Copy
Měsíční zpravodaj Cesty domů
Zobrazit tento e-mail v prohlížeči

Kaleidoskop Cesty domů

červen 2021
1 856 návštěv denně – tolik v posledních měsících průměrně zaznamená informační a poradenský portál Umírání.cz provozovaný Cestou domů. Návštěvníci na něm hledají praktické rady a informace týkající se péče o dlouhodobě nemocné a umírající blízké, tipy pro komunikaci s lékaři i úřady, informace užitečné pro období zármutku a truchlení. V adresáři služeb hledají organizace a instituce, o jejichž pomoc a péči mohou žádat v regionu, kde žijí. Pravidelní čtenáři znají rubriku Články, ve které publikujeme původní texty, nejčastěji rozhovory s osobnostmi spojenými s Cestou domů a paliativní péčí.

Smyslem portálu Umírání.cz je sdílet zkušenosti zdravotníků, sociálních pracovníků, psychoterapeutů a duchovních s dalšími lidmi v celé republice, kteří se dostali do nelehké životní situace – jsou vážně nemocní, pečují o umírajícího nebo jim zemřel někdo blízký. Se stejnou vizí se věnujeme vydávání knih a dalších publikací v nakladatelství Cesta domů, rozšiřujeme fond naší veřejné knihovny a tvoříme nabídku seminářů, webinářů, elearningu, praktických kurzů pro pečující či stáží pro odborníky organizovaných naším vzdělávacím centrem.

Osvěta a vzdělávání patří od počátku k poslání Cesty domů. Ohlasy, které na tuto část naší práce přicházejí, nás utvrzují v tom, že je to činnost stejně důležitá jako přímá péče o pacienty a klienty. Moc nás těší a pomáhají nám v této práci pokračovat a nacházet v ní smysl. Děkujeme!

Příjemné čtení červnových novinek a hezké letní měsíce přeje

Lenka Váňová
vedoucí komunikace a marketingu

Novinky

Narozeninová trička opět skladem


Při příležitosti pomyslných 20. narozenin Cesty domů jsme nechali vyrobit trička s oblíbenými motivy a citáty z knih vydaných naším nakladatelstvím. Zájem o ně nás těší a právě jsme doplnili vyprodané dámské, pánské i dětské velikosti. Vybírat a objednávat můžete v našem eshopu.

Nakladatelství


Prázdniny jsou za rohem a s nimi i letní tábory a dovolené. Potěšte své děti či prarodiče originálním pohledem z našeho papírnictví! Kromě oblíbených letních motivů s lučním kvítím Adriany Skálové, zvířátky Pavly Hroudové a Terezy Jablonské či akvarely Martiny Špinkové jsme pro vás připravili i několik nových motivů, třeba chameleona a anděly od Cziny, znovu jsme vydali i oblíbený motiv pomněnek.

Na letním táboře určitě děti využijí bloky A5 či A6 s kvalitními papíry, na které se dá psát i krásně malovat. Nově nabízíme motiv letadla a tramvají jako malou ochutnávku z kalendáře na rok 2022 od Terezy Jablonské. Kdo má přes léto narozeniny, může dostat dárek v novém balicím papíře s pestrobarevnými chameleony od Cziny. Zakoupit je můžete v našich dobročinných obchodech nebo objednat v eshopu.

Ačkoli je léto v plném proudu, v redakci nakladatelství pracujeme na nových diářích a kalendářích na příští rok a na oblíbeném Adventním čtení. Texty do něj nám věnovalo 24 současných autorů a autorek, mezi nimi třeba Alena Mornštajnová, Petra Soukupová, Markéta Pilátová nebo Arnošt Goldflam. Ilustracemi je opatří Štěpánka Jislová. K dostání bude po prázdninách.

Dobročinné obchody o prázdninách


Potkat se s obchody a nakladatelstvím Cesty domů můžete už tuto sobotu 19. 6. od 12 do 18 hodin na festivalu malých nakladatelů KniŽižkov v KC Vozovna v Praze. Na přelomu července a srpna potom v Knižních lázních v Mariánských lázních. Těšíme se na vás!

Dobročinné obchody Cesta domů budou v červenci a srpnu otevřené od pondělí do čtvrtka od 10 do 18 hodin. Eshop bude mít prázdniny od 22. 7. do 8. 8. Objednávky zadané v tomto období odešleme v týdnu od 9. 8. Děkujeme za pochopení.

Letní měsíce využijeme k plánování a přípravám úprav interiéru obchodu v Bubenské ulici. Ten by měl dostat nové osvětlení a prodejní pult. Těšíme se.

„Náš knihovník není jen profík přes knihy“


Na jaře 2005 otevřela Cesta domů veřejnou knihovnu zaměřenou na paliativní péči. Jak vznikal fond, kdo byli první čtenáři i co předcházelo převzetí ocenění Knihovna roku přibližuje v rozhovoru zakladatelka a dlouholetá knihovnice, dnes redaktorka nakladatelství Cesta domů Štěpánka Ryšavá. O jednotlivých letech Cesty domů se můžete více dočíst na webové stránce, kterou jsme připravili k 20. výročí založení organizace.

