Copy
Zobrazit newsletter ve vašem webovém prohlížeči
Vážení čtenáři,

doufám, že jste si užili vánoční svátky. Jedna z mých nejoblíbenějších svátečních pohádek je Princ a Večernice. Než jsem nastoupil na vysokou školu, měl jsem takový lehce naivní sen, a to že jednou budu mít ženu, tři dcery a jednoho syna, jako v té pohádce. No, narazil jsem velmi brzy na tvrdou realitu v podobě financí. Ono je ale jedno, jestli sníte po velké rodině, rentiérství nebo cestě kolem světa, na všechno potřebujete kapitál.

A musím říct, že bych byl hodně vděčný, kdyby mě už na začátku studií někdo nasměroval, jak v těch financích začít pořádně chodit. Bohužel se na středních ani vysokých školách (dokonce ani ne na ekonomkách!) žádná taková životní příručka nerozdává, žádný takový předmět se nevyučuje, a tak se v tom všichni topí a snaží se naučit plavat. 

Možná si řeknete, že taková šoková terapie je nejlepší, já jsem přesvědčený, že to není pravda. Náš čas je bohužel hodně omezený a při investování ukrutně bolí každý ztracený rok. Právě toto je jeden z důvodů, proč mě baví newsletter psát. Vím, že je mezi jeho čtenáři také hodně mladých studentů. Jednak mi sami píšou a jednak v databázi kontaktů, kterých už je za těch osm měsíců přes pět tisíc, je nemálo univerzitních adres. 

Pokud jsem někomu ještě nestihl na e-mail odpovědět, nebojte, do konce roku se k tomu dostanu. Byl jsem před Vánoci hodně zavalený prací. Tímto vám děkuji za všechny vzkazy.

Ještě vám takto před koncem roku dlužím výhled na další rok. Nakonec hodně z vás využilo mé nabídky a pořídili si výhodně předplatné, tudíž jste teď de facto takovými mými akcionáři.

 
  • Rozjedou se investiční hospody s hosty, kam budete moci přijít
  • Investiční rubriku čeká obsahové rozšíření i nové funkce
  • Aktualizace se dočká i investiční kniha a snad přibude druhá
  • V plánu je desetidílný newsletter, který bude onou životní příručkou
  • A pak mám v hlavě jednu velkou věc, ale o té až později

Dnešní newsletter má trochu jinou formu a podíváme se v něm na predikce.

Hra na věštce


Dostal jsem od vás tip, že by stálo za to podívat se takhle na sklonku roku, jak dobře vychází vůbec investiční odhady expertů. A byl to dobrý nápad.

Jak takové odhady vůbec vznikají?

Agentury jako Bloomberg pravidelně sledují odhady vybraných expertů a dělají z nich průměr. Predikce se týkají celých indexů nebo se sestavují tak, že se vezmou odhady expertů zabývajících se konkrétními akciemi v daném indexu a následně se dá dohromady odhad pro vývoj celého indexu. Své odhady indexů také zveřejňují konkrétní investiční domy, jako je třeba Goldman Sachs nebo JPMorgan.

Jak úspěšní experti v odhadech jsou?

Narazil jsem na zajímavou analýzu, která říká, že odhady expertů jsou proti skutečnosti v průměru nadhodnocené. Mezi lety 2005 a 2019 se sekli průměrně o více než 9 procent. To zní dost šíleně, ale je to dané rokem 2008, kde byla chyba kvůli prudkému pádu burz extrémní. Když tento rok pomineme, liší se jejich odhad od reality v průměru o 3,4 procenta. Kdyby se započetly ale loňský a letošní rok, byl by výsledek ještě jiný.

Co odhadovali pro letošní rok?

Oblíbený index S&P 500 měl podle loňských odhadů letos dosáhnout hodnoty 4000 bodů, jinak řečeno čekalo se, že vzroste od začátku roku o něco více než 6 procent. Asi tušíte, že realita je trochu jiná a skutečný růst překonal 27 procent. Na druhou stranu nemá moc smysl se nad tím pohoršovat, v současných turbulentních podmínkách nemají investiční ani ekonomické modely zrovna velkou predikční schopnost. 

Jaké jsou odhady pro příští rok?

