Copy
Zobrazit e-mail v prohlížeči

Dobrý den,

mám na stole vedle notebooku, když vám teď píšu, náš aktuální časopis, což je celkem běžná věc. Méně běžné už však je, že - i když už ho mám celý přečtený - chodím se do něj opakovaně dívat pořád na ty stejné stránky. Něco dělám, vzpomenu si a zase je nalistuju. Konkrétně jde o strany 32 až 36, na nichž mě přitahují a zároveň mi už od pondělí nechtějí vylézt hlavy fotografie Milana Jaroše z uhašených částí Národního parku České Švýcarsko. Mám k tomu místu aktualizovaný osobní vztah, protože jsem tam, když park hořel, strávila týden na reportáži. Ale i bez vztahu - ty fotky lesa, kterým se s neuvěřitelnou silou prohnal oheň, jsou fascinující. Doprovází je reportáž Jiřího Soboty Na konci i na začátku, který se minulý týden po lese s Milanem procházel spolu s ochranáři ze správy parku. Ti si už přebírají od hasičů uhašené kusy přírody. Reportáž je to sugestivní, zavrtá se člověku do hlavy spolu s těmi fotografiemi a zůstává tam ležet, kdo ví, na jak dlouho. 

Díváme se na novou krásu přírody, jinou, než jakou jsme zvyklí obdivovat - ohořelou, zšedlou až zčernalou, s pahýly trčícími z šedé země, z níž už teď místy raší nová zeleň. Tady po požáru není co znovu stavět, jako ta tři lidská obydlí v obci Mezná, které si oheň vzal s sebou, příroda historicky uvyklá na přírodní katastrofy se postaví sama a ještě silnější. Už bez druhů, které jsme do ní v minulosti narýsovali a vnutili jí je. 
 


Může nám toho tady, tedy pomyslně, hořet víc a na daleko větším území než je desetina národního parku: i z hněvu létají jiskry a mohou společnost ohořet. Tématu hněvu, osobnímu a zejména tomu společenskému, se věnuje hlavní a velmi zajímavý článek aktuálního Respektu Mám vztek. Silvie Lauder popisuje, jak s hněvem - ať už z pocitu bezmoci, nebo z úzkosti, nebo obav - nakládat a co může způsobit. A jak umí přeskakovat po jiskrách a šířit se, jsme viděli minulý týden na mítincích Andreje Babiše, který do jiskřiček mezi svými fanoušky a odpůrci na náměstích foukal. K tomu se v Respektu dočtete, jak se policie nově připravuje na taková možná mítinková ohniska.

K tématu hněvu, vzteku si můžete pustit i rozhovor naší podcasterky Hany Řičicové s psycholožkou a psychoterapeutkou Pavlou Cerhovou. V podcastu Bez vzteku bychom nepřežili, ale často si ho odpíráme, se s ní baví i o dalších podobách hněvu a vzteku, což je - bez těch projevů, které z něj mohou plynout - prý dost přínosná emoce.

No a taky jsou tu díla, která jsou sice provokativní, drzá, říká se jim nekorektní, ale stejně ho dobře přijímají lidé zcela odlišných smýšlení. Jsou to díla povedená, a co je povedené, to přetrvá - jako seriál South Park, který se vysílá už od roku 1997. Miloš Hroch napsal o tomto seriálu ze zapadákova článek Pořád ho milujeme. A to tak, že vás potěší a obohatí si ho přečíst, i když vás South Park minul nebo vás zkrátka moc nebere. 

Přeju vám, ať se máte dobře. 

Ivana Svobodová

 
Sdílejte tento
e-mail s přáteli.
Přihlaste se k tomuto newsletteru.
Bude vám chodit každý týden.
Facebook
Twitter
Instagram
Copyright © 2022 Respekt (Economia, a.s.)
Tento e-mail jste dostali na základě svého přihlášení na 
www.respekt.cz/newslettery/ provozovaném Economia, a.s.

Odhlásit se z newsletteru / aktualizovat nastavení • Odhlásit se ze všech newsletterů Respektu