Copy
Zobrazit newsletter ve vašem webovém prohlížeči
Vážení čtenáři,

minulý týden zaplavil média příběh dvacetiletého muže, kterému se podařilo vydělat během několika týdnů 110 milionů dolarů. Vysoký zisk se mu povedlo utrhnout na prodejci domácích potřeb Bed Bath & Beyond, ze kterého se stala takzvaná meme akcie.

Jake Freeman přišel k astronomickému zisku hlavně díky štěstí, tedy neviděl jsem důvod, proč se jím zabývat, ale pak ho deník Financial Times popsal jako na svůj věk zajímavě přemýšlejícího muže. Vysoký zisk byla náhoda, ale nákup akcií zmíněné firmy už ne.

Freeman si firmu velmi dobře zanalyzoval, postupně v ní budoval pozici a následně vedení společnosti sdělil, jak by měla postupovat směrem k věřitelům, aby se zbavila vysokého dluhu, ale zároveň šlo o dobrý obchod. Hodně mi to připomnělo Warrena Buffetta.

Podobně jako Freemana, tak také Buffetta a většinu lidí, které i znám a vím, že investují od mládí, spojuje zpravidla fakt, že je k tomu nějak dovedli či ponoukali jejich rodiče. Tak na to nezapomínejme u našich dětí. Na školu se spoléhat nedá.

V dnešním newsletteru najdete aktualizovaný portfolio tracker doplněný o novou část, která vám umožní hrát si s výpočty vnitřních hodnot akcií. Ještě upozorňuji na akci v rámci spolupráce s Portu, kdy k prodloužení nebo koupi předplatného od nich získáte pětistovku na nový Portu účet.



Dnešní témata:
  • Ohodnocení akcií je na vodě
  • Kdo dokáže porážet indexy

Za kolik nakupovat

Už jste to možná ani nečekali, ale náš portfolio tracker sledující podle analytiků postavené milionové portfolio se dočkal několika menších úprav a jedné velké aktualizace. Přidal jsem ji na poslední list a nazval ji laboratoř, neboť se týká výpočtu vnitřní hodnoty akcií.

Co lze v laboratoři najít?

Pokud se chcete podívat na nějakou konkrétní společnost a její akcie, stačí nyní zadat v trackeru do jednoho políčka ticker dané akcie a automaticky se vám načtou vybrané ukazatele. Jsou mezi nimi informace o dividendách, ziskovosti, tržbách, efektivitě využívání kapitálu, odhadech analytiků a obecně vše, co si umíte představit. Vše běží online, tudíž se vám veškerá data neustále aktualizují, takže si vytvořte kopii souboru a máte hotovo.

Pracuje laboratoř s daty?

Po načtení finančních dat vámi vybrané společnosti dojde k jejich automatickému natažení do jednoduchého oceňovacího modelu, který funguje na bázi diskontování peněžních toků. Výsledkem je odhad ceny akcie, za níž ji má pro vás smysl pořídit. Vše na základě parametrů, se kterými si můžete hrát. Model tak odhaduje, kolik by dnes musela stát vybraná akcie, aby vám generovala v čase tolik peněz, jež vám zaručí žádaný výnos.

K čemu takový model je?

Na podobném principu fungují běžně používané oceňovací modely, investoři opravdu většinou nedělají žádnou velkou matematickou vědu. Většinu jejich času zabírá čtení a studování vybraných společností. Vám pak laboratoř umožňuje si vyzkoušet, jaký vliv mají na hodnotu akcie dividendy, změna tempa růstu a vámi požadovaná výnosnost. Při používání zjistíte, jak málo stačí, aby vycházely diametrálně odlišné výsledky.

Jaké jsou slabiny modelu?

Pro výpočty potřebujete budoucí odhady, kdy ty pětileté do modelu dodávají analytici, na delší horizont si je musíte doplnit podle svého uvážení. Klíčové ale je, že odhadovat budoucnost je těžké i u firem stabilně generujících peníze. Jedna analýza z roku 1995 prošla půl milionu odhadů ziskovosti analytiky z let 1971–1991 na následující čtvrtletí. Měli průměrnou chybu 44 procent na anualizované bázi – kdyby se přepočítala na celý rok.

Co si z toho potom vzít?

Důležitější něž různé odhady a projekce je znát současný stav vybrané společnosti, tedy jak nakládá s kapitálem, jaké jsou její plány, kdo stojí ve vedení. Nejlepším nástrojem ke zkoumání firem jsou v případě amerických akcií vládní stránky komise pro cenné papíry. Mám v plánu přidat ještě Grahamovu oceňovací metodu a provést několik dalších úprav. Pokud vás k tomu něco napadne, napište třeba skrze formulář připomínek a oprav.
Více se dozvíte zde

Odevzdat se mistrovi

V Česku se vžila zlatá rada, že nejlepší je pravidelně investovat do indexu S&P 500. Dává to smysl, je to levné, relativně snadné a historicky to funguje. Navíc pokud nedokážete index porážet, tak pak je otázkou, jestli byste měli aktivním investováním ztrácet vůbec čas.

Kdo poráží burzovní indexy?

Když se podíváte do statistik, zjistíte, že naprostá většina portfolio manažerů není schopna dlouhodobě indexy porážet a je v podstatě jedno, jaké časové období vezmete v úvahu. Za posledních deset let ční poměr neúspěšných vysoce nad 80 procenty. Proto je většinou investice do indexů přes pasivní fondy výnosnější. Navíc si z nich můžete namixovat i líná portfolia, která umožní řídit rizikovost, pokud nechcete jít all-in do S&P 500.

Opravdu jsou všichni loseři?