Průvodce pro (nejen) nově vznikající hospice

 
V Česku ročně umírá přes 100 tisíc lidí, více než polovina z nich zemře v nemocnicích, zatímco necelých 30 procent doma či v zařízení sociálních služeb. Podle průzkumu veřejného mínění, který pro Cestu domů v roce 2013 provedla agentura STEM/MARK, si však téměř 80 procent Čechů přeje zemřít v domácím prostředí. Paliativní péče, která by to pacientům s nevyléčitelným či život ohrožujícím onemocněním umožnila, ale není napříč českými regiony rovnoměrně dostupná.

Pomoci tomu, aby se stav zlepšil a vznikaly další mobilní hospice, má nová publikace Fóra mobilních hospiců s názvem „Průvodce pro (nejen) nově vznikající mobilní hospice“. Autoři Viera Ivanovová, Jitka Kosíková a Marek Uhlíř v ní popisují, co si dobře promyslet a jakým nejčastějším chybám se vyhnout, chcete-li založit domácí hospic – ať už úplně od nuly, nebo v rámci již existující organizace (například střediska domácí péče). Shrnují praktické zkušenosti konkrétních osob i organizací: nejen, co se osvědčilo, ale také kterými cestami se raději nevydávat. Publikace vyjde na přelomu letošního června a července, její představení na webináři vedeném autory publikace a nabízeném Centrem paliativní péče si můžete poslechnout 24. 6. od 17 hodin.

Nabídka vzdělávacích akcí


Zveme na setkání Podpůrné skupiny pro terénní pečující, konané 22. června online a dostupné tak zájemcům z celé republiky. Povedou ho psychosociální pracovník Oldřich Hanibal spolu s Terezou Lepeškovou, sociální pracovnicí, vedoucí internetové poradny a lektorkou dobrovolnického výcviku. 

V červenci a srpnu se v našem vzdělávacím centru akce konat nebudou. Novou sezonu kurzů zahájíme 31. 8. setkáním Podpůrné skupiny pro pečovatele v terénních službách následovaným 7. 9. setkáním Podpůrné skupiny pro pečovatele v pobytových službách. Obě akce budou již s osobní účastí v sídle Cesty domů.  

Na podzim připravujeme bohatý program s webináři, semináři i praktickými kurzy. Aktuální nabídku vzdělávacích akcí Cesty domů najdete na stránce Vzdělávacího centra Cesta domů, těšíme se na všechny účastníky.

Děkujeme

Firma DALLMAYR VENDING & OFFICE nám věnovala kávovar a karton kávy. Účastníci přednášek a seminářů konaných v našem vzdělávacím centru se budou moci osvěžit výběrovou kávou.

Děkujeme společnosti ANECT a.s. za finanční dar na mzdové náklady zdravotníků.

Od 14. června do 11. července můžete ve třech pražských prodejnách Tesco (Roztylské náměstí / Praha 4, Jabloňová / Praha 10 a Přetlucká / Praha 10) v rámci programu Vy rozhodujete, my pomáháme hlasovat pro náš projekt a pomoci nám získat finanční prostředky, za které nakoupíme zdravotnické pomůcky pro klienty na odlehčovacích lůžkách. Děkujeme.

Na benefičním koncertu kapely Hm... konaném 9. června v libeňské synagoze se pro Cestu domů vybralo 22 tisíc Kč. Děkujeme kapele, pořádajícímu spolku Krajinou přílivu i štědrým divákům.

Desetiletá Matylda s kamarádkou Živou uspořádaly na své narozeninové oslavě sbírku pro Cestu domů. Vybraly do sklenice 239 Kč, které nám poslaly po své tetě. Udělaly nám radost. Chcete-li se inspirovat, navštivte náš narozeninový web.

Děkujeme firemním dárcům MY.GYN s.r.o. a Říha - Krátký, s.r.o. za jarní podporu.

Zakoupením dobrého skutku pro Cestu domů v oblíbeném e-shopu Mixit.cz jeho zákazníci namixovali další podporu naší činnosti a my jim za to moc děkujeme!

Děkujeme firmám International SOS Assistance (CZ) s.r.o. a TTC Holding a.s. a jejich zaměstnancům za zapojení do pravidelné podpory. Moc si toho vážíme.

Článek

Bývá hodně těžkých chvil i spousta skvělých dnů


Manželé Forgáčovi díky službě domácího hospice pečují doma o dceru s mimořádně vzácnou, život ohrožující genetickou vadou. Popisují těžké i radostné chvíle, které jim poslední roky přinesly.
Cesta domů na Facebooku
Cesta domů na Twitteru
Cesta domů
Instagram
YouTube
Copyright © 2021 Cesta domů. 


Pokud už nechcete dostávat zpravodaj Cesty domů, můžete se odhlásit.

Email Marketing Powered by Mailchimp
Cesta domů poskytuje odbornou péči umírajícím dospělým i dětem a jejich blízkým, kteří o ně pečují. Zároveň se snaží přispívat ke společenským a legislativním změnám, které umožní zlepšení péče o umírající lidi v naší zemi.