Copy
Měsíční zpravodaj Cesty domů
Zobrazit tento e-mail v prohlížeči

Kaleidoskop Cesty domů

únor 2021
Cestu domů tvoří lidé. Ti, ke kterým přichází „Cesta“ opravdu domů a pomáhá jim a jejich blízkým v těžkých životních situacích spojených s umíráním a smrtí, ale i s pokračováním života pozůstalých. Jejich příběhy jsou inspirací i impulsem pro další fungování a rozvoj Cesty domů.

Další lidé se s Cestou domů potkávají pracovně a stávají se její součástí jako zaměstnanci a spolupracovníci, jiní se přidávají jako dobrovolníci. Ti věnují Cestě domů svůj čas, energii, rozmanité znalosti a dovednosti, obohacují ji a přispívají k její nezaměnitelnosti. Občanskými povoláními ekonomové, projektoví manažeři, účetní, pracovníci v IT či administrativě, restaurátorka, malířka, překladatelka, vědecký pracovník, právní asistentka, zdravotní sestra, fyzioterapeutka, učitelka nebo třeba daňová poradkyně. Podílejí se na všech činnostech Cesty domů.

Pokud absolvují speciální několikaměsíční výcvik včetně stáže v lůžkovém hospici, mohou pomáhat v péči a navštěvovat pacienty domácího hospice nebo klienty terénních a pobytových odlehčovacích služeb Cesty domů. Nepostradatelní jsou dobrovolníci při zajištění výjezdů s polohovacími postelemi a dalšími pomůckami do rodin našich pacientů. V době jarního nouzového stavu a striktního omezení osobních kontaktů vyráželi jako kurýři do rodin hospicových pacientů v distanční péči a rozváželi potřebné léky a zdravotnický materiál.

Dobrovolníci, kteří pomáhají Cestě domů v dobročinných obchodech, měli vzhledem k okolnostem a zavření obchodů mnohem menší možnost zapojení než běžně. Někteří z nich se pustili do šití roušek, nebo přicházeli pomáhat do administrativního zázemí Cesty domů, pomáhali s přípravou benefiční (online) aukce, na recepci, v knihovně, či na zahradě domu v Michli.

Přes veškerá omezení pomáhalo v Cestě domů v uplynulém roce dohromady 100 dobrovolníků úctyhodných 4901 hodin. Děkujeme!

Příjemné čtení únorových novinek přeje

Lenka Váňová
vedoucí komunikace a marketingu

Novinky

Výběrová řízení


Do týmu Cesty domů přijmeme novou kolegyni nebo kolegu na pozici psychosociální pracovník.

Zdravotnický tým se těší na zájemce o pozice
dětská sestra domácího hospice a všeobecná sestra ambulance paliativní a podpůrné péče a domácího hospice.

Podrobnosti a termíny najdete na webových stránkách Cesty domů.

Sparta vzdává hold


Hokejový klub Sparta Praha již dvanáctou sezonu věnuje vybrané utkání na podporu dobrého účelu. Letos si vybral téma paliativní péče a Cestu domů.

V minulosti pomohl pražský hokejový klub nadacím složek Integrovaného záchranného systému. Pro letošní ročník se zástupci záchranné služby, policie, armády a hasičů rozhodli spolu se Spartou podpořit dva domácí hospice, Cestu domů a Nablízku v Lysé nad Labem.

Sparta vzdá svůj hold 25. února v utkání proti Litvínovu. Fanoušci si mohou na zápas vysílaný v přímém přenosu na O2 TV Sport koupit virtuální vstupné za 90 Kč a 290 Kč a také dražit speciální dresy, ve kterých Sparta utkání odehraje.

Vážíme si podpory hokejové Sparty, gesta složek Integrovaného záchranného systému a děkujeme všem, kdo si zakoupí vstupné na zápas nebo se zapojí do dražby dresů.

Proč a jak mluvit s dětmi o umírání a smrti?


Jaké představy o konci života mohou mít děti v různém věku? Jak děti a dospívající prožívají umírání a truchlení? Můžeme jim v zármutku účinně pomoci? Děti pokládají mnoho otázek, na některé z nich se velmi těžko odpovídá. Vždy se ale vyplatí před otázkami neuhýbat, snažit se dětem přiměřeně k jejich věku odpovídat a nezatajovat informace.

Připravili jsme dvouhodinovou
online besedu určenou rodičům i všem dalším zájemcům, během které se členové Podpůrného týmu Cesty domů podělí o zkušenosti, proč a jak mluvit s dětmi o umírání a smrti.

Vzdělávání

Aktuální nabídku vzdělávacích akcí Cesty domů najdete na stránce Vzdělávacího centra Cesta domů.

