Copy
Zobrazit e-mail v prohlížeči

Srdečně vás zdravím!

Ať už jste po volbách slavili, nebo naopak truchlili, asi s napětím čekáte na další politický vývoj. Výsledek voleb byl sice nad slunce jasný, další vývoj ale až tak jasný není. Prezident by měl jmenovat nového premiéra, ale nevíme, jestli je toho ve svém zdravotním stavu schopen. Pokud v nejbližších dnech schopný bude a rozhodne se jmenovat Andreje Babiše, tak zatím pro změnu nevíme, jestli by Babiš takovou nabídku přijal za situace, kdy k vládnutí potřebuje koaliční partnery, ale žádné nemá.

Schůzka, kde měl Miloš Zeman pověřit Andreje Babiše jednáním o nové vládě, se původně měla konat dnes. Nejnovější prognóza, s kterou Babiš přišel dnes v rozhovoru pro Právo, mluví o termínu „možná za dva týdny, možná za tři“. Na druhou stranu ale Babiš ve stejném rozhovoru říká, že nová vláda by mohla být hotova do Vánoc – a že nemusí jít o jeho vládu, nýbrž o vládu SPOLU a PirStan, pokud tyto formace nezmění názor a zůstanou při sobě. Uvidíme.

Spletitost volební a povolební situace ilustruje i způsob, jak se Respekt chystal na vydání tištěného volebního čísla. Šéfredaktor Erik Tabery a kreslíř Pavel Reisenauer nachystali tři varianty obálky – jednu pro remízu, druhou pro výhru opozice a třetí pro výhru Andreje Babiše. Zatímco druhou verzi můžete znát, protože leží na stáncích, tak další dvě zůstaly uloženy v našich počítačích. Včera je ovšem Erik Tabery zveřejnil na Facebooku — tady jsou a vy můžete hádat, která patří k remíze a která k hypotetické Babišově výhře. Asi to není těžké.


 

K volbám si ještě můžete přečíst na našem webu rozhovor se sociologem Martinem Buchtíkem, který hodnotí například výkon hnutí ANO. Anebo úvahu o tom, jak rozptýlit obavy, zda by vláda Petra Fialy byla legitimní.

Rád bych vás také upozornil na aktivity našich redaktorů mimo stránky Respektu. Vedoucí kulturní rubriky Honza Vitvar vystoupil v rozhovoru na stanici České rozhlasu Wave. Honza mluví samozřejmě o kulturním provozu v posledním době, také ale o své nové knize, která mu v této době vychází. Jmenuje se Umění, kterému nikdo nerozumí a osobně jsem si jistý, že autora se toto konstatování netýká.

Další kolega Ondřej Kundra je se svojí poslední knihou Novičok nebo kulka o něco dál, objíždí už totiž debaty se čtenáři. Pokud se chcete takové debaty zúčastnit, sledujte Ondřejův Twitter a dozvíte se víc.

Rovněž vás chci upozornit na velmi důležité výročí. V sobotu uplyne osmdesát let ode dne, kdy nacisté v roce 1941 vypravili z nádraží Praha-Bubny první židovský transport do táborů smrti. Jeho nucení pasažéři napřed směřovali do ghetta v polské Lodži a my jsme o tom v aktuálním vydání Respektu připravili podrobný článek „Akce proběhla bez závady“, kde popisujeme příběh celé události.

A pokud vás nedávno zarazilo, jak mohli vědci tak detailně zrekonstruovat tvář svaté Ludmily, můžete si rovněž v tištěném Respektu v rubrice Civilizace přečíst, jak to celé vlastně bylo.

Přeji vám hezký den,

Marek Švehla

 

 
              
 
Sdílejte tento
e-mail s přáteli.
Přihlaste se k tomuto newsletteru.
Bude vám chodit každý týden.
Facebook
Twitter
Instagram
Copyright © 2021 Respekt (Economia, a.s.)
Tento e-mail jste dostali na základě svého přihlášení na 
www.respekt.cz/newslettery/ provozovaném Economia, a.s.

Odhlásit se z newsletteru / aktualizovat nastavení • Odhlásit se ze všech newsletterů Respektu