Copy
Otevřít v prohlížeči

První vakcína, původní internet a bizarní povídky

Karanténa ještě nekončí, začíná ale postupné uvolňování. Život se do normálu sice ještě nevrátí, my vám s tím však chceme pomoct. Každý pracovní den vám v sedm ráno přistane v mailu sedm zajímavých tipů na čtení a sedm tipů, jak se zabavit a co si uvařit.

Co si přečíst

 

Jak překládat Andreje Babiše

Nerozumíte (občas) českému premiérovi Andreji Babišovi? Nevadí. Připravili jsme pro vás „Babiš translator“. Ověřte si, jestli správně chápete, co chce premiér sdělit.
 

Kdy bude první vakcína

Britští vědci z Oxfordu tvrdí, že budou mít vakcínu proti koronaviru už v září. První pokusy na opicích vypadají nadějně, v květnu by měly začít testy na lidech. Dosud byla většina vědeckého světa vůči rychlosti vývoje nových vakcín skeptická, nejoptimističtější předpovědi hovořily až o létě příštího roku.
 

Vlčí křižovatka

Příroda se v poslední době hlásí o slovo i tam, kde to člověk nečeká. Třeba procházky divokých šelem ulicemi tichých měst jsou častým námětem sociálních sítí. Tady je vysvětlení, proč a jak se Belgie stala neočekávanou křižovatkou nových generací evropských vlků.
 

Co by vrátilo internetu původní smysl

Sedíme mnohem víc než dříve připoutáni k obrazovkám počítačů a víc tak čelíme na nás přímo zacíleným reklamám. Ty by se ale měly zakázat, obnovila by se tak neutralita internetu jako nosiče informace a pomohlo by to ochraně osobních dat i nezávislým médiím.
 

Už staří Římané...

Mnohokrát člověk slyšel, že už staří Římané…. Ale víte, že také třídili odpad? Ukázala to studie hromad odpadků u Pompejí, zavalených lávou při výbuchu sopky Vesuv v roce 79 našeho letopočtu.
 

Tři způsoby normálnosti

Pro mnoho lidí začal tento týden návrat k tomu, co bylo dříve normální. Proč to bude těžké? Záleží totiž, jak si normalitu definujeme: jsou nejméně tři způsoby, jak si určit to, co považujeme za normální.
 

Chemický společník pro dobrý spánek

Pokud v těchto náročných týdnech řešíte kvalitu spánku, možná jste narazili na matrace s paměťovou pěnou. K jejímu vzniku je potřeba chemická reakce trvající pět minut a předpovídá se jí velká budoucnost.

Spotify, Apple Music nebo Deezer? A kde obvykle doma pracujete s počítačem? Hlasujte v anketě…

Výsledky minulého hlasování o nejlepší aplikaci pro komunikaci s kolegy z práce těsně vyhrálo WhatsApp před emailem, sadou Microsoft Teams a Slackem. Co se otázky, jak nejraději čtete knihy, týče, suverénně zvítězila klasika - tedy vytištěné.

Tipy, jak se zabavit

 

Filmové hádanky – Máte už za poslední týdny zhlédnuto dost filmů? Přišel čas na to prověřit si jejich znalost. Kolegové ze slovenského deníku SME připravili opravdu velký filmový kvíz.
 

Norah Jones – Americká zpěvačka Norah Jones chystá na červen nové album. Její živé vystoupení můžete ve čtvrtek vidět na její facebookové stránce.
 

Nová kniha nobelistky – Pokud se vám zdá dnešní svět málo vychýlený z rovnováhy, tak si přečtěte nejnovější knihu čerstvé držitelky Nobelovy ceny za literaturu Olgy Tokarczukové Bizarní povídky. Hranice fantazie se dají posouvat opravdu donekonečna.
 

San Francisco před požárem – Denis Shiryaev je v komunitě vědců zabývající se umělou inteligencí známý tím, že používá strojové učení k vylepšení starých filmů. Tohle jsou jím upravené unikátní záběry i s originálním zvukem ze San Franciska v roce 1906, jen pár dní před zemětřesením, které město poničilo.
 

Prado on-line – Španělské muzeum Prado je možné navštívit i dnes a na časové ose sledovat vývoj malířského umění s ukázkami děl starých mistrů.

Dobrou chuť

 

Asijské kuličky s nudlovým salátem

Pikantní a rychlý pokrm, který se hodí na večírek. Ne snad, že bychom se právě nachzeli v párty sezóně, ale zase středa je přece malý pátek...

Tečka na konec

Dokážete uhodnout, kdo z pánů na obrázku je levák a proč?

Řešení najdete tady.

Chcete tento newsletter odebírat taky?


Někdo vám tento text přeposlal? Přihlaste si zdarma odběr, dostanete jej každý všední den ráno do své e-mailové schránky. Stačí jen kliknout na tlačítko a zadat adresu.

Přihlásit odběr →
Tento newsletter pro vás připravil tým Hospodářských novin. Těšíme se nashledanou.
HN na Twitteru
HN na Facebooku
Copyright © 2020 Economia - Newslettery, All rights reserved.


Chcete změnit odběr tohoto newsletteru?
Můžete upravit nastavení nebo odhlásit odběr.

Email Marketing Powered by Mailchimp