Pro odborníky, kteří se ve své profesi setkávají s pozůstalými a vedou s nimi podpůrné či terapeutické rozhovory, jsme připravili celodenní interaktivní online kurz akreditovaný MPSV Komplikované truchlení – jak mu předcházet a jak jej rozpoznat?.

Zdravotním sestrám, které se setkávají s dětskými paliativními pacienty, doporučujeme odpolední online přednášku Ošetřovatelství v dětské paliativní péči, která se bude věnovat paliativní léčbě symptomů, péči o klinicky nestabilního dětského pacienta v domácím prostředí, komunikaci s rodinou i fungování mobilní specializované paliativní péče včetně úhrad z veřejného zdravotního pojištění. Webinář Role zdravotní sestry u perinatální ztráty je určený všem, kteří se během své praxe setkávají s perinatální ztrátou.  

Pro sociální pracovníky, pečovatelky a další pracovníky v domovech pro seniory, domovech s pečovatelskou službou nebo se zvláštním režimem jsme připravili webinář Paliativní péče v domovech pro seniory

Nová kniha z nakladatelství Cesta domů


Nově k dostání je třetí aktualizované a rozšířené vydání ověřené příručky Hospic do kapsy, které vychází z praktických zkušeností paliativních týmů. Najdete v ní nové kapitoly o nespavosti, nevolnosti a využití konopí pro léčebné účely, rozšířeny byly kapitoly o dříve vysloveném přání, bolesti, PIC katétru a BROVIAC katétru, doplnili jsme i internetové odkazy a seznam doporučené literatury.

Knihu využijí všichni, kdo se věnují péči o pacienty na konci života, lékaři, sestry i další členové hospicových týmů. Díky měkké vazbě, malému formátu a dostatku prostoru pro poznámky je dobře využitelná i pro terénní pracovníky. Nový je i vizuál obálky s použitím krásné ilustrace od Marie Muravski.
 

Poslední věci člověka


Začátkem roku jsme vydali nový leták Poslední věci člověka. Čerstvě pozůstalí v něm najdou praktické rady a informace o tom, co dělat v prvních chvílích po úmrtí, na co nezapomenout a co naopak počká, jaké doklady si připravit pro pohřební službu a jak je to s přítomností dětí u zemřelého či na pohřbu. Díky podpoře z grantu Ministerstva práce a sociálních věcí je možné si leták volně prohlédnout online, nebo v papírové formě zakoupit v eshopu.

Dobročinné obchody


Všechny tituly z nakladatelství Cesta domů, stejně jako výtvarné papírnictví nebo originální dárky, můžete koupit v eshopu. Doporučujeme kolekci pohledů s fotografiemi Emily Medkové z jejího cyklu Zavřeno. Za výhodnou cenu 50 Kč u nás najdete diář na rok 2021 (zbývá posledních pár kusů v černém designu).

Objednávku si můžete nechat doručit až domů, nebo si ji vyzvednout v okénku našeho dobročinného obchodu v Bubenské ulici, každý všední den od 13 do 17 hodin. Aktuální situaci v obchodech sledujte na
Facebooku a Instagramu.

Děkujeme

Naši lékaři, sestry, psychosociální pracovníci, duchovní, ale i zaměstnanci a dobrovolníci půjčovny pomůcek ujedou ročně za klienty 200 000 km. Měsíčně naše auta spotřebují asi 1 000 litrů pohonných hmot. Děkujeme MONETA Money Bank, a. s. za podporu ve výši 100 000 Kč v rámci Programu podpora potřebných. Peníze využijeme právě na cesty za našimi hospicovými pacienty.

V rámci grantového programu Vy rozhodujete, my pomáháme jsme získali 20 000 Kč. Nadační příspěvek využijeme na nákup zdravotnických potřeb pro klienty na odlehčovacích lůžkách. Děkujeme!

Článek

Primářka z hospice Irena Závadová: Na konci života je možné zažít i krásné okamžiky


Rozhovor o konci života, činnosti domácího hospice i o tom, co obnáší práce lékařky v hospici, přinesl na konci ledna 2021 portál Novinky.cz.
Cesta domů na Facebooku
Cesta domů na Twitteru
Cesta domů
Instagram
YouTube
Copyright © 2021 Cesta domů. 


Pokud už nechcete dostávat zpravodaj Cesty domů, můžete se odhlásit.

Email Marketing Powered by Mailchimp
Cesta domů poskytuje odbornou péči umírajícím dospělým i dětem a jejich blízkým, kteří o ně pečují. Zároveň se snaží přispívat ke společenským a legislativním změnám, které umožní zlepšení péče o umírající lidi v naší zemi.