Copy
Měsíční zpravodaj Cesty domů
Zobrazit tento e-mail v prohlížeči

Kaleidoskop Cesty domů

březen 2018

Chtěla bych se zastavit nad pestrostí obdarovávání. Jsou doby v životě člověka nebo v životě společnosti, kdy se všechno zdá být těžké a zašmodrchané. Tehdy bývá obtížné všímat si toho, co jsme dostali, jak všelijak jsme obdarovaní. A když se daří, tak dary přijímáme jako samozřejmost a mnohých si zase ani nevšimneme.

Cestě domů se daří a obdarovávaná je hodně a roztodivně. Snažíme se pro to mít oči, učit se z toho a děkovat. Tak třeba už od loňského září čte každý měsíc herec a umělecký šéf Dejvického divadla Martin Myšička v naší kavárně z různých textů a jeho žena Bára obsluhuje posluchače. Mohli by jistě dělat mnoho jiného. Ale oni přišli s tím, že chtějí darovat to, co umějí – a jsou tu. Dnes v podvečer v pět zase – zastavte se, je to hezké zastavení! 

A už mnoho let v našich dobročinných obchodech prodávají věrně dobrovolníci – překladatelé, malíři, ekonomové, socioložka, hodinářka... Nebo jsme před dvěma týdny děkovali sponzorovi našich anglických knížek: dostal krásnou vázu od jiného sponzora. Poděkování patřilo i dvěma překladatelům, Angličanovi a Irce, kteří knihy svorně, skvěle a zdarma přeložili. A před třemi měsíci zase několik firem nezaváhalo a neleklo se a podpořilo s důvěrou velkou odbornou knihu o dětské paliativní péči. Jiní na nás pomysleli v závěti, při svatbě, při narozeninách, při pohřbu.

Učíme se vděčně štědrosti a máme radost, že se naše cesty životem tak pestře protínají.

Děkujeme!

Martina Špinková
šéfredaktorka nakladatelství 

Novinky

Sháníte lístky do Dejvického divadla? Je tu férová vstupenka!

Od dnešních 9 hodin máte novou možnost, jak získat vstupenky na věčně vyprodaná představení do Dejvického. Divadlo se nově zapojuje do projektu Férová vstupenka –  po ukončení oficiálního předprodeje dá každý měsíc do prodeje-dražby po čtyřech vstupenkách na vybraná představení. 
Smyslem projektu Dejvického divadla a on-line aukčního systému Ticket Fair Price je získat prostředky potřebným, a přitom mimo jiné omezit překupníky v jejich nekalých praktikách prodeje předražených vstupenek na žádané kulturní akce. Pokud budete chtít vstupenku na často a rychle vyprodaná představení Dejvického divadla, můžete ji získat, jestliže se na stránkách www.ticketfairprice.com zúčastníte aukce, jejíž výtěžek bude transparentně předán na dobročinné účely.

Vyvolávací cena vstupenek bude začínat na obvyklé ceně, za kterou jsou vstupenky prodávány v pokladně Dejvického divadla nebo prostřednictvím Ticketportalu. Jakékoli další navýšení bude po odečtení nezbytných nákladů věnováno organizacím, s nimiž Dejvické divadlo a jednotliví členové souboru dlouhodobě spolupracují. Mezi ně patří i Cesta domů.

Dražba vstupenek na dubnová přestavení Ucpanej systém, Vzkříšení, Dabing Street, Racek a Zásek začíná právě dnes.

Darujte (si) narozeninovou výzvu


Budete brzy slavit narozeniny a máte pocit, že už všechno máte, nic dalšího nepotřebujete, chcete jen klid a svatý pokoj? A přesto byste rádi své narození oslavili se svou rodinou a přáteli něčím výjimečným?
Tuto možnost nabízí čím dál populárnější portál Darujme.cz, kde si můžete vytvořit výzvu dle svých představ. Lidé, kterým o ní dáte vědět, vám tak budou posílat dary (příspěvky), jejichž výsledná suma poputuje na dobrou věc. Budeme moc rádi, když si vyberete některý z projektů Cesty domů.
Sociálními sítěmi takto zahýbala například Oslava čtyřicetin fotografa Tomáše Třeštíka, kde si s ním virtuálního panáka dalo neuvěřitelných 1 732 přátel (v celkové ceně necelých 467 000 Kč). Můžete se inspirovat i dalšími příklady. Moc rádi vám s vytvořením výzvy pomůžeme, děkujeme!

