Copy
Dobrý den z Hospodářských novin.

Musím se pochlubit, jednomu mému textu se tento týden dostalo obrovské pozornosti. Ale byl to nakonec ten druh pozornosti, který bych si snad raději odpustil.

Napsal jsem, že to s tou nenávistí k Andreji Babišovi nemáme přehánět a nemáme k politickému boji s ním používat komplikovaný vztah se svým synem. Ten se do otce právě docela ostře pustil, ale rozhodli se u toho asistovat někteří politici a dokonce i média.

Napsal jsem v té krátké glose také, že existuje vážné podezření, že Andrej Babiš starší svého syna mimořádně odpudivým způsobem odklidil do ústraní, aby mu nekazil politikou kariéru. A že se o to máme seriózně zajímat. A samozřejmě jsem ani náznakem nenapsal, že by snad měl Andrej Babiš mladší mlčet. (Článek najdete zde.)

Snesly se ale na mou hlavu hromy hněvu. Ozval se Miroslav Kalousek. Slušně a věcně. Ozval se nejzapálenější protibabišovský aktivista Pavel Šafr. Nejdřív neslušně, a když to raději smazal, napsal do svého magazínu Forum 24 reakci plnou lživých tvrzení o mých postojích nebo motivacích. Zkrátka nefér osobní útok. (Pavla Šafra znám téměř čtvrt století, nepřekvapilo mě to. Smutné to je ale hodně.) A desítky lidí se nedokázaly ovládnout a vyslaly na mě své jedovaté šípy zloby v podobě nadávek a urážek.

Aby bylo jasno, něco takového bohužel patří k práci novinového komentátora. Je to mimořádně nepříjemné, ale příliš mnoho lidí zkrátka neumí nesouhlasit kultivovaně. Co se dá dělat.

Docela nemile mě ale překvapilo, kolik jinak racionálních lidí je v touze porazit Andreje Babiše příliš ovládáno emocemi a pudy.

Současný premiér Česku škodí. Ale bojovat bychom s ním měli přímo a pomocí argumentů a faktů. Jinak se chováme přesně jako on nebo jako ti, které tak rádi kritizujeme.

Dobrý víkend a dobré čtení našich Názorů přeji.

Jan Kubita, redaktor HN

Petr Honzejk: Může tohle dokázat člověk? Karsten Warholm ukazuje, jak překonat vlastní fyzické i mentální hranice

Každé olympijské hry mají svůj příběh překonání domnělých hranic lidských možností. Letos v Tokiu je takovým výkonem za hranice možného běh na 400 metrů překážek v podání Nora Karstena Warholma. Je prvním člověkem, který se na této trati dostal pod 46 vteřin.

To nejlepší z Názorů HN za tento týden:

Luděk Vainert: Nemovitosti už zdražují všude. Co trend zvrátí?

Jiří Šťastný: Bohužel o šéfovi BIS rozhodují pletichy, umíněnost a politické ambice

Jan Kubita: Vypněte facebooky, je poslední čas. Jinak se z těch voleb zblázníte

Filip Rožánek: Jak Hana Lipovská našla své pastýře a vydala se na cestu k apokalypse

Tomáš Sedláček: Letní rozjímání o hvězdách pod námi aneb Fantazie skutečnosti

Petr Brož: Jak lze i na dálku rozbít vajíčko aneb Nitro Marsu tajemství zbavené

Sledujte naše účty na  Facebook Twitter 

 

Copyright © 2021 Economia, a.s., Hospodářské noviny, HN.cz, All rights reserved.
Tento e-mail vám zasíláme na základě vaší registrace k odběru novinek na hn.cz/news (viz Obchodni podminky).

Chtěli byste si přečíst více našich článků? Předplaťte si HN na predplatne.hn.cz.

Nechcete tento e-mail dostávat? Stačí odhlásit odběr tohoto newsletteru.
Sdílet Sdílet
Twítnout Twítnout
Linknout Linknout
Poslat Poslat