Copy
Otevřít v prohlížeči

Jak přežít karanténu?

 

Appka na domácí party, Pablovi hroši, filmová šifra

Být doma, pracovat a ještě k tomu se starat o děti je náročné. Hodně náročné. Proto pro vás vybíráme tipy na zajímavé čtení, koukání, poslech i vaření, které vám pomohou karanténu přečkat v o něco větší pohodě. A zároveň budete vědět, co se děje. Přihlaste se a dostanete je každý všední den ráno přímo do své mailové schránky.

Život s virem

 

Zatím dobře

Dobrých zpráv není nikdy dost, a proto jednou hned začneme. Sice je ještě brzy na to, bouchat šampaňské, ale zdá se, že by Česko mohlo být na dobré cestě, jak se s koronavirovou krizí vypořádat se ctí a s přiměřenými, ve srovnání s řadou jiných států mnohem nižšími náklady a ztrátami.
 

Velcí budou ještě větší

Těmi, kteří na pandemii podle všeho neprodělají, ale dokonce vydělají, jsou technologické koncerny, které už tak hodně ovládají náš život. Jenže jak se nyní ukazuje, služby obrů jako Microsoft, Facebook nebo Google jsou tím, co spoustu firem a s nimi celých ekonomik drží v těchto časech nad vodou. A to se už nejspíš nezmění.
 

V množství je síla

Izrael je země zázraků. Hlavně těch vědeckých. Před pár dny tamní výzkumníci oznámili, že jsou na cestě k vakcíně proti koronaviru, jiní badatelé od Mrtvého moře zase přišli s překvapivě jednoduchou, ale ve své podstatě převratnou inovací pro testování na koronavirus. V kostce: smíchejte vzorky mnoha lidí dohromady, a teprve když bude výsledek pozitivní, projděte je po jednom.
 

Domácí party

Zapomeňte na Hangout, Teams, Zoom nebo Skype. Aplikací, která teď nejvíc frčí – nejen mezi mileniály, ale i mezi jejich rodiči – je podle Financial Times služba Houseparty.

To nejdůležitější z dění kolem koronaviru najdete v naší průběžné ON-LINE REPORTÁŽI.

A jinak?

 

Na počátku byl… červ

Nebo: vyvinuli jsme se z… červa. Jak vám to zní? Možná nic moc, jenže 500 milionů let stará fosilie červa o velikosti zrnka rýže vypovídá o evoluci zvířat včetně lidí mnohem víc, než by se mohlo na první pohled zdát.
 

Jede dál

Michal Šlesingr, legenda českého biatlonu, si konec kariéry asi představoval jinak. Místo tisíců diváků jeho rozlučku doprovázel jen hlas pořadatele. Teď už ale trpkost nechal za sebou stejně jako profi závodění a naplno se věnuje své rodině a své firmě. Ta se jmenuje Yarmill a sportovcům po celém světě pomáhá s vedením on-line deníků.
 

Jak to bylo s těmi šaty

Fotografie Marilyn Monroe, které zvedá šaty podzemní ventilace, je určitě jednou z nejslavnějších ze světa filmu. Pozadí vzniku této scény ze snímku Slaměný vdovec je ale podobně zajímavé jako obrázek sám – věděli jste třeba, že právě lechtivá póza definitivně pohřbila manželství Marilyn s basebalistou Joem DiMaggiem?
 

Pavlovi hroši

Drogového lorda Pabla Escobara zastřelila policie v roce 1993 a kromě milionů dolarů po něm zbyla i soukromá zoo. Většina zvířat se rozvezla do jiných zahrad, ale hroši, které choval jako své mazlíčky, se dostali do přírody. A teď z nich je unikum – v severní Kolumbii se z nich stali největší invazivní živočichové světa.

Dobrou chuť

 

Banánová bábovka


Uprostřed týdne je čas na to, dopřát si něco sladkého. Třeba bábovku, která díky banánům vydrží i několik dní správně vláčná a měkká. I na Instagramu s ní určitě uděláte parádu.

Tipy na dlouhá odpoledne a ještě delší večery

 

Dopis pro krále – Nový fantasy seriál Netflixu pro rodiče s dětmi na motivy nizozemské klasiky. Není to sice tak napínavé jako Stranger Things ani tak propracované jako Hra o trůny, přesto není příběh podceňovaného chlapce, který se ve středověku postaví sílícímu zlu, špatná podívaná. Navíc se seriál točil v Česku.
 

The Darkness – Britská rocková formace The Darkness způsobila se svým mixem hardrocku  à la AC/DC a Led Zeppelin před pár lety na hudební scéně menší senzaci. Pak sice nadšení trochu opadlo, ale skupina loni na podzim vydala prorocky nazvanou desku Easter Is Cancelled. A kdy jindy si ji pustit než v době, kdy už víme, že Velikonoce jsou vlastně zrušené?
 

Pompeje – Do Itálie se teď ještě docela dlouho nepodíváme, projít se Pompejemi přesto není vůbec nemožné. Naopak. 
 

WWW – Dnes večer na televizním portálu Mall.tv vystoupí legendy české rapové scény WWW. Jejich streamovaný koncert je určený na pomoc Červenému kříži a také spolku Domov 90, přispívat můžete prostřednictvím Donia.
 

Pohádkový podcast – Slovenská mediální skupina Sme, která je průkopníkem v oblasti podcastů, přišla se zajímavým projektem – herec Robert Roth pro ni načítá klasické pohádky. Poslední jsou Tři zlaté hrušky.

Tečka na konec

Procvičte si mozkové závity a zkuste rozšifrovat jména českých filmů ukrytých pod těmito smajlíky…

Chcete tento newsletter odebírat taky?


Někdo vám tento text přeposlal? Přihlaste si zdarma odběr, dostanete jej každý všední den ráno do své e-mailové schránky. Stačí jen kliknout na tlačítko a zadat adresu.

Přihlásit odběr →
Tento newsletter pro vás připravil tým Hospodářských novin. Těšíme se nashledanou zase zítra.
HN na Twitteru
HN na Facebooku
Copyright © 2020 Economia - Newslettery, All rights reserved.


Chcete změnit odběr tohoto newsletteru?
Můžete upravit nastavení nebo odhlásit odběr.

Email Marketing Powered by Mailchimp