Copy
Zobrazit newsletter ve vašem webovém prohlížeči
Vážení čtenáři,

chtěl bych vám poděkovat za velmi pozitivní zpětnou vazbu k newsletteru v uplynulých dnech. Nečekal jsem také, kolik z vás využije slevy a opravdu si předplatné pořídí. Opravdu za to děkuji, v redakci mi to samozřejmě dělá dobrou image.

Dostal jsem také jednu důležitou připomínku, i když si myslím, že to poměrně často akcentuji. Když mi něco přijde zajímavé nebo se mi to líbí, neznamená to, že vám říkám, abyste to koupili. Sám vám nemohu konkrétně nic doporučovat, pouze vás upozornit, že by něco mohlo stát za pozornost. Jednak doporučovat vám finanční investice nesmím a jednak to ani není možné už jen proto, že o vás konkrétně vůbec nic nevím. Je to sice napsané v zápatí každého e-mailu, ale přijde mi, že bych to jednou za čas měl zdůraznit.

Jinak vychází nový díl investičního podcastu MoneyPenny, a jak jsem slíbil, naše robotka má nový krásný hlas. Jen si nejsem jistý, jestli není místy až moc svůdný. Mluvíme o investičním chování nejbohatších Čechů, zlatu nebo akciích ČEZ.
Dnešní témata:
  1. Jak to bude s cenami bytů
  2. Přibývá mladých milionářů

Černá díra nebo zlatý důl


Původně jsem vám tu chtěl psát o mém textu zaměřeném na rentiérské ostrovy. Analýza kolegyně Julie Hrstkové k možným scénářům vývoje nemovitostního trhu je ale o tolik lepší a zajímavější čtení, že mi nezbývá než vás místo na ostrov pozvat na výlet do příštího roku.

Jaká je na trhu situace?

Letos nabídkové ceny bytů vzrostly v celé republice o více než čtvrtinu a konkrétně v Praze skoro o pětinu. Bydlení pořád řeší a bude řešit hodně lidí, už jen proto, že silné ročníky narozené v 90. letech se dostaly do věku, kdy chtějí zakládat rodiny a alespoň ze zkušenosti mé a mého okolí to většinou znamená požadavek na vlastní bydlení. A do toho všeho tu je mix velkého množství proměnných: inflace, centrální banky, nabídka bytů, rozpočet…

Co nasvědčuje růstu cen?

Do současných cen bytů se ještě neprojevilo zdražení energií, které zvyšuje náklady na výstavbu. (Jsem zvědavý, jak uzavřené smlouvy na energie ovlivní nájemní bydlení. Majitelé je nemívají pod kontrolou a přepisují se mezi nájemníky.) Co se týče cen materiálů, tak ty už by jít výrazně nahoru neměly. Celkově pak zvýšená inflace ale žene více peněz do nemovitostí coby investic. (Protiinflační dluhopisy to mohou trochu mírnit.)

Co bude tlumit růst cen?

Nejčastějším argumentem, proč jsou ceny bytů tak vysoké, byl odkaz na nedostatečnou výstavbu. Nicméně podle nejnovějších dat statistického úřadu se letos staví nejvíce od finanční krize v letech 2008/2009. Jen v Praze je nyní v přípravě na výstavbu 130 tisíc bytů a 50 tisíc už je ve schvalovacím procesu. Naopak poptávka ochladne kvůli rychle rostoucím sazbám v ekonomice, tento týden se čeká další výrazné zvýšení ze strany ČNB.

Kde jsou potenciální hrozby?

Pokud Rusko zaútočí na Ukrajinu, mobilizace tamní armády odsaje z Česka pracovníky ze stavebního průmyslu. Pokud současná vláda bude hledat peníze, jak zalátat rozpočet, tak v zemi s velmi vysokou majetkovou nerovností a nulovými daněmi z majetku je docela zřejmé, kde by se peníze mohly začít hledat. A na programová prohlášení vlády asi už nikdo v Česku moc nevěří. A nakonec koronavirus také ještě neřekl poslední slovo.
Více naleznete zde

Jak investují bohatí


Těšil jsem se na nový Wealth Report, který sleduje už jedenáctým rokem chování českých a slovenských dolarových milionářů. Patří mezi ně především čeští byznysmeni, a ptá se jich pravidelně na zajímavé věci J&T Banka. Tak jsem to opět omrknul. Předem ale varuji, že jsou to zpravidla dobří byznysmeni ve svém oboru, nikoliv nutně dobří investoři.

Co mně v reportu zaujalo?

Letošní rok je zajímavý především tím, že se v něm mění hodně trendů. Vůbec poprvé byly hlavním zdrojem příjmů právě investice, a nikoliv podnikání. Je to dáno tím, že se daří celkově akciovým trhům a hlavně se čeští milionáři rozhodli investování více věnovat. Byť je průměrný věk milionářů zhruba 54 let, tak mezi nimi přibývá také mladších ročníků. Ještě třeba z reportu před šesti lety jsem měl pocit, že jsou to totální investiční konzervy.

Co ovlivní jejich bohatství?

