Copy
Měsíční zpravodaj Cesty domů
Zobrazit tento e-mail v prohlížeči

Kaleidoskop Cesty domů

říjen 2021
Bývá tu živo téměř pořád, ale v čase začínajícího podzimu se každý rok puls Cesty domů zrychlí a tempo v našem michelském domě získá na obrátkách. Kdyby stěny měly uši, dolehly by k nim hlasy a zvuky blížící se aukce. Po pauze se objeví naše aukční poklady v podobě kurátorky a produkční, ale také výtvarných děl, která nám velkoryse věnovali jejich autoři. Vozíme a přesouváme obrazy, cvaká spoušť fotoaparátu a šustí balicí papír. Chystáme a rozesíláme katalogy a domlouváme nekonečnou řadu detailů. 
 
Pokaždé se toho mumraje trochu bojíme a pokaždé se na něj těšíme. Když se vloni nemohla kvůli virovému víření konat tradiční sálová dražba, něco důležitého podzimnímu času chybělo. O to víc nás tehdy potěšil zájem o online aukci i její úspěch, a s o to větší radostí letos, v roce 20. narozenin Cesty domů, připravujeme jubilejní 10. ročník. 

Letošní benefiční aukce pro Cestu domů bude mít, doufáme, dvě části: online se odehraje na našich webových stránkách od 25. října do 3. listopadu 2021 (zde také najdete podrobné informace i aukční katalog dražených děl), sálová aukce pak proběhne v pondělí 15. listopadu 2021 v hotelu Hilton Prague. 

Dobročinná aukce je pro Cestu domů každoročně významná událost a příležitost k setkání s dárci. Jejich podpora nám přináší nezávislost, díky které se můžeme rozhodovat svobodně s jediným cílem: nabízet kvalitní služby v péči o pacienty a klienty i  jejich blízké, stejně jako v osvětě pro veřejnost, a „šít je na míru“ skutečným potřebám a přáním.

Cesta domů se už 20 let snaží měnit k lepšímu způsob, jakým se v Česku umírá. Nebylo by to možné bez štědrosti našich dárců, včetně těch, kdo práci Cesty domů podporují svým zájmem o dobročinnou aukci, ať už jako autoři a dárci děl, dražitelé, sponzoři, spolupracovníci nebo dobrovolníci.
 
Milí čtenáři Kaleidoskopu, zveme vás a těšíme se na setkání při letošní 10. benefiční aukci pro Cestu domů!
 
Ruth Šormová
ředitelka

Novinky

Výběrové řízení


Cesta domů hledá do týmu komunikace a marketingu kolegu či kolegyni pro správu a rozvoj marketingových aktivit. Více informací a termíny najdete na našem webu. Těšíme se na všechny zájemce!

Aukce uměleckých děl

Na webových stránkách aukce jsme zveřejnili katalog všech 151 děl vybraných do letošní aukce. Na webu najdete i medailonky všech tvůrců a možnost registrovat se jako dražitel.

Sálová aukce se uskuteční 15. 11. 2021 od 19 hodin v hotelu Hilton Prague (Pobřežní 1, Praha 8). Díla budou vystavena v den a v místě konání aukce od 16 hodin. Od 17.30 proběhne komentovaná prohlídka s kurátorkou aukce Karolínou Drábkovou.

Online aukce se bude konat 25. 10. – 3. 11. 2021 na webových stránkách aukce.

Výstava děl online aukce bude probíhat v prostorách sídla Cesty domů (Heleny Kočvarové 1583/1, Praha 4) a bude přístupná ve dnech 26. – 27. 10. a 1. – 3. 11. vždy od 16 do 19 hodin. Po telefonické domluvě na čísle 774 356 830 bude ve výše uvedených dnech možná i individuální komentovaná prohlídka výstavy s kurátorkou.

Těšíme se na všechny dražitele!

Cesta domů spustila vlastní podcastový kanál


Pod názvem Umřít? Dobře. Ale umřít dobře. Podcasty (s) Cestou domů aneb o životě a smrti nahlas jsme spustili kanál s podcasty, které vznikají v Cestě domů s našimi pracovníky a přibližují jednotlivé služby a také ty, kteří je poskytují.

V prvním díle redaktorka Hana Soukupová hovořila s lékařkami Kateřinou Menčíkovou a Katarínou Vlčkovou o tom, co je domácí hospic a co paliativní ambulance, kdy je možné vyhovět přání nevyléčitelně nemocných zemřít doma, z čeho mívají největší obavy pacienti a z čeho jejich blízcí. A také o tom, jaké to je vstupovat do stále nových domácností pacientů a o profesním životě zdravotníků v domácím hospici. Další díly budeme zveřejňovat průběžně. 

Poslouchat podcasty můžete z našeho webu anebo na všech hlavních podcastových kanálech.