Příští rok by se měl index S&P 500 přiblížit k 5000 bodů, což vzhledem k současné hodnotě znamená růst o necelých pět procent. Jak ale výše zmíněno, chyba odhadu je občas tak velká, že index může klidně skončit níž, než je letos. Dané predikce jsou tak celkem nepoužitelné. Proto je lepší si rozklíčovat několik letošních trendů a popřemýšlet nad tím, jestli budou pokračovat ještě v příštím roce.

Jaké trendy byly letos vidět?

Trhy ovládala inflace. První vlna obav přišla na začátku roku a druhá ke konci roku. V březnu jsem vydával článek mimo jiné o protiinflačních akciích, které jsem našel za poměrně slušný peníz v portfoliích amerických miliardářů. Za tu dobu by takto složené portfolio posílilo o 34 procent, index S&P 500 přidal za stejnou dobu něco přes 20 procent. Tím nechci říct nic jiného, než že se opravdu dařilo společnostem schopným generovat stabilní zisk.

Nezní to trochu moc vychloubačně?

Zní, ale nemá to tak vůbec být. Protože zajímavou akcií v portfoliích miliardářů byl třeba i Teladoc, který ovšem od té doby vyklesal o 48 procent - jde o ztrátovou firmu, které se v době zvýšených očekávání ohledně inflace nedaří. Jak jsem ale v původním textu psal, je to akcie určená k dlouhodobému držení. Dalším nepříjemným překvapením, byť jsem to zdůrazňoval jako velké riziko, byl politický vývoj v Číně, kdy akcie konkrétně Alibaby odepsaly od začátku roku polovinu. 

Jaké si z toho vzít ponaučení?

Když kupujete akcie, investujete v dlouhodobém horizontu a děláte to průběžně. Tím snižujete riziko. Už na začátku musíte mít také připravený scénář, co uděláte, když se daná akcie dostane na určitou hranici. Když protiinflační Merck vystřelil nad 90 dolarů za kus, přestalo to dávat finančně smysl a byl čas vystoupit. Když Alibaba klesla třeba o pětinu, bylo načase si říct, jestli chce Čína opravdu v dlouhodobém horizontu tamní firmy zničit. Finančně totiž cena akcií Alibaby nedává smysl - je extrémně levná, ale to politické riziko…

Co se bude dít příští rok?

Odliv od ztrátových technologických firem by mohl dále pokračovat směrem k protiinflačním akciím a akciím velkých technologických gigantů. V takovém případě by rostly i samotné indexy, neboť v S&P 500 má deset největších firem váhu přes 30 procent, v indexu Nasdaq čítajícím sto akcií má pak pět obrů váhu přes 40 procent. Situace v Číně by se mohla konečně uklidnit, stejně tak ceny energií. Ale víte jak, všechno může být jinak…
Více naleznete zde

Nejúspěšnější články roku

Říkal jsem si, že navážu na takovou naši webařskou tradici a nasdílím vám tu výběr z deseti  nejúspěšnějších článků tohoto roku. Musím se pochlubit, že mám letos hned pět zářezů, níže ale uvádím i texty svých kolegů.
 
  • Spočítali jsme, kde se vyplatí hypotéka a kde nájem. Zpozornět by měli lidé v Praze a v Liberci

Co neminout?

  • Žebříček zmapoval, jak se žije v Česku. Podívejte se, jak je na tom vaše město. 
Přeji vám zdraví a úspěchy v novém roce
 

Kniha oprav 👉 zde. Investiční kniha 👉 zde. Výhodné předplatné 👉 zde.
Upozorňujeme, že nejde o investiční rady. O vašich konkrétních investicích a finanční situaci je vždy  vhodné se poradit s odborníkem.

Facebook Twitter 


 
Copyright © 2021 Economia, a.s.
Hospodářské noviny, HN.cz – All rights reserved.
Kontakt: Hospodářské noviny, Pernerova 673/47, 186 00 Praha 8, Česká republika
E-mail: redakce@hn.cz

Infolinka: 233 071 197
Zpravodaj dostáváte na základě přihlášení k odběru nebo jako předplatitel Hospodářských novin.
Nejste pravidelný odběratel toho newsletteru? Můžete se jím stát ZDE
Pro odhlášení odběru klikněte ZDE.

Archiv zpravodaje můžete otevřít ve webovém prohlížeči.
Nastavení zpravodaje
Ochrana osobních údajů


Chtěli byste si přečíst více našich článků? Předplaťte si HN na predplatne.hn.cz.