Copy
Měsíční zpravodaj Cesty domů
Zobrazit tento e-mail v prohlížeči

Kaleidoskop Cesty domů

leden 2022

Ohlédnutí za uplynulým rokem v Cestě domů je ohlédnutím za péčí o 680 dospělých a 7 dětských pacientů domácího hospice a ambulance paliativní a podpůrné péče. Je také ohlédnutím za téměř 5 000 konzultacemi v naší poradně, kde kolegyně jen mluvením po telefonu či při osobních setkáních s kýmkoli z řad veřejnosti strávily v kuse 55 dní. Mimo to zodpověděly 730 dotazů položených v internetové poradně na portálu Umírání.cz. Jejich kolegové z podpůrných služeb strávili v rozhovorech s našimi pacienty a jejich blízkými 1 474 hodin. Je to také ohlédnutí za stovkou klientů terénních odlehčovacích služeb i za dalšími klienty, kteří využili pobytovou formu této služby a naše 4 odlehčovací lůžka vytížili na 94 % dní v roce. Ohlédnout bychom se mohli i za všemi, kdo si v půjčovně kompenzačních pomůcek vypůjčili její „královnu“, tedy mobilní polohovací postel, nebo matraci proti proleženinám, WC židli či koncentrátor kyslíku. V neposlední řadě je to také ohlédnutí za našimi dobrovolníky, kteří dohromady ve službách přímé péče, v osvětě, v obchodech i v zázemí vypomohli obdivuhodnými 5 742 hodinami svého času.

Ohlédnutí přes druhé rameno nám pak ukáže 11 loňských publikací nakladatelství Cesta domů, mezi nimi třeba speciální sadu flipbooků Postůj, okamžiku, autorskou knihu rozhovorů Martiny Špinkové s Irenou Závadovou Letecký motor ve dřezu nebo příručku pro pedagogy Slon u tabule. Tímto směrem se můžeme ohlédnout i za 50 vzdělávacími akcemi a jejich více než 1 500 účastníky. Anebo se můžeme ohlédnout za dvacetiletou historií Cesty domů. Potěší dozajista také pohled na interiér v květnu otevřeného dobročinného obchodu na Bělohorské ulici v Praze 6. Nově se lze podívat na to, kdo a jak by podle učitelů a rodičů žáků českých základních škol měl s dětmi mluvit o umírání a smrti, což v září zmapoval reprezentativní výzkum veřejného mínění. Nejen oči, ale zejména uši zaujme v říjnu spuštěný podcastový kanál, kde mluvíme o životě i smrti nahlas. Oči i uši veřejnosti vloni upoutal také třeba podzimní koncert Ivy Bittové a Tony Ducháčka a jeho kapely Garáž, listopadová benefiční aukce uměleckých děl či vysílání speciálního dílu pořadu Herbář v České televizi.

Když se ohlížíme, nemůžeme v žádném případě pominout naše dárce a příznivce. Díky nim tu může Cesta domů být a fungovat v podobě, v jaké ji dnes vidíte: stát svobodně a nezávisle, poskytovat kvalitní paliativní péči všem lidem bez rozdílu podle jejich potřeb a dál se rozvíjet.

Děkujeme.

Lenka Váňová
vedoucí komunikace a marketingu

Novinky

Výběrová řízení


Do týmu Cesty domů přijmeme kolegy či koleyně na pozice Více informací k jednotlivým výběrovým řízením a termíny najdete na našem webu. Těšíme se na všechny zájemce!

Nové videonávody pro pečující

Cesta domů vytvořila novou sérii praktických videonávodů a letáků pro pečující o stárnoucí, těžce nemocné či umírající lidi v domácím prostředí. Tyto materiály nabízejí informace a rady k přípravě domácího prostředí na péči o slábnoucího člověka, ke každodennímu zajištění základních potřeb a tělesných funkcí nemocného i tipy pro manipulaci s člověkem upoutaným na lůžko. Součástí instruktážních materiálů je i ukázka různých kompenzačních pomůcek, které jsou pro takovou péči vhodné. Poslední video ze série se věnuje spirituálním potřebám nemocného v závěru života i jeho pečujících.