Pozvánka k povídání s dětmi o nelehkých tématech


Cesta domů vydala příručku pro pedagogy, školní psychology, metodiky prevence a knihovníky, nabízející základní odpovědi a inspirace k tomu, jak mluvit s dětmi o smrti. Název Slon u tabule odkazuje k anglickému výrazu pro existující, vytěsňovaný problém.

Děti jsou k otázce smrti otevřenější než dospělí. Je to pro ně přirozené téma a jako takové by mělo být i součástí školních osnov. Pedagogové ale mnohdy tápou, protože téma dosud není běžnou součástí výuky na základních školách ani studia na pedagogických fakultách. Často se tak s otázkami okolo smrti potkají ve třídě až v situaci, kdy jí čelí tváří v tvář: po smrti pedagoga, žáka nebo blízkého některého z žáků, a nejsou na tuto situaci připraveni. Brožura Slon u tabule shrnuje základní otázky a inspirace a nasměruje čtenáře na metodické materiály. Je k dispozici ke stažení zdarma.

Cesta domů dlouhodobě usiluje o to, aby se o smrti a konečnosti otevřeně mluvilo a přemýšlelo. Nabízí řadu publikací pro děti i dospělé, uskutečnila mnoho besed s žáky a pedagogy i kurzů pro veřejnost a letos zadala zpracování reprezentativního výzkumu zaměřeného na to, zda, proč a jak hovořit o umírání a smrti s dětmi (nejen) ve školách. Výsledky výzkumu si můžete prohlédnout na webové stránce.

Ledový zámek


Již začátkem prosince se můžete těšit na nejrozsáhlejší publikaci letošního roku, komiksové zpracování proslulé novely norského spisovatele Tarjei Vesaase Ledový zámek od Martiny Špinkové. Kniha má dva díly – komiksovou a textovou. Mohou ji tak číst zároveň děti i jejich rodiče.

Knížka pro čtenáře od 10 let vypráví v kulisách norské zimy, následného tání a příchodu jara příběh dvou dívek, veselé a družné Siss a plaché, uzavřené Unn. Je o dospívání, kamarádství, tajemství, smutku, o potřebě mlčet i potřebě se svěřovat a povídat si.

Koncert pro Cestu domů


Tony Ducháček & kapela Garage a Iva Bittová s velkým úspěchem zahráli pro Cestu domů a spolu s námi oslavili 20. výročí založení Cesty domů i Světový den hospiců na koncertě v holešovické La Fabrice v pátek 8. října. Po úvodním strhujícím vystoupení legendární kapely Garage s jejím frontmanem Tony Ducháčkem si publikum podmanila Iva Bittová, která postupně nechala rozeznít své housle i hlasy diváků.

Součástí večera byl i křest charitativního kalendáře DOMA 2022, který připravil fotograf Štěpán Hon a výtěžek z jeho prodeje dostane Cesta domů. Každý měsíc v kalendáři zdobí fotografie jedné osobnosti v jejím domově, ve společnosti blízkých. Návštěvníci využili také možnosti nakoupit si novinky i stálice z nakladatelství Cesta domů, včetně diářů a kalendáře Cesty domů na rok 2022.

Děkujeme všem, kdo na koncert dorazili a spolu s námi si ho užili. Děkujeme partnerům, bez jejichž podpory by nebylo možné jej uskutečnit. Fotky z koncertu si prohlédněte v galerii.

Pozvání do kavárny Dejvického divadla


Co.media je název projektu Dejvického divadla, jehož iniciátorem, autorem a tváří je herec a umělecký šéf souboru Martin Myšička. Ten je průvodcem večera, v němž se setkává s osobnostmi z různých oblastí lidské činnosti. 

26. října od 20 hodin budou jeho hosty Ruth Šormová, ředitelka Cesty domů, a MUDr. Irena Závadová, primářka domácího hospice Cesta domů. Spolu s herečkou Janou Holcovou se zamyslí nad vším, co souvisí se strachem z konečnosti nebo naopak z nekonečnosti, strachem z umírání nebo naopak z žití.

Předprodej vstupenek na webu Dejvického divadla.

Novinky z nakladatelství


V našich obchodech i v eshopu můžete už teď zakoupit nástěnný rodinný kalendář na rok 2022 s ilustracemi Terezy Jablonské. Na obálce je má i oblíbený diář, který opět vydáváme ve dvou variantách a spolu s praktickými sešity na poznámky v podobném designu. Kupovat je můžete zvlášť i společně ve výhodné sadě.
K dostání je už také nové Adventní čtení, ve kterém letos najdete povídky a básně mj. od Aleny Mornštajnové, Petry Soukupové, Markéty Pilátové, Arnošta Goldflama, Radka Malého a mnoha dalších. Výtvarně nejnovější díl oblíbené publikace doprovodila ilustrátorka a komiksová autorka Štěpánka Jislová. Skladem máme i všechna předchozí vydání, nabízíme výhodný balíček Adventní čtení VI. spolu s vydáním IV nebo V.

