Copy
Měsíční zpravodaj Cesty domů
Zobrazit tento e-mail v prohlížeči

Kaleidoskop Cesty domů

srpen 2019
Okurková sezona je období, které v Cestě domů nenastává. Nastává pouze období, kdy se věnujeme koncepční a soustředěné práci. Plánujeme rozvoj služeb přímé péče i našich vzdělávacích a osvětových aktivit. Rozmýšlíme, jak co nejlépe naplnit a zhodnotit nové prostory, které jsme s přestěhováním získali. Diskutujeme, konzultujeme, počítáme. Vybíráme nové kolegy do týmu. Vedle toho připravujeme do tisku publikace, které bude možné koupit na podzim. Chystáme koncert a dobročinnou aukci uměleckých děl, které se uskuteční v říjnu a v listopadu. Plánujeme realizaci zahrady okolo nového domu, na jejíž části by měly být i užitkové rostliny. Okurky to ale nebudou.

Klidné léto a příjemné čtení přeje

Lenka Váňová
koordinátorka programů pro veřejnost

Novinky


Výběrová řízení

Do týmu hledáme nové kolegy na pozici Duchovní a Asistent/ka odlehčovacích služeb. Více informací o výběrových řízeních a termínech uzávěrek hledejte na našem webu.
 

Clarinet Factory pro Cestu domů

Přijďte s námi ve čtvrtek 10. října ve 20.00 do holešovické La Fabriky oslavit Světový den hospicové a paliativní péče. Pozvání k vystoupení letos přijala česká klarinetová čtveřice Clarinet Factory, okouzlující svojí nadžánrovou hudbou publikum u nás i v zahraničí. Během večera představíme také novinky z našeho nakladatelství a ke koupi bude diář Cesty domů na příští rok. Vstupenky jsou k dostání v předprodeji na webu a v pokladně La Fabriky. Přijďte podpořit myšlenku paliativního hnutí, těšíme se na vás!

9. benefiční aukce výtvarných děl

Přípravy letošního ročníku aukce jsou v Cestě domů v plném proudu. V tuto chvíli máme nashromážděno všech 151 uměleckých děl. Kromě malby, grafiky, kresby a fotografie budeme dražit i předměty od českých designérů.

100 plus 1 položku nabídneme v sálové aukci, která se uskuteční v úterý 5. listopadu 2019 opět v hotelu Hilton Prague. V 16.00 bude otevřena výstava dražených předmětů a registrace, v 18.00 se uskuteční komentovaná prohlídka děl a v 19.30 začne samotná aukce. V říjnu bude sálové aukci předcházet online aukce, která nabídne 50 děl, o podrobnostech budeme informovat.

Jan Mihaliček / 400ASA: Koza s madonou

Den otevřených dveří

V úterý 25. června jsme slavnostně zahájili provoz našeho nového sídla a paliativního centra Cesta domů v pražské Michli. Na celý den jsme otevřeli dveře a pozvali na návštěvu dárce, příznivce, zástupce veřejné správy, kolegy z jiných hospiců a další návštěvníky. Provedli jsme je domem a představili jim naše stávající činnosti i služby, které můžeme díky většímu zázemí rozšířit nebo nabídnout zcela nově. Fotky z akce si můžete prohlédnou v galerii na našem webu.

Comunite Fresca pro Cestu domů

Tři umělkyně z kolektivu Comunite Fresca vytvořily v nové budově Cesty domů v rámci svého finálového projektu v nominaci na Cenu Jindřicha Chalupeckého dvě fresky. Malby vznikly v prostoru pro rodiny klientů našich odlehčovacích lůžek a v zimní zahradě. Děkujeme Daně Balážové, Markétě Filipové a Marii Štindlové.

Hledáme prostory pro nový dobročinný obchod

Dobročinné obchody Cesta domů prosperují a dělají osvětu v oblasti paliativní a hospicové péče. Rádi bychom v Praze zřídili další podobný obchod a hledáme pro něj prostory. Máme vytipované lokality, kde bychom rádi prostor pro třetí obchod našli:

Praha 2 – okolí náměstí Míru, I. P. Pavlova, Karlovo náměstí, Ječná, Žitná (rozhraní s Prahou 1)
Praha 3 – Vinohradská, Slezská, Seifertova, okolí nám. Jiřího z Poděbrad
Praha 4 – Nuselská v okolí nám. Bratří Synků
Praha 10 – Vršovická, Ruská, Francouzská, Kodaňská, Moskevská (od Vršovické směrem k centru)

Prostor by měl být světlý, s prosklenou výlohou na frekventované ulici a hlavním vchodem z ulice. Prodejní plocha musí být minimálně 40 m2, k tomu samostatná kancelář a příslušenství. Výhodou je sklad. Důležitá je možnost krátkodobého zastavení vozidla pro zásobování a odvážení odpadu.

