Copy

Dobrý den,

vítejte u newsletteru Respektu o politice. Nejdůležitějšími událostmi vás tentokrát provede Klára Zajíčková.

Osmý listopad jako koaliční Den D. Šéf vítězné koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) Petr Fiala po středečním dopoledním jednání s Piráty a STAN novinářům oznámil, že se chystají o společné vládě jednat tak, aby mohli 8. listopadu podepsat koaliční smlouvu. Oba subjekty zároveň počítají s tím, že k tomuto datu už budou na všem domluvené. "Musí být shoda na programu, struktuře vlády i jejím personálním obsazení, abychom mohli smlouvu podepsat," uvedl Fiala. Mohlo by jít rovněž o den, kdy se poprvé sejde nová Sněmovna. Koalice mají zatím po první schůzce v plánu věnovat se programovým otázkám, dohodly se na vzniku šesti skupin, které se mají soustředit na jednotlivé oblasti programu a které by už teď měly pracovat. Jak bude vypadat rozvržení postů v příští vládě nebo obsazení vedení Sněmovny ještě oficiálně jasné není a koalice se o těchto otázkách podle Fialy teprve chystá mluvit. Vedení stran se znovu plánuje setkat příští úterý.

.


Prezident souhlasil se schůzkou s Fialou. Lídr ODS aspirující na post premiéra už také požádal kancléře Vratislava Mynáře o schůzku s prezidentem Milošem Zemanem. Podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka s ní hlava státu hospitalizovaná v Ústřední vojenské nemocnici souhlasila. Její pravděpodobný termín by měl být jasnější ve chvíli, kdy bude prezident přemístěn na standardní pokoj. Premiér Andrej Babiš nicméně o den dříve, tedy v úterý, poprvé promluvil o své nedělní schůzce s prezidentem, kdy mu měl přislíbit pověření sestavením vlády: „V neděli, když jsem mluvil s panem prezidentem, tak mluvil o tom, že když nastane ta chvíle, tak mě osloví. Opakovaně to říkal a je na mně, jestli to pověření přijmu, nebo nepřijmu,“ řekl šéf ANO. K tomu, zda nabídku přijme, se nevyjádřil. Zároveň ale počítá s tím, že ANO může být v opozici. Podle aktuálního průzkumu společnosti Median pro Český rozhlas si polovina Čechů myslí, že by měl Zeman pověřit sestavením vlády vítěze voleb nezávisle na tom, zda jde o lídra strany či koalice.

„K obědu měl dnes pan prezident meruňkové buchty, na zítřek (středu) si objednal vinnou klobásu s bramborovou kaší,“ právě tato poznámka prezidentova mluvčího vyvolala pochybnosti některých odborníků o vhodnosti tohoto jídelníčku a péče. Ústřední vojenská nemocnice se proti nim ohradila a její mluvčí Jitka Zinke na stránkách uvedla že: "Léčebný program každého pacienta, jehož součástí je také určení medikace i dietního režimu, sestavují specialisté v oboru a vždy odpovídá adekvátním zdravotním problémům, diagnóze i zdravotnímu stavu pacienta.“
 

Hrad od neděle, kdy byl prezident hospitalizován, stále nezveřejnil žádné podrobnosti týkající se prezidentovy diagnózy a hlavně prognózy. A oficiální tak zůstává vyjádření jeho ošetřujícího lékaře a ředitele Ústřední vojenské nemocnice Miroslava Zavorala, že důvodem hospitalizace byly komplikace provázející chronické onemocnění. Deník N ve středu s odvoláním na tři zdroje z prezidentova okolí, státní správy a lékařského prostředí informoval, že prezidentův stav je vážnější, než jeho okolí přiznává, a že v současnosti obtížně komunikuje a je dezorientovaný. Uvádí také, že Zeman trpí jaterní encefalopatií způsobenou akutním nebo chronickým selháním jater. Podle Deníku N, který informaci minulý týden přinesl informaci společně s Radiožurnálem minulý týden, že jednou z dalších komplikací provázející jeho stav je ascites, tedy hromadění tekutiny v dutině břišní.
Počínaje středou odstartovala desetidenní lhůta, kdy je možné zpochybnit průběh a výsledky sněmovních voleb. Nejvyšší správní soud se bude zabývat pouze těmi podněty, které obdrží do příštího pátku. Soud jich zatím od pondělních do středečních 14:30 obdržel pět, jak informovala jeho mluvčí Silva Dostálová. Po minulých volbách jich bylo 77, přičemž většina z nich neúspěšná. Nutný přepočet preferenčních hlasů pro ODS ve středních Čechách ovšem tehdy znamenal poslanecké křeslo pro Martina Kupku místo jeho kolegy Petra Bendla.


Na závěr doporučuji k přečtení komentář kolegy Marka Švehly, který se zamýšlí nad tím, co by mohlo znamenat vzkříšení dávno zrušeného ministerského resortu pro digitalizaci, jež by mohl vést pirátský předseda Ivan Bartoš, a připomíná zde také jeho historii. „Za vlády ANO a ČSSD zase vznikl jiný problém: vládní úřady, například ministerstvo financí, pojaly přechod na digitalizaci jako šanci určité sebepropagace a začaly si vytvářet své vlastní portály. To je přitom proti logice projektu digitalizace státní správy, protože ta má mít pokud možno jednotnou podobu, aby se v ní všichni rychle zorientovali,“ poznamenává.

Sdílejte tento
e-mail s přáteli
Přihlaste se k tomuto
newsletteru


Copyright © 2021

Tento e-mail jste dostali na základě svého přihlášení na 
www.respekt.cz/newslettery/ provozovaném Economia, a.s.

Odhlásit se z newsletteru / aktualizovat nastavení • Odhlásit se ze všech newsletterů Respektu