Copy
Zobrazit newsletter ve vašem webovém prohlížeči
Vážení čtenáři,

rád bych vám poděkoval za účast v minulém dotazníku. Vyšlo z něho, že nejčastěji investujete či uvažujete o investování prostřednictvím Portu a následují v závěsu s velmi podobnou oblibou brokeři DeGiro, Fio-eBroker a nakonec hodně z vás využívá též tradiční podílové fondy. Většinou navíc kombinujete dvě až tři cesty, jak investovat. 

Také děkuji za hojné a podnětné náměty, co zařadit do nové verze investiční knihy. Po jejich přečtení jsem začal rovnou pracovat i na portfolio trackeru, jehož první verzi si můžete stáhnout už nyní. Je úzce spojená s jedním dnešním tématem, tudíž více se o něm dočtete níže v newsletteru. Také jste žádali o téma zdanění, tak to je dnes jako druhé.

Mám tu opět jeden formulář k vyplnění. První otázka se týká zmíněného portfolio trackeru, rád bych, abyste zaškrtali, co byste chtěli, aby všechno ideálně uměl. Druhá otázka se pak týká zdanění. Pokud nedostanete odpověď v newsletteru nebo v některém z odkazovaných návodů, můžete otázku napsat do formuláře.

Pokud jich bude hodně, domluvím daňového experta, který je všechny zodpoví. 

A také dnes najdete ve formuláři okénko, kde můžete položit otázku našemu dalšímu hostovi podcastu MoneyPenny, jímž bude miliardář, vizionář a fanoušek bitcoinu Václav Dejčmar.

Dnešní témata:
  • Jak se připravit na defenzivní rok
  • Jak nedostat flákanec od berňáku

Kam letos s milionem


Poslední dva newslettery byly v podstatě o výhledu na rok 2022 a konsenzu, že letošek bude nutně jiný než rok loňský. Všichni víme, že by se mělo investiční portfolio sestavovat s výhledem na ideálně alespoň 10 let, nicméně všechny nás jistě zajímá, jak jej nejlépe sestavit, pokud vstupujeme do investování až v letošním roce. Ono přijít hned v prvním roce investování o výraznou část kapitálu je náročné na psychiku, ať si říkáte, co chcete.

Jak postavit defenzivní portfolio?

V první fázi jsem šel za analytiky a portfolio manažery a položil jsem jim otázku, jak by letos investovali milion korun, respektive, co letos bude podle nich na trzích fungovat. Oproti dřívějšku je znatelný posun do defenzivnějších pozic. Následně jsem se jich zeptal, jaké je podle nich ideální rozložení aktiv v portfoliu. Dal jsem vše dohromady a vytvořil z pomyslného jednoho milionu korun experimentální portfolio, kterým se budeme nyní zabývat. 

Jak dané portfolio vypadá?

Nejvyšší zastoupení mají americké akcie. Větší část tvoří pasivní fond sledující S&P 500, který dává smysl i v těchto časech, neboť více než jeho čtvrtinu tvoří pět největších technologických firem, které inflace nebo zvyšování sazeb moc nepálí. Mezi zařazené nápady od analytiků patří Visa, Masterdcard či Booking. Z evropských akcií je tam Volkswagen, z českých pak ČEZ a Komerční banka.

Co tvoří další složky portfolia?

Součástí jsou defenzivní pasivní fondy, které cílí na akcie firem prodávající zboží, jež lidé nakupují bez ohledu na cenu. Zastoupeny jsou i evropské zelené akcie a akcie investičních nemovitostních fondů, které v době zvýšené inflace zpravidla dobře fungují. K obranné složce patří menší sázka na zlato, bitcoin, komodity či americké protiinflační dluhopisy. Nakonec malé procento je věnované i korporátním dluhopisům

Mohu portfolio replikovat?

