Copy
Měsíční zpravodaj Cesty domů
Zobrazit tento e-mail v prohlížeči

Kaleidoskop Cesty domů

květen 2021
Květen i do Cesty domů přinesl závan optimismu a návratu k tomu, co jsme znali a považovali za běžné před pandemií.

S velkou radostí jsme naše dobročinné obchody po dlouhých měsících opět otevřeli zákazníkům, ten v Bělohorské ulici dokonce v nových, větších a krásně vybavených prostorách. Ve vzdělávacím centru opět plánujeme semináře a kurzy s osobní účastí, ačkoli vzdělávací akce v online prostoru zůstávají důležitou součástí naší nabídky. Dokonce se nám do něj daří převádět i formáty, u kterých bychom k tomu ještě před rokem neměli odvahu.

Radost máme také třeba z nové publikace Postůj, okamžiku, kterou jsme si nadělili k pomyslným narozeninám a dvacátému výročí založení Cesty domů, jež nás provází celým tímto rokem. Publikace je to neobvyklá, těžko představitelná ve dvou rozměrech obrazovky, je třeba ji vidět a osahat, třeba právě v našich obchodech.

Těšíme se na každé setkání s vámi!

Příjemné čtení květnových novinek přeje

Lenka Váňová
vedoucí komunikace a marketingu

Novinky

Nové materiály pro pečující


Pečujícím o vážně nemocné a umírající pacienty pomohou zvládnout některé základní zdravotnické úkony v domácím prostředí nová instruktážní videa a fotonávody vytvořené Cestou domů.

Na vzniku prvních ze série video- a fotonávodů se naši kolegové podíleli již vloni na jaře, v první vlně pandemie koronaviru. Cesta domů tehdy upravila způsob fungování a přijímání do služeb přímé péče o pacienty a klienty. Kde to bylo možné, osobní kontakt jsme nahradili telefonickým a pečující provázeli na dálku. Snažili jsme se tak poskytnout pomoc co nejvyššímu počtu umírajících v domácím prostředí a zároveň při tehdejším nedostatku ochranných pomůcek minimalizovat riziko nákazy pro pacienty, pečující i zdravotníky a další kolegy.

Ověřili jsme si, že pečovatelé z řad rodinných příslušníků se dokážou postarat o své blízké i bez osobní přítomnosti zdravotníků, za pomoci telefonické podpory, instruktážních videí a kvalitních edukačních materiálů. Proto jsme se rozhodli jejich řadu rozšířit a doplnili další videa instruující v podávání výživy sondou do žaludku nebo v obsluze koncentrátoru kyslíku. Všechny materiály najdou pečující na webové stránce Videonávody.

Otevření nového obchodu


V pondělí 10. května jsme s velkou radostí po dlouhých měsících pro zákazníky otevřeli oba naše dobročinné obchody. Obchod v Bělohorské ulici v Praze 6 jsme navíc představili v nových prostorách v domě č. 74 s velkorysými interiéry.

Sortiment nového obchodu tvoří kromě bazarového zboží designové papírnictví a knihy z produkce našeho nakladatelství. Součástí je i oddělení dětského sortimentu v podobě „domečku“ s okénkem a hračkami. Především děti také zaujme originální pohyblivý papírový objekt ve výloze – origami kolotoč, který pro obchod navrhla a vytvořila výtvarnice Adriana Skálová.

Na každého, kdo do konce května obchod v Bělohorské ulici navštíví a nakoupí zboží v ceně nad 400 Kč, čeká komiksový knižní dárek. Otevírací doba obou dobročinných obchodů Cesta domů je od pondělí do pátku od 10 do 18 hodin. Těšíme se na vás!

