Copy
Zobrazit newsletter ve vašem webovém prohlížeči
Vážení čtenáři,

je to tu, vychází nový díl podcastu MoneyPenny o tom, jak se stát rentiérem a kam se potom odstěhovat. Zapracovali jsme vaše připomínky, tudíž podcast je tematicky celistvý, scénář jsem napsal tak, aby víc mluvil Šimon. A příště se snad změní i mluva našeho robota, abyste nedostali neurózu hned z jeho první věty.

A abych na to zase nezapomněl, děkuji za krásné či konstruktivně kritické reakce k mé divadelní hře, kterých mi už za těch několik týdnů přišlo požehnaně.

A ještě jedna věc. V posledních dvou vydáních se tu potuloval nějaký šotek a objevily se v newsletteru dvě hloupé chyby. Tak jen děkuji za vaše upozornění a platí, že případné opravy vždy najdete poměrně brzy v místní knize oprav.

 
Dnešní témata:
  1. Buy the dip! Nová doktrína
  2. Čínské akcie a padající nůž

Výplachy na trzích


Bývám občas trochu škodolibý a baví mě, jak už víc než rok někteří burziáni mimo záznam nadávají na drobné investory, že kvůli nim mizí z trhů příležitosti a celkově nic nefunguje tak jako dřív. Ono v jádru na tom část pravdy je, ale asi se tu všichni chápeme, že je to trochu ubrečené.

Co se tedy na trzích děje?

Od konce listopadu jsme zažili na akciovém trhu dva po sobě jdoucí propady. První způsobil strach ze šířící se nové varianty koronaviru a za druhým stojí obava z toho, co udělá americká centrální banka. Stávající šéf Fedu Jerome Powell má své nové funkční období jisté, tak i možná proto (tohle je samozřejmě jen spekulace!) si přestal brát minulý týden servítky a de facto uznal, že vyšší inflace už není jen dočasná.

Co to znamená pro trhy?

Trhy dnes už sází na to, že Fed příští týden oznámí rychlejší utlumení nákupů dluhopisů. Tím si zároveň vytvoří prostor, aby mohl příští rok zvýšit sazby třeba hned dvakrát, což nepřeje zejména rizikovějším aktivům, kam patří technologické firmy, které negenerují zisk. Vyššími sazbami v ekonomice se zaktraktivňují konzervativnější investice. Když se podíváte na v českém prostředí oblíbené akcie jako Palantir nebo Okta, zapláčete.

Co dělají drobní investoři?

Nakupují jako o život. Minulou středu při poklesech přiteklo na americké akciové trhy od retailu 2,2 miliardy dolarů za jediný den, což je absolutní rekord. Když se podíváte na grafy vývoje indexu S&P 500 a objemy obchodů retailu, zjistíte, že nejvyšší jsou vždy u lokálních poklesů. Doktrína „buy the dip“ se vryla hluboko pod kůži. A to na akciovém i kryptoměnovém trhu. Jinak řečeno, omikron ani Fed nebo inflace je nezajímají.

Co nakupují drobní investoři?

Udělal jsem si průzkum. Nejčastěji nakupují konkrétní akcie a aktuálně jsou to především Facebook, Alibaba, Amazon nebo technologičtí dravci Snowflake či SoFi. Umírněnější nakupují pasivní fondy sledující index S&P 500. Třetina dotázaných před Vánoci nakoupila kryptoměny. Většina využívá kombinaci pravidelného investování a „buy the dip“ strategie.
Více naleznete zde

Kdo chytá nože


Pokud chcete příklad, jak „suprově“ někdy funguje strategie „buy the dip“, koukněte se na vývoj akcie Alibaby. Za poslední čtvrtletí zažila už čtyři velké propady, kdy do ní pokaždé naskočili retailoví investoři s vidinou růstu, aby jim přinesla zklamání. Když jsem se ptal v XTB, tak i tentokrát je Alibaba jedna z nejkupovanějších akcií.

Co se to s čínskými akciemi děje?

Když jsem tu psal o čínských akciích, vždy jsem upozorňoval důrazně na otázky politické. Z finančního pohledu jsou čínské akcie extrémně zajímavé, ale politické riziko je u nich ohromné. Nakonec investor Aleš Vávra nám všem může říct, že nám to říkal. Je to známý shortař a letos musel vydělat balík. Alibaba je přes padesát procent v minusu, Didi skoro šedesát, Baidu taktéž a Nio odepisuje čtyřicet procent.

