Copy
Zobrazit newsletter ve vašem webovém prohlížeči
Vážení čtenáři,

trhy umí být občas opravdu kruté, na vlastní kůži to zažil Michal Šmída, jenž loni prodal svůj start-up Twisto, což je finanční aplikace umožňující platit za nákup později. Start-up se prodal za 2,2 miliardy korun a Šmída si svůj podíl vybral ve formě akcií.

Jenže akcie australské společnosti Zip Co, které dostal, se od té doby propadly o více než 90 procent. Semlela je jako jiné technologické akcie změna politiky centrálních bank. Šmída z toho prý deprese nemá, ale jeho finanční plány mu to dost narušilo.

Plány zásadně mění také český start-up Investown, který si za rok získal přes 50 tisíc klientů a je už nyní ziskový. Kvůli situaci na trhu bydlení se poměrně radikálně odklání od původní myšlenky nabízet podíl na výnosech z pronajímání bytů.

Šéf start-upu Alan Pock Vyšín to v novém díle podcastu MoneyPenny zdůvodňuje tím, že investice do nájemního bydlení nabízí mizivé výnosy a nájemníkům nelze nájmy moc zvyšovat, protože by to v současné ekonomické situaci neutáhli.

Kromě podcastu vyšel také investiční speciál HN, kde najdete úplný rozhovor s Danielem Gladišem, od expertů spočítané návratnosti investic do fotovoltaiky nebo tipy, jak souhrnně ušetřit ročně tisíce korun na správném používání ledničky, auta nebo sprchy.

Speciálů vychází k různým tématům několik ročně a určené jsou pro předplatitele. Pokud si chcete výhodně zafixovat cenu předplatného, můžete ještě pořád využít speciální nabídky ve spolupráci s brokerem XTB, kdy jako bonus můžete získat knihu od Daniela Gladiše.


Dnešní témata:
  • Nemovitostní trh
  • Do roka a do dne

Skřípe to

Hodně vás minulý týden zaujala analýza Bloombergu, podle které patří český nemovitostní trh na piedestal těch nejvíce přehřátých ve vyspělém světě. Samotná analýza je docela obecná a někde skřípe, nicméně skřípot jde slyšet také z trhu nemovitostí.

K čemu došli analytici?

Podle Bloombergu jsou z pohledu celé řady ukazatelů, jako je třeba poměr ceny nemovitosti k nájmu nebo příjmu obyvatel, české nemovitosti v bublině. Nakonec takovým pohledem se netají ani Česká národní banka, jen je méně explicitní a tvrdí, že ceny jsou z hlediska běžných domácností nadhodnocené zhruba o čtyřicet procent. Zmíněné pak podsouvá nutně otázku, jestli nás čeká na trhu nemovitostí nějaký výbuch.

Bude to padat?

Záleží, koho se zrovna zeptáte a jaké jsou jeho zájmy. Developeři nám pořád tvrdí, že nemovitostní trh je silný a pokles cen nehrozí. Nemovitostní fondy a další investiční vehikly jedou také tu stejnou písničku. Naopak velké realitky říkají, že poklesy cen přijdou. Developeři a investoři samozřejmě chtějí další růst cen, hlavně větší realitky už takový zájem na růstu cen nemají, neboť v dobách poklesu cen jim může solidně narůst tržní podíl na úkor samoprodejců.

Dělají to, co říkají?

Developeři sice tvrdí, že se nic neděje, ale někteří už nabízí různé finanční dárky typu vybavení bytu zdarma nebo automobil. Když se bavím s lidmi z investičních fondů, tak ti stále častěji uvádí, že nájemní byty jsou jako investice nyní neudržitelné. Fondy spravující bytové domy dnes nabízí poměrně hezký roční výnos kolem sedmi procent ročně, když si to ale rozložíte, zjistíte, že pět procentních bodů dělá přeceňování hodnoty majetku.

Co nám to ale ukazuje?

Přibývá signálů, které v minulosti předznamenávaly příchod zlevnění bytů. Už jen propad důvěry českých spotřebitelů v ekonomiku na úrovně roku 2012 je silným signálem. Podle rozkladu růstu cen bytů od roku 2013 je totiž podle ekonoma Davida Navrátila ze čtvrtiny vedla optimistická očekávání Čechů ohledně budoucnosti. Nyní s prudkým růstem úroků a poklesem reálných mezd tato část poptávky rychla upadá.

Takže ceny půjdou dolů?

Před dvěma roky jsem dělal predikční model na základě korelací cen nemovitostí s ekonomickými ukazateli, vyšlo tehdy, že ceny musí klesat. A stal se opak, model totiž nepočítal s tím, že stát vrhne do ekonomiky tolik peněz a všechny na dluh zachrání. Situace se nyní mění, ale cokoliv predikovat stejně jako tehdy nemá smysl. Pořád totiž žijeme v zemi, kde se pořádně nestaví a nejistých proměnných je zkrátka moc.
Více se dozvíte zde

Křišťálová koule

Součástí investičního speciálu je anketa mezi třinácti muži a ženami ze světa investic a financí. Měli odpovědět, co čekají, že se bude na trzích a v ekonomice dít v následujících dvanácti měsících. Tak jsem si vzal tužku a podtrhal si pár jejich myšlenek.

Co se děje na trzích?

Oslovení finančníci se dívají na inflaci a současné zvyšování sazeb ze strany centrálních bank jako na ozdravný proces, který umožní, aby se finanční trhy vrátily zase do rovnováhy. Z té je vychýlilo množství peněz přicházejících do ekonomiky, které nebyly podložené reálnou produkcí hodnotných služeb nebo zboží. Zajímavým čtením k tomuto tématu mohou být knihy od Ludwiga von Misese nebo výprava do finančních bublin Dominika Stroukala.

Jak se mění náš svět?

Poslední dvě dekády neměl vyspělý svět nějaké větší problémy s inflací díky globalizaci, především zapojení čínské pracovní síly do světové ekonomiky. Čína byla levnou montovnou a tlačila na snižování cen. Jenže to přestalo platit. Čína se nyní stala ohniskem potenciálních problémů, jednak geopolitických svým tandemem s Ruskem a jednak ekonomických, do kterých země stále hlouběji zabředává.

Co bude rezonovat?

Hlavním tématem by mělo být rozdělení, kdy se od sebe budou stále více vzdalovat západní společnost a čínsko-ruský tandem. Rozdělení a nepokoje ale hrozí i uvnitř západní společnosti, neboť dochází k mizení střední třídy. Současná inflační perioda ji bude dál decimovat, protože zadlužené státy budou schopné pomáhat jen těm nejvíce zasaženým  lidem. Oči investora tak vidí, že investovat je důležitější než kdy dřív.

Jaký je výhled na trhy?

Všichni dotázaní se shodují, že klíčová je politika centrálních bank a to, jak zvládnou zkrotit inflaci, aniž by ekonomika skončila v recesi. Mezi oslovenými finančníky mírně převládá pesimismus. Důvěru mají v poměrně velké míře v akcie energetických společností, které podle nich budou nadále profitovat z vysokých cen energií. Nicméně jak se ukazuje v dění okolo ČEZ, vynořují se specifická politická rizika typu sektorových daní.

Co čeká ekonomiku?

Nakonec i guvernér České národní banky minulý týden uvedl, že Česko čeká v druhé půlce roku ekonomický pokles. Nálada domácností je nízká, firmy začínají šetřit například na marketingu a drahé energie se začnou kvůli končícím fixacím zakousávat do nákladů často právě až v druhém pololetí. Vláda už zároveň začíná naťukávat možné zvýšení daní, protože zjišťuje, že bez toho zadluží zemi ještě více než ta předchozí.
Více se dozvíte zde

Co se řeší

Minulý týden došlo k revizi inflačních očekávání ve Spojených státech směrem dolů, trhy tak počítají s o něco mírnějším zvyšováním sazeb. Zároveň šéf Fedu nepřímo uvedl, že šance na hladké zkrocení inflace bez recese klesá. Akcie minulý týden rostly, nyní klesají.

Za měsíc Evropská centrální banka oznámí, jak hodlá předejít riziku, že v eurozóně vypukne další dluhová krize. Bude nadále nakupovat dluhopisy a držet tím jejich výnosy na uzdě a zároveň tyto nákupy posílající do ekonomiky nové peníze (likviditu)  by mohla sterilizovat tím, že nabídne bankám speciální sazbu za uložení těchto nových peněz.

Maďarská centrální banka trumfla Česko a razantně zvýšila svou klíčovou úrokovou sazbu o 1,85 procentního bodu na 7,75 procenta. U nás je po posledním zvýšení rovných sedm procent. V rámci Evropy pak máme, co se týče krocení inflace, jednu z nejprekérnějších situací. S 1. červencem začíná ČNB fungovat pod novým guvernérem.

Rusko technicky zbankrotovalo, neboť neuhradilo část dluhu zahraničním věřitelům. Kvůli sankcím nemá možnost platit v dolarech nebo eurech. Jde proto o vynucený bankrot, který pro Rusko aktuálně nic moc neznamená. Do budoucna to může zhoršit důvěru investorů, ale to se mu podařilo už jeho útokem na sousední Ukrajinu.

Co neminout?

  • Portfolio manažer Jaroslava Vybíral rozebírá, proč investuje do Walt Disney. (čj)
  • Doba výhodných investic do nemovitostí je pryč, píše analytik Martin Dočekal. (čj)
Přeji vám krásné léto
 
PS: Kvůli blížícím se svátkům a mé dovolené příští týden newsletter nevyjde. A pak mám takový malý tip. Hlas MoneyPenny nahráváme prostřednictvím služby od Microsoftu. Když jste na lehátku a nechcete si číst, tak není vůbec špatný ji napěchovat textem a nechat si ho předčítat. Jen je tam jisté rozsahové omezení.
 

Kniha oprav a připomínek 👉 zde. Investiční kniha 👉 zde.
Portfolio tracker 👉 zde. Investiční skupina 👉 zde.
Líná investiční portfolia 👉 zde.
Upozorňujeme, že nejde o investiční rady. O vašich konkrétních investicích a finanční situaci je vždy  vhodné se poradit s odborníkem.

Facebook Twitter 


 
Copyright © 2021 Economia, a.s.
Hospodářské noviny, HN.cz – All rights reserved.
Kontakt: Hospodářské noviny, Pernerova 673/47, 186 00 Praha 8, Česká republika
E-mail: redakce@hn.cz

Infolinka: 233 071 197
Zpravodaj dostáváte na základě přihlášení k odběru nebo jako předplatitel Hospodářských novin.
Nejste pravidelný odběratel tohoto newsletteru? Můžete se jím stát ZDE
Pro odhlášení odběru klikněte ZDE.

Archiv zpravodaje můžete otevřít ve webovém prohlížeči.
Nastavení zpravodaje
Ochrana osobních údajů


Chtěli byste si přečíst více našich článků? Předplaťte si HN na predplatne.hn.cz.