Copy
View this email in your browser
Už jen týden, než s trochou štěstí vypneme mobily a budeme se věnovat jen pohádkám, hrám, rodině a sami sobě, abychom se za další týden už prohnuli pod záplavou novinek, které se počátkem ledna představí na veletrhu CES. Některé totiž utečou na veřejnost ještě mezi svátky.
 
Svět moderních technologií se ani týden před Štědrým dnem nechce zastavit a velké věci se dějí i v Česku. Bohemia Interactive například představila nové nástroje pro vývojáře s označením Enfusion. To je, jako kdyby Elon Musk oznámil, že potají postavil novou továrnu. V systému Enfusion mohou vývojáři z BI pracovat na ještě bohatších a modernějších hrách. A nejen profesionálové ve studiích firmy, která letos získala významnou investici od čínského Tencentu, Bohemia Interactive nabídne tento engine a vývojářské nástroje i nadšencům, kteří do her přidávají vlastní obsah.
 
Představení nového enginu znamená i první „neoficiální“ potvrzení, že se v BI pracuje na nové verzi stále populárního vojenského simulátoru ARMA a že nové hry od BI míří nejen na PC, ale také přímo na herní konzole – Enfusion je plně podporuje.
 
Herní průmysl spousta lidí stále pokládá za frivolní záležitost, jak ukázalo i vyhlašování her roku a české hry desetiletí (vyhrálo samozřejmě Kingdom Come, a ne proto, že by bylo zcela bez konkurence). Faktem je, že zaměstnává spoustu lidí a vydělává více než hudební průmysl i ten filmový. Dohromady. Má mimo jiné obří výhodu v tom, že je plně mezinárodní. I „čistě českou“ hru Kingdom Come hrálo 90 procent lidí mimo Českou republiku. A když jsme u těch českých herních zpráv, tak data ze sporu Applu a společnosti Epic Games ukázala, že Kingdom Come udrželo pozornost hráčů jasně nejdéle mezi hrami, které firma nabídla zdarma v rámci propagace svého on-line obchodu.
 
Vánoce a hry k sobě patří. Ty deskové a samozřejmě i digitální. Stejně jako loni Vánoční hru pro uživatele připravil Seznam, respektive vývojářský tým služby Mapy.cz. Cílem virtuálního putování po mapě je tradičně pohádkový – zachránit princeznu. Nejlepší je samozřejmě tuhle hru hrát s dětmi, procvičí si přitom nenásilně i čtení a práci s mapami od Seznamu. Celou hrou navíc provází obrázky kreslené dětmi. Je to vlastně marketingový projekt, ale je výborný.
 
Ještě jeden marketingový vánoční projekt si zaslouží zmínku, i když je navýsost paradoxní, že výrobci mobilů vyvíjí energii na to, aby uživatelům vysvětlili, že mají telefon občas odložit. Adventní kalendář Samsungu běží už od začátku prosince, ale „výzvy“, které mají uživatelé plnit, nejsou vázané na konkrétní datum, alespoň většina z nich ne. Úkoly, které vedou k rozumnějšímu používání mobilu, připravili lidé, kteří se nadměrnému používání technologií profesně věnují, nejsou to jen marketingové žvásty a nejde ani o samoúčelné nesmysly jako 24 hodin bez mobilu. Podle jedné z výzev stačí, když mobil přes noc necháte nabíjet v jiné místnosti.
 
Ze světa přišly spíše pracovní zprávy. Google zavádí ve firmě povinné očkování a alespoň třídenní pracovní týden v kanceláři. Google je samozřejmě v centru pozornosti, ale není jediný, očkovací mandát zavedly v USA státní organizace i řada podniků, jako je Ford. Je to jednak poměrně rozumné, ale hlavně jde o důsledek rozhodnutí Bindenovy vlády, jehož platnost přitom pozastavil soud. 
 
Plány na vrácení zaměstnanců do kanceláří měl i Apple, ale kvůli nové variantě koronaviru je firma odložila naneurčito. Místo toho nabízí zaměstnancům 1000 dolarů na vybavení domácí kanceláře. Firma tento týden také zavřela tři obchody v USA kvůli tomu, že se z nich stala ohniska nákazy, v ostatních obchodech firma vyžaduje používání roušek. 
 
Americká administrativa neudělala radost investorům, když rozšířila seznam nežádoucích společností o čínskou společnost DJI a sedm dalších firem kvůli tomu, že se podílejí na potlačování práv ujgurské menšiny. Paradoxem je, že americké federální úřady si drony od DJI letos ve velkém nakoupily, včetně FBI a tajné služby. Investorů se umístění firem na index týká kvůli tomu, že efektivně zakazuje investice do označených firem. Hodnota akcií DJI se i přes špatné zprávy drží po krátkém zakolísání rekordních hodnot a o pozici největšího výrobce dronů na světě jen tak nepřijde.
 
Ze světa virtuální reality přišly tento týden dvě zprávy: Češi si podle společnosti Naughty Harbor údajně oblíbili sex se silikonovými pannami okořeněný virtuální realitou a těší se na sex s roboty. Za bezpečný prostředek zpestření sexuálního života bez výčitek svědomí ho považuje 75 procent respondentů průzkumu etika Davida Černého z Akademie věd ČR a sexuologa Zlatka Pastora z 2. LF UK.
 
Pro tento rok se s vámi loučím přáním krásných Vánoc a s výběrem článků z tohoto týdne. Na webu ještě nekončíme, těšit se můžete na přehled nejdůležitějšího dění a nejlepších produktů roku i na výhled do roku 2022.
 
Na YouTube se kouká skoro každý, ale videoslužba, která patří koncernu Alphabet si uživatelů moc neváží. A protože se postupem času mění k horšímu, spočítali jsme jí s blížícím se koncem roku šest největších hříchů.
Vánoce skoro bez mobilu, s knížkou, zní lákavě. Vyzkoušeli jsme to s předstihem během testování velké čtečky PocketBook InkPad Lite, která se do kapsy rozhodně nevejde, ale o to lépe se na ní čte.
 
Nakonec odemykáme další vánoční tip – recenzi první epizody nové řady Zaklínače, který Netflix vypustil do světa přesně po dvou letech od první série. Novinka je hezčí a v mnohém lepší, i když zarytí fanoušci knížek a her úplně spokojení nebudou.

 Facebook Twitter 


Copyright © 2021 Economia - Newslettery, All rights reserved.