Copy
Vítejte u newsletteru HN o českém předsednictví EU a o dění v unii. Každý čtvrtek ho pro vás připravují Ondřej Houska z Prahy a Kateřina Šafaříková z Bruselu. Své tipy nebo postřehy sdílejte tady nebo tady.
      

Jen zelení fanatici?

V Česku se stále tváříme, jako by automobilky vyráběly elektromobily jen proto, že je k tomu nutí šílení zelení politici někde v Bruselu. Jenže: v Číně už řeší, že dotace na nákup elektromobilů zruší, protože jejich cena výrazně klesla, prodávají se dobře i bez pobídek a velmi brzy budou stát stejně jako tradiční auta. „Z hlediska českých konzumentů a třeba takové automobilky Škoda je to zásadní zpráva – čínská konkurence už dnes dokáže nabídnout e-auta za stejnou prodejní cenu jako Evropané klasické spalovací motory,“ stojí v analýze projektu České zájmy v EU, kterou mají Ředitelé Evropy k dispozici.

Není pozdě

Podle této analýzy se dá čekat, že po roce 2027 se v Evropě už prodá stejně elektromobilů jako aut se spalovacími motory. Pro čínské automobilky je to obří šance. Své vozy budou nabízet za cenu kolem půl milionu korun. Pokud nemají evropské automobilky ztratit podíl na trhu, musí navýšit výrobu včetně třeba produkce baterií. Ostatně, v Číně elektromobilům dominuje automobilka BYD, o které nejspíš v Evropě slyšel jen málokdo, ale zvládá prakticky celý výrobní proces, od softwaru přes baterie až po samotná auta. Drží se Tesla jakožto luxusní značka. Evropské firmy ale v Číně výrazně zaostávají – jak cenou, tak nabídkou jsou jen málo konkurenceschopné.

Prosvištíme si: Zákaz spalovacích motorů

V rámci snahy chránit klima navrhla Evropská komise od roku 2035 v EU fakticky zakázat prodej nových aut na benzin a naftu – na trh by mohly už jen vozy s nulovými emisemi. Česko nejdřív bylo striktně proti, ale nakonec hlasovalo pro. Celkové schválení návrhu, na čemž se státy EU musí domluvit s Evropským parlamentem, je prakticky už jen formální. Jenže podle citované analýzy Českých zájmů v EU už tahle nejdřív tak sporná regulace přestává být relevantní. Vývoj jde prostě rychleji. „Měli bychom se přestat na elektromobily dívat skrz prsty. Je to s nimi stejné jako s chytrými telefony. Dříve sice tlačítkové Nokie vydržely týden nabité, dnes ale všichni stejně používáme smartphony. Nechtějme, aby Škoda dopadla jako Nokia,“ řekl pro Ředitele Evropy Vít Havelka z výzkumného institutu Europeum, který se na citované analýze podílel.

Na tripu I

Zvládli byste řídit obrněný transportér Pandur? V rámci návštěvy Česka si to ve Vojenské akademii ve Vyškově vyzkoušeli velvyslanci států EU zodpovědní za zahraniční a bezpečnostní politiku. „Všichni, co to zkoušeli, nabourali,“ řekla Ředitelům Evropy česká velvyslankyně Jitka Látal Znamenáčková. Naštěstí následovala návštěva mikulovské oblasti, která prý přítomné překvapila tím, že se na Moravě dělá „tak skvělé víno“.

Na tripu II

A zazněla opravdová bomba – šéfka českého velvyslanectví při EU Edita Hrdá vzala své evropské kolegy třeba na Sokolovsko, jak jsme informovali. Švédský velvyslanec Lars Danielsson na cestě pronesl tradiční řeč nastupujícího předsednictví v jazyku hostujícího státu, tedy česky, a zážitky jím zjevně zacloumaly. Ředitelům Evropy se podařilo získat kopii proslovu, který končí slovy: „Na znamení naší vděčnosti bych rád oznámil, že v programu švédského předsednictví bude zahrnuto prohlášení, že Česká republika může vyhrát proti Švédsku v hokeji, kdykoli budete chtít!“

Na tripu III

Do Pardubic zase české předsednictví EU pozvalo ekonomické diplomaty ostatních zemí. Připravilo pro ně taky přednášku člověka, jehož jméno veřejnosti nic neřekne, ale ve skutečnosti jde o muže, který měl naprosto klíčovou roli během let, kdy se eurozóna zmítala v dluhové krizi – Thomas Wieser tehdy připravoval rozhodnutí, na kterých se pak následně na krizových schůzkách dohodli ministři financí. HN s ním před časem udělaly velký rozhovor a ptaly se ho, jak si může i menší země v EU zajistit vliv. „Rozhoduje váš mozek, ne vaše peněženka,“ odpověděl Wieser s tím, že záleží na síle argumentů a osobnosti politiků. A právě to by podle něj určovalo český vliv v eurozóně, kdyby se tam Česko rozhodlo vstoupit.

