Copy
Měsíční zpravodaj Cesty domů
Zobrazit tento e-mail v prohlížeči

Kaleidoskop Cesty domů

listopad 2019
Brzy uplyne půl roku od chvíle, kdy Cesta domů přesídlila do budovy v pražské Michli. Stále je nová a nepřestává nás naplňovat úžasem i vděkem za to, že v ní můžeme pracovat a rozvíjet naše služby a aktivity.

V prvním patře vrcholí zařizování čtyř pokojů, v nichž od ledna příštího roku nabídneme pobytovou odlehčovací službu. Jen o kousek dál doplňujeme vybavení vzdělávacího centra, ve kterém se již uskutečnily první semináře. Jejich nabídku v příštím roce postupně rozšíříme a prostory nabízíme také k pronájmu – organizacím, které vzdělávají v paliativě a souvisejících oborech, za zvýhodněných podmínek. Do ordinace ambulance paliativní a podpůrné péče našli cestu první pacienti a jejich blízcí. Radostí nás naplňuje pohled na vznikající zahradu. Okolí domu v minulém měsíci prošlo významnou proměnou, zaseto, zasazeno či zakopáno bylo více než 4 tisíce (!) cibulek, květin, keřů a stromů. V teplých dnech na konci října se stihl zazelenat nově zasetý trávník a naplnit nás očekáváním jara.

Stejně silný jako radost je také pocit pokory a vědomí, že nic z toho by nebylo možné bez rozličné a velkorysé podpory našich dárců a příznivců. Děkujeme!

Příjemné čtení listopadových novinek přeje

Lenka Váňová
koordinátorka programů pro veřejnost

Novinky

Výběrové řízení – provozní technik

Do týmu hledáme technicky, manuálně a organizačně zdatného člověka, který bude mít na starost údržbu a péči o budovu i zahradu a zčásti bude pracovat také v půjčovně pomůcek. Více informací najdete na našem webu. Na zájemce a jejich životopisy se těšíme do 8. 12. 2019.

Výsledek benefiční aukce uměleckých děl

Letošní aukční večer konaný 5. listopadu přinesl spolu s předchozí online dražbou Cestě domů 2 131 038 Kč. Poaukční prodej potrvá do 31. prosince.

Dobročinná aukce je pro Cestu domů největší dárcovskou akcí. Do rozpočtu přinese celý svůj výtěžek, který se za uplynulých 9 ročníků vyšplhal na celkových 13 051 468 Kč. Děkujeme všem dražitelům i umělcům, kteří poskytují svá umělecká díla zdarma.

Podpora od dárců pro nás znamená svobodu a nezávislost, v péči o naše pacienty můžeme rozhodovat svobodně s jediným cílem, a to umožnit jim a jejich rodinám strávit poslední společně chvíle co nejlépe a podle jejich přání.

Odlehčovací lůžka

Součástí nové budovy Cesty domů jsou i čtyři jednolůžkové pokoje, každý s vlastním bezbariérovým sociálním zařízením, zároveň se společným zázemím (společenská místnost, čajový koutek, terasa, velká koupelna s polohovací vanou, zázemí pro personál). V těchto pokojích budeme od ledna 2020 nabízet sociální službu, tzv. odlehčovací pobyt, nejčastěji na dobu 2-3 týdnů.

Služba je určena lidem v pokročilých a konečných stadiích nevyléčitelné nemoci, upoutaným trvale na lůžko. Jejich pečujícím může pobyt odlehčit v každodenní zátěži, umožní zařídit potřebné či si zkrátka odpočinout. Nebo si díky naší službě mohou péči vyzkoušet např. po propuštění svého blízkého z nemocnice, než jej převezou do domácího prostředí.

Více informací o samotné službě a jejích podmínkách, včetně možnosti již nyní podat žádost o odlehčovací pobyt, najdete na našich stránkách.

Potřebujeme

Novou službu odlehčovacího pobytu budeme nabízet ve čtyřech jednolůžkových pokojích se společným zázemím, které nyní vybavujeme. Chcete nám pomoct je zařídit a vytvořit pro naše klienty i jejich pečující příjemné zázemí, co nejvíce připomínající domácí prostředí? Vyberete si z položek, jež momentálně nejvíce potřebujeme, tu, na kterou byste nám rádi poslali finanční příspěvek. Děkujeme!

Přijďte včas nakoupit dárky do obchodů Cesty domů


Zatím nejsou tlačenice a všeho máme dost: papírnictví nabízí nové pohledy, vánoční přání, dárkové papíry, nové Adventní čtení, nové bloky, nažehlovací obrázky na adventní kalendáře a samolepky. Brzy přibude výběr z pexes pro malé i větší, dorazily už i oblíbené voskové lodičky. Knížky máme téměř všechny, včetně těch, které byly vyprodané (Anna a Anička a O smrti smrťoucí) a máme i knihy bez smrti, třeba O tajemství. A nezapomeňte na diáře a kalendáře, letos opravdu podařené. Pokud máte v rodině lékaře, můžete mu darovat knihu V šoku (Jak se ze mě stala lepší doktorka, protože jsem málem umřela) – pravdivý a zároveň napínavý příběh.

