Copy
Zobrazit newsletter ve vašem webovém prohlížeči
Vážení čtenáři,

včera jsem stál frontu v Lidlu a z dlouhé chvíle jsem se stihl prolistovat časopisem ABC, neboť právě tenhle časopis byla asi má první investice a považuji ji za jednu z nejlepších vůbec. Pocházím z oné socioekonomické třídy, kde se Vánoce většinou spojují s narozeninami, prospěchem, svátky a máte za ten rok nárok na jeden větší dárek. 

Když jsem chodil do čtvrté třídy, došel jsem k závěru, že chci předplatné tohoto časopisu. Naučil jsem se díky tomu u vystřihovánek trpělivosti, probudil v sobě zvídavost a zájem o vědu a nakonec mi dal možnost díky kreativním soutěžím získat MP3 přehrávač, koloběžku nebo různé novinky, které už všichni měli, ale my si je nemohli dovolit.

Asi v patnácti, kdy jsem z Ábíčka už vyrostl, jsem si nechal předplatit časopis Ekonom. Po nocích jsem svítil baterkou pod peřinou a podtrhával si v něm slova, kterým jsem nerozuměl. Druhý den jsem se stavil v knihovně a na počítači je hledal a dělal si slovník. Učitelé ze mě občas rostli, protože jsem pak začal tahle cizí a odborná slova ostentativně používat. No jo no...

Přemýšlel jsem teď nad tím, jestli bych si Ekonom a Hospodářské noviny předplatil, kdybych odsud odešel. A teď mi to samozřejmě nemusíte věřit, ale říkám, že bych to udělal, a právě z důvodu toho mého investičního pohledu na věc.

Pokud se s ním ztotožňujete, máte nyní, jako odběratelé tohoto newsletteru, možnost si předplatné pořídit výrazně výhodněji, než jaké jsou běžné ceny (názvu linku si nevšímejte, kolegové byli zase jednou vtipní). Vyjde vás měsíčně levněji než kafe ve Starbucksu, Amazon Prime, předplatné na Twitchi...

Nebo pro vás mám jednu zajímavou výzvu. Zkuste si přečíst článek, jak si vyjednat vyšší mzdu, lepší tarif nebo nulové poplatky u banky, a když se vám to povede, tak část ušetřených peněz můžete investovat třeba právě do Hospodářek. Ano, měsíční předplatné Hospodářek a Ekonomu je levnější než běžný měsíční bankovní poplatek.

Zároveň předplatným samozřejmě podpoříte i mě. A tímto končím, žádné další komerční okénko zase dlouho neuvidíte. Slibuji.

A ještě tu mám prosbu o vyplnění ankety spokojenosti s obsahem.

 
Dnešní témata:
  1. Velký inflační obrat začíná
  2. Jak vydělávat hraním her

Slibotechny narazily


Na trzích se v posledních týdnech děje zajímavý obrat, který zůstává bez většího povšimnutí širšího publika. Alespoň mně to tak připadá, když procházím pravidelně zprávy z trhů v médiích. Vrací se nám pomalu nálada, která panovala na začátku letošního roku.

Co se dělo letos na začátku roku?

Začínala vystrkovat růžky inflace a na amerických akciových trzích následovaly výprodeje v technologických firmách hromadících ztráty a přišla rotace k akciím odolnějším vůči inflaci. Těmi se rozumí firmy, které mají stabilní příjmy a jsou schopné na zákazníka převést relativně jednoduše zvýšení cen. Následně panika odezněla a držela se myšlenka, že zvýšená inflace je jen dočasná. Jenže tento názor nyní opouští už i centrální bankéři.

Jak to celkově vypadá na trzích?

Burzovní indexy hodně matou, neboť soudě dle nich se nic moc velkého neděje. Problém je v tom, že tyto indexy už přestávají mít vypovídající informační hodnotu. Když vezmete třeba Nasdaq, tak zjistíte, že každý investovaný dolar do daného indexu znamená, že polovina z něho půjde do šesti největších firem, tedy Applu, Amazonu a tak dále. Kdybyste tyto firmy odstranili, zjistíte, že index poměrně drsně klesá. Slibotechny, tedy technologické firmy zatím jen slibující zisky, jsou za měsíc skoro o pětinu dole.

A co má tedy teď smysl dělat?

Hlavně nepanikařit, váš investiční horizont je přece u akcií alespoň deset let... Z pohledu příležitostí se dá podle mnou oslovených analytiků očekávat v příštím roce pokračování přesunu peněz ze slibotechen k technologickým gigantům. Když jsem procházel předpovědi velkých investičních bank, očekávají další růst burzovních indexů, což při jejich současném složení znamená, že očekávají právě dalších růst technologických gigantů. Odliv od slibotechen zároveň může být ale i příležitost na dlouhodobou sázku.

Jak vypadá protiinflační portfolio?

Analytici by to poskládali ze dvou částí. Akciovou složku by postavili na pasivních fondech, které budou sledovat příjmy z nemovitostního trhu, tedy jde o realitní investiční fondy. Nemovitosti jsou totiž tradičním štítem proti inflaci. Také by zahrnuli fondy sledující vývoj cen komodit a nakonec fondy zaměřené na akcie firem zaměřených na věci běžné spotřeby. Dluhopisovou část portfolia by postavili na českých protiinflačních dluhopisech, které si lze objednat ještě tento a příští týden.
Více naleznete zde

Hrát a vydělávat


Kamarádka ráda hraje takové ty graficky docela chudé, ale na přemýšlení náročné hry. V podstatě tam spolu bojují různé 2D příšery, a když chcete vyhrávat, musíte dobře používat různé schopnosti a také umět počítat. Tak jsem jí řekl, jestli nechce zkusit raději nějakou hru na blockchainu, protože tam může i vydělávat a graficky to vypadá stejně dětsky. Dnes paří Axie Infinity a přijde si měsíčně i na pár tisícovek.

Jak kryptoměnové hry fungují?

Hlavním zdrojem potenciálních příjmů je obchodovatelnost herních předmětů neboli NFT kódů. Hráč tak může běhat po herní mapě, hledat legendární meče nebo brnění a tím, že jich ve hře je omezený počet, získává předmět, který pak může zpeněžit. Třeba v Axie Infinity si hráč za 300 dolarů koupí přes blockchain vejce s příšerkou, po vylíhnutí ji vycvičí a vycvičenou příšeru může prodat jinému hráči za určitý obnos. 

Z čeho žijí tvůrci těchto her?

V principu platí, že čím větší množství transakcí a peněz proteče přes blockchain ve hře, tím více tvůrci hry vydělají. Často si z transakcí totiž berou drobný poplatek. Zmíněná hra Axie Infinity umožňuje hráčům s jednotlivými postavičkami i spekulovat. Na trhu si můžete nějakou koupit a pak zkusit prodat dráž. Navíc během soubojů mezi příšerami dostává hráč tamní měnu, takzvané SLP tokeny. Ty lze směnit na ether a následně na koruny. Konkrétně o Axie píšu kvůli tomu, že jsem do toho mohl nahlédnout. Jinak mě tento typ her moc nebere, tudíž z nějakého zážitkového pohledu vám to doporučit nemůžu.

Dá se z her žít jako rentiér?

Zatím spíš ne, byť se pár takových lidí někde na Filipínách nebo v jiných chudších zemích světa určitě najde. U zmíněné Axie Infinity k tomu, abyste mohli hrát, musíte nakoupit postavičky v hodnotě několika tisíc korun, klidně desítek tisíc korun. Existuje alternativa v podobě pronajmutí, ale pořád platí, že začátek je drahý. Navíc celá hra funguje trochu jako pyramida, neboť potřebuje mít aktivní a pokud možno stále nové hráče. Takže pozor na to. Jestli si chcete na dané hry ale zaspekulovat, máte i jiné možnosti.

Jak si zaspekulovat?

Jak už jsem napsal, dané hry mívají své vlastní tokeny, které lze nakoupit i bez toho, aby je člověk hrál. Můžete si tak nakoupit třeba zmíněné SLP a tím si vsadíte zprostředkovaně na to, že se hře bude v budoucnu dařit. Podobně to lze udělat u platforem, které nabízí komplexnější virtuální světy v podobě metavesmíru. Patří sem třeba Decentraland nebo Sommnium Space. Po přečtení předchozího tématu o výplaších na rizikových aktivech ale asi tušíte, že se tokenům her na blockchainu aktuálně nedaří.
Více naleznete zde

Co se řeší?

Tento týden je nejočekávanější událostí zasedání americké centrální banky, kdy výsledek jednání oznámí ve středu v osm večer našeho času. Očekává se, že banka urychlí ukončení podpory ekonomiky a vytvoří si prostor pro několikanásobné zvýšení sazeb v příštím roce.

Není jasné, jak ale rozhodování ovlivní na jedné straně šíření omikronu a na druhé pokračující růst inflace ve Spojených státech. Ve čtvrtek bude zasedat Evropská centrální banka, u ní se ale nic moc nečeká. 

To zároveň znamená, že dojde k dalšímu rozkolu v tom, jakým směrem se ubírají politiky světových centrálních bank. Dolar k euru tak kontinuálně posiluje.

Hospodářské výsledky zveřejní poprvé Rivian, ano, ta z pohledu akcií šíleně drahá automobilka.

Co neminout?

  • Doporučuji vám newsletter Davida Navrátila, hlavního ekonoma České spořitelny, dozvíte se, co žene ceny nemovitostí nahoru nebo proč komodity neřekly poslední slovo.
  • Jestli jste četli populární knihu Proč spíme, tak pozor, je v ní bohužel hodně tvrzení, která jsou na hraně, ne-li za hranou vědeckosti.
  • Vyšel zajímavý komentář o tom, jak nebezpečné může být současné vnímání rizika nejen retailem, ale i velkými investičními fondy.
  • Dnes tu mám doporučení ještě na jeden newsletter, který řeší, jak investovat na drahých trzích nebo v inflačním prostředí.
  • Vystavení velkému stresu ovlivňuje mozek potomků ve druhé i třetí generaci.
  • Máme výsledky průzkumu, jak investují do svého zdraví naši čtenáři, můžete si je pročíst společně s radami, v čem se zlepšit.
Přeji vám krásný předvánoční týden
 
David

Mimochodem už je nás skoro pět tisíc. :))

Kniha oprav 👉 zde. Investiční kniha 👉 zde. Výhodné předplatné 👉 zde.
Upozorňujeme, že nejde o investiční rady. O vašich konkrétních investicích a finanční situaci je vždy  vhodné se poradit s odborníkem.

Facebook Twitter 


 
Copyright © 2021 Economia, a.s.
Hospodářské noviny, HN.cz – All rights reserved.
Kontakt: Hospodářské noviny, Pernerova 673/47, 186 00 Praha 8, Česká republika
E-mail: redakce@hn.cz

Infolinka: 233 071 197
Zpravodaj dostáváte na základě přihlášení k odběru nebo jako předplatitel Hospodářských novin.
Nejste pravidelný odběratel toho newsletteru? Můžete se jím stát ZDE
Pro odhlášení odběru klikněte ZDE.

Archiv zpravodaje můžete otevřít ve webovém prohlížeči.
Nastavení zpravodaje
Ochrana osobních údajů


Chtěli byste si přečíst více našich článků? Předplaťte si HN na predplatne.hn.cz.