Kde se bere tak velký strach?

Začalo to řáděním čínských regulátorů a zásahů do byznysu tamních velkých firem už letos v létě. Nyní celá tragédie pokračuje postojem amerického regulátora a zprávami o dalších možných plánech toho čínského. Společnost Didi oznámila, že své akcie stáhne z americké burzy a budou se obchodovat pouze na té v Hongkongu. Je to ukázkou moci, kterou čínští komunisté mají. Než Didi vstoupilo na americký trh, Peking firmu varoval, že si to nepřeje a následně ji začal vyšetřovat.

Co reálně hrozí čínským firmám?

Ze strany Spojených států je to zákon, který nařizuje všem firmám, aby finanční výkazy zpřístupnily nezávislým auditorům. Cílený je převážně na čínské firmy, o jejichž účetních praktikách občas panují pochybnosti. Podle nově vydaných pokynů regulátora musí navíc čínské firmy uvést, jakou mají vazbu na komunistickou vládu. Pokud se společnosti novým pravidlům nepodvolí, výsledkem může být nucené ukončení obchodování jejich akcií v USA.

Proč to může být ještě horší?

Podstatně méně pozornosti paradoxně vzbudila zpráva, že se čínské úřady chystají podívat na takzvané VIE struktury. Když si kupujete akcii Alibaby na americké burze, nekupujete si totiž akcii Alibaby, ale speciálně vytvořené offshorové společnosti. A tyto firmy komunisté zatím jen spíše tiše tolerovali. Tamní regulátor sice už dementoval zprávy, že uvažuje o jejich zrušení, všichni ale asi víme, jak se dá komunistům věřit.
Více naleznete zde

Co se řeší?

V pátek nás čekají údaje o inflaci ve Spojených státech a ty určí, co se bude dít další měsíce. Čeká se zrychlení listopadové meziroční inflace na 6,7 procenta. Pokud opět skutečné číslo přestřelí odhady, dá se čekat, že hned pět dní poté na to zareaguje Fed.

Vydali jsme rozhovor s Petrem Králem, jenž zastává v ČNB klíčovou roli ředitele měnové sekce. Růst sazeb bude podle něj nadále pokračovat. Zároveň očekává posilování koruny. Právě česká měna je v posledních týdnech jako na houpačce. 

Je docela nepříjemné, do jaké situace se řítí Turecko. Ne že bych měl pro danou zemi nějakou slabost, ale ekonomické problémy většinou ústí v politickou nestabilitu. A tato velká země a člen NATO čelí více než 20procentní inflaci a drsnému pádu vlastní měny.

Co se týče výsledků, tak je zveřejní GameStop, Costco a Broadcom.

Co neminout?

  • Vyšel rozhovor s českým top portfolio manažerem Jánem Hájkem o tom, kam dát peníze.
  • Přečtěte si super knihu, kde se dozvíte, jak pasivní fondy změnily svět investic.
Přeji vám úspěšný týden
 
David

Pokud se vám tento newsletter líbí, přepošlete ho svým kolegům a přátelům. :)

Kniha oprav 👉 zde. Investiční kniha 👉 zde. Pohlazení po duši 👉 zde.
Upozorňujeme, že nejde o investiční rady. O vašich konkrétních investicích a finanční situaci je vždy  vhodné se poradit s odborníkem.

Facebook Twitter 


 
Copyright © 2021 Economia, a.s.
Hospodářské noviny, HN.cz – All rights reserved.
Kontakt: Hospodářské noviny, Pernerova 673/47, 186 00 Praha 8, Česká republika
E-mail: redakce@hn.cz

Infolinka: 233 071 197
Zpravodaj dostáváte na základě přihlášení k odběru nebo jako předplatitel Hospodářských novin.
Nejste pravidelný odběratel toho newsletteru? Můžete se jím stát ZDE
Pro odhlášení odběru klikněte ZDE.

Archiv zpravodaje můžete otevřít ve webovém prohlížeči.
Nastavení zpravodaje
Ochrana osobních údajů


Chtěli byste si přečíst více našich článků? Předplaťte si HN na predplatne.hn.cz.