Takoví jsme


Cesta domů patří mezi neziskové organizace a zapojila se do kampaně, která české veřejnosti vysvětluje jejich práci, historii i pestrost. Kampaň Takoví jsme propojuje desítky neziskovek nejrůznějších zaměření od dobrovolných hasičů a hokejistů přes Amnesty International, Cirk la Putyka, Zachraň jídlo až po Cestu domů. V první fázi kampaň vypráví příběhy sedmadvaceti z nich, zejména v online prostoru. Potkat ale můžete vizuál kampaně i v ulicích města. Pokud se s ním setkáte, tak vězte, že Takoví jsme.

Cesta domů slaví 20 let. Přidáte se?


Oslavte s námi své letošní narozeniny uspořádáním narozeninové sbírky mezi přáteli a kamarády. Místo hmotných dárků vaši blízcí přispějí na služby Cesty domů a radost z oslavy tak budou mít všichni.

Všechny informace naleznete na našem narozeninovém webu, který jsme spustili v dubnu a sešlo se na něm už přes 280 000 Kč od 230 dárců. Děkujeme!

Zpráva za rok 2020


Na webových stránkách Cesty domů jsme zveřejnili Zprávu za rok 2020, letos v nové podobě, s ilustracemi z našeho nakladatelství. Zpráva provede čtenáře nejdůležitějšími milníky ve službách Cesty domů, knižními novinkami loňského roku, uvede do kontextu naše vzdělávací aktivity a nabídne informace o rozmanité podpoře dárců i obrázek o financování Cesty domů a mnoho dalšího. Příjemné čtení.

Postůj, okamžiku


Devět životů, devět příběhů a devět autorů najdete v nové publikaci vydané naším nakladatelstvím u příležitosti 20. výročí založení Cesty domů. Kulaté výročí je jedinečná příležitost a tak i nová publikace je výjimečná. Se zadáním „ilustrujte lidský život na 60 stranách“ jsme oslovili různé výtvarníky a ilustrátory, výsledkem je sada devíti netradičních drobných knížek. Tvoří ji flipbook od Martiny Špinkové, která Cestu domů před 20 lety zakládala, i knížka úvah a glos od současné ředitelky Ruth Šormové. Nejmladším autorem je dvanáctiletý Vojta Horák, přispěly i dvě studentky ateliéru ilustrace a grafiky na UMPRUM Františka Iblová a Lucie Lučanská. Nejobsáhlejší je flipbook z filmu Šarkan slovenského animátora Martina Smatany. Na první pohled temný, ale rozverný je příběh ilustrátorky a komiksové autorky Štěpánky Jislové. Sadu uzavírají dvě jemná leporela – od výtvarníka Davida Cajthamla a od začínající ilustrátorky a dcery jedné z lékařek Cesty domů Johany Menčíkové.

Pod společným názvem Postůj, okamžiku, který odkazuje na pasáž z pátého dějství Goethova Fausta, je spojuje téma cesty životem. Sadu 9 knížek můžete objednat v eshopu nebo zakoupit v našich dobročinných obchodech.

Nakladatelství


V květnu se můžete s knihami z nakladatelství Cesta domů potkat online na festivalu Respekt k porodu. Ve virtuální festivalové knihovničce najdete i naše tituly určené pro děti a jejich rodiče až do 30. 5. 2021.

Nabídka vzdělávacích akcí


Na červen jsme připravili online kurzy pro odborníky i pro širokou veřejnost. Každému, kdo pečuje o stárnoucí rodiče nebo se chce na péči o ně připravit, může dobře posloužit webinář s Martinou Špinkovou, bývalou ředitelkou a šéfredaktorkou Cesty domů, který nabídne prostor ke sdílení i praktickým dotazům. Lékařům i všem, kdo přicházejí do kontaktu s nevyléčitelně nemocnými pacienty, je určen webinář Hlavně to mamince neříkejte, pane doktore, ona by to vzdala. Webinář Role porodní asistentky u perinatální ztráty je otevřen odborníkům, kteří se během své praxe setkávají s perinatální ztrátou. Jeho součástí budou kazuistiky z praxe, přednášet bude porodní asistentka Bc. Kateřina Hrubá, členka expertního týmu projektu Začít znovu.

