Copy
View this email in your browser

 

 

 

Před Vánoci jsme byli jen kousek od velké krize. Skoro nikdo o tom nevěděl.

 

Vzpomeňte si, co jste dělali loni ve středu 22. prosince. Možná jste sháněli dárky, měli už trochu vypnutou hlavu v práci a přemýšleli, jak vše zorganizovat na Štědrý den. V noci bylo až minus deset, přes den maximálně jeden stupeň nad nulou a předpovědi hlásily jen slabý vítr do 3 metrů za sekundu. Na pozadí návštěv obchodů, rozsvícených vánočních stromů a domácího tepla se přitom bez pozornosti drtivé většiny lidí odehrávalo drama. Prožívali ho energetici. „Od čtyř odpoledne do půlnoci jelo prakticky vše, co do sítě může být připojeno. Byli jsme v Evropě jen kousek od velkých problémů,“ vzpomíná pro HN Pavel Tykač, jeden z nejbohatších Čechů a majitel energetické skupiny Sev.en, která z uhlí vyrábí elektřinu a trh detailně sleduje. Celý rozhovor přineseme v příštích dnech.

Těmi problémy má na mysli našponovanou výrobu. Zcela vyčerpanou zásobu dostupných energetických zdrojů obchodovaných na evropské burze v Lipsku, které by v případě dalšího růstu spotřeby mohly být do sítě zapojeny. Jednoduše řečeno – pokud by odběr ještě trochu vzrostl nebo se porouchala některá z velkých elektráren, bylo by proudu v síti už málo. To znamená odpojování podniků či domácností. Pravděpodobně řízeně, nechci strašit divokým blackoutem, ale ani nechci zlehčovat dopady nedostatku elektřiny do života lidí a firem. K dramatické situaci došlo tím, že byla nízká výroba z obnovitelných zdrojů (nefoukalo a kvůli inverzi nesvítilo nad velkými OZE v Evropě) a zároveň se promítl dlouhodobý odklon od uhlí a jádra v Německu, které je tak jako tak největším spotřebitelem elektřiny.

Energetiku lze přitom přirovnat k letectví, kde jsou všechny jistící systémy minimálně zdvojené. Navíc musí mít kapacity nastavené tak, aby vždy s dostatečnou rezervou pokryly poptávku. Vzhledem k důležitosti elektřiny je to logické. Tak to aspoň ve vyspělé Evropě platilo posledních třicet čtyřicet let. Teď ovšem systém slábne a stává se křehčím. Především kvůli vypínání velkých uhelných a jaderných zdrojů v Německu, jež v případě potřeby nakupuje z okolí. „Situace jako ta z loňského roku se bude v zimě opakovat stále častěji. Není otázka zda, ale kdy se systém přetíží,“ dodává Tykač.

Pavel Tykač má pochopitelně své zájmy. Potřebuje, aby elektřinu z uhlí bylo možné vyrábět co nejdéle a jeho investice mu tak co nejdéle vydělávala. Paradoxně to vypadá, že ve světle současného tažení některých evropských politiků bojujících pouze za nižší emise oxidu uhličitého může být český miliardář v klidu. Osekání podmínek na nové plynové a jaderné zdroje totiž vede v našich přírodních podmínkách jen k tomu, že jeho uhelné elektrárny budou pro stabilní energetickou soustavu stále potřebnější.

Plus malé zastavení nad tabulkou největších příjemců covidových dotací. Dokud v Česku platí zákony pro každého stejně, což vítám, budou logicky největší sítě obchodů, hotelů či dopravců čerpat největší podporu.

Výběr týdne

 

Nové dotace na elektroauta

Ministerstvo průmyslu a obchodu chystá nová pravidla pro podporu elektromobility. Dosáhnou na ni zatím firmy a živnostníci. Těch není málo.


 

Proč je Apple bilionový

Velká analýza úspěchu i zákoutí největší firmy světa. Plus grafika.

 

 

V Rohlíku dobojováno?

Přetahovaná s kurýry o peníze zatím míří ke smíru.

 

 

Kdo je nejbohatší Asijec

Changpeng Zhao, zakladatel a generální ředitel největší kryptoburzy Binance, začínal v McDonald’s.

 

 

Zbrojovka Reného Holečka a další dluhopisy

Na český trh přichází hned zkraje roku miliardová emise dluhopisů. Výrobce palných zbraní CZG – Česká zbrojovka Group (CZG) upisuje dluhopisy ve výši 1,5 miliardy korun, přičemž suma může stoupnout až téměř na dvě miliardy korun.

 

 

Plány tržní stavebninové dvojky Pro-Doma

Chceme být všude tam, kde je Lidl, říká výkonný ředitel stavebnin Petr Vaněrka.

 

 

Zemědělské dotace a největší hráči

Plán nastavení způsobu dělení dotací pro zemědělství na období 2023 až 2027. Velcí zemědělští hráči tlak ustáli, nakonec nebudou tolik biti.  

Přeji hezký víkend
Jaroslav Mašek
jaroslav.masek@economia.cz

Sledujte naše účty na  Facebook Twitter 

 
Copyright © 2021 Economia, a.s.
Hospodářské noviny, HN.cz – All rights reserved.
Kontakt: Hospodářské noviny, Pernerova 673/47, 186 00 Praha 8, Česká republika
E-mail: redakce@hn.cz

Infolinka: 233 071 197
Zpravodaj dostáváte na základě přihlášení k odběru nebo jako předplatitel Hospodářských novin.
Nejste pravidelný odběratel toho newsletteru? Můžete se jím stát ZDE
Pro odhlášení odběru klikněte ZDE.

Archiv zpravodaje můžete otevřít ve webovém prohlížeči.
Nastavení zpravodaje
Ochrana osobních údajů


Chtěli byste si přečíst více našich článků? Předplaťte si HN na predplatne.hn.cz.