„V odlehčovacích službách zdaleka kapacitně nezvládáme uspokojit poptávku od pečujících. Rodiny mnohdy zmiňují, že by jim pomohlo alespoň ukázat, jak si s péčí mají poradit. Napadlo nás proto vytvořit formou videí a doprovodných letáků pomyslnou první pomoc pro všechny, kdo s péčí doma začínají nebo čelí novým situacím, se kterými si neví rady,“ říká Martina Tesařová, vedoucí odlehčovacích služeb Cesty domů.

Sledovat videa
Cesta domů nabízí také praktické kurzy pro ty, kdo potřebují poradit s péčí o člověka upoutaného na lůžko. Účastníci kurzů si při nich pod vedením asistentů odlehčovacích služeb Cesty domů mohou vyzkoušet manipulaci s ležícím člověkem, výměnu inkontinenčních pomůcek, přesun z lůžka na křeslo nebo vozík a další praktické úkony. Lektoři také vysvětlují, jak používat vybrané kompenzační pomůcky. Termíny vypsaných kurzů sledujte v kalendáři akcí na stránce Vzdělávacího centra.

Ledový zámek

K čerstvé novince z našeho nakladatelství, komiksovému zpracování románu norského spisovatele Tarjei Vesaase Ledový zámek, vznikl zajímavý video-rozhovor s Martinou Špinkovou. Malířka ztvárnila příběh dvou mladých dívek, veselé a družné Siss a plaché, uzavřené Unn, které zpečetí nové přátelství a vzápětí se jedna z nich ztratí, pomocí akvarelu a pastelek.

Co všechno podle ní znamená v příběhu ledový zámek? Jaký je vztah dívek Siss a Unn, co je spojuje? A zažila v dětství něco podobného?

Podívejte se na rozhovor s Martinou Špinkovou.
Román vyšel v prosinci 2021 v překladu Heleny Kadečkové jako dvousvazkový soubor: v měkké vazbě původní Vesaasův text a v pevné vazbě moderní obrazová kniha. Poprvé kniha vyšla v Norsku v roce 1963 a hned vzbudila velký ohlas a sklízela literární ceny. Nadčasový text s jemnými ilustracemi v pečlivém grafickém zpracování je vhodný jak pro starší děti, tak pro dospělé. Koupit jej můžete v našich dobročinných obchodech nebo v eshopu Cesty domů.

Podcast

Nejnovější podcast, který uveřejňujeme na našem kanálu, vznikl ve spolupráci s Národním pedagogickým institutem ČR. Ředitelka Cesty domů Ruth Šormová v něm s pedagožkou Terezou Gafnou Váňovou hovoří o tématu smrti ve škole a péči o žáky, kteří procházejí ztrátou blízkého.

Tento i všechny předchozí podcasty (s) Cestou domů jsou k poslechu na našem webu a na všech běžných platformách.

Potvrzení o daru

Potvrzení o daru za rok 2021 rozešleme všem našim dárcům v posledním lednovém týdnu. Pokud vám do konce ledna potvrzení nepřijde nebo si nejste jisti, zda na vás máme aktuální kontaktní údaje, zašlete nám prosím údaje buď e-mailem na potvrzeni@cestadomu.cz nebo prostřednictvím formuláře.

Děkujeme všem, kdo Cestu domů v roce 2021 podpořili!

Top ženy Česka 2021

 

Máme velikou radost, že mezi 25 finalistkami ankety „Top ženy Česka“ roku 2021, pořádané Hospodářskými novinami, jsou dvě ženy z paliativního oboru a zároveň z Cesty domů. Katarína Vlčková, kmenová lékařka Domácího hospice Cesta domů, a Ruth Šormová, ředitelka Cesty domů, se umístily v kategorii veřejná sféra. Gratulujeme!

Nakladatelství v novém roce

Nejen odborné a praktické publikace vydala Cesta domů ve svém nakladatelství v roce 2021 a i letos slibuje pestrou a zajímavou nabídku pro dětské i dospělé čtenáře.

„Těšíme se na tři krásně ilustrované nové knihy pro nejmenší – vtipnou Ruce pryč od koloběhu života, dojemnou a pro všechny, kterým se stýská po domácím mazlíčkovi, nezbytnou Špunťa a já a také knihu Wernera Holzwartha (O krtkovi, kterému se někdo vykakal na hlavu) Můj Jimmy, kterou psal ve vyšším věku pro svého pětiletého syna – o tom, že všichni jednou budeme muset odejít, ale zůstaneme žít ve vzpomínkách našich blízkých,“ vybírá z plánů nakladatelství jeho šéfredaktorka Adéla Procházková. Starším dětem bude určen příběh jedenáctiletého chlapce, který se vyrovnává s náhlou smrtí matky od německé autorky Stephanie Höffler Mávni černými křídly.