Aktuální nabídku vzdělávacích akcí Cesty domů najdete na stránce Vzdělávacího centra Cesta domů.

Řekni mi


Mnoho lidí někdy přemýšlelo o tom, co by si přáli v závěru svého života. Málokdo o tom ale někomu řekne. Komunikace o prioritách v závěru života je pro mnohé náročná a většina z nás ji nechává až na poslední chvíli. Karetní konverzační hra Řekni mi, kterou plánuje vydat Centrum paliativní péče, nabízí bezpečný prostor pro každého, kdo chce rozhovor o těchto důležitých věcech otevřít. Více informací najdete v záznamu webináře o této hře.

Děkujeme

Děkujeme firmě IMMUNIA spol. s.r.o. za dar a více než desetiletou přízeň a podporu naší činnosti.

Děkujeme paní doktorce MUDr. Renátě Kavanové z ambulance MY.GYN s.r.o. za dlouhodobou podporu. 

Děkujeme firmě Říha - Krátký, s.r.o., která se nás rozhodla pravidelně podporovat.

Na konci dubna začal Country Life dodávat zdravé biosvačinky pro naše zdravotníky, děkujeme. 

Děkujeme The Prague Concert Co., s.r.o. za dobrovolnickou práci.

Díky firmě TASY jsme mohli přezout tři auta do nových letních pneumatik. 

A firma MEGGLE přivezla deset kartonů mléka, abychom mohli pít kávu bílou. 

Naši dárci se krásně doplňují, děkujeme všem!

Magistrát hlavního města Prahy podpořil částkou 303 200 Kč náš projekt Vzdělávání v paliativní péči pro Prahu. Cílem projektu je uspořádat cykly přednášek, které podpoří rozvoj paliativní péče a budou předávat zkušenosti odborníkům a institucím působícím v Praze.

Ministerstvo práce a sociálních věcí schválilo dotaci ve výši 1 205 070 Kč na podporu mimořádného finančního ohodnocení zaměstnanců v sociálních službách v souvislosti s epidemií covid-19.

Ministerstvo kultury schválilo dotaci ve výši 42 000 Kč na vydání knihy Ledový zámek od Tarjei Vesaase v překladu Heleny Kadečkové.

Tato pozoruhodná, literární cenou Severské rady oceněná novela norského spisovatele z roku 1963 vyšla v češtině pouze jednou, v roce 1975. I přes krásný text a výborný překlad Heleny Kadečkové by kniha v původní formě dnešní dívky ve věku 10–13 let, kterým je určena, pravděpodobně příliš neoslovila. Literatura na téma smrti a truchlení pro tuto věkovou skupinu v české literatuře zároveň chybí, proto jsme se rozhodli text využít, knihu kreativně a inovativně (typo)graficky zpracovat a i formou komiksu ji zpřístupnit současné generaci čtenářek.

Zajímavé je i propojení Cesty domů a Ledového zámku přes jeho překladatelku, známou nordistku Helenu Kadečkovou, která Cestě domů odkázala svou pozůstalost včetně překladatelských autorských práv. Touto cestou se snažíme ukázat její mistrovské dílo novým generacím čtenářů.

Článek

„Řízení ekonomiky v nezisku má svá specifika, ale základní principy jsou stejné jako v komerčních firmách,“ říká nová finanční ředitelka Cesty domů

Cesta domů na Facebooku
Cesta domů na Twitteru
Cesta domů
Instagram
YouTube
Copyright © 2021 Cesta domů. 


Pokud už nechcete dostávat zpravodaj Cesty domů, můžete se odhlásit.

Email Marketing Powered by Mailchimp
Cesta domů poskytuje odbornou péči umírajícím dospělým i dětem a jejich blízkým, kteří o ně pečují. Zároveň se snaží přispívat ke společenským a legislativním změnám, které umožní zlepšení péče o umírající lidi v naší zemi.