Slovák na vrchol?

A další úřednický post, který nikdo nezná, ale přitom jde o jeden z nejvlivnějších v Bruselu: už několik měsíců je prázdné místo generálního tajemníka Rady Evropské unie – tedy té instituce, které teď Česko předsedá. V zákulisí se o něj vede tuhý boj. A podle informací Ředitelů Evropy teď jeden vysoce postavený činitel přišel s kompromisním kandidátem – Ivanem Korčokem, donedávna slovenským ministrem zahraničí. Jeho kompetence je nepochybná (dříve působil řadu let v Bruselu), zájem by prý měl. Otázkou je, kdo všechno se za něj bude prát. České předsednictví to prý zatím moc nedělá, protože se soustřeďuje na jiná témata. Je to škoda.

Tady sedět nebudu!

V Praze bude 6. října summit států EU se zeměmi v sousedství unie. Na úvod promluví český premiér Petr Fiala (ODS) a Charles Michel, předseda Evropské rady, tedy klasických unijních summitů. A pak by se mělo víc než 40 státníků rozdělit do čtyř skupin podle témat, jedním z nich bude například energetika. Jenže zatímco o místo u tohoto stolu je tlačenice, ke stolu s tématem migrace si podle informací Ředitelů Evropy nikdo sednout nechce. Dokonce ani maďarský premiér Viktor Orbán, protože migrace je, alespoň prozatím, vyřešená. Tematické zaměření stolů se tak ještě může změnit, aby si všichni měli kam sednout.

Ostře sledované: Kdo přijede?

Cílem je, aby se potkali lídři zemí od Islandu po Kavkaz. Praha pozvala celkem 44 států včetně třeba Arménie a Ázerbájdžánu, tedy zemí, které jsou opět na pokraji války. Hlavní otázkou je, jestli přijede britská premiérka Liz Trussová a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Pozváni jsou, ovšem jejich vztah k EU je v poslední době, řekněme, odtažitý. Především pokud by nedorazila Trussová, která je ve funkci nová, byl by to ze strany Londýna nesmyslný políček unii v době, kdy by naopak byla žádoucí maximální jednota kontinentu vůči ruské agresi. A když jsme u ní, za Ukrajinu by měl do Prahy přijet premiér Denys Šmyhal. Prezident Volodymyr Zelenskyj promluví přes video.

Izrael?

Ministr pro EU Mikuláš Bek (za STAN) v podcastu Bruselské chlebíčky řekl, že by se pražského summitu měl zúčastnit také Izrael. Idea byla taková, že pokud by se konalo pravidelné setkání EU-Izrael okolo 6. října, mohlo by být v Praze. Jak se ale Ředitelé Evropy dozvěděli, toto setkání bude dřív, a zřejmě v Bruselu. Účast Izraele na summitu v Praze je tak krajně nepravděpodobná. Ostatně vůbec není pozván.

Jasně!

Pražský summit se správně jmenuje Evropské politické společenství a autorem této myšlenky je francouzský prezident Emmanuel Macron. Když s ní přišel, zněla kritika, že tím chce jen oddálit rozšíření EU o další státy. Podle Ředitelů Evropy je ale stále jasnější, že Macronův nápad smysl má. Je dobré držet si nečleny EU co nejblíž. Vakuum, které by v opačném případě vzniklo, milerádi zaplní Rusové a Číňané.

Žena. A fašistka?

Nedělní volby v Itálii téměř jistě vyhraje Giorgia Meloniová, šéfka krajně pravicové strany Bratři Itálie. Bude tak první ženou na čele italské vlády. Začínala jako fašistka a obdivovatelka Benita Mussoliniho, ale to už je dávno. Důležitější je něco jiného: bude Itálie nadále podporovat Ukrajinu proti Rusku? A udělá nová vláda reformy, které by zlepšily tristní ekonomickou situaci Itálie? Dozvíte se v tomto portrétu budoucí premiérky.

Rovnost pro ženy

Není tajemstvím, že ženy berou v Česku podstatně méně než muži, a to i když vykonávají stejnou práci a mají stejnou kvalifikaci. Byznys si tento problém uvědomuje víc než čeští politici. První čeští zaměstnavatelé teď získali certifikát o úspěšném absolvování analýzy rovného odměňování mužů a žen. Které firmy a instituce to jsou, se dozvíte tady.