Dospělým čtenářům nakladatelství nabídne dlouho očekávanou knihu britské paliativní lékařky Kathryn Mannix Naslouchej o důležitých rozhovorech – jak je vést dobře, poctivě a bez falešných tónů a především jak naslouchat. To, že ze smutku je možné se i vypsat, ať už je bolest způsobena ztrátou milované ženy nebo maličkého dítěte, dokazuje kreslený deník britského režiséra a kreslíře Garyho Andrewse Milá Joy a kniha polské autorky a matky Justyny Wicenty Ukolébavka s hurikánem, které během roku vyjdou v českém překladu.

„Samozřejmě připravujeme i další odborné publikace, letáky a brožury – od lékařů až po puberťáky, nové motivy v našem papírenském zboží, tradiční diář a nástěnný rodinný kalendář. Novinkou je letos diář na každý rok Moje nejlepší stránky s veselými aforismy a odvážnými ilustracemi,“ doplňuje šéfredaktorka.

„Od února se s publikacemi Cesty domů můžete potkat ve výloze knihkupectví Kosmas v Praze na Letné a na výstavě ilustrací Martiny Špinkové k Ledovému zámku v kavárnách mamacoffee. Těšíme se i na setkávání u stánku nakladatelství na knižních trzích v Praze i jiných městech po celé ČR, na které se chystáme a budeme o nich včas informovat,“ zve šéfredaktorka.

Dobročinné obchody

V našich obchodech můžete stále zakoupit nástěnný rodinný kalendář na rok 2022 s ilustracemi Terezy Jablonské, nyní za poloviční cenu. Vybírat můžete i z kompletní nabídky našich knih a příruček pro odborníky i veřejnost, designového papírnictví, drobných dárků a bazarového zboží. Otevřeno máme od pondělí do pátku od 10 do 18 hodin.

Vzdělávání

Ve vzdělávacím centru chystáme kurzy pro odborníky i veřejnost, s osobní účastí i online.

Aktuální nabídku vzdělávacích akcí Cesty domů najdete na stránce Vzdělávacího centra, těšíme se na všechny zájemce.

Děkujeme

V dubnu 2021 jsme spustili fundraisingovou stránku, která nabízela možnost uspořádat narozeninovou sbírku pro Cestu domů. Celkem s námi slavilo 22 lidí, do jejichž výzev se zapojilo 633 dárců a přinesli krásných 685 000 Kč.

Díky podpoře Ligy proti rakovině ve výši 48 575 Kč jsme mohli zakoupit 2 kyslíkové koncentrátory a povlečení.

Dostali jsme se mezi finalisty 10. kola programu Nadačního fondu Tesco Vy rozhodujete, my pomáháme. Máme šanci získat až 30 000 Kč, které bychom rádi použili na nákup zdravotnického materiálu. Budeme rádi, když náš projekt podpoříte žetonem, který dostanete za nákup. Pro Cestu domů je možné hlasovat v těchto pražských prodejnách Tesco: Vocelová 11, Nuselská 51, Táborská 619, Prokopova 2859, Koněvova ul. 1685/110, a to do 13. února. 

Děkujeme Monetě Money Bank za podporu projektu v rámci Programu podpory potřebných, díky kterému jsme získali 100 000 Kč na pokrytí mezd našich zdravotníků.

Děkujeme Abakusu - Nadačnímu fondu zakladatelů Avastu za dlouhodobou podporu. Nadační fond podpořil naše vzdělávací aktivity na rok 2022 částkou 500 000 Kč.

V rámci projektu financovaného z OP Zaměstnanost Evropského sociálního fondu mohly vzniknout naše nové videonávody pro pečující.

Děkujeme zaměstnancům a firmám za jejich podporu v rámci vánočních sbírek:

Metrostav Development a.s. a zaměstnancům, zaměstnancům Private banking Československé Obchodní banky, a.s., zaměstnancům Státního ústavu pro kontrolu léčivSENTIENT s.r.o. a zaměstnancům, The Boston Consulting Group, s.r.o. a zaměstnancům, firmám SOTIO a.s. a zaměstnancům.