Neúspěšnost není stoprocentní a opravdu se najdou lidé, kteří dokážou trhy porážet desítky let a onou nejikoničtější výjimkou je jednoznačně Warren Buffett. Výroční zprávy jím řízené společnosti Berkshire Hathaway obsahují na začátku porovnání výkonnosti firmy oproti S&P 500. Zatímco index dělá i s dividendami ročně posledních 57 let přes 10 procent, Buffett zvládá přes 20 procent. Buffett zhodnotil jmění kumulovaně už o 3,6 milionu procent.

Co ho zkusit okopírovat?

Hodně investorů to zkouší a sledují změny jeho portfolia třeba na serveru Dataroma, jenže je to vždy se čtvrtletním zpožděním. Navíc lidé často zapomínají, že Berkshire je konglomerát, který nemá jen akciové portfolio, ale plně vlastní kolem 70 firem od pojišťovnictví přes výrobu oblečení po chemičky. Aktivně do Berkshire investuje třeba Daniel Gladiš. Pokládal jsem mu otázku, proč se namáhá investovat jinam, když ho Buffett také poráží. Prý kvůli regulaci.

Co přesně dělá Berkshire?

Ke konci druhého čtvrtletí dosáhla hodnota akciového portfolia, v němž má suverénně nejvyšší váhu Apple, 300 miliard dolarů. Tržní kapitalizace celé Berkshire ale činila 612 miliard dolarů. Byznysová část firmy má největší tržby v pojišťovnictví, následuje zpracovatelský průmysl. Zajímavého grafického průvodce Buffettovou myslí a celým jeho impériem najdete na stránkách The Visual Capitalist, byť čísla jsou už staršího data.

Proč si (ne)vsadit na mistra?

Po prolítnutí časové řady je jasné, že Buffett sice vydělává víc než index S&P 500, ale čelí také vyšším výkyvům na obě strany. V roce 1974 zahučela Berkshire skoro o 49 procent, index měl nejhorší propad o 37 procent. Berkshire je totiž i přes svůj byznys úzce koncentrovaná, a tedy méně diverzifikovaná než index. Rozhodně dává smysl vsadit si na Buffetta, potažmo jeho nástupce, musíte ale vědět, co opravdu kupujete.
Více se dozvíte zde

Jaký fond na S&P 500 koupit

"Na světě existuje přibližně 350 burzovně obchodovaných fondů (ETF), které se vážou na index S&P 500. Umožňují kopírovat výkonnost jeho celého, různých jeho podsektorů nebo například i spekulovat na jeho pokles. Liší se v tom, na jaké burze jsou obchodované, jaká je jejich vnitřní nákladovost, která společnost za nimi stojí, a v mnoha dalších důležitých parametrech. Označit jedno ETF jako to „nejlepší pro všechny“ proto nelze, jelikož každý investor může mít trochu jiné preference, co se týká například nakládání s obdrženými dividendami nebo měnou, ve které lze ETF nakoupit. Lze však říci, že například s ETF iShares Core S&P 500 s označením CSPX od společnosti BlackRock neudělá běžný český investor chybu. Jedná se o vůbec největší evropské ETF, které spravuje přes 55 miliard dolarů (cca 1,35 bilionu korun). Má velmi nízkou vnitřní nákladovost a obchoduje se v dolarech na londýnské burze. Protože je tzv. akumulační, obdržené dividendy investorům nevyplácí, ale rovnou je reinvestuje do nákupu dalších akcií. To ocení každý, kdo se řešením dividend nechce zabývat při podávání daňového přiznání."
 
Martin Luňáček, Managing Director Portu

Co se řeší

Ve Spojených státech se změní některá daňová pravidla, například od příštího roku začne platit jednoprocentní daň ze zpětných odkupů akcií.

Na akciové trhy se vrací nervozita, neboť růst v posledních týdnech byl do jisté míry tažen uměle uzavíráním sázek na pokles nebo investory sledujícími momentum.

Čínští developeři se dočkali pomoci od státu, který se zajistí za splácení jejich domácích dluhopisů. Pro Číňany jsou nemovitosti ještě větší modla než pro Čechy.

Česká vláda se předhání v nápadech, kde brát a rozhazovat peníze. Kromě tajností kolem sektorové daně přinesl týden také úvahy, že by stát přispíval lidem na hypotéky.

Ceny plynu na evropském trhu se utrhly a vystoupaly do závratných výšin. Chléb by v takové situace musel stát dvě stě korun. Euro k dolaru prudce oslabuje.

Co neminout?

  • České státní dluhopisy jsme tu poměrně obšírně řešili, jejich ceny nyní začaly růst. (čj.)
Přeji vám hezký den
 
David

Kniha oprav a připomínek 👉 zde. Investiční kniha 👉 zde.
Portfolio tracker 👉 zde. Investiční skupina 👉 zde.
Líná investiční portfolia 👉 zde.
Upozorňujeme, že nejde o investiční rady. O vašich konkrétních investicích a finanční situaci je vždy  vhodné se poradit s odborníkem.

Facebook Twitter 


 
Copyright © 2021 Economia, a.s.
Hospodářské noviny, HN.cz – All rights reserved.
Kontakt: Hospodářské noviny, Pernerova 673/47, 186 00 Praha 8, Česká republika
E-mail: redakce@hn.cz

Infolinka: 233 071 197
Zpravodaj dostáváte na základě přihlášení k odběru nebo jako předplatitel Hospodářských novin.
Nejste pravidelný odběratel tohoto newsletteru? Můžete se jím stát ZDE
Pro odhlášení odběru klikněte ZDE.

Archiv zpravodaje můžete otevřít ve webovém prohlížeči.
Nastavení zpravodaje
Ochrana osobních údajů


Chtěli byste si přečíst více našich článků? Předplaťte si HN na predplatne.hn.cz.