Copy
Zobrazit newsletter ve vašem webovém prohlížeči

 

 

10 největších hrozeb pro českou ekonomiku v roce 2022
 

Co přinese následujících 12 měsíců pro českou ekonomiku? A co ji bude nejvíc ohrožovat? Oslovili jsme šest předních tuzemských ekonomů s otázkou, jaké největší hrozby rok 2022 přinese. Redakce vybrala 10 odpovědí, které se objevily nejčastěji.

Z reakcí ekonomů vyplývá jedno - řada strašáků, jimž ekonomika čelila v letošním roce, nezmizí ani v tom příštím. Pojďme si těch deset obav projít:

Stagflace - čím dál častěji zaznívající strašák, kdy rostou ceny a zároveň ekonomika klesá. A obavy z ní nemají jen ekonomové, Češi slovo "stagflace" vyhledávali v roce 2021 mnohem častěji. 

Nedostatek surovin a součástek - Celosvětově automobilky letos přišly podle agentury Bloomberg o 4,5 bilionu korun. Česko je silná automotive země a místní automobilky jely na půl plynu. Výrobci aut už zažili doby, kdy měli na odstavných parkovištích desetitisíce vozů, ale vždy to bylo kvůli propadu poptávky. Ne v době, kdy zákazníci chtějí nová auta, ale automobilky nemají potřebné díly (zejména čipy) na jejich dokončení.

Průtahy kolem rozpočtu 2022  - Novou vládu Petra Fialy čeká těžký úkol, který si vytyčila. Snížit schodek rozpočtu, aniž by zvyšovala daně a zároveň ekonomika nedostala velkou ránu. První škrty už oznámila. Zmrazí platy státních úředníků a zastaví Antivirus B.

Energetická krizeEnergetický trh letos zažil zemětřesení, jaké nepamatuje. Pocítí to jak domácnosti, tak i firmy. A všichni čekají, co ceny udělají příští rok. Na konci roku v případě plynu částečně zamířily dolů, ale pořád jsou velmi vysoké. 

Dopady zelené regulaceGreen Deal se rozjel naplno, z východních zemí včetně Česka zní tvrdá kritika.

Otřesy na akciových trzíchAkciím se v posledních letech dařilo, ale bude to trvat i v době, kdy bude končit pumpování peněz do ekonomiky, bude řádit inflace a ekonomiky bude dále svírat covid?

Hrozba vojenského konfliktuKlid v příštím roce zřejmě nebude ani v mezinárodních vztazích. Jako hrozbu ekonomové nejčastěji zmiňují ozbrojený konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou a také napětí mezi Čínou a Tchaj-wanem.

Čínská realitní krizeKrizi s dodávkami elektřiny Čína s vypětím sil ustála, ta realitní ještě bude bolet. Otázkou bude, jak moc. Hlavní ekonomka společnosti Natixis v rozhovoru pro HN vysvětluje, že se nebude jednat o nové Lehman Brothers, ale zpomalení růstu zasáhne i Evropu.

Nová mutace covidu-19Koronavirus nadále zůstává jednou z velkých hrozeb pro českou i světovou ekonomiku. Všichni čekají, jak velkou paseku udělá varianta omikron. Kvůli ní nová česká vláda na konci roku oznámila návrat povinných testů do firem. Od poloviny ledna se jim nevyhnou ani lidé po třetí dávce a testy podle ministra zdravotnictví mají probíhat dvakrát týdně.

Krize v TureckuVe velkých ekonomických problémech je v současnosti Turecko. Zemi sužuje vysoká inflace, lira výrazně spadla. A dopad by to mohlo mít podle ekonomů i na evropskou ekonomiku.

Reklama
Výběr týdne
 


Největší dealy v Česku

Nákupy firem se rozběhly naplno. Největší tuzemskou transakcí uplynulého roku je prodej Avastu, který kupuje americký rival NortonLifeLock, jenž za něj v hotovosti a nově vydanými akciemi zaplatí ekvivalent téměř 190 miliard korun. Jde o nejvyšší částku, jakou kdy investoři za tuzemskou firmu zaplatili. Ale proběhly i další zajímavé obchody - tady se na ně můžete podívat.


Jaký bude rok 2022 na trzích?

Experti očekávají v roce 2022 další akciový růst. Historie ale říká, že je někdy lepší jejich predikce ignorovat. Za posledních 15 let bývají zpravidla optimističtější, než je pak realita.


Chyba v exekučním řádu

Do exekučního řádu se vloudila vážná chyba. Ta zavírá pomoc lidem, kteří jsou už dávno v dluhové pasti a exekucích. Proto je v plánu úprava novely i prodloužení milostivého léta.


10 TOP žen roku 2021

Kdo jsou ženy, které v roce 2021 měnily Česko, své okolí nebo samy sebe? Připravili jsme pro vás výběr deseti nejzajímavějších a nejvýznamnějších příběhů uplynulého roku, za nimiž stojí ženy, které jsou Češky nebo působí v tuzemsku.


Hon za vývojem univerzální vakcíny

Závod o vývoj univerzální vakcíny, která bude chránit před novými variantami virů, je možná u konce. První hlásí americká armáda.


“Chci ve Škodovce více žen”

Nastoupila do představenstva Škody Auto před devíti měsíci. Maren Gräf je historicky první ženou na takto vysokém postu v mladoboleslavské automobilce a nyní HN poskytla velký rozhovor. V něm mluví o tom, že by chtěla v automobilce více žen, ale kvóty zavádět nebude  a "přijímat někoho jen na základě pohlaví není správný přístup". 


Viessmann jde z tepla i do chlazení. A nakupoval v Česku

Německý topenářský obr chce vydělat i na chladu. Proto Viessmann výrazně rozšířil byznys v Česku a koupil si českou firmu na chladicí zařízení hlavně pro prodejny s potravinami.


Křetínský ovládl brněnské autobusové nádraží

EP Real Estate, ovládaná Danielem Křetínským, těsně před Vánoci koupila hlavní brněnské autobusové nádraží Zvonařka. Získala ho koupí autobusového dopravce Tourbus.


7 letošních vědeckých objevů

V roce 2021 se povedla řada úspěchů ve fyzice, v biologii, kosmonautice a mnoha dalších vědeckých oblastech. Tady je proto připomenutí sedmi objevů, které mají potenciál zachránit nespočet životů, usnadnit lidem budoucnost nebo posunout obzory jejich vědění.

Přeji hezký víkend
Milan Mikulka
milan.mikulka@economia.cz

 

 

Sledujte naše účty na  Facebook Twitter 

 

Copyright © 2021 Economia, a.s.
Hospodářské noviny, HN.cz – All rights reserved.
Kontakt: Hospodářské noviny, Pernerova 673/47, 186 00 Praha 8, Česká republika
E-mail: redakce@hn.cz
Infolinka: 233 071 197
Zpravodaj dostáváte na základě přihlášení k odběru nebo jako předplatitel Hospodářských novin.
Nejste pravidelný odběratel toho newsletteru? Můžete se jím stát ZDE
Pro odhlášení odběru klikněte ZDE.
Archiv zpravodaje můžete otevřít ve webovém prohlížeči.
Nastavení zpravodaje
Ochrana osobních údajů

Chtěli byste si přečíst více našich článků? Předplaťte si HN na predplatne.ihned.cz.