Copy
Zobrazit newsletter ve vašem webovém prohlížeči
 
Vážení čtenáři,

děkuji za účast v minulé anketě. Jste zlatí, že jste vybrali možnost “ani jedno”. Nic jiného jsem od vás nečekal. Ale jak chcete, nový podcast se tedy bude jmenovat “ani jedno”. Dobře, dělám si legraci, vybrali jsme MoneyPenny a snad vám pilotní díl představíme už příští týden. Mám ho na starost já, kolega a jeden neurotický robot.

Dnes v noci se také spustí redesign webu včetně investiční rubriky.
 
Na co se dnes podíváme?
  1. Jak se stát rentiérem
  2. Začněte šetřit energie
Pojďmě na to!

Točíme dividendy


Určitě si říkáte, že hloupější nadpis jsem už vybrat nemohl. Lidé mají opravdu hluboko zakořeněné, že rentiér je člověk, který pobírá dividendy. Kdyby to ale dělal, přišel by brzy na buben nebo minimálně by sám sebe okrádal na daních. Podíváme se proto, jak na rentiérství správně.

Jak vypadá český sen?

Nemám nějaká oficiální čísla za celou republiku, udělal jsem si ale průzkum mezi lidmi, kteří se na sociálních sítích sdružují do investičních skupin a radí si, jak dosáhnout finanční nezávislosti. Jsou v nich tisíce členů a krátkou anketu mi jich vyplnilo přes čtyři sta. Z ankety se stal okamžitě nejdiskutovanější příspěvek, lidi dané téma hodně pálí.

Co jsem se tam dozvěděl?

Nejčastěji mají lidí snažící se dosáhnout rentiérství měsíční výdaje mezi 20 až 30 tisíci korunami a zároveň jsou schopni tvořit úspory ve výši poloviny těchto výdajů. Jde vidět, že svou cestu k finanční nezávislosti berou poměrně vážně. Není to ale většina. Čtvrtina lidí má třeba výdaje přes 50 tisíc korun a každý čtvrtý z těchto lidí ušetří méně než 14 tisíc korun. Může to mít objektivní příčiny, ale takovýto nepoměr už není moc ideální.

Jak to dělat správně?

Nejlepší je narodit se s milionem na účtě. Když ho investujete na třicet let, tak budete s jistotou schopni pobírat následně rentu 30 tisíc korun každý měsíc až do své smrti bez toho, aby se váš kapitálový polštář vyčerpal. Počítá se s devítiprocentním ročním zhodnocením a dvouprocentní inflací. Pokud byste měli výnos sedm procent při čtyřprocentní roční inflaci, vydrží vám následně podle modelů renta 30 tisíc korun jen sedm let.

Co když nemám milion?

Pak vám nezbývá než pořádně šetřit. Odkládání dvou tisíc korun po dobu třiceti let, vám vytvoří rentu ve výši 20 tisíc korun měsíčně po dobu deseti let. Jak vyplynulo z ankety, lidé cílící na pasivní příjem s těmito výdaji šetří často až pětinásobek. V takovém případě jsou schopni se dostat na doživotní generování renty v průběhu třeba patnácti let.
Více naleznete zde

Elektrický valčík


Možná si teď tento newsletter polovina z vás odhlásí, ale musím se přiznat. Málem jsem promeškal fixaci cen elektřiny za normální ceny. Hodně lidí v mém okolí to dokonce  nestihlo, a tak je čeká docela nepříjemný rok. Podíváme se, co se tím dá ještě dělat.

Co se to s energiemi děje?

Sešlo se několik nepříjemných faktorů, které se vzájemně posilují. Jsou drahé emisní povolenky, málo foukalo, málo svítilo, a tak musely s výrobou elektřiny pomáhat elektrárny běžící na uhlí a zemní plyn. Tudíž je před topnou sezonou málo paliva. Navíc se utlumuje evropská těžba zemního plynu a Čína jej skupuje po celém světě. Ceny letí vzhůru.

Jak to dopadne na nás?

Minulý týden zkrachovalo již několik dodavatelů v čele s Bohemia Energy, která se ve své podstatě chovala jako spekulant sázející na pokles ceny a nyní jí to hodně nevyšlo. V důsledku přišlo o dodavatele přes milion lidí. Hlavní dodavatelé jako ČEZ, Innogy nebo Pražská energetika si je sice rozeberou, ale nadiktuji jim podstatně vyšší ceny. Ceny elektřiny vzrostou na fakturách o třetinu, plynu nejméně o polovinu.