V případě, že máte možnost nám vyhovující prostor nabídnout, kontaktujte prosím Kláru Fischerovou na e-mailu klara.fischerova@cestadomu.cz nebo telefonicky na čísle 775 556 924. Děkujeme.

Analýza paliativní péče v hlavním městě Praha

Jako podklad nedávno vzniklé expertní skupině na magistrátu hl. m. Prahy, která bude vypracovávat dlouhodobou koncepci paliativní péče v hlavním městě, slouží Analýza paliativní péče v hlavním městě Praha. Vypracovalo ji Centrum paliativní péče a je volně ke stažení. V analýze najdete nejen statistiky, ale především informace o terminologii a standardech paliativní a hospicové péče, právní úpravě, spolupráci s pojišťovnami a postojích praktických lékařů a doporučení pro další rozvoj. Dokument vítáme a doporučujeme!

Memorandum o spolupráci na systematickém rozvoji paliativní péče

Na konci července podepsal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch spolu s představiteli všech sedmi českých zdravotních pojišťoven a České společnosti paliativní medicíny ČLS JEP memorandum. To má zajistit rozvoj paliativní péče tak, aby každému nevyléčitelně nemocnému pacientovi byla dostupná kvalitní péče, která zmírňuje jeho fyzické utrpení, a to v nemocničním či domácím prostředí. Zároveň má pomoci v souladu s nejnovějšími poznatky lékařské vědy nastavit optimální model koordinace paliativní péče, který přispěje k zvýšení vnímané kvality života u pacientů s ohrožujícím nebo život zkracujícím onemocněním a ochrání bezpečnost a důstojnost těchto pacientů a jejich blízkých v situacích, kdy jsou nejzranitelnější.

Zprávy z nakladatelství


Nakladatelství chystá zkraje podzimu několik nových knih. Dva překlady – V šoku (Rana Awdish) a Mít konec na paměti (Kathryn Mannix) – a dětskou knížku o loučení, pohřbívání a vzpomínání Máváme ti, dědo od Martiny Špinkové s obrázky Šarloty Filcíkové. Můžete si je prohlédnout v katalogu

Tyto knihy stále hledají své sponzory. Pokud můžete některou z nich podpořit, ozvěte se nám na nakladatelstvi@cestadomu.cz. Děkujeme.

Dokončujeme také práce na diáři na příští rok, letos bude mít nový, vlastní design, jehož autorem je typograf Filip Blažek. Technicky (rozměr, rozložení stran, citáty) zůstane diář stejný jako v předchozích letech. Těšit se můžete i na kalendář, který letos nabídneme na papíře, na který jde lépe psát.

Děkujeme

Od 1. července realizujeme projekt „Rozšíření kapacity domácího hospice Cesty domů pro dětské pacienty“, který je finančně podpořen ze sbírky Pomozte dětem. Cílem je rozšíření poskytování mobilní specializované paliativní péče pro dětské pacienty na území Hl. města Prahy a ve Středočeském kraji. Do projektu vstupujeme s kapacitou dvou dětských pacientů v jeden okamžik. V rámci tohoto projektu budeme pracovat na rozšíření kapacity na čtyři dětské pacienty v péči v jednom okamžiku, a to jak na území Hl. města Prahy, tak ve Středočeském kraji. Za tímto účelem budeme nastavovat systém referování dětí z nemocnic a spolupráci s ostatními aktéry péče.  
Radujeme se ze dvou výzev na Darujme.cz, které pro nás z vlastní iniciativy uspořádaly naše příznivkyně. Narozeninová sbírka Kamily Menšíkové, která si místo dárků k třicetinám přála přispět na naše služby, přinesla krásných 43 000 Kč. A výzva Evy Mayerové Pro babi a dědu, kde příspěvek v libovolné výši slouží jako vstupenka na druhý ročník charitativního běhu a pikniku, přinesla téměř 30 000 Kč. Máme radost z výtěžku, ale také z toho, že Cesta domů má okolo sebe spoustu dobrých lidí, kteří šíří myšlenku paliativní péče vlastními cestami. Děkujeme!
Cesta domů na Facebooku
Cesta domů na Twitteru
Cesta domů
Instagram
Copyright © 2019 Cesta domů. 


Pokud už nechcete dostávat zpravodaj Cesty domů, můžete se odhlásit.

Cesta domů poskytuje odbornou péči umírajícím dospělým i dětem a jejich blízkým, kteří o ně pečují. Zároveň se snaží přispívat ke společenským a legislativním změnám, které umožní zlepšení péče o umírající lidi v naší zemi.