Co s Maďarskem

Viktoru Orbánovi jde o spoustu peněz a řešit to má Česko. Evropská komise vyčíslila, že korupce v Maďarsku a na míru šité tendry dosahují částky 7,5 miliardy eur a pokud tamní vláda neprovede patřičné změny, o tuhle částku z evropských fondů přijde. Jde o návrh a rozhodnout o odebrání peněz musí, kvalifikovanou většinou, členské státy. Platí tu striktní časová lhůta, a věc tudíž spadne na Čechy. Jak to chce vyřešit vláda v čele s ODS, která okolo Orbána opatrně našlapuje? Píšeme tady.

Léčba z Babiše

Ministr Bek se sešel se zahraničními novináři v Bruselu a mimo jiné při té příležitosti kritizoval nový mediální zákon EU, jak ho navrhla komise. „Zveřejnění vlastnické struktury médií by mělo být striktně vyžadováno, tady se řada věcí jen doporučuje. Je to zklamání,“ zmínil Bek českou bolístku z éry Andreje Babiše, kterou jako by měl vyléčit Brusel. Z druhé strany se ale už ozvali Axel Springer a další němečtí vydavatelé, že to komise s kontrolou médií už fakt přehání. Zákon teď míří národním vládám a europoslancům k projednání a čeká se tvrdá bitva.

Co si přečíst

2️⃣ Putin vyslal vyhlášením částečné mobilizace dva vzkazy: Rusko je slabé a prezident je připraven válku eskalovat.

👉 Jak své občany a firmy chrání jednotlivé státy EU před dopady vysokých cen energií? Tady je srovnání.

🦧 Téměř úplné zastavení dodávek plynu do Evropy ukazuje Putinovo zoufalství. Tuhle zbraň původně nechtěl použít.

Osobnost týdne

Samantha Cristoforettiová, astronautka

Jako vůbec první Evropanka se stane velitelkou Mezinárodní vesmírné stanice. Cristoforettiová, bývalá pilotka italského vojenského letectva a nyní zkušená astronautka, se své role ujme 28. září na ceremonii přímo na Mezinárodní vesmírné stanici, kterou můžete živě sledovat tady. Stanici už dříve několik žen velelo, ve všech případech ale šlo o Američanky. Mimochodem, italskou astronautka sledují na sociálních sítích miliony lidí, sdílí tam videa z vesmíru a odpovídá taky na dotazy uživatelů. Onehdy dostala otázku, co dělá, když ve vesmíru ve stavu beztíže dostane menstruaci.

 

Co si poslechnout a kam zajít

❓ Ztrácí Německo v Evropě kredibilitu kvůli svému postoji vůči Rusku a Ukrajině? Odpovídá Jakub Eberle z Ústavu mezinárodních vztahů v novém podcastu, který ústav spustil.

⚔ Do sídla Evropského parlamentu v Bruselu přijede Josef Mašín, tedy člen protikomunistické odbojové skupiny bratří Mašínů. Zúčastní se debaty o ozbrojeném odboji proti komunismu. Pořádá europoslanec Alexandr Vondra (ODS).

♨ Budeme mít v zimě čím topit? Odpovědí odborníci v debatě Café Evropa, tentokrát online.

Tečka podle Kateřiny Šafaříkové

Pohybovat se po městě pěšky má svoje výhody a jednou z nich je, že jdete bruselským parkem a najednou narazíte na češtinu. Konkrétně dvacítku velkoformátových panelů s fotkami na téma vody opatřené českým textem. Dala je dohromady dvojice Miroslav Bárta, egyptolog, a jeho partnerka Olga Menzelová. Říkáte si, kde už jsem to jenom… A pak si vzpomenete. Jde o výstavu „Voda a civilizace“, kterou zahajoval v květnu 2019 v Praze Andrej Babiš a platil polostátní ČEZ. Česko se tak prezentuje v Bruselu víc než tři roky starou instalací. Místní přitom nechalo hádat, na co se dívají. Na panelech není napsáno, že jde o akci k českému předsednictví, logo nikde a chybí i překlad popisků do francouzštiny ve frankofonním Bruselu. Toto úterý dostaly panely nový facelift, když se snímky „Voda a civilizace“ změnily na aktuálnější „Energie a civilizace“. Informace, že a proč jde o akci českého předsednictví, tu ale stále není. Pořád také chybí logo, překlad textů do francouzštiny a další náležitosti, které by výstavní panely v jednom bruselském parku nějak zakotvily v prostoru a čase.

Odběr tohoto newsletteru si můžete zdarma přihlásit zde
Další informace najdete na hn.cz
         
Copyright © 2022 Economia – Newslettery, All rights reserved.

Již nechci dostávat tyto zprávy