Jednoznačně inflace, převládá mezi nimi navíc pocit, že inflace je ve skutečnosti výrazně vyšší, než kolik udávají oficiální čísla. Většina oslovených si myslí, že příští rok inflace dosáhne pěti a více procent. Centrální banka očekává za rok touto dobou meziroční inflaci na čtyřech procentech. Milionáři se proti inflaci zajišťují investicemi do nemovitostí nebo akcií. Celkově ale čekají, že příští rok bude z pohledu bohatství podstatně horší než letošní.

Jak bohatí Češi investují?

Nejvyšší výnosy očekávají v příštím roce od stavebních pozemků a druhé místo drží start-upy. Výrazně poklesla očekávání ohledně zahraničních akcií, neboť bohatí se stejně jako někteří čeští drobní investoři bojí, že je trh jedna velká bublina. Když do akcií investují, tak většinou vybírají konkrétní akcie, taktéž je zasáhla letošní vlna nadšení z investování. Následují podílové fondy a teprve na třetím místě jsou takzvané pasivní fondy. 

Investují milionáři do kryptoměn?

Naprostá většina pořád ne, přesto se ale kryptoměny staly už atraktivnějším investičním nástrojem než třeba zlato. Zainvestováno v kryptoměnách má 14 procent nejbohatších Čechů a 15 procent Slováků. Zbývající jsou k nim spíš skeptičtí, považují je za nafouklou bublinu, nerozumí jim nebo jim vadí dopad jejich energetické náročnosti na životní prostředí. 
Více naleznete zde

Co se řeší?

Minulý týden řekly své slovo centrální banky. Americký Fed předvedl svým způsobem mistrovskou práci, když trhy nejdříve připravil na otočku a pak ji i ohlásil. Přímé nákupy dluhopisů skončí v březnu a příští rok se zvednou sazby možná hned třikrát.

Evropská centrální banka také nijak nepřekvapila, když sice potvrdila ukončení pandemické podpory, zároveň ale navýší nákupy dluhopisů v rámci jiného programu. Naopak překvapila britská centrální banka zvýšením sazeb. Japonci začínají uvažovat o zmírnění podpory.

Nicméně předvánočním strašákem začíná být omikron, který se šíří neskutečně rychle. Každé dva dny se zdvojnásobí v jeho režii počet nakažených. Bohužel třeba Nizozemsko se vrací kvůli tomu do lockdownu a Londýn je v podstatě město duchů. Česko touto rychlostí ovládne podle odborníků během následujících deseti dní.

Proto se evropské akciové indexy plácají v červených číslech a ve Spojených státech to není o moc lepší, neboť na příchod nové vlny už se chystají i tam. Pro uklidnění se ale zdá, že omikron nemá těžší průběh než ještě v tuto chvíli dominující varianta delta.

Rusko zřejmě zcela zastavilo dodávky plynu do Evropy prostřednictvím plynovodu Jamal. Na hranicích s Ukrajinou zároveň přibývají další ruští vojáci a technika.

Američané zveřejní vývoj HDP za třetí kvartál. ČNB ve středu zřejmě zvýší sazby, očekává se růst o 0,75 procentního bodu a ve čtvrtek končí možnost nákupu protiinflačních dluhopisů.

Co neminout?

  • Jestli se chcete stát programátorem, tak mě baví projekt Junior Guru od Honzy Javorka.
  • Kolem akcií Monety teď bylo na pražské burze rušno a možná ještě co do výnosů bude.
Přeji vám krásné Vánoce
 
Omlouvám se za dnešní zpoždění newsletteru, bohužel bylo včera hodně práce a nechtěl jsem, aby se to negativně projevilo na jeho dnešním vydání. Jestli si předplatné Hospodářských novin nemůžete z jakéhokoliv důvodu dovolit nebo byste jím chtěli obdarovat někoho jiného, zkuste tuhle soutěž na Instagramu.

Je o pět ročních předplatných, a jak jsem se díval, je tam zatím docela velká šance na výhru. Občas se těchto soutěží na sociálních sítích účastním, samozřejmě u jiných firem, a naposledy jsem vyhrál pro sestru fakt luxusní šaty, které by si za tu cenovku sama nikdy nekoupila.

Kniha oprav 👉 zde. Investiční kniha 👉 zde. Výhodné předplatné 👉 zde.
Upozorňujeme, že nejde o investiční rady. O vašich konkrétních investicích a finanční situaci je vždy  vhodné se poradit s odborníkem.

Facebook Twitter 


 
Copyright © 2021 Economia, a.s.
Hospodářské noviny, HN.cz – All rights reserved.
Kontakt: Hospodářské noviny, Pernerova 673/47, 186 00 Praha 8, Česká republika
E-mail: redakce@hn.cz

Infolinka: 233 071 197
Zpravodaj dostáváte na základě přihlášení k odběru nebo jako předplatitel Hospodářských novin.
Nejste pravidelný odběratel toho newsletteru? Můžete se jím stát ZDE
Pro odhlášení odběru klikněte ZDE.

Archiv zpravodaje můžete otevřít ve webovém prohlížeči.
Nastavení zpravodaje
Ochrana osobních údajů


Chtěli byste si přečíst více našich článků? Předplaťte si HN na predplatne.hn.cz.