Děkujeme partnerům našich služeb za podporu a za věcné sbírky: 

Děkujeme za dlouhodobou podporu a uspořádání charitativního bazaru ve prospěch Cesty domů:

Děkujeme pravidelným i novým firemním dárcům za jejich podporu i v této nejisté době:

GeneSpector s.r.o., Opportunus s.r.o., Česká podnikatelská pojišťovna, a.s., Boogie Films s.r.o., ASSIST spol. s r.o., ComAp a.s., MaxiCommodities, a.s., ČSOB Stavební spořitelna, a.s., nanoelement, s.r.o., AWAC, spol. s r.o., Eppendorf Czech & Slovakia s.r.o., BigBit s.r.o., Neit Consulting s.r.o., OPTISIGN s.r.o., Eyedea Recognition s.r.o., Delfín travel s.r.o., Flair, a.s., CLARINO, s.r.o., YUAR s.r.o., LÁBUS AA - Architektonický ateliér, s.r.o., IMMORENT Development Partners s.r.o., DAUFI Consulting s. r. o., Commexim Group a.s., MEGABOOKS CZ, spol. s r.o., MUSA, s.r.o., TTC Alfa s.r.o., JARO Sea & Air Services s.r.o., AGROKOMODITY a.s., Xalution s.r.o., Favi online s.r.o., Lundegaard a.s., BIOFA CZ s.r.o., Retail Fashion s.r.o., V4 Account Praha s.r.o., Smart Informatics s.r.o., RÖTHEL Praha, spol. s r.o., JH Orto s.r.o., OpenWise Solutions s.r.o., Legitas advokátní kancelář s.r.o., TenderPoint s.r.o., mikonboard s.r.o., PR&MEDIA PARTNERS s.r.o., KLENOTA s.r.o., OCTOPUS Newsroom s.r.o., Bikramka.cz s.r.o., BCE s.r.o., HABARTline, s.r.o., Promedis s.r.o., IS - ACCOUNTANCY, s.r.o., Explore Productions, s.r.o., RES-UH s.r.o., Data Collect s.r.o., GTS dřevosklady s.r.o., ULURU spol. s.r.o., ORDINACE FLORA, s.r.o. 

Děkujeme za vytrvalou a skvělou spolupráci:

Děkujeme firemním dárcům, kteří podporují Cestu domů v rámci průběžné celoroční spolupráce:

Elibro s.r.o., International SOS Assistance (CZ) s.r.o., TTC Alfa s.r.o., Mixit s.r.o., GIVT.cz s. r. o.

Děkujeme firemním pravidelným dárcům za jejich měsíční příspěvky:

scanservice a.s., Kopecký Hála & Co., advokátní kancelář s.r.o., Kruták & Partners, advokátní kancelář s.r.o., 2e plus s.r.o., SHX Trading s.r.o., NWD Finance, a.s., MOJEZUBY s.r.o., MARIMEDIC s.r.o., KONCEPT EKOTECH s.r.o., Pedira s.r.o., TYKALOVÁ, advokátní kancelář s.r.o., Trigema Building a.s., RADNO, spol.s r.o., Patina Real s.r.o., pans s.r.o., IS - ACCOUNTANCY, s.r.o., Gajda s.r.o., DAKOCON s.r.o., Betagas s.r.o., MUDr. Václav Vomáčka, s.r.o., EHX-RAY s.r.o., ONLINE APPS s.r.o., Dům, parky a zahrady s.r.o.

Článek

Advokátka: Medicína je dnes hodně odosobněná, z péče se vytrácí pacient

S Barborou Steinlauf o etickoprávních otázkách péče na konci života, nástrojích, které umožňují pacientům a jejich rodinám podílet se na rozhodování o zdravotní péči i práci advokátky specializující se na zdravotnické právo.

Cesta domů na Facebooku
Cesta domů na Twitteru
Cesta domů
Instagram
YouTube
LinkedIn
Copyright © 2022 Cesta domů. 


Pokud už nechcete dostávat zpravodaj Cesty domů, můžete se odhlásit.

Email Marketing Powered by Mailchimp
Cesta domů poskytuje odbornou péči umírajícím dospělým i dětem a jejich blízkým, kteří o ně pečují. Zároveň se snaží přispívat ke společenským a legislativním změnám, které umožní zlepšení péče o umírající lidi v naší zemi.