Copy
Zobrazit e-mail v prohlížeči

Hezký den,

minulý týden žila pochopitelně celá republika požárem v Českém Švýcarsku – i kolegyně Ivana Svobodová se mu věnuje v aktuálním čísle v jedné ze svých dechberoucích reportáží s fotografiemi Matěje Stránského. Víkendový déšť a zejména nasazení mnoha hasičských jednotek požár nakonec naštěstí dostalo pod kontrolu.

I přes mírné ochlazení ale velká vedra přetrvávají – i tento týden se teploty dostanou až k pětatřiceti stupňům. Dávejte na sebe pozor, pijte hodně vody a odpočívejte – určitě už chápete, kam tím mířím.
 


Docela hezky se dá totiž odpočívat u vody pod stromy či slunečníkem, v klimatizované kavárně nebo třeba doma na gauči, nejlépe s časopisem. V aktuálním Respektu vás občerství a nadějí naplní návštěva kolegy Pavla Turka u Ireny a Vojtěcha Havlových. O tajemné dvojici, která kdysi hrávala pro čajovnáře po boku Oldřicha Janoty a v posledních letech uhranula Sufjana Stevense a další současné hudebníky, jsem slýchala legendy. Jejich hudba je tichá, a přesto se dokáže zaříznout do paměti jako ten nejintenzivnější zvukový vjem. Havlovi vlastně ani nehrají – působí spíš, jako by se s hudbou objímali a tiše s ní rozmlouvali, říkali mi s obřadností v hlase známí, kteří je někdy viděli naživo nebo se k nim dostaly jejich fyzické releasy.
 


K hudbě Havlových se totiž až do pandemie prakticky nešlo dostat jinak než přes koncerty a desky (nebo ve výjimečných případech pirátské servery) – samotné dvojici se představa, že jejich hudba se bude streamovat například přes Spotify, taky moc nezamlouvala. Právě nemožnost hrát živě a setkávat se s lidmi je ale přiměla změnit názor a vystavit alba online, což k nim přivedlo zcela nové posluchačstvo. Komunita se zájmem o deep listening a sound art nebo velmi mladí lidé tak objevili specifickou a zejména cituplnou křehkost, kterou soudobá hudba může často postrádat. Převedli Havlovy z čajoven a sklepení do klubů a na festivaly, kde vystupují vedle těch nejsoučasnějších umělců a umělkyň. 

Možná si říkáte, že v takovém horku se vám nechce ani číst. Pak místo článku doporučím výjimečné album Melodies in the Sand od Havlových. A až ho doposloucháte, zkuste si pustit taky náš nový Československý podcast. Vycházet bude pravidelně – každé první pondělí v měsíci si v něm bude Andrea Procházková povídat s naším šéfredaktorem Erikem Taberym a Martinem M. Šimečkou ze slovenského Denníku N o tom, co se v jednotlivých zemích událo a nemělo by vás minout. Snad vás to bude bavit.

Stay hydrated,

Hana Řičicová

 
Sdílejte tento
e-mail s přáteli.
Přihlaste se k tomuto newsletteru.
Bude vám chodit každý týden.
Facebook
Twitter
Instagram
Copyright © 2022 Respekt (Economia, a.s.)
Tento e-mail jste dostali na základě svého přihlášení na 
www.respekt.cz/newslettery/ provozovaném Economia, a.s.

Odhlásit se z newsletteru / aktualizovat nastavení • Odhlásit se ze všech newsletterů Respektu