Copy
Otevřít v prohlížeči

Láska na hranicích, Slack slaví a Mick Jagger pěje

Karanténa ještě nekončí, začíná ale postupné uvolňování. Život se do normálu sice ještě nevrátí, my vám s tím však chceme pomoct. A proto se KaranTéma mění na Sedmičku – každý pracovní den vám v sedm ráno přistane v mailu sedm zajímavých tipů na čtení a sedm tipů, jak se zabavit a co si uvařit.

Co si přečíst

 

Láska přes hranice

Že láska hory přenáší, je stará pravda. A tak nějak samo sebou je, že přenáší i hranice. Klidně v době karantény. Jak ukazuje tento dojemný příběh dvou seniorů z Německa a Dánska, kteří se potkávají pravidelně „na čáře“, koronavirus nás nikdy neporazí.  

 

Musíme přidat v IT

V Česku na tom se zdravotnictvím nejsme vůbec špatně, v jiných oblastech ale selháváme. A jednou ze sfér, kde se státu ale vůbec nedaří, jsou technologie a IT. Člověk, který se to snaží změnit, se jmenuje Jakub Nešetřil, je ikonou zdejší startupové scény a v Hospodářkách s ním máme obsáhlý rozhovor.
 

Méně se voníme

Co by ovšem lásku mohlo zdolat, je, kdybychom kvůli příliš dlouhému home officu zpustli. Nikdo nechce žít se smraďochem, že? Jenže informace, které uveřejnil výrobce šamponů Dove, koncern Unilever hovoří jasně: lidé poslední týdny méně dbají na hygienu, kupují méně voňavek a deodorantů.
 

Kde se žije dobře

Zdraví a kvalita nemocnic jsou aktuálně nejsledovanějším kritériem ve většině zemí světa. A protože příklady dobré praxe táhnou, je správné se inspirovat tam, kde to funguje nejlépe – v Japonsku, Jižní Koreji, Austrálii, Německu a Izraeli. Pořadí zemí podle toho, kde se jak žije, pak najdete tady.

 

Díry v satelitech

Americká armáda přišla s nečekanou výzvou – žádá hackery, aby se zkusili nabourat do jejích satelitů, které krouží vesmírem. Už jednou jí to vyšlo se stíhačkami, a tak chce touto netradiční cestou prověřit, kde mají její systémy kybernetické štěrbiny.

 

Fenomén Slack

Komunikační aplikace Slack zažívá, podobně jako třeba Zoom, zlaté časy. Dramaticky jí narůstá počet uživatelů, jejími klienty jsou největší světové firmy, akcie jí znovu stoupají. O tom, jak se z ní stal fenomén, který mění způsob, jak se v práci bavíme, pojednává obsáhlá reportáž Fast Company.

 

Čtyři rady pro byznysový restart

Inzerujte, udělejte si plán, pište a volejte klientům, zkuste se odlišit od byznysových mamutů. Tak by se daly shrnout rady miliardáře Marka Cubana těm, kteří chtějí v krizi restartovat svůj byznys. Je to stručné, úderné a dává to smysl.

Jak si píšete s kolegy: přes Slack, WhatsApp, nebo esemeskou? A co knížky, jak je čtete? Hlasujte v anketě…

Výsledky minulého hlasování o nejlepší službu na doručování jídla celkem s přehledem vyhrálo Dáme jídlo. Co se otázky, jak se udržujete fit, týče, tam se nejčastěji objevily odpovědi: jím zdravě, pravidelně doma cvičím a chodím si zaběhat.

Tipy, jak se zabavit

 

Jiří Trnka – Od smrti Jiřího Trnky nedávno uplynulo 50 let. Kdo jste neviděli skvělou výstavu v kutnohorské GASK, můžete si spravit chuť dokumentem o umělcově životě. K vypůjčení za 60 korun.
 

Rolling Stones – Klasici rokenrolu vydali novou písničku o tom, jak všechno bylo fajn, než přišel koroňák. Jo, Micku, máš recht.
 

SpaceX – Elonu Muskovi se podařilo vyslat do vesmíru další sadu komunikačních satelitů z projektu Starlink. Tady si můžete pustit, jako jeho raketa Falcon 9 odstartovala a pak se zase vrátila a přistála. Tohle se nikdy neokouká.
 

Tobiáš Lolness – Soutěž o nejlepší audioknihu roku zná své vítěze. V kategorii dětská kniha vyhrál francouzský román Tobiáš Lolness a my magický příběh můžeme jedině doporučit.


Věda pro děti – Akademie věd a její ústavy dělají spoustu zajímavých prohlídek, vědeckých návodů a experimentů. Na YouTube videích si je s dorostem můžete prohlédnout zde.

Dobrou chuť

 

Jahodový koláč s drobenkou

3 hrnky polohrubé mouky
1 hrnek krupicového cukru
citronová kůra
1 hrnek oleje
1 hrnek mléka
3/4 prášku do pečiva
1 vejce
1,5 kg jahod
 

Troubu předehřejte zhruba na 180 stupňů. V míse smíchejte cukr, prášek do pečiva, vejce, mléko, olej a mouku a vymíchejte v robotu nebo ručně hustší těsto. Pekáč vytřete máslem, případně vysypte moukou nebo vyložte pečicím papírem. Nalijte do pekáče těsto a všude ho poklaďte jahodami (ty větší rozkrojte napůl), aby nikde nezůstala žádná škvíra. Z másla, mouky a obou cukrů udělejte drobenku a celou ji vysypte na koláč. Pečte asi 40 až 45 minut (pozor, jahody pustí do těsta vodu). Výborný je s vanilkovou zmrzlinou, ale rychle zmizí i bez ní.

Tečka na konec

Nakreslit domek jedním tahem? Pche! Ale co s panáčkem ve dveřích? Vymyslíte, jak na to?

Řešení hlavolamu najdete tady.

Chcete tento newsletter odebírat taky?


Někdo vám tento text přeposlal? Přihlaste si zdarma odběr, dostanete jej každý všední den ráno do své e-mailové schránky. Stačí jen kliknout na tlačítko a zadat adresu.

Přihlásit odběr →
Tento newsletter pro vás připravil tým Hospodářských novin. Těšíme se nashledanou.
HN na Twitteru
HN na Facebooku
Copyright © 2020 Economia - Newslettery, All rights reserved.


Chcete změnit odběr tohoto newsletteru?
Můžete upravit nastavení nebo odhlásit odběr.

Email Marketing Powered by Mailchimp