Můžete, ale prosím nedělejte to. Maximálně by mohlo být vaší inspirací. Jsou v něm také zahrnuté některé fondy, jež byste ani reálně nemohli koupit, respektive museli byste pro ně na jiné než americké burzy nebo využít nástrojů typu opce či cfd. Rozhodně si ale můžete portfolio zkopírovat a využívat tracker pro přehled svých vlastních investic. V takovém případě si určitě pusťte mé video, jak s ním zacházet. A napište, co chcete, aby ještě uměl.

Kde najdu nějaké další nápady?

Vím, že to opakuji pořád dokola, ale musím připomínat, že vám neříkám, do čeho máte investovat, jen, co mi přijde zajímavé. Ukořistil jsem nedávno výsledek analýzy, v němž Goldman Sachs pátrala po akciích, které se obchodují hluboko pod očekáváním analytiků a zároveň vykazují nízkou kolísavost. Zajímavé je, že tento výběr historicky překonává výkonnostně S&P 500. Myslím, že minimálně stojí za pozornost, u některých akcií jako Discovery se totiž už potenciál zhodnocení naplňuje.
Více se dozvíte zde

Jak zvládnout daně


Se začátkem nového roku se rozjelo mezi investory tradiční téma daní, a tak je čas si zopakovat, jak a co danit. Někteří chytráci vám sice budou na sociálních sítích říkat, že to máte nechat být a nikdo si toho nevšimne, ale rozhodně to nedělejte. Ostatně třeba už jen proto, že kvůli rostoucím sazbám ČNB by vám dal berňák zpětně pořádný flastr.

Kdy můžete být úplně v klidu?

U cenných papírů existuje osvobození od daně, pokud je držíte déle než tři roky nebo pokud příjem (nikoliv zisk) z jejich prodeje nepřesáhl v daném roce 100 tisíc korun. Platí buď jedno, nebo druhé, nelze zmíněná dvě pravidla kombinovat. Pakliže se do jednoho z pravidel vejdete, pak do svého daňového přiznání vůbec nic neuvádíte. Jedinou výjimkou je, pokud váš příjem z cenných papírů přesáhl pět milionů korun ‒ máte povinnost oznámit to berňáku.

Jenže co jsou cenné papíry?

Jako retailoví investoři se setkáte v podstatě hlavně s akciemi, dluhopisy nebo podílovými listy. Celý seznam, co se považuje za cenné papíry, najdete třeba na webu Finviz. Na všechna tato aktiva proto můžete aplikovat zmíněná pravidla. Ovšem pozor, pokud daný cenný papír vyplácí nějakou dividendu nebo úrok, jako třeba akcie či dluhopisy, tak to už zpravidla musíte zdanit. (Výjimkou jsou od loňska emise protiinflačních dluhopisů.) 

Existují nějaké legální triky?

Platí, že jednotlivé druhy aktiv můžete proti sobě v přiznání sčítat. Pokud máte ztrátu na jedné akcii, můžete ji započíst proti zisku na jiné. Jinak řečeno, když na konci roku máte nějaké ztrátové pozice, můžete si snížit daňovou zátěž tak, že je prodáte ‒ tím realizujete zisk (zde ztrátu) a musíte ji uvést v daňovém přiznání. Jednoduše pak pozici obratem koupíte zpět. Pasivní fondy (ETF) pak patří mezi cenné papíry. Pokud si koupíte bitcoin a prodáte ho, musíte vždy danit. Pokud si ale koupíte ETF na bitcoin, jde o cenný papír.

Jak je to s dividendami?

Pokud jsou to české dividendy, tak dostáváte peníze již zdaněné a nemusíte nic řešit. Se zahraničními dividendami nebo obecně úroky ze všech možných instrumentů už je to složitější a daňovému přiznání se nevyhnete. Sepsal jsem to pro vás do stále platného článku, na jeho konci jsou pak odpovědi od experta na řadu specifických situací. Také jsem vytvořil už dříve článek, který se věnuje čistě zdanění kryptoměn, protože se kolem toho točí řada mýtů. A pokud nikde nenajdete odpověď na svůj problém, využijte již zmíněné možnosti se zeptat.
Více se dozvíte zde

Co se řeší?

