Copy
Dobrý den z Hospodářských novin.

Prezident Miloš Zeman přiletěl na zahájení školního roku do jedné brněnské základky vojenským letounem CASA. No a?

Zaprvé, škola je boj, takže vojenské letadlo je tu v pořádku.

Zadruhé, není to sice ideální způsob, ale pokud šlo o to připomenout, že k cestě z Prahy do Brna (a naopak) je nejlepší používat armádní techniku, tak také v pořádku. Vláda Andreje Babiše si takový špílec zasluhuje za to, že opravovala dálnici D1 tak dlouho a tak důkladně, že ji bude muset hned po slavnostním předvolebním otevření začít opravovat znovu.

Také je třeba chápat, že po osmi a půl letech ve funkci není už pro tým Miloše Zemana tak snadné najít školu, která by ho přijala. Co tam zase ztropí za skandál? Neřekne zase nějaké sprosté slovo? Nebudou se děti bát?

Jinak je to ovšem ke zvážení. Existuje řada průzkumů a studií, které potvrzují, že mladí lidé nejeví o politiku zájem. Čili je velmi potřebné vést k ní už školáky. Je ale rozumné ukazovat jim rovnou Miloše Zemana? Dětem se přece ve škole mimo jiné tvrdí, že lhát se nemá, že kdo lže, ten krade a daleko to nedotáhne. Nebudou zmatené, když pak před sebou uvidí soudem usvědčeného lháře, který to dotáhl až na post nejvyšší, a to ještě v doprovodu někoho, jako je například kancléř Vratislav Mynář? Po tom, co dostaly děti naloženo během minulého covidového školního roku, je to snad až příliš.

A ke zvážení je vůbec celý ten prapodivný zvyk, kdy se ve vybraných školních třídách prvního září najednou zjeví muži a ženy v oblecích a kostýmech a v nějaké význačné politické funkci. Prezidenti, exprezidenti, ministři i jejich náměstci, poslanci, hejtmani… K čemu to je? Tedy samozřejmě k tomu, aby se politici vyfotili a natočili, jak jsou úžasní a jak skvěle pečují o české školství. Ale to je matoucí nejen pro školáky. Protože české školství není v bůhvíjak fantastickém stavu. Jsou to minulé politické reprezentace, kdo oproti jiným moderním společnostem málo investoval do vzdělávání. Proto je dnes Česko průměrné v různých mezinárodních srovnáních dovedností školáků. Proto se do značné míry oprávněně říká, že jsme pouhou montovnou pro země, které díky modernímu školství bohatnou na inovacích.

A také proto tu dnes kralují populisté a rostou protestní strany. Protože z českých škol nevycházejí dostatečně občansky gramotní absolventi. Takže, milé děti, za to všechno můžou ti pánové a dámy, kteří vás v první den školy přišli pozdravit. Moc se na ně za to neusmívejte.

Dobrý víkend a dobré čtení našich Názorů přeji.

Jan Kubita, redaktor HN

Julie Hrstková: Nedostupnost bydlení vyžaduje změnu. Návrhy politických stran jdou ale mimo realitu

Byt jako stavebnice, digitalizace stavebního řízení, masivní zdanění investičních bytů, nulové úroky na hypotéku, případně volná ruka trhu. Toto je jen malá ukázka toho, jak chtějí politické strany usilující o přízeň voličů v podzimních volbách řešit nedostupnost bydlení. Ta trápí především velká města, přičemž nejdražší a nejméně dostupné je i přes vyšší průměrný plat či mzdu stále v Praze.

To nejlepší z Názorů HN za tento týden:

Jan Kubita: Prezident zase politikům připomněl jeden důležitý rest – je třeba mu omezit pravomoci

Martin Lobotka: Tržní záchvat vzteku číslo dvě? Až později

Petr Honzejk a Jana Klímová: Piráti si to pokazili sami. Sociolog Jan Herzmann prozradí, co rozhodne volby a na které průzkumy si dát pozor (podcast)

Ondřej Šteffl: Škola na přirozenou potřebu se učit nevěří

Tomáš Sedláček: Čeho se máme bát aneb Podzimní blues

Martin Ehl: Proč Čína zamířila ke „společné prosperitě“

Sledujte naše účty na  Facebook Twitter 

 

Copyright © 2021 Economia, a.s., Hospodářské noviny, HN.cz, All rights reserved.
Tento e-mail vám zasíláme na základě vaší registrace k odběru novinek na hn.cz/news (viz Obchodni podminky).

Chtěli byste si přečíst více našich článků? Předplaťte si HN na predplatne.hn.cz.

Nechcete tento e-mail dostávat? Stačí odhlásit odběr tohoto newsletteru.
Sdílet Sdílet
Twítnout Twítnout
Linknout Linknout
Poslat Poslat