty domů má dovolenou od 28. 6. do 14. 7. V dalších letních týdnech bude objednávky vyřizovat minimálně jednou v týdnu. A naše dobročinné obchody budou mít po dobu letních prázdnin otevřeno od pondělí do čtvrtka od 12 do 18 hodin.

Děkujeme

Dostavba paliativního centra Cesta domů trvala několik let. Za tu dobu se na ní podílela řada osob – zaměstnanců, externích dodavatelů a konzultantů i dárců a příznivců. Bez jejich nasazení, trpělivosti i odvahy by nebylo možné budovu dokončit a uvést do provozu.

S dokončením stavby a vybavením objektu pomohly tyto firmy:
OB-LIGO realizace staveb s.r.o.
Flera s.r.o.
Nadační fond AVAST
IKEA Česká republika, s.r.o.
Up Česká republika s.r.o.
ČEPS, a.s.
McKinsey & Company, Inc. Prague
innogy Česká republika a.s.
Nadační fond Veolia
 
Poděkování patří také všem drobným dárcům, kteří nám během let s důvěrou věnovali volné finanční prostředky, jež jsme mohli na dostavbu a vybavení budovy použít dle potřeby. Za pomoc při stěhování patří poděkování společnosti Hypnosis a zaměstnancům společností Daikin a Merck.

Vážíme si každé pomoci a DĚKUJEME!

Děkujeme Atelieru Flera za kompletní návrh úprav zeleně kolem našeho sídla v pražské Michli, který pro nás připravil zdarma. Zahrada bude sloužit jako místo setkávání a odpočinku pro naše klienty a jejich blízké, zaměstnance, naše hosty, dobrovolníky.

Zaměstnanci Google Czech Republic, s.r.o., Řízení letového provozu České republiky, státní podnik, CENTRUM DOHODY, s.r.o., ExxonMobil Business Support Center Czechia s.r.o., zaměstnanci AstraZeneca Czech Republic s.r.o. a AUSCH REAL ESTATE, s.r.o. – to jsou ti, kterým děkujeme za dary určené na pořízení dvou automobilů pro zdravotní tým Cesty domů. Děkujeme!
Děkujeme společnosti IKEA Česká republika, která nám darovala vybavení do našeho nového sídla v Michli a věnovala čas svých zaměstnanců, kteří nám dva dny sestavovali a chystali nábytek a další vybavení. Uspořádání poradny, konzultoven a zázemí zdravotnických služeb i ambulance paliativní a podpůrné péče navrhla interiérová designérka IKEA Tereza Polcarová.

Články

Ředitel Sue Ryder: Dříve u nás životní příběhy nekončily, ale přestaly


O změnách v přístupu k závěru života při péči o seniory, informování dětí a vnuků o možnostech péče i vzniku české organizace Sue Ryder s Matějem Lejsalem.

Čas: prchá a bere, vrací a dává


Věžní hodiny nového sídla Cesty domů ukazují z jedné své strany čas pozpátku. Jejich spoluautor MUDr. Zdeněk Kalvach přibližuje, co symbolizují.

Příběh nové budovy Cesty domů


Co všechno stálo za vznikem paliativního centra?
Copyright © 2019 Cesta domů. 


Pokud už nechcete dostávat zpravodaj Cesty domů, můžete se odhlásit.

Cesta domů poskytuje odbornou péči umírajícím dospělým i dětem a jejich blízkým, kteří o ně pečují. Zároveň se snaží přispívat ke společenským a legislativním změnám, které umožní zlepšení péče o umírající lidi v naší zemi.