V adventní době bude obchod v Bubenské otevřený do 19 hodin a v prosinci bude otevřeno i o sobotách. Podrobnější informace najdete na webu a na Facebooku

PF z Cesty domů

Potřebujete hezké PF pro sebe nebo pro firmu? Můžete si je u nás objednat. Nebo hledáte hezké dárky pro zaměstnance nebo pro klienty nebo partnery? Podívejte se na náš e-shop, jistě si vyberete.

Potkejme se

Předvánoční akce, na nichž se můžete setkat s obchodem Cesta domů:

24. 11. od 15.00 / Břevnovský klášter – benefiční koncert souboru Lucky Voice Band
30. 11. 10.00–18.00 / Domov Sue Ryder – Vánoční jarmark v Michelském dvoře
30. 11. a 1. 12. od 10.00 / Famagusta café: Luftování
1. 12. po mši / kostel sv. Vojtěcha v Dejvicích: prodej v kostele
2. 12. od 16.00 / divadlo Viola: Adventní čtení ve Viole
14. a 15. 12. / Výstaviště Praha Holešovice: Dyzajn market
14. a 15. 12. / Studio Alta: Knihex

Zveme vás na adventní islandské čtení

V neděli 1. prosince se v kavárně Kampusu Hybernská (Hybernská 4, Praha 1) uskuteční štafetový maraton čtení novely Advent islandského autora Gunnara Gunnarssona. Malou perlu světové literatury, napsanou v roce 1937, přeložila v roce 2017 jako svou poslední knihu významná česká nordistka Helena Kadečková (1932–2018), které právě toto dílo v mládí otevřelo svět severské literatury. Helena Kadečková před deseti lety sepsala štědrou závěť ve prospěch Cesty domů, je nám ctí podílet se na akci, kde budou jí přeloženou knihu předčítat její přátelé a spolupracovníci. Zastavte se mezi 16. a 20. hodinou.

Dobročinné Luftování letos podpoří Cestu domů

Zveme vás na letošní Luftování – 10. ročník dobročinného bazaru, který se bude konat o víkendu 30. 11. a 1. 12. Celý výtěžek z prodeje, navíc podpořený příspěvkem od Nadace Divoké husy, poputuje Cestě domů, kde za něj pořídíme část vybavení nové odlehčovací pobytové služby. Cenu oblečení a doplňků a tím i výši výtěžku určují kupující.

Letošní Luftování proběhne v sobotu 30. 11. od 10 do 20 hodin a v neděli 1. 12. od 10 do 17 hodin ve Famagusta fresh food & café (Vyšehradská 53, Praha 2). Darovat věci do bazaru lze přímo v místě konání akce v týdnu od 25. 11. mezi 9. a 19. hodinou.

Děkujeme

Jsme rádi, že jsme mohli především díky darům od Výboru dobré vůle-Nadace Olgy Havlové, Nadaci ČEZ, spolku Liga proti rakovině Praha, programu ČSOB pomáhá regionům, Ministerstvu zdravotnictví ČR, společnosti KPMG Česká republika a ANECT pořídit nové antidekubitní matrace zn. Jarven. Tento typ matrací se nám z předchozích zkušeností velmi osvědčil. Matrace budou k dispozici v půjčovně pomůcek a pro klienty na nově budovaných lůžkách pro odlehčovací pobyty. Děkujeme všem, kteří přispěli!
Mezi dlouhodobé podporovatele Cesty domů patří i společnost STEM/MARK, která prostřednictvím Českého národního panelu (ČNP) dává registrovaným členům možnost přivydělat si vyplňováním dotazníků. Odměnu lze případně rovnou věnovat jedné z partnerských organizací a právě díky respondentům ČNP, kteří se odměny vzdali ve prospěch Cesty domů, jsme získali již půl milionu korun. Registrovat se mohou i noví zájemci. 

Články

Měli jsme z konce strašný strach


Vyprávění o dlouhé nemoci, velké síle a cenném čase, který nabídl prostor pro ty nejdůležitější věci.

Martina Špinková: Nebojte se mluvit o smrti


Rozhovor s Martinou Špinkovou v týdeníku Vlasta o mluvení o smrti (nejen) s dětmi, o strachu a o významu rituálů.

Když umírají děti. Rozhovor nejen o tom, jak je těžké připravit je na konec


Rozhovor s lékařkou Cesty domů Katarínou Vlčkovou na Seznam.cz
Cesta domů na Facebooku
Cesta domů na Twitteru
Cesta domů
Instagram
Copyright © 2019 Cesta domů. 


Pokud už nechcete dostávat zpravodaj Cesty domů, můžete se odhlásit.

Cesta domů poskytuje odbornou péči umírajícím dospělým i dětem a jejich blízkým, kteří o ně pečují. Zároveň se snaží přispívat ke společenským a legislativním změnám, které umožní zlepšení péče o umírající lidi v naší zemi.