Dobročinné obchody


Dobročinné obchody Cesta domů v Bubenské i v Bělohorské ulici jsou otevřeny každý všední den od 10 do 18 hodin. Pořídit v nich můžete nové diáře a kalendář na rok 2022, oblíbené Adventní čtení a samozřejmě všechny naše knihy a designové papírenské zboží i dárky. Zásobeni jsme oblíbenými produkty od sester trapistek.

Potkat se naživo s naším papírnictvím i s novými publikacemi budete moci v čase před blížícími se Vánocemi na mnoha akcích. Pro aktuální informace sledujte náš Facebook. Potvrzené jsou momentálně následující:
  • 1. 12. Kampus Hybernská: čtení z překladů severské literatury paní Kadečkové a křest knižní novinky nakladatelství Cesta domů Ledový zámek (ilustrace Martina Špinková)
  • 11. 12. 12., 10 20 hodin: Zimní Knihex 11 1/2 (Pražská tržnice)
Těšíme se na vás!

Vzdělávání


Ve vzdělávacím centru pořádáme nadcházející měsíc kurzy pro odborníky i veřejnost, s osobní účastí i online. Aktuální nabídku vzdělávacích akcí Cesty domů najdete na stránce Vzdělávacího centra, těšíme se na všechny zájemce.

Herbář pro Cestu domů


Pořad Herbář vysílaný Českou televizí věnuje svůj speciální charitativní díl v aktuální deváté řadě Cestě domů. Diváci se budou moci v dílu natáčeném i přímo v Cestě domů seznámit s myšlenkami a činnostmi organizace a případně ji podpořit. Speciální charitativní díl bude odvysílán 14. listopadu. Děkujeme tvůrcům pořadu i České televizi.

Děkujeme

Děkujeme firmě SECUPACK za celou paletu obalových materiálů, které nám pomohou ochránit a distribuovat umělecká díla k naší připravované dobročinné aukci.

Díky úspěchu v 9. kole programu Nadačního fondu Tesco „Vy rozhodujete, my pomáháme“ jsme získali 16 000 Kč, za které nakupujeme zdravotnický materiál pro lůžkovou část. Děkujeme všem, kdo nás podpořili! 

Životabudič ve formě výborné kávy nám v říjnu darovala síť kaváren CrossCafe, děkujeme. 

Již půl roku čerpají naši zdravotníci každý měsíc energii z dobrot od firmy Country Life. Jsme za to moc vděční.

 

V rámci Papučového dne zatím na projekt Držme se pro Cestu domů přispělo 26 lidí a vybralo se 19 050 Kč. Děkujeme za přispění i zaměstnancům z firem Česká spořitelna, a.s., ndot s.r.o. a LUSQ s.r.o. Projekt běží do konce října, budeme rádi, když se zapojíte. Děkujeme!

Projektem Slavíme 20 let se k dnešnímu dni vybralo 363 149 Kč. 

Děkujeme firemním dárcům za podzimní podporu: scanservice a.s.IMMUNIA spol. s r.o.DIGNITA s.r.o.GYMUNO, spol. s.r.o.Accace s.r.o.Servind.

Zákazníci obchodu Mixit namíchali další podporu pro Cestu domů. Děkujeme!

Děkujeme firmě Elibro, s.r.o., která spustila projekt vykupujeme-online.cz a zařadila Cestu domů mezi organizace, které mohou lidé podpořit přenecháním částky za výkup knih. Moc děkujeme!

Za skvělé občerstvení v rámci Dne otevřených dveří děkujeme našim partnerům: Libeřské lahůdky a Ovocný Světozor.

Děkujeme dobrovolníkům z firem SAP ČR, spol. s r.o., za pomoc při podzimních úpravách zahrady.

Článek

Nejhorší bylo smířit se s tím, že necháváme naše dítě zemřít

Maminka Matyáška († 8 měsíců) píše o životě před sdělením synovy diagnózy i poté, včetně posledních týdnů, kdy byla rodina v péči domácího hospice.

Cesta domů na Facebooku
Cesta domů na Twitteru
Cesta domů
Instagram
YouTube
LinkedIn
Copyright © 2021 Cesta domů. 


Pokud už nechcete dostávat zpravodaj Cesty domů, můžete se odhlásit.

Email Marketing Powered by Mailchimp
Cesta domů poskytuje odbornou péči umírajícím dospělým i dětem a jejich blízkým, kteří o ně pečují. Zároveň se snaží přispívat ke společenským a legislativním změnám, které umožní zlepšení péče o umírající lidi v naší zemi.