Copy
Otevřít v prohlížeči

Poslední macho, dvě úrody ročně a chytrá noční můra

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je Sedmička HN - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Dnešní výběr pro vás namíchal Martin Ehl, hlavní analytik HN.

Co si přečíst

 

Postup Babišovy vlády je katastrofa

Chaos a nepřipravenost jsou základní rysy současné reakce vlády Andreje Babiše na rostoucí čísla nakažených koronavirem. Jediné, co jí jde, jsou nákupy voličů, které ale pandemii nevyřeší.


Švédský epidemiolog opět na scéně

Anders Tegnell nasměroval na jaře švédskou reakci na pandemii úplně jinam než zbytek Evropy. Sklidil tvrdou kritiku i obdiv. Teď vysvětluje, proč na tom bude Švédsko během podzimu lépe než ostatní.


Objevování zapomenutých hor

Že se Krušné hory stávají stále oblíbenějším turistickým cílem, to už tak nějak víme. Ale že by tam byla dobrá příležitost dělat byznys, to je poměrně novinka. 


Poslední macho

Bývalý král Juan Carlos zásadně přispěl k tomu, že se Španělsko proměnilo z diktatury v demokracii. Teď ale v exilu přemýšlí, jak se svět změnil a proč se – kvůli daňovým podvodům nebo aférkám s ženami – stal z obdivovaného vládce přítěží svého syna, kterému předal trůn.


Chytrá noční můra rodičů

Dětské chytré hodinky jsou bezpečnostním rizikem, které si rodiče často neuvědomují. Studie šesti typů hodinek ukázala, jak snadné je je zneužít. Spoluautor studie by ani poté, co některé firmy na jeho podnět chyby odstranily, takové hodinky svým dětem nekoupil.


48 zachráněných druhů zvířat

Zprávy o hrozbě vyhynutí jsou častější než ty, které ukazují, jak člověk nějaké zvíře zachránil. Vědci odhadují, že od roku 1993 se podařilo zachránit před vyhynutím nejméně 48 druhů zvířat a ptáků..


Dvě úrody za rok

Slovenský farmář vysvětluje, jaké to je hospodařit v nejsušší oblasti bývalého Československa a že klimatická změna má i své pozitivní stránky – třeba dvě úrody některých plodin ročně (paywall).

Tipy, jak se zabavit

 

Sociální dilema – Nový hraný dokument Netflixu ukazuje triky, kterými vás vědomě a záměrně ovlivňují sociální sítě, až z toho mrazí.

Matika – Jak učit sebe i děti matematiku velmi zábavnou formou si můžete vyzkoušet s touhle estonskou appkou.

Praskliny – Na Zemi přiletí koule, která levituje a nic nedělá. Zajímavý románový debut české scénáristky a novinářky.

Tečka na konec

Houbařská sezona je v plném proudu. Bojíte se, že uděláte ve sběru chybu?

Zkuste si udělat houbové poznávací opáčko s tímto kvízem.
HN na Twitteru
HN na Facebooku
Copyright © 2020 Economia - Newslettery, All rights reserved.


Chcete změnit odběr tohoto newsletteru?
Můžete upravit nastavení nebo odhlásit odběr.

Email Marketing Powered by Mailchimp