Copy
Zobrazit e-mail v prohlížeči

Dobrý den!
 
Když jsme v Respektu koncem minulého týdne připravovali titulní stranu aktuálního čísla, slova „Unesený prezident“ pro leckoho mohla znít jako jistá novinářská nadsázka. Následující vývoj na Hradě – respektive v Ústřední vojenské nemocnici – nicméně ukázal, že jsme mohli použít ještě ostřejší slova.V pondělí předseda Senátu Miloš Vystrčil národu oznámil, co národ tak nějak už delší dobu tušil, totiž že hlavou státu v těchto dnech ve skutečnosti není Miloš Zeman, ale jeho nikým nezvolení úředníci myslící si, že jim patří nejen Zeman, ale tak nějak my všichni. Zatímco aktivity těchto pánů začala následně vyšetřovat policie a zřejmě i BIS, Senát rozjel aktivaci článku 66, který nemocnému prezidentovi s nejvyšší pravděpodobností v listopadu odejme jeho pravomoci. Trestně stíhaného prezidentova kancléře Vratislava Mynáře vyzval trestně stíhaný premiér Andrej Babiš k rezignaci a probudilo se i ministerstvo zahraničí, které vyzvalo další temnou postavu hradní party Martina Nejedlého, aby vrátil diplomatický pas, jímž už řadu let zcela nesmyslně disponuje. Jediný člověk, který si z dění na Hradě zatím veřejně očividně nic nedělá, respektive který si z něj dělá legraci, je prezidentův nemluvčí Jiří Ovčáček, jenž rok 2021 přirovnal na Twitteru k našim osudovým rokům 1938, 1948 a 1968. Což sice nedává vůbec žádnou logiku, jak ale říkala Jiřina Šiklová: „Ovčáček je blbej, co ten o tom může vědět.“

Kolegyně a kolegové z redakce tedy mají v těchto hodinách plné nohy ruce práce a to máme teprve prostředek týdne. Co bude na příští obálce, je zatím nejisté. S jistotou vás nicméně můžu pozvat na otvírací materiál kulturní rubriky. Kolegyně Jindřiška Bláhová vám v příštím čísle představí program letošního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, kam se rovněž chystám a už se na to těším. Já do čísla píšu o Karlu Havlíčkovi Borovském, od jehož narození uběhne příští neděli krásných 200 let. Leccos z mýtů kolem jeho fascinující osobnosti nyní rozbořil historik Michael Borovička v čerstvě vydané knize 29.7. 1856 – Smrt Karla Havlíčka Borovského, jejíž četbu vám rozhodně doporučuju.

Stejně tak vám v aktuálním Respektu doporučuju profil zpěváka Lila Nase X z pera kolegy Pavla Turka. „´Pravda je, že jsem s tím tajemstvím chtěl umřít,´ přiznal Lil Nas X v interview pro The Guardian o svojí homosexualitě. Měl k tomu několik důvodů. Na střední škole viděl, jaké homofobii a šikaně čelili jeho gay spolužáci – proto sice na Instagramu obdivoval extravagantní outfity a sledoval módní přehlídky, ale mezi lidi chodil v nenápadné konfekci,“ píše v textu Pavel a vy se v něm dozvíte, jak se to má s Lilem Nasem X dnes, kdy už patří k těm vůbec nejoceňovanějším postavám ve světě populární hudby.Ale vraťme se ještě k Pražskému hradu. V době, kdy píši tyto řádky, zrovna Vratislava Mynář prohlašuje, že jako kancléř rezignovat nehodlá a že jediný, kdo ho může odvolat, je prezident Miloš Zeman, jenž toho očividně není schopen, i kdyby snad náhodou chtěl. Čímž se dostáváme do zajímavého začarovaného kruhu. A ačkoli již v Respektu pracuji nějaký ten pátek, přesněji řečeno 786 pátků, takové udivené výrazy svých kolegyň a kolegů při pohledu na Mynářovy výroky na jejich monitorech jsem ještě neviděl.

Tak vám přeji pěkné čtení a čím dál méně udivené výrazy.
 
Jan H. Vitvar

 
              
 
Sdílejte tento
e-mail s přáteli.
Přihlaste se k tomuto newsletteru.
Bude vám chodit každý týden.
Facebook
Twitter
Instagram
Copyright © 2021 Respekt (Economia, a.s.)
Tento e-mail jste dostali na základě svého přihlášení na 
www.respekt.cz/newslettery/ provozovaném Economia, a.s.

Odhlásit se z newsletteru / aktualizovat nastavení • Odhlásit se ze všech newsletterů Respektu