Zprávy z nakladatelství


V nakladatelství už chystáme letošní knihy, ale ohlížíme se ještě za rokem minulým. Tady je malé ohlédnutí:

V roce 2017 jsme vydali 23 publikací, některé z toho reedice a překlady. Přes 13 tisíc kusů letáků, brožur a knih jsme rozdali v naší poradně, stážistům, do proseniorských organizací, školek, knihoven, hospiců, pediatrických ordinací a čekáren praktických lékařů. Prodali jsme přes 6 tisíc knih a 5 tisíc dalších publikací.

Hlavními počiny roku 2017 jsou umělecky zajímavé dvě knihy s ilustracemi Adriany Skálové (Je smrt jako duha? a Věci našeho života), přínosná je Knížka pro vdovy. Významná v mnoha ohledech je odborná kniha Justina Ameryho Opravdu praktický průvodce dětskou paliativní péčí pro doktory a zdravotní sestry kdekoli na světě, zatím asi nejodbornější a nejnáročnější kniha našeho nakladatelství.
Dvě knihy byly letos nominovány na Zlatou stuhu: Sešit pro děti, kterým někdo zemřel (Petra Josefína Stibitzová) a Kocouře, ty se máš (Martina Špinková). Sešit pro děti, kterým někdo zemřel byl také v užší nominaci v soutěži Nejkrásnější české knihy roku.

Zprávy z dobročinných obchodů a kavárny

Dnes a zítra se koná náš první letošní JakPak bazar, tentokrát zaměřený na dětské oblečení, hračky a knížky. Přijďte nakoupit, posedět u kávy, ušetřit a podpořit Cestu domů! Bazar se koná od 9 do 18 hodin v Kampusu Hybernská (Hybernská 4, Praha 1), po celou dobu bude na místě otevřena kavárna a dětský koutek a prostor je přístupný i s kočárkem. Měsíc nato, 23.–24. dubna, uspořádáme tamtéž jarní JakPak bazar pro dospělé. Naše knížky a designové papírenské zboží budeme tradičně nabízet na jarním Dyzajn marketu, který se bude konat na náměstí Václava Havla 24.–25. března. Pozvěte i své přátele, těšíme se na vás!

Herec Martin Myšička bude dnes mezi 17. a 19. hodinou v dobročinné kavárně číst z knížek vydaných naším nakladatelstvím i z jiných. Jeho žena Bára bude podávat kávu. Do 5. dubna si můžete v kavárně prohlédnou výstavu děl Adriany Skálové Prostřený stůl, 21. 3. od 16.00 do 20.00 bude autorka v kavárně k dispozici ke komentovaným prohlídkám. 10. dubna v 17 hodin bude zahájena výstava Kateřiny Sidonové Že by se mi to zdálo?.

V neděli 8. dubna od 15 hodin se v kavárně uskuteční další pohádkové odpoledne, tentokrát s představením Cirkus v hlavě a následnou dílnou pro děti. Zastavte se u nás!

více na Facebooku kavárny
Doporučujeme ke zhlédnutí rozhovor s onkologem a paliatrem, jedním ze zakladatelů Cesty domů a bývalým předsedou její správní rady Ondřejem Slámou.

Seminář pro praktické lékaře


Cesta domů pořádá 18. května v Praze akreditovaný seminář pro PLDD a jejich sestry Možnosti domácí paliativní péče pro dětské pacienty.

Účastníci se seznámí s diagnózami, na kazuistice dětí s neonkologickou a onkologickou diagnózou se dozvědí, jak podporovat rodinu a sourozence a jací další aktéři jsou v rámci sociální nebo zdravotní péče pro takovéto pacienty k dispozici. Seznámí se s možnostmi spolupráce poskytovatelů domácí paliativní péče a PLDD.

Odborným garantem je MUDr. Mahulena Mojžíšová, primářka Dětského oddělení Nemocnice Hořovice a externí lékařka Cesty domů.

Více informací a přihlášku na seminář naleznete na našem webu.

Článek

Být připravený se pustit


S Kateřinou Grofovou, zakladatelkou iniciativy Na konci dechu, o doprovázení umírajících i pozůstalých a otázkách spojených s koncem života.
Copyright © 2018 Cesta domů. 


Pokud už nechcete dostávat zpravodaj Cesty domů, můžete se odhlásit.

Cesta domů poskytuje odbornou péči umírajícím dospělým i dětem a jejich blízkým, kteří o ně pečují. Zároveň se snaží přispívat ke společenským a legislativním změnám, které umožní zlepšení péče o umírající lidi v naší zemi.