Copy
Otevřít v prohlížeči

Uklizená duše, pan Twitter a trik s Lamborghini

Karanténa ještě nekončí, začíná ale postupné uvolňování. Život se do normálu sice ještě nevrátí, my vám s tím však chceme pomoct. A proto se KaranTéma mění na Sedmičku – každý pracovní den vám v sedm ráno přistane v mailu sedm zajímavých tipů na čtení a sedm tipů, jak se zabavit a co si uvařit.

Co si přečíst

 

Češi nás potřebují

Nápad, že by stát mohl finančně pomoct aerolinkám Smartwings a ČSA, které ovládá 18. nejbohatší Čech, vzbudil hodně emocí. Jiří Šimáně v obsáhlém rozhovoru pro Hospodářky věcně vysvětluje, proč to je dobrý nápad, jak skeptický je k pomoci od čínských spolumajitelů firmy a proč nepůjde ve stopách Richarda Bransona.
 

Marie to uklidí

Marie Kondo patří k těm, kterým pandemie vlila novou krev do žil – jak jsou lidé doma zavření, její manuály o tom, jak lépe a elegantněji doma udržovat pořádek, jsou o to aktuálnější. Teď se ale rozhodla, že po našich šuplících, skříních a almarách uklidí i naše životy

PS: Pro ty, kteří její práci neznají, doporučujeme toto video s návodem, jak si elegantně zabalit kufřík.
 

5 rad, jak zachránit rodinný byznys

Rodinné firmy jsou páteří nejen české ekonomiky. Pomoc pro ně a jejich restart po řádění koronaviru je zásadní. Jak to udělat? Tady je 5 tipů od Harvard Business Review, jak přenastavit a zachránit rodinné podnikání, aby přežilo další generace.
 

Všichni chtějí bambus

Zahraniční weby o jídle jsou toho plné – bambusové výhonky. Z těch se stal nejnovější kulinářský hit, protože stamiliony Asijců v karanténě se do nich zamilovaly a postupně mánii exportovaly i do jiných částí světa.
 

Znovuzrozený pan Twitter

Jack Dorsey je legenda technologické scény. Potetovaný zakladatel Twitteru to měl ovšem v posledních měsících nahnuté, sílily tlaky, aby se rozhodl, jestli povede Twitter, nebo svou druhou firmu Square, ale ne obě dohromady. Pak ale přišel virus a Dorsey chytnul nový vítr. Do duše tohoto byznysového pankáče můžete nahlédnout v rozsáhlém rozhovoru pro Vanity Fair, který připravil Nick Bilton, autor skvělé knížky o počátcích Twitteru.
 

Naučte se dělat podcast

Podcasty zažívají nebývalý boom. Populární byly už před krizí, ale teď jejich obliba dramaticky roste. Naskakují do nich nejen média, ale i firmy, blogeři nebo freelanceři. Jak to ale udělat, aby se podcast dobře poslouchal? A dá se na něm odpovědět? Na to se podívali ve Financial Times a sepsali manuál, jak se s podcasty nespálit.
 

O lidech a botách

Když jsme u těch podcastů, novou epizodu našeho pořadu 360° jsme vypustili i my v Hospodářkách. Tentokrát sedí na druhé straně mikrofonu majitel obuvnické firmy Rock Spring a mimo jiné popisuje, jak sice vyrábí v Číně, ale tak, aby z toho něco měly i tamní rodiny a matky samoživitelky.

Spotify, Apple Music nebo Deezer? A kde obvykle doma pracujete s počítačem? Hlasujte v anketě…

Výsledky minulého hlasování o nejlepší aplikaci pro komunikaci s kolegy z práce těsně vyhrálo WhatsApp před emailem, sadou Microsoft Teams a Slackem. Co se otázky, jak nejraději čtete knihy, týče, suverénně zvítězila klasika - tedy vytištěné.

Tipy, jak se zabavit

 

Černobyl – Je určitá šance, že vás to minulo. Nebo jste na něj zapomněli. Prostě že jste seriál Černobyl z dílny HBO neviděli. A jelikož o víkendu uplynulo 34. výročí od tragédie, je dobrá příležitost dohnat tento kulturní rest.
 

Jízda – Na portálu Vašekino.cz si můžete dnes večer pustit zásadní film 90. let – Jízdu Jana Svěráka. Vsaďte se, že si pak budete prozpěvovat, že máte jednu ruku dlouhou a určitě se zeptáte, jestli si budete něco mejt.
 

David KollerTřičtvrtěhodinová show Davida Kollera na pomoc Fakultní nemocnici Olomouc. Komorní aranžmá, ale zaručená kvalita. 
 

Natočte vlastní film – Zabere vám to celkem dost času, určitě hodně desítek minut, možná i hodin, ale stojí to zato. Natočit si vlastní stop-motion film je skvělá zábava pro rodiče s dětmi. A nemusí to být s Legem, můžete i postavičkami z plastelíny.


Umění AsieProjděte si on-line výběr toho nejlepšího z asijského umění 18. až 20. století, které má ve svých sbírkách Národní galerie.

Dobrou chuť

 

Salát Caesar

Dnes má být slunečno a teplo, takže nic těžkého ani tučného, naopak závan italské jednoduchosti.

Tečka na konec

Věci nejsou takové, jaké se zdají být. Ani to Lamborghini Huracán v dešti na dolním snímku. Že vypadá opravdově? Možná, je to ale hračka, model o velikosti 1:18... Víte, jak takový snímek vznikne?

Jak série strhujících fotek hračky vznikla, najdete tady.

Chcete tento newsletter odebírat taky?


Někdo vám tento text přeposlal? Přihlaste si zdarma odběr, dostanete jej každý všední den ráno do své e-mailové schránky. Stačí jen kliknout na tlačítko a zadat adresu.

Přihlásit odběr →
Tento newsletter pro vás připravil tým Hospodářských novin. Těšíme se nashledanou.
HN na Twitteru
HN na Facebooku
Copyright © 2020 Economia - Newslettery, All rights reserved.


Chcete změnit odběr tohoto newsletteru?
Můžete upravit nastavení nebo odhlásit odběr.

Email Marketing Powered by Mailchimp