Copy
Zobrazit newsletter ve vašem webovém prohlížeči
Vážení čtenáři,

na sociálních sítích to vypadalo, že všichni byli minulý týden v Chorvatsku, tak vás vítáme zpět v pracovním procesu. Tento týden bude docela nabitý, stejně jako nový newsletter. Začíná výsledková sezóna a přijdou nová čísla ohledně inflace. Takže si držme klobouky, ať o ně nepřijdeme.

Na co se dnes podíváme?
  1. Z těžby bitcoinu se stal zlatý důl
  2. Centrální banky začaly nakupovat zlato
  3. Aristokraté jsou alternativou k dluhopisům
Tak jdeme na to!

Nažhavte grafické karty


Čínští soudruzi pořádně šlápli na tamní těžaře kryptoměn. Důvodů bylo hned několik, jednak Peking nemá rád cokoliv, co nemůže kontrolovat. A pak tu byla ekologická otázka. Těžba kryptoměn sice do jisté míry využívala energii například z vodních elektráren, na druhou stranu hlavně v zimě běžela těžba na uhlí.

Přitom v Číně jsou tři čtvrtiny těžební kapacity bitcoinu a jen do roku 2024 by těžba dle projekcí vyprodukovala na 130 milionů tun oxidu uhličitého. A prezident Si Ťin-pching něco takového odmítá tolerovat, neboť jedním z cílů jeho vedení je dosáhnout uhlíkové neutrality celé země do roku 2060.

Co to ale znamená z investičního hlediska?


Na samotnou cenu bitcoinu a dalších kryptoměn to mělo negativní efekt, z třetinových poklesů se dosud nevzpamatovaly. Konkrétně bitcoin se tak odráží jako pingpongový míček mezi hranicemi 30 a 40 tisíc dolarů za jednu digitální minci. Čeká se na nějaký silný impulz, ať již pozitivní, nebo negativní, který by dokázal nastolit nový trend. A také je léto, takže okurková sezona v plném proudu.

Zátah na čínské těžaře ale znamená, že konkrétně bitcoin ztratil velkou část výkonu, která stála za jeho těžbou. Transakce v síti proto trvají déle. Aby tomu tak nebylo, klesá obtížnost těžby, aktuálně se nachází nejníže za poslední rok a půl. Propad náročnosti těžby za posledních třicet dní byl přitom třetinový a do týdne se očekává pokles o dalších osm procent. To vše znamená, že se těžba bitcoinu začíná vyplácet i na méně výkonných zařízeních.

K tomu všemu začaly klesat ceny grafických karet, které se k těžbě používají. Investice do vybavení speciálních těžebních počítačů se tak plně vrátí do osmi měsíců. Počítač v ceně šesti tisíc dolarů vytěží denně až pětadvacet dolarů. Výpočty pochází z dílny Daniela Frumkina, který počítá s náklady na kilowatthodinu elektřiny ve výši pěti centů. Frumkin se zabývá těžbou kryptoměn profesně v české společnosti Braiins.

Pozitivní také je, že podle analýzy agentury Reuters bude současný stav ještě měsíce trvat, neboť čínští těžaři nejsou schopni se rychle přesunout na jiná místa. Míří třeba do USA nebo Ruska, pandemie, problémy s dopravou ale zpomalují jejich úsilí být on-line co nejdříve. Až ale naskočí, tak výnosy půjdou zase dolů, a to bohužel i kvůli vlně zdražování elektřiny, která se na Česko valí kvůli podražujícím emisním povolenkám. Komu končí smlouva na elektřinu, čeká ho zdražení elektřiny klidně o desítky procent. Kdybyste se do těžby chtěli pustit, je fajn být členem facebookové Mining poradny.
Více naleznete zde

Inflace se nebojíme


V minulém týdnu se k americké centrální bance přidala i ta evropská a rozhodla se uvolnit otěže svého inflačního cíle. Dosud se snažila držet inflaci na úrovni do dvou procent, nyní bude cílit na inflaci ve výši dvou procent. Je tak ochotnější tolerovat vyšší růst cen. Centrální banky zároveň poslední měsíce nakupují nadprůměrné množství zlata.

Proč centrální banky přikupují zlato?

Centrální banky v květnu navázaly na trend z předešlých měsíců a dle dat organizace pro rozvoj zlatého průmyslu The World Gold Council nakoupily za jeden měsíc 56,7 tuny žlutého kovu. To je zhruba o 40 procent více, než představuje dosavadní měsíční průměr. Letošní rok by měl být zvratem v dosavadním trendu, loni centrální banky nakoupily nejméně zlata za celé desetiletí. Nákupy provádí v rámci rebalancování vlastního portfolia, některé se netají tím, že kvůli rostoucím cenám v ekonomice ¯\_(ツ)_/¯.


Je zlato nejlepší pojistka proti inflaci?

Zlato představuje bezpečný přístav, do kterého investoři utíkají v časech vysoké nejistoty. Během první vlny pandemie dosáhla cena zlata svého maxima 2000 dolarů. V současné chvíli se pohybuje zhruba o dvě stě dolarů níže. Se schopností chránit proti inflaci, jak se často říká, je to ale bídné. Za posledních deset let totiž nejznámější akciový index S&P 500 vzrostl o 227 procent, zatímco cena zlata se zvýšila o deset procent. Pokud nečekáte zrovna hyperinflaci alias rozvrat světové ekonomiky, pak je nákup zlata za účelem ochrany proti inflaci nevýhodný.