Bohužel pro investory vláda odpískala vydávání protiinflačních dluhopisů. Prostě se to prý státu nevyplatí. Z ekonomického pohledu ale sice platí stát výrazně vyšší úrok, než když si půjčí na trzích, ale proti tomu získává větší nezávislost na zahraničních investorech a svým způsobem stahuje peníze z ekonomiky. Může tím třeba tlumit i růst cen nemovitostí. Jinými slovy, ty dva odstavce odůvodnění mě moc neuspokojily.

První týden nového roku je na akciových trzích docela řežba, odlivy ze ztrátových technologických firem jsou masivní. U velkých investorů dokonce nejvyšší za poslední dekádu. Zároveň vyskočily výnosy amerických dluhopisů. Důvodem je zveřejněný záznam ze zasedání amerického Fedu, v němž se objevilo, že tamní bankéři reálně uvažují o tom, že s prvním zvýšením sazeb, ke kterému může dojít už v březnu, začnou záhy odprodávat aktiva.

Když to udělala banka naposledy v roce 2018, stal se z toho co do výnosů jeden z nejhorších roků na trzích. Připomínám, že Fed sedí na 8,8 bilionu dolarů, přičemž HDP Spojených států odpovídalo předloni 21 bilionům dolarů. Ve středu navíc vyjdou prosincová čísla o inflaci a čeká se další zrychlení.

Naproti tomu ECB se tváří, že se nic neděje, a nehodlá zatím s inflací nic dělat. V Německu vystoupala už nad pět procent. Když Němcům rostly ceny takto prudce naposledy, tamní základní úroková sazba byla na osmi procentech, nyní je pořád na nule. Roste tu tak zároveň riziko, že ECB se dostane do stavu, kdy bude muset najednou prudce zabrzdit, a to trhy vyděsí podstatně víc než současné plánované kroky Fedu.

Trpí také kryptoměny v čele s bitcoinem, který se během týdne propadl k blízkosti 40 tisíc dolarů. Z pohledu technické analýzy je tak v oblasti sníženého zájmu obchodníků, a pokud se v ní bude pohybovat další dny, může dál klesnout. S rozmachem finančních instrumentů sledujících bitcoin (ETF) navíc roste jeho korelace s dalšími rizikovými aktivy.

Ve středu vyjde prosincový vývoj inflace v České republice, analytici očekávají meziročně 6,6 procenta. Centrální banka tak bude zřejmě pokračovat v dalším zvyšování sazeb. Díky tomu se začínají hodně řešit takzvané eurové hypotéky. Ředitel Komerční banky Jan Juchelka před nimi varuje, já spíš souzním s Michalou Janatovou, že někdy smysl dávají.

Blíží se nám další výsledková sezona. V pátek zveřejní čísla CitiGroup nebo Wells Fargo.

Co neminout?

  • Zde je návod, jak lze nakoupit americká fyzická ETF, aby to bylo legální.
Přeji hezký týden
 

Kniha oprav a připomínek 👉 zde. Investiční kniha 👉 zde
Upozorňujeme, že nejde o investiční rady. O vašich konkrétních investicích a finanční situaci je vždy  vhodné se poradit s odborníkem.

Facebook Twitter 


 
Copyright © 2021 Economia, a.s.
Hospodářské noviny, HN.cz – All rights reserved.
Kontakt: Hospodářské noviny, Pernerova 673/47, 186 00 Praha 8, Česká republika
E-mail: redakce@hn.cz

Infolinka: 233 071 197
Zpravodaj dostáváte na základě přihlášení k odběru nebo jako předplatitel Hospodářských novin.
Nejste pravidelný odběratel tohoto newsletteru? Můžete se jím stát ZDE
Pro odhlášení odběru klikněte ZDE.

Archiv zpravodaje můžete otevřít ve webovém prohlížeči.
Nastavení zpravodaje
Ochrana osobních údajů


Chtěli byste si přečíst více našich článků? Předplaťte si HN na predplatne.hn.cz.