Copy
Měsíční zpravodaj Cesty domů
Zobrazit tento e-mail v prohlížeči

Kaleidoskop Cesty domů

říjen 2018

Podzim je v Cestě domů tradičně ve znamení příprav dobročinné aukce. Ta letošní se uskuteční v pondělí 12. listopadu v hotelu Hilton Prague. V sálové dražbě vám nabídneme 100 + 1 položku. Kromě malby, grafiky, kresby a fotografie nově i několik předmětů od českých designérů.

Sálové aukci bude předcházet online aukce, ve které můžete od 16. října do 8. listopadu dražit dalších 50 uměleckých děl. Online aukce letos přinese hned dvě novinky. První z nich je možnost dražit „na limit“ a druhou výstava všech online dražených děl. Prohlédnout si je můžete v kavárně Cesta domů v Soukenické ulici.

Naše poděkování patří všem umělcům a dárcům. Letos je jich 116 a do aukce poskytli bez nároku na honorář díla v celkové hodnotě 1 633 700 Kč.

Velký dík patří i vám, dražitelům, kteří nás již osmým rokem podporujete prostřednictvím benefiční aukce. Za předchozích sedm ročníků jste si zakoupili 694 artefaktů v celkové hodnotě 9 069 530 Kč. Bez vašeho nadšení a štědrosti by naše aukce postrádala smysl.

Děkujeme a těšíme se na setkání s vámi!

Helena Štohanzlová
vedoucí fundraisingu a péče o dárce

Novinky

Konference paliativní medicíny


Celostátní konference je tradičně největší českou odbornou akcí v oblasti paliativní medicíny. Svým záběrem je určena lékařům, sestrám, sociálním pracovníkům, psychologům, kaplanům i všem dalším, které téma paliativní péče zajímá.

V pátek 5. a v sobotu 6. října v pražském Top Hotelu zazněly příspěvky věnované organizačním formám paliativní péče, managementu nejčastějších symptomů, klinickým kazuistikám, specifikům paliativního ošetřovatelství, ale také podpoře pozůstalých nebo právním dilematům. Důležitou součástí programu byly také interaktivní workshopy věnované komunikaci závažných zpráv. Jeden celý blok byl věnován kaplanské službě v rámci nemocniční paliativní péče.

Cesta domů byla silně zastoupena v publiku i mezi přednášejícími. Malé ohlédnutí za naší účastí přináší fotogalerie.

Vzpomínkové setkání


Srdečně zveme na vzpomínkové setkání se zaměstnanci a dobrovolníky Cesty domů, které se uskuteční ve čtvrtek 8. listopadu od 18 do 20.30 v kapli a restauraci Domova Sue Ryder (Michelská 1/7, Praha 4).

Na úvod večera zahraje Štěpánka Škampová na violoncello a prof. Hana Forsterová na klavír. V restauraci bude nachystané malé pohoštění a také dobročinný obchod Cesta domů.

Těšíme se na příležitost potkat se s těmi, se kterými jsme ušli kousek cesty při doprovázení jejich blízkého. Budeme rádi za potvrzení účasti na e-mailu podvecer@cestadomu.cz nebo na telefonu 283 850 949.

Benefiční aukce

Letošní sálová aukce se uskuteční v pondělí 12. listopadu
od 19 hodin v hotelu Hilton Prague

na adrese Pobřežní 1, Praha 8. Ve 14 hodin začne výstava dražených předmětů a registrace, v 17.30 pak komentovaná prohlídka aukční výstavy, kterou vás provede kurátorka Karolína Drábková. K dražbě vám nabídneme 100 + 1 položku. Kromě malby, grafiky, kresby a fotografie nově i několik předmětů od českých designérů.

Sálové aukci bude předcházet online aukce, ve které můžete od 16. října do 8. listopadu soutěžit o dalších 50 uměleckých děl. Dražit letos můžete „na limit“, tedy nastavit si nejvyšší částku, kterou jste za dílo ochotni zaplatit, a až do skončení aukce za vás bude automaticky přihazovat dražební systém.