Mám začít panikařit?

Když se podíváte na své vyúčtování, tak u běžné domácnosti cena samotné elektřiny tvoří na faktuře do čtyřiceti procent. Platíte také za distribuci a asi dalších pět položek. Pokud vás dnes vyjde elektřina na 12 tisíc korun, zaplatíte nově kolem 16 tisíc korun. Snížení  DPH na nulu a odpuštění plateb na obnovitelné zdroje elektřiny, což se má stát, vám ale bude do značné míry zdražení kompenzovat. Běžná rodina ušetří díky opatřením kolem třech tisíc korun. Reálně tak bude zdražení elektřiny nižší. S plynem je to horší kvůli tomu, že zdražuje podstatně výrazněji.

Jak šetřit energie?

Náš technologický editor napsal obsáhlý text, kolik jaké zařízení doma spotřebuje elektřiny včetně návodu, jak si to změřit. Není to tak jednoduché, jak to vypadá. Každopádně dochází k závěru, že skutečnou změnu v platbách za elektřinu přináší investice – do zateplení a efektivnějšího systému vytápění nebo pořízení solárních panelů. A pokud cena energie zůstane vysoko, tak se investice tohoto typu vrátí rychleji než dnes často udávaných deset let v případě, že jde o projekt se státní dotací. 
Více naleznete zde

Co se řeší?

Začala nám opět výsledková sezóna. Zatím první vlaštovky překonávají odhady v průměru o šestnáct procent. Tento týden přijdou na řadu velké firmy jako IBM, Tesla, Netflix nebo Intel.

Bitcoin překonal cenu 60 tisíc dolarů a blížíme se k historickému rekordu. Žene ho mimo jiné euforie ze schválení pasivního fondu, který umožní obchodovat s futures bitcoinu.

Akciové trhy sice minulý týden rostly, ale nyní je už zase obchází strach z inflace přelévající se do obavy ze stagflace - stagnující ekonomika s vysokou inflací.

V Číně se toho moc nezměnilo, někteří developeři stále nedokáží splácet své závazky a vláda se k nějaké velké záchranné akci nemá.

Co neminout?

  • Stojí za to přečíst si občas texty jaderného fyzika Vladimíra Wagnera k vývoji evropské energetiky, jako to pravidelně činí tisíce čtenářů.
  • Inflace už moc přechodně nevypadá. Dělal jsem si průzkum mezi lidmi a jejich inflační očekávání začínají být vysoká. O nebezpečí píše ekonom Tomáš Havránek.
  • Určitě stojí za přečtení příběh miliardáře Jiřího Písaříka z Bohemia Energy, jehož neortodoxní strategie nákupu elektřiny nyní potopila milion odběratelů.
  • U chorvatského Zadaru vzniká vesnice pro digitální nomády. Umožní pracovat od pláže za cenu českého nájmu.
  • Server BigThink zásadně předělal web a opravdu se zaměřil na ty nejpodstatnější otázky lidstva, doporučuji jej navštívit.
Přeji vám hezký týden
 
 
PS: Uvidíme, jak se chytne podcast. Pokud ano, v závěsu jsou v plánu v létě  avizované investiční hospody.

Návštěvní kniha 👉 zde. Investiční kniha 👉 zde. Pohlazení po duši 👉 zde.
Upozorňujeme, že nejde o investiční rady. O vašich konkrétních investicích a finanční situaci je vždy  vhodné se poradit s odborníkem.

Facebook Twitter 


 
Copyright © 2021 Economia, a.s.
Hospodářské noviny, HN.cz – All rights reserved.
Kontakt: Hospodářské noviny, Pernerova 673/47, 186 00 Praha 8, Česká republika
E-mail: redakce@hn.cz

Infolinka: 233 071 197
Zpravodaj dostáváte na základě přihlášení k odběru nebo jako předplatitel Hospodářských novin.
Nejste pravidelný odběratel toho newsletteru? Můžete se jím stát ZDE
Pro odhlášení odběru klikněte ZDE.

Archiv zpravodaje můžete otevřít ve webovém prohlížeči.
Nastavení zpravodaje
Ochrana osobních údajů


Chtěli byste si přečíst více našich článků? Předplaťte si HN na predplatne.hn.cz.