A co takzvané digitální zlato?

Pokud by si odborníci oslovení HN měli vybrat mezi zlatem a takzvaným digitálním zlatem, zvolili by žlutý kov. Bitcoin sice má v kryptokomunitě cejch uchovatele hodnoty, jeho volatilita je ale pořád tak obrovská, že to tak reálně pořád není. I když centrální banky dokupují zlato a mění inflační cíle, tak na samotných trzích převládl dojem, že současná vyšší inflace je pouze dočasná. A tak růst akciového trhu dál pokračuje. Analytici aktuálně proto nadále doporučují investovat do akcií a od zlata nebo bitcoinu se držet dál.

 
Více naleznete zde

Dividendová aristokracie


Mělo by to něco vynášet a nebýt moc rizikové. Dávno v minulosti takovou myšlenku splňovaly třeba dluhopisy, nebo dokonce bankovní produkty, jako je spoření nebo terminovaný vklad. Dnes musí jít i konzervativní investor pro relativně nízký výnos do většího rizika. A jednou z možností je nakoupit dividendové aristokraty.

Co jsou tyto akcie zač?


Každá firma zapsaná v burzovním indexu S&P 500 se může stát aristokratem, pokud alespoň pětadvacet let kontinuálně navyšuje výplatu dividendy na akcii. Zároveň jde o firmy s větší tržní kapitalizací ve specifických sektorech, jako jsou energetika, infrastruktura, farmacie nebo spotřební zboží. Jde tradičně o stabilní, a tím pádem méně rizikové akcie.

Tyto firmy nabízí dividendový výnos až k šesti procentům, jen dividenda je tudíž schopná porazit inflaci a něco vydělat. Pokud investor vybere, samozřejmě může vydělat i na růstu akcií dané firmy, nicméně hlavním důvodem nákupu jsou většinou právě dividendy. V současnosti jsou na vrcholu žebříčku firmy AT&T, Chevron a Exxon Mobil.

Vybrat vhodné šlechtice ale není nic jednoduchého. Je potřeba akcie analyzovat jako u každé jiné strategie investování. Stojí za to se podívat taktéž do portfolií miliardářů, zdali v poslední době do některých aristokratů neinvestovali. Našli jsme tři slibné kousky v podobě Coca-Coly, PepsiCo a Johnson & Johnson.

Dividendoví šlechtici ale nutně nenesou nejvyšší dividendu na trhu, primární je u nich stabilita. Třeba česká burza není pro řadu investorů nijak zajímavá, pro dividendového je ale celkem rajskou zahradou. Philip Morris nabízí dividendu přes osm procent a více než američtí aristokraté vyplácí i třeba ČEZ nebo Kofola.
Více naleznete zde

Co se bude tento týden dít?

V úterý přijdou naprosto klíčová čísla z americké ekonomiky ohledně červnové inflace. Očekává se její meziměsíční zpomalení, pokud tomu ale bude naopak, může přinést na trhy turbulence. Výsledky zveřejní JPMorgan Chase, PepsiCo nebo Goldman Sachs.

Ve středu bude následovat ukazatel změny cen výrobců, očekává se též meziměsíční zpomalení. Čína vydá výsledky ekonomického růstu za druhé čtvrtletí a čísla o vývoji v průmyslu za červen. Výsledky zveřejní Bank of America, Wells Fargo, BlackRock a Citibank.

Čtvrtek by měl přinést data o červencovém ochlazení ve zpracovatelském průmyslu. Japonská centrální banka vystoupí k dalšímu směřování měnové politiky. Výsledky zveřejní Morgan Stanley.

V pátek by se mělo potvrdit očekávání, že inflace v eurozóně se udrží meziročně za červen na 1,9 procenta. Ve Spojených státech by měla vyjít data ukazující meziměsíční propad maloobchodních prodejů během června.

Co stojí za to neminout?

  • Určitě vás neminul závod miliardářů o dobytí vesmíru. Porovnání vesmírného arzenálu Richarda Bransona a Jeffa Bezose nabídla al-Džazíra.
  • Výnosy dluhopisů amerických firem, kterým se také říká prašivé dluhopisy, už nepokryjí ani inflaci.
  • Parta hackerů se podívala na software Tesly a ukázala, jak automobil vidí při jízdě svět kolem sebe.
  • Koruna zažila solidní výprodej, trochu techničtěji vysvětlujeme proč.
Přejeme vám krásné dny
 

PS.: Nový díl letního speciálu Buďte bohatší najdete na webu HN.
 


Upozorňujeme, že nejde o investiční rady. O vašich konkrétních investicích a finanční situaci je vždy  vhodné se poradit s odborníkem.

Facebook Twitter 


 
Copyright © 2021 Economia, a.s.
Hospodářské noviny, IHNED.cz – All rights reserved.
Kontakt: Hospodářské noviny, Pernerova 673/47, 186 00 Praha 8, Česká republika
E-mail: redakce@ihned.cz

Infolinka: 233 071 197
Zpravodaj dostáváte na základě přihlášení k odběru nebo jako předplatitel Hospodářských novin.
Nejste pravidelný odběratel toho newsletteru? Můžete se jím stát ZDE
Pro odhlášení odběru klikněte ZDE.

Archiv zpravodaje můžete otevřít ve webovém prohlížeči.
Nastavení zpravodaje
Ochrana osobních údajů


Chtěli byste si přečíst více našich článků? Předplaťte si HN na predplatne.ihned.cz.