Novinkou je výstava všech online dražených děl. Pořádáme ji v naší kavárně Cesta domů na adrese Soukenická 15, Praha 1 a navštívit ji můžete od 16. října do 8. listopadu, od pondělí do pátku od 8 do 20 h.

Těšíme se na vás! Aktuální informace k aukci a registraci dražitele najdete vždy na našem webu.

Koncert pro Cestu domů


Ve čtvrtek 11. října se v La Fabrice konal náš tradiční benefiční koncert pořádaný ke Světovému dni hospicové a paliativní péče. Před vyprodaným publikem zahrála Barbora Poláková s kapelou. Děkujeme účinkujícím, partnerům a všem, kteří přišli a vytvořili úžasnou atmosféru.

Fotografie z koncertu na našem webu

Týden pro mobilní hospice a Papučový den v Cestě domů


Minulý týden se řada organizací v ČR snažila upoutat pozornost veřejnosti ke službám domácích hospiců kampaní DOMA. Týden pro mobilní hospice. Týden začal minulé pondělí Papučovým dnem, celorepublikovým happeningem, ke kterému se mohl připojit každý a nazutím domácí obuvi v práci podpořit myšlenku umírání v domácím prostředí. Fotografie zaslané účastníky akce, mnohdy velmi veselé, jsou k vidění na webu akce. Cesta domů o významu kampaně a o službách, které mobilní hospice nabízejí, hovořila i v pořadu Dobré ráno.

Advokacie v hospicové a paliativní péči


Na přelomu září a října jsme veřejnosti, a to nejen té hospicové, začali představovat novou příručku pro advokační práci. Příručku s řadou vzorových materiálů a praktických tipů vytvořila Lenka Váňová, koordinátorka programů pro veřejnost v Cestě domů, jako výstup své stáže v National Hospice and Palliative Care Organization.

Lenka měla díky Fulbright-Masarykovo stipendiu jedinečnou šanci strávit na začátku tohoto roku čtyři měsíce v organizaci zastřešující hospice napříč USA a podílet se na jejích osvětových aktivitách a snahách o prosazování zájmů svých členů. Advokacie, tedy obhajoba a vysvětlování důležitosti určitého tématu a snaha o systémové změny v dané oblasti, má v USA velmi silnou tradici a je přirozenou součástí činnosti jakékoli profesní organizace.

Advokační příručka, která je volně dostupná z webu Cesty domů, má sloužit jako podpůrný nástroj pro všechny, kdo se chtějí zasazovat o rozšíření hospicové a paliativní péče v České republice. Více se o ní dozvíte také z rozhovoru, který jsme publikovali na portálu Umírání.cz.

Ocenění pro Martinu Špinkovou


Zakladatelka a dlouholetá ředitelka Cesty domů, nyní šéfredaktorka Nakladatelství Cesta domů Martina Špinková získala Cenu Rady vlády pro seniory a stárnutí populace. Spolu s dalšími třemi oceněnými ji převzala z rukou ministryně práce a sociálních věcí.

Martina Špinková byla také hostem pořadu Televize Seznam Výzva

Zprávy z nakladatelství


Před týdnem vyšla nová kniha Kena Hillmana Kapačka, cévka, houkačka, kniha pro lékaře i nelékaře, kniha o nás, kteří jdeme životem ke stáří a smrti, ale tváříme se spíš tak, že chceme jít směrem opačným. Kniha o soukolí, v němž se pohybujeme ke konci života, které, když se nepřipravíme včas, nás může nepěkně spolknout. Vtipný a moudrý lékař, dobrá kniha a hezky přeložená, neváhejte.

V kavárně Cesta domů jsme v září otevřeli leporelo Radka Malého a Báry Valecké Nikolka a dvě mámy a knihu Martiny Špinkové O tajemství. Na veletrhu Tabook už si obě knížky lidé kupovali jako první vánoční dárky, spolu s diářem od papelote a kalendářem na rok 2019.

Literárně i výtvarně krásná je posmutnělá norská knížka Nemůžu usnout o tesknotě, o blízkosti, o dálce, porozumění i nedopovězenosti.  

Vbrzku vyjdou dvě malé knížečky do kapsy Šarloty Filcíkové Byl jeden domeček a Výlet do ZOO, hezké malé dárky pod stromeček. A těšit se můžete na náš první román… už za měsíc. Chystáme už věci na Vánoce, aby včas byly nejen kalendáře, ale i přání, papíry, pohledy.

Letos máme novou kolekci pohledů od několika výtvarnic a jako novinku jsme vytvořili nabídku PF pro firmy i jednotlivce. Můžete si objednávat už od třiceti kusů.

Potkejme se

Dobrovolníci z našich dobročinných obchodů a Café Archa Barista srdečně zvou na Kabinet kuriozit již tento čtvrtek od 19 hodin. Nabízené předměty jsou vystaveny k prohlídce v Café Barista (Na Poříčí 1046/24, Praha 1). Z kapacitních důvodů prosíme o potvrzení účasti

Dobročinné obchody a kavárna Cesta domů pořádají 5. a 6. listopadu miniJakPak – rozšířená nabídka zimního oblečení v kavárně Cesta domů v Soukenické ulici 15. Přijďte si obnovit zimní šatník a zároveň si můžete dát něco dobrého v příjemném prostředí kavárny.

Děkujeme

Děkujeme za skvělou a dlouhodobou spolupráci se společností W.A.G. payment solutions a Nadací BLÍŽKSOBĚ. V letošním roce jsme s Nadací BLÍŽKSOBĚ uzavřeli dlouhodobé partnerství, které bude mít trvání 3 roky – až do roku 2020 se budeme těšit z významné finanční podpory činností Cesty domů. Děkujeme!
Děkujeme Dobrobazaru Čestlice za darování 60 514 Kč, poloviny výtěžku z letošního ročníku červnového bazaru. Dlouhodobé podpory si velmi vážíme a přejeme hodně sil do dalších ročníků této krásné a milé akce.
Dejvické divadlo a jednotliví členové souboru dlouhodobě spolupracují s Cestou domů a díky jejich zapojení do projektu Férová vstupenka jsme obdrželi dar ve výši 23 402,82 Kč z prodeje-dražby vstupenek na vybraná představení. Děkujeme!
Děkujeme nakladatelství Portál za stálou přízeň a darování šesti knížek do fondu naší knihovny. Jde většinou o knihy, které vyšly v posledních dvou letech a věnují se oblasti psychoterapie: Klíče k řešení v krátké terapiiCo nás nezabije… Možnosti posttraumatického růstuMuž s nádherným hlasem – Příběhy z druhé strany pohovky, a především Hovory k sobě autora I. Yaloma, které sice v knihovně již máme, ale jsou nestále v oběhu.

Další z věnovaných knih pojednává o výchově dětí a budování společných vzpomínek: 88 věcí, které byste měli stihnout se svým dítětem, než vyletí z hnízda. Kniha Léčit a přežít je zase autobiografií českého parazitologa M. Giboda, který se ve svých vzpomínkách vrací do doby, kdy působil jako lékař v Kambodži, zdevastované polpotovským režimem.

Články

Je třeba ztratit vnitřní ostych


S Lenkou Váňovu o prosazování zájmů hospicové a paliativní péče i o srovnání práce v USA a u nás.
Copyright © 2018 Cesta domů. 


Pokud už nechcete dostávat zpravodaj Cesty domů, můžete se odhlásit.

Cesta domů poskytuje odbornou péči umírajícím dospělým i dětem a jejich blízkým, kteří o ně pečují. Zároveň se snaží přispívat ke společenským a legislativním změnám, které umožní zlepšení péče o umírající lidi v naší zemi.