Copy
View this email in your browser
Vánoce jsou ještě daleko. Ne z pohledu nakupování dárků, logistické firmy už nyní pod tlakem odříkají zakázky a kdo nemá vlastní dopravu, má celkem smůlu. Z pohledu technologických firem ale ještě není čas ani na odpočinek, ani na rozjímání. Jen dva týdny před kaprem a brsalátem se dělá velký technologický byznys a překvapují se konkurenti.
 
Tématem tohoto týdne je dvojkombinace prolínání se operačních systémů a síly videoher. Neošívejte se, hry na počítači, konzolích nebo mobilech hraje většina Čechů, většina světové populace. A v herním průmyslu se točí více peněz než ve filmu a hudbě. Je to paradox, protože videohry nemají zdaleka takové zastoupení v mainstreamových médiích, ale to je jen otázka času a střídání stráží.
 
Videohry jednoznačně stojí v centru zájmu velkých technologických firem, od Applu přes Facebook, Google, Microsoft a Sony až po Tencent a další. Tento týden měl Apple kvůli videohrám zavést novou metodu placení za aplikace ve svém online obchodě, protože nevyhrál soudní spor s herním gigantem Epic Games. Místo toho se revoluce odkládá, Apple u soudu získal odklad u odvolacího soudu – dokud neproběhne nové soudní přelíčení, udrží si Apple monopol na zpracování plateb. Uvidíme, jak dlouho to vydrží, zejména s ohledem na vyšetřování ze strany Evropské komise a dalších zemí.
 
V souvislosti se soudem mezi Applem a Epicem se ale objevily další zajímavé informace. Microsoft podle soudních dokumentů nabízel Applu vydání svých nejlepších videoher ve formě samostatných aplikací pro iOS za to, že do App Storu pustí službu Xbox Game Pass. Apple se bránil tomu, aby konkurence na jeho telefonech nabízela předplacené herní služby, které by mohly ohrozit příjmy Applu z herních mikrotransakcí v objemech desítek miliard dolarů. Podle aktuální analýzy společnosti Sensor Tower uživatelé za hry utratili v App Storu za tento rok 52,3 miliardy dolarů, na Androidu je to 37,3 miliardy dolarů i přes mnohem větší počet uživatelů. Nakonec Apple prohrál, Microsoftu se podařilo zprovoznit cloudové hraní na iPhonech prostřednictvím prohlížeče Safari, takže platební portál Applu úplně obešel.
 
Microsoft ale nemá ten nejlepší možný týden. Získal sice ocenění hra roku podle hlasování fanoušků na prestižní akci The Game Awards, ale také se ukázalo, že jeho snaha propojit Windows s Androidem je v podstatě zbytečná. Microsoft slíbil, že ve Windows 11 půjde spouštět aplikace pro Android, ale ukázalo se, že podporovat bude pouze aplikace z malé a nezajímavé nabídky od Amazonu, bez služeb od Googlu. A ani tato omezená možnost ve Windows 11 zatím není. A ani nebude potřeba, protože Google právě oznámil, že během příštího roku zpřístupní hry pro Android ve Windows prostřednictvím vlastní aplikace. Nejen ve Windows 11, ale i v rozšířenějších Windows 10.
 
Oproti nabídce od Microsoftu to znamená možnost spouštět ve Windows v podstatě všechny populární mobilní videohry, jako je Pokémon Go. Google láká na to, že se postup ve hrách bude synchronizovat mezi počítači i mobily stejně, jako to jde u her v rámci Xbox Cloud Gaming, ale s tím rozdílem, že Google nebude spoléhat na streamování her, bude je spouštět lokálně a nebude tak závislý na kvalitě internetového připojení.
 
A co neherního? České zastoupení mobilní značky Motorola, která patří Lenovu, se rozhodlo pro odvážný krok. Oficiálně uvedlo na trh dva nové modely telefonů s tím, že jeden se začal prodávat už nyní, ale ten nejlákavější, Moto G31 za 4999, má oficiálně vstoupit do prodeje 23. 12., prý včas pro Ježíška. Nový telefon má sice slušný poměr ceny a výbavy, ale představa, že někdo bude čekat s nákupem telefonu pod stromeček na 23. 12., je docela děsivá.
 
Samsung svůj možná nejočekávanější telefon Galaxy S21 FE letos ani neuvede. Kvůli problémům s dodávkami čipů tento telefon představí podle úniků informací až počátkem ledna na veletrhu CES. To také není ideální, protože brzy poté by se měly ukázat telefony z řady Galaxy S22, už hezky s novým Androidem a novými procesory. Tohle bude ještě zajímavé. Ostatně dění v Samsungu zajímavé je, protože uvnitř firmy došlo k organizačním změnám, včetně spojení mobilní divize s tou, která vyrábí zbytek spotřební elektroniky.
 
HTC posílá Muchu do světa NFT. To je titulek, který musí překvapit i otrlého pozorovatele šílenství kolem prodeje uměleckých i neuměleckých děl v podobě digitálních nezfalšovatelných kódů uložených v blockchainu. HTC si s kryptoměnami a podobnými technologiemi hraje dlouho, v telefonu Exodus v lednu 2020 nabízelo hardwarovou peněženku, nyní se pouští do obchodu s digitalizovaným uměním a na pomoc si vzalo slavnou Dámu s kaméliemi. Na akci, která má propagovat obchod ViveArts, spolupracuje HTC s Muchovou nadací, se kterou vytvořila i parafrázi na Slovanskou epopej ve virtuální realitě. Možná ale bude lepší než NFT koupit třeba plakát, který bude na očích víc než číselný kód zaručující autenticitu digitální podoby některého z Muchových děl.
 
 Na Techu jsme pokračovali ve zkoumání filmových zážitků. díl série nabízí trochu odlišný pohled na sledování filmů: místo nákupu nového vybavení jsme našli možnosti, jak získat co nejlepší obraz a zvuk z toho, co už mají uživatelé doma. Největší změny jsou snadné a opravdu nic nestojí. I když... pokud jde o utrácení, tak nejlepší zlepšovák je postavit si celý nový dům se soukromým kinosálem.
 
Trochu jako úkrok stranou jsme otestovali malou televizi, která je ideální jako velký monitor. V podstatě levná základní LCD televize od Samsungu dokázala překvapit i při objektivním měření základních parametrů, jako je věrnost barev a kontrast. (Odemčeno)
Nakonec jsme přece jen podlehli tlaku času a okolností, a podívali se na nějaké ty dárky, dokud je pošta a další firmy mají šanci ještě doručit. Do tisíce, pěti tisíc a bez omezení rozpočtu se dá vybrat spousta pěkných věcí, za které by jeden utratil i vlastní peníze.

 Facebook Twitter 


Copyright © 2021 Economia - Newslettery, All rights reserved.