Copy
Zobrazit e-mail v prohlížeči

Dobrý den,

Včera ráno, ještě v polospánku, jsem ucítil to, co asi řada z vás. Kouř. Nejdřív jsem si myslel, že se asi nějaký soused z veder zbláznil a zatopil, když jsem úplně otevřel oči a koukl na mobil, bylo jasné, že je to dozvuk několik dní hořícího Českého Švýcarska. Pro lidi, kteří tam v plamenech přišli o domy a majetek, je to velká tragédie. Už teď ale startují sbírky na jejich pomoc a nepochybně se zapojí i stát.
 

 

Pro samotný národní park to může být šance na zajímavou proměnu. Jak říkají botanici, může projít vhodnější druhovou proměnou, to by mu oproti současnému stavu jistě prospělo. 

“Les samozřejmě neroste tak rychle, jak bychom si přáli. Krajina se navíc už už zotavovala po kůrovcové kalamitě, která propukla v roce 2018. Na mnoha místech už bylo vidět hezké zmlazení lesa - a to vše vzalo za své. Zmlazení odhořelo, takže les bude opět začínat od pomyslného bodu nula. Nicméně z požární plochy v Jetřichovicích naše zkušenost je, že v horizontu deseti let se plně zazelenala pionýrskými dřevinami. K těm patří bříza, borovice, různé jeřáby; takové druhy dřevin se tam rychle etablují, takže krajina se zotaví. Tím, že po kůrovcové gradaci odhořela vrstva jehlic, které okyselují půdu a vytvářejí horší podmínky pro zmlazení lesa, je teď dokonce startovní pozice z přírodního hlediska výhodná. Ale to neznamená, že je výhodná pro člověka. Nikdo z nás si nepřeje katastrofy takového rozměru. A rozhodně to nemá vyznít tak, že je dobré, aby lidé chodili podpalovat les a mysleli si, že konají nějaké dobro,” říká k tomu v aktuálním článku na webu Respektu mluvčí národního parku Tomáš Salov.
 


 

V obcích kolem parku jde teď, jak se tam přesvědčila naše reportérka Ivana Svobodová, zaslechnout, že právě park nese vinu za požár. Především jeho snaha nekácet suché smrky a podobně jako na Šumavě nechat prostor přirozeným přírodním procesům. “Na analýzu příčin rychlého šíření ničivého požáru je ještě čas, ale výsledek bude velmi pravděpodobně jiný,” píše o tom v dalším článku na webu Respektu Marek Švehla a zamýšlí se nad příčinamy. A Ivana mezitím intenzivně pracuje na velké reportáži do nového Respektu. Na webu už teď také najdete fotogalerii z místa, kterou pořídil Matěj Stránský.

Co je každopádně nezpochybnitelné, je to, že kouř v Praze a na dalších vzdálených místech Česka je pro nás všechny signálem hlubších a varovnějších posunů na zeměkouli, že globální oteplování se týká opravdu všech. Neohrožuje totiž už jen naše letní dovolené v Portugalsku, Španělsku nebo Řecku, docela nepříjemně se zabydlelo i v tuzemsku. Bude důležité sledovat, a Respekt bude u toho, jak se s tím jako společnost popasujeme.

Z nového čísla Respektu bych vás rád upozornil na článek, jak rozumět pádu generální prokurátorky Iryny Venediktové a šéfa tajné služby Ivana Bakanova na Ukrajině. Analyzuje to Tomáš Brolík. Když jsme Venediktovou s Tomášem před pár týdny v Kyjevě zpovídali v její kanceláři, sršela energií, plánovala postavení řady ruských zločinců před soud. Jedna z pozoruhodných věcí v životě je, že se málokdy vyvíjí lineárně. Nečekané zvraty, byť se ne vždy pro dotyčného musí jevit příjemně, však časem před člověkem otevírají nové příležitosti. A je jen na nás, jak s nimi naložíme, což je vlastně dobrá zpráva.

Zdraví vás,

Ondřej Kundra

 
Sdílejte tento
e-mail s přáteli.
Přihlaste se k tomuto newsletteru.
Bude vám chodit každý týden.
Facebook
Twitter
Instagram
Copyright © 2022 Respekt (Economia, a.s.)
Tento e-mail jste dostali na základě svého přihlášení na 
www.respekt.cz/newslettery/ provozovaném Economia, a.s.

Odhlásit se z newsletteru / aktualizovat nastavení • Odhlásit